[#1] Program, który potrafi zapisać dane jako dźwięk
Cześć i z góry przepraszam, jeżeli będzie temat będzie mniej amigowy lub wręcz (dla niektórych) dziwny.

Czy istnieje jakiś sposób lub program (na oryginalny sprzęt, albo jakiś emulator), który potrafi przetworzyć dane w postaci pliku na piski/trzaski, które byłyby czytelne np. dla Commodore 64? Nie chodzi o sam efekt, ale o autentyczne przeniesienie danych -chociażby do postaci wav lub mp3.

Pytam, bo zastanawiam się nad małym "happeningiem" w fotograficznym gronie. Chcę przedstawić fotografię cyfrową (JPG) w postaci commodorkowych szumów. Czyli zaserwować zdjęcie nie jako obraz, a jako dźwięk.

Oczywiście, kwestia redukcji ilości kolorów, rozdzielczości i zmiany rozszerzenia by starczyło na wszystko pamięci (i by znalazł się ewentulany program, który to otworzy na prawdziwym sprzęcie) wchodzi w grę.
[#2] Re: Program, który potrafi zapisać dane jako dźwięk

@Jedras, post #1

tutaj masz Toole

BTW mialem swego czasu magnetofon C64 z wyjsciem COM: ktory podlaczalem do PC w dawnych latach i przegrywalem gry bez posrednio z plików TAP na kasete C90
na pewno sie da
[#3] Re: Program, który potrafi zapisać dane jako dźwięk

@HOŁDYS, post #2

Dziękuję bardzo ;)

Przed chwilą znalazłem:
https://github.com/windytan/ctape

Teoretycznie da się tym przenieść wszystko. Jeśli wszystkie fotografie nie będą brzmieć na tym identycznie, to zacznę robić coś większego...

Ale póki co, przyniosę kolegom z kolektywu zdjęcie na kasecie magnetofonowej i walkmana ;)
[#4] Re: Program, który potrafi zapisać dane jako dźwięk

@Jedras, post #3

Współczuję "kolegom z kolektywu"... powiedzmy że 64KB program wgrywał się 5min... to ile będzie trwało "przepięknie brzmiące zdjęcie" o wielkości 12MB???

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 16:42:13 przez PWS
[#5] Re: Program, który potrafi zapisać dane jako dźwięk

@PWS, post #4

Chodzi bardziej o pewną, twórczą prowokację - dostaną albo wycinek, albo zejdę z rozmiaru. Ale tak czy inaczej poeksperymentuję, poszukam czegoś co potrafi nagrać w turbo i brzmi mniej monotonnie. Zaprzyjaźniony fotograf uwieczniał kiedyś konające dęby i zestawiał je z kardiogramami umierających ludzi (pasowały nawet kształtem do tych drzew), ja myślałem o dźwięku, który byłby tu kolejnym wymiarem fotografii ;)

A normalnie to ja swoje zdjęcia tylko na papierze trzymam ;)
[#6] Re: Program, który potrafi zapisać dane jako dźwięk

@Jedras, post #5

Mam dobrego znajomego - znanego fotografika Cezarego Dubiela - on robi fantastyczne diaporamy obraz plus dźwięk (muzyka)... taki film/opowieści w zdjęciach... polecam Wszystkim jest na FB z częścią swoich prac.

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 17:18:57 przez PWS
[#7] Re: Program, który potrafi zapisać dane jako dźwięk

@Jedras, post #3

Kolegom z kolektywu... Ciekawe sformułowanie. Kolega może z KBNu? ;)
[#8] Re: Program, który potrafi zapisać dane jako dźwięk

@Jedras, post #1

W 1996 roku L.K. Avalon wydało taką mizerną grę pt. "Miasto Śmierci". Tak się składa, że ja pisałem do niej program, wymyślałem fabułę i robiłem "efekty" dźwiękowe. W grze chodzi się dwunożnym robotem po labiryncie. Na panelu jest widoczny taki mały zielony monitorek pokazujący uproszczony widok z oczu. Gdy gracz się obraca w monitorku pojawiają się szumy (podobne do tego co się dzieje na ekranie podczas wczytywania programu z kasety na C64 albo Atari XL/XE w turbo). Towarzyszy temu dźwięk w postaci szumu. 22 lata temu nie wiedziałem jak coś takiego zrobić i spróbowałem czegoś bardzo głupiego co teraz mi się przypomniało gdy przeczytałem co chcesz osiągnąć. AMOS (język programowania dla Amigi Classic) miał różne narzędzia. Był tam też prosty edytor sampli. Można do niego było wczytać sampel, pociąć, odrobinę przetworzyć (fade, głośność). Edytor ten nie sprawdzał co mu się daje do wczytania i pozwalał wczytać cokolwiek. Ja wrzucałem mu więc różne pliki i słuchałem co z tego wyjdzie. Stanęło na tym, że najlepsze szumy wyszły gdy wrzuciłem mu jakiś pilk wykonywalny (chyba któraś komenda AmigaDOS), puściłem od końca, przyciąłem, trochę zmodyfikowałem głośność i częstotliwość. Wyszedł fajny szum, który został w grze. szeroki uśmiech Tak więc szum w tej grze to któraś z komend AmigaDOS przycięta i odwrócona.

Myślę, że edytor ten spokojnie pozwoliłby wczytać zdjęcie JPEG jako sampel i zapisać jako IFF 8SVX. A to już sobie skonwertowałbyś na MP3 czy cokolwiek innego.

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 22:23:14 przez MDW
[#9] Re: Program, który potrafi zapisać dane jako dźwięk

@MDW, post #8

Do ProTrackera też można wczytać cokolwiek, byle plik nie przekraczał 128 kB. I też zdarzało mi się robić sample np. z archiwum LhA.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem