[#1] CurrencyConverter 1.0 beta
W ramach rozgryzania dostępu do internetu z poziomu AmigaE popełniłem mały program, który służy do przeliczania walut po aktualnym kursie. Kurs po jakim przeliczana jest waluta pobierany z serwisu currencyconverterapi.com przy pomocy API jakie ten serwis wystawia. Obecnie serwis umożliwia konwersję pomiędzy ponad 150 najważniejszymi walutami świata.

Program do działania potrzebuje:
1) internetu (bsdsocket.library)
2) darmowego klucza do API currencyconverterapi.com
3) Kickstartu 3.0

Darmowy (są tez płatne) klucz do API można sobie zamówic na stronie https://free.currencyconverterapi.com/free-api-key, i jest wazny miesiąc - potem trzeba sobie odnowić.



Program ma plik konfiguracyjny, gdzie można sobie włączać które waluty maja się zaczytać do GUI - chyba nikt nie potrzebuje wszystkch, tutaj tez sie wpisuje apikey.

i tutaj chcialbym przejsc do meritum posta - czy moge prosic o testy na amigach z netem? Mi działa na WinUAE, a niestety moja karta na pcmcia odmowila posluszenstwa.
Załączona wersja beta ma w konfigu mój klucz, ktory bedzie wazny jeszcze kilka dni, wiec nie trzeba do testów pozyskiwac swojego klucza. Zalezy mi głownie na potwierdzeniu ze obsługa netu w moim wykonaniu jakoś dziala...

Gdyby sie sypalo to prośba o uruchomienie z parametrem debug i przeslanie mi pliku wynikowego:

currencyconverter debug >debug.log


Z góry dziękuję piwo

Link do archiwum poniżej.

cc.lha

PS. ikonka do programu poszukiwana, ktoś coś moze ma pasującego?
mi jakieś bohomazy wychodzą, chociaż chciałem tylko prosty symbol dolara zrobić :/
7
[#2] Re: CurrencyConverter 1.0 beta

@vojo, post #1

CDTV 020 z plipboxem. Uruchamia się, pobiera dane, przelicza waluty. OK

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2023 21:22:19 przez km-l
4
[#3] Re: CurrencyConverter 1.0 beta

@vojo, post #1

PowerMac G5 QUAD, MorphOS 3.17

Program się uruchamia i działa jak natura chciała.
4
[#4] Re: CurrencyConverter 1.0 beta

@vojo, post #1

Programik cacy piwo. Śmiga jak należy na Warpie1260 z AmigaOS 3.2 i warpowym Wi-Fi.
4
[#5] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: CurrencyConverter 1.0 beta
[#6] Re: CurrencyConverter 1.0 beta

@vojo, post #1

Nice, kiedys chodziło mi po głowie zrobienie kalkulatora z wieloma f7nkcjami na kształt tego z Windowsa + właśnie pobranie waluty zeby można było sobie od razu policzyć.

Kiedyś (na PC oczywiscie) robilem w programie do grafiki After Effect skrypt ktory parsował kod HTML pobranej strony i wyłuskiwał z niej kursy walut. Więc dość hardcorowe podejście ale nie wymagające api i dodatkowych czynności (No chyba że się layout strony zmienił to lipa wtedy)

A w Twoim programie nie możesz od razu wkleić klucza API wygenerowanego na potrzeby programu?

Można ewentualnie dodać do programu kilka źródeł w razie jakby kiedys które przestało działać z czasem. No i kursy wiadomo zawsze się trochę różnią z zaleznosci od serwisu.
[#7] Re: CurrencyConverter 1.0 beta

@mateusz_s, post #6

A w Twoim programie nie możesz od razu wkleić klucza API wygenerowanego na potrzeby programu?

Darmowy klucz jest wysylany na maila, i chyba nie od razu tylko po 2-3 dniach, więc trudno żeby to zrobić automatycznie. Zautomatyzować dałoby się klucz w którymś z płatnych planów.


Można ewentualnie dodać do programu kilka źródeł w razie jakby kiedys które przestało działać z czasem. No i kursy wiadomo zawsze się trochę różnią z zaleznosci od serwisu.


Z tego co się orientuję to jeśli chodzi o kursy to currencyconverterapi.com akurat jest jednym z najbardziej wiarygodnych, z tym że znowu - darmowy klucz serwuje kursy chyba z 15-to minutowym opoźnieniem, czy coś w tym stylu, wiec do spekulacji walutowych sie nie nadaje :)
[#8] Re: CurrencyConverter 1.0 beta

@sordan, post #4

@km-l, @recedent, @sordan

Dzieki z sprawdzenie!
[#9] Re: CurrencyConverter 1.0 beta

@vojo, post #7

Przyjrzałbym się api.nbp.pl. Moje przeliczenia najczęściej z ustawowego obowiązku używają "tabeli kursów A" NBP z określonego dnia (czyli wybór dnia powinien być).
[#10] Re: CurrencyConverter 1.0 beta

@Krashan, post #9

Przyjrzałbym się api.nbp.pl


Dałoby radę, gdyby przeliczać waluty tylko w kontekście PLN.
currencyconverterapi.com poda kurs dowolnej pary z ponad 150 walut, w obie strony.
[#11] Re: CurrencyConverter 1.0 beta

@vojo, post #10

Jeżeli potrzebujesz przeliczyć walutę X na walutę Y, możesz pobrać kursy obu walut do PLN i obliczyć. W wielu sytuacjach związanych z podatkami i prowadzeniem firmy trzeba się posługiwać kursem NBP.

Z drugiej strony raczej sobie nie wyobrażam wyciągania, odpalania i podpinania do sieci Amigi tylko po to, żeby przeliczyć fakturę.

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2023 10:45:17 przez Krashan
[#12] Re: CurrencyConverter 1.0 beta

@sordan, post #4

Sprawdzone, działa:
600 z PiStorm
600 z Vampire 2
1200 z TF1260

Wszytsko Roadshowem z 3com na PCMCIA

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2023 11:05:53 przez Mir3k
2
[#13] Re: CurrencyConverter 1.0 beta

@recedent, post #3

Program się uruchamia i działa jak natura chciała.

Natura chciała nie walut tylko co najwyżej handlu wymiennego, a i tu nie ma pewności
[#14] Re: CurrencyConverter 1.0 beta

@vojo, post #7

odnośnie NPB to oni zdaje się udostępniają pliki textowe z kursem waluty i można je pobrać jako alternatywa dla API.
[#15] Re: CurrencyConverter 1.0 beta

@vojo, post #1

Po kilku drobnych poprawkach poszło na Aminet - może komuś się przyda.

Jeszcze raz dzięki wszystkim za testy.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem