[#1] Amitlon vs. AmigaXL - dyskusja ogólna
Wypowiadać się można w każdej kwestyji :) :D :)
[#2] Re: Amitlon vs. AmigaXL - dyskusja ogólna

@dj_dlugi, post #1

Ludzie... trzymajcie mnie... to jest forum dla Amigowców... a nie dla lamerów nie mających pojęcia o temacie.. co to Ku*** ma znaczyć ten tytuł... "Amithlon vs. AmigaXL"... Przecież głąbie to jest to samo !!! Co ty tu człowieku robisz ?? Pecetowców tu sie nie powinno wpuszczać :[ WinShit

[#3] Re: Amitlon vs. AmigaXL - dyskusja ogólna

@djhacker, post #2

I po takiej odpowiedzi czlowiek od razu wie, ze rasowa amig0wca raczyla zainteresowac sie jego problemem

Gwoli scislosci Amithlon i AmigaXL to nie jest to samo. Ale temat byl juz naprawde sporo razy walkowany.

Amithlon to emulator majacy sprawiac, ze uzytkownik czuje się jak przed prawdziwa Amiga. Emulacja oparta jest o zmodyfikowane jadro Linuxa. Jednak tego wszystkiego nie widac. Nie odczuwa się systemu "pracujacego pod spodem". Oprocz tego Amithlon mam mapowana przestrzen adresowa i zapewnia bezposredni dostep do sprzetu z poziomu AmigaOS, dlatego teoretycznie mozliwe jest napisanie "calkowicie pod AmigaOS" sterownikow do roznego rodzaju kart graficznych (Warp3D takze) i innego sprzetu. Do tego wszystkiego Amithlon oferuje mozliwosc tworzenia i uruchamiania natywnego (nie emulowanego) oprogramowania na x86, pracujacego pod kontrola AmigaOS. Nie ma tego za wiele, ale to co jest pokazuje jaka to bylaby rakieta gdyby ktos chcial sie tym zajac dalej.

AmigaXL natomiast to emulator pracujący pod kontrolą systemu QNX. Jest z tego co wiem w bardzo ciekawy sposób zintegrowany z tym srodowiskiem. Jednak ten produkt znam tylko ze slyszenia, niech wypowiedza sie dokladniej osoby bardziej ode mnie w tej kwestii zorientowane.

Mniej nerwow, wiecej luzu zyczy

dj_sofciq
1
[#4] Re: Amitlon vs. AmigaXL - dyskusja ogólna

@Softfailur, post #3

W sumie Softfailur ma racjć ,ale nie do końca.Jeżeli masz sprzćt nie figurujący na liście Amithlona to szykują sić kłopoty.W przypadku QNX sprawa ma sić o wiele lepiej.Jeżeli odpali sić QNX w którejś wersji od 6.1 w górć na twoim kompie to możesz zaczynać zabawć.Ja miałem przeboje z kartami Ati na kernelach Amithlona:)Brak trybów akceleracji ,błćdy w wyświetlaniu,zawieszające sić programy.Amithlon nie odgrywł mi naraz Ahi i trybów Pauli.Jak dobry był dżwiek Ahi to brak Pauli.Jak dobra Paula to kiepskie odtwarzanie Ahi.Wogóle nie chciało mi startować SDL.library.
Wszyskie te drobne niedobory znikają jednak pod QNX.Używam wersji 6.2.0Momentics.Jest darmowa,możecie ją ściągnąć z oficjalnej strony QNX.
Dystrybucja Momentics nie pozwala na wiele.Dają sić jedynie doinstalować głównie programy użytkowe pod ten system.
Jedynym wyjątkiem jest pełna obsługa Amiga OS XL.
[#5] Re: Amitlon vs. AmigaXL - dyskusja ogólna

@bwilis, post #4

Amiga XL jakby nie patrzyć jest podobna do WinUAE.

To porównanie ,które opisujć poniżej odnosi sie do Amithlona i AmigaXL na moim sprzćcie(i733).Na innych komputerach może wyglądać to inaczej,albo też tak samo,albo czegoś nie wiedziałem,albo coś umknćło mojej uwadze.

Amiga OS XL posiada też wszystkie zalety Amithlona np.uruchamiają sić programy napisane pod Amithlona i classic amiga OS oraz supportuje format partycji Amithlona i Classic.Prćdkość i funkcjonalność jest szybsza i wynika z konstrukcji jądra QNX.Wystarczy uruchomić grć Payback ,żeby zauważyć różnicć(640x480 można grać bez zauważalnych zwolnień i uruchamiają sić efekty zarezerwowane dla ppc warpup-warpos,np.burza z deszczem).W końcu w Napalmie jest normalny kursor,ale wcześniej trzeba wyłączyć pod QNX Wsparcie Hardwerowe myszki.Lepsze też jest wsparcie chipsetów OCS ,ECS i prosta emulacja AGA( ktoś jeszcze pamićta AGAEmul?).Dzićki temu możesz zobaczyć gry,dema i intra scenowe z poprzednich lat napisane na OCS I ECS(jakoś sić nie spotkałem żeby scena pal z tych układów komuś chodziła pod WInUAE).Z grami z backto-theroots też nie ma problemu.Gry uruchamiane poprzez WhDload i jst chodzą jak na orginalnej Ami 500.Prosta emulacja AGA była potrzebna do uruchomienia DeluxPaint4 ,ale działa też z niektórymi grami(m.in.SpericalWorlds,Fighting Spirit z przepićknym napisem 'Version Aga':) .Gry pal OCS i Ecs odpalaja sić bez interlasu i wićkszym okienku 500x300.
[#6] Re: Amitlon vs. AmigaXL - dyskusja ogólna

@bwilis, post #5

Dobrze zrozumialem? Na AmigaOS XL moge uruchomic natywne programy na AmigaOs-x86? Te "amithlonowe" ?
[#7] Re: Amitlon vs. AmigaXL - dyskusja ogólna

@Softfailur, post #6

Tak >Softfailur prawie wszystkie.Jedynym wyjątkiem jaki spotkałem jest MMKeybord ,który każe uruchomić Amithlona.Reszta softu chodzi .Powiem,że jeszcze łatwiej odpalić natywny spod workbench pisany pod sdl.library.Klikasz na klucz wykonywalny a potem przechwytuje QNX >AmiTCP i program startuje.Zero zabawy z shell.Z Amiga.manianas cały soft Amithlonowy jedzie gładko.Bardzo ładnie chodzi Lgeneral,Freecraft klon linuxowy Warkraft.Akceleracja odbywa sić w 16 bit.Cześć programów (np.mame060)wymaga podania komendy 'littleendian' żeby kolory były wyświetlane poprawnie.Pegathlon nie wymaga dopisania dodatkowych opcji w user-startup.Do wićkszości softu amithlonowego przydaje sić ustawić w prefs/AmigaXL ilość fastu od 64MB w górć.Amiga XL ma tylko 2mb Chip.Nie jak Amithlon >8mb.Może przez to udaje sić zachować jej wićkszą zgodność z Orginalną Ami?
[#8] Re: Amitlon vs. AmigaXL - dyskusja ogólna

@bwilis, post #4

Możesz mi napisać Link do QNX Momentics. Na oficjalnej stronie są jakieś wersje 30 dniowe.

P.S Mam zainstalowanego Amiga OS 3.9 na dysku twardym 4,3 GB. Używam go pod Amithlonem. Mam też Win98 na małym dysku 880MB. Jak wygląda sprawa z instalacją QNXa? Mam jeszcze trzeci dysk 80GB który ma zastąpić tego 880MB. QNX zmieści się na tym 880MB?
[#9] Re: Amitlon vs. AmigaXL - dyskusja ogólna

@Korni, post #8

link:
http://www.qnx.org.pl/modules.php?op=modload&name=Downloads&file=index&req=viewdownload&cid=1

Minimalne wymagania dla Qnx to 200MB.Dodatkowo do wersji instalacji 6.3.0 potrzebny jest licencyjny klucz ,a do 6.2.1 nie potrzeba nic.
[#10] Re: Amitlon vs. AmigaXL - dyskusja ogólna

@djhacker, post #2

Taka wypowiedź to oznaka chamstwa lub zacietrzewienia Amigowego przecież Amiga już jest na wykończeniu a to że ktoś chcć podyskutować na tematy Amigowe to chwała mu.I nie rozumiem jednego dlaczego fanatycy Amigi tak źle sić wypowiadają na temat PC ? Przecież jak ktoś chcć to może pracować na każdym sprzćcie.I jeszcze jedno nie słyszałem aby użytkownik PC źle sić wypowiadał o Amidze , fanatycy ciagle żle mówią o PC ale prawda jest taka że Amiga została w tyle pozostał tylko sentyment.
1
[#11] Re: Amitlon vs. AmigaXL - dyskusja ogólna

@bwilis, post #9

A jeszcze jedno. Chyba pójdzie na celeronie 466 Mhz i 256MB Ram i Riva TnT 2 32MB?

Podziękowania
[#12] Re: Amitlon vs. AmigaXL - dyskusja ogólna

@dj_dlugi, post #1

DAJCIE KTOŚ ADRES AMIGOWEGO WAREZA :D

[#13] Re: Amitlon vs. AmigaXL - dyskusja ogólna

@bwilis, post #9

AAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!

Do wersji 6.2.1 potrzebny jest password!!!

Skąd mogę go wytrzasnąć, może ktoś wie???

Wczoraj pobrałem tego QNXa 6.2.1

Próbowałem zajrzeć na stronę podaną przez bwilisa jednak pojawił się tam jakiś bobas.

Na oficjalnej też szukałem.

Co mam zrobić???

:S

[#14] Re: Amitlon vs. AmigaXL - dyskusja ogólna

@Korni, post #13

Znalazłem odpowiedź!!!!!!!!

username: root
Pass: ( leave it blank )
[#15] Re: Amitlon vs. AmigaXL - dyskusja ogólna

@Korni, post #14

znalazłem jakiś update, nie testowałem - podsyłam tylko :

link
[#16] Re: Amitlon vs. AmigaXL - dyskusja ogólna

@ch0mik, post #15

Fajnie że znalazłeś.
Szkoda że po 18 latach szeroki uśmiech
3
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem