[#1] Jakość emulacji gier UAE..
Niestety z przykrością stwierdzam że jakość amigowych gier na UAE jest żenująca. Nie dosyć że na Amidze nie wszystko wygląda super, to po odpaleniu UAE jest juz dno.
Dziś poświęciłem się i odpalałem równolegle gry na Ami i UAE. Najgorzej wypadły gry typu Black Crypt, Dungeon Master Eye....
Strzelanki podobnie
W miarę dało się grać w Galagę.
Powiem szczerze, PIXELOZA gorsza niż w grze HEXEN.
Czemu twórcy UAE poszli po najmniejszej lini oporu i grafika AGA została zemulowana jako C2P, bez żadnych wygładzeń itp. ??
Jak taki obraz o Amidze niesie UAE to przepraszam, wielu młodych powie ale ta Amiga to był szrot, czym oni się podniecają ?

[#2] Re: Jakość emulacji gier UAE..

@Wojox, post #1

Hmm, ja tam się nie znam, ale jest przecież masa filtrów do obrazu.. Gdzieś nawet był, zdaje się, poradnik, jak uzyskać obraz odpowiadający temu na telewizorze podłączonym do Ami.

P.S. Mówię tu o WinUAE.



Ostatnia modyfikacja: 18.02.2011 00:30:46
[#3] Re: Jakość emulacji gier UAE..

@Wojox, post #1

Tak jak napisał Snajper - ustaw jakiś filtr obrazu.

[#4] Re: Jakość emulacji gier UAE..

@Wojox, post #1

wielu młodych powie ale ta Amiga to był szrot, czym oni się podniecają ?

Patrząc zupełnie chłodno i odrzucając wszelkie sentymenty to w porównaniu do współczesnego peceta Amiga klasyczna TO SZROT.
[#5] Re: Jakość emulacji gier UAE..

@Wojox, post #1

Mieli zaemulować motion blur? Ja podziękowałem za te wszystkie pełnoekranowe wygładzania D3D czy OpenGL, wygląda to jak kupa przez ubrudzoną szybkę. Te gry tak wyglądały od zawsze, a że na monitorze obraz żyleta to inna bajka i widać kanty w 320x200. Nie wiedziałem że AGA miała sprzetowy FSAA i anizotropic filtering a oni popsuli to jakimś C2P w UAE.



Ostatnia modyfikacja: 26.02.2011 23:06:41
[#6] Re: Jakość emulacji gier UAE..

@Wojox, post #1

A na czym ogladasz obraz? Pewnie na LCD. Odpal starą pecetową grę z czasów EGA/VGA na LCD i wtedy napisz o jakości emulacji amigowych gier.

[#7] Re: Jakość emulacji gier UAE..

@Pinto, post #6

Przy LCD należy pamiętać o skalowaniu bo z reguły inaczej skaluje sprzętowo monitor a inaczej sprzętowo karta graficzna. Trzeba pogmerać we właściwościach ekranu i sprawdzić a dopiero później bawić się w filtry w emulatorze.

[#8] Re: Jakość emulacji gier UAE..

@Wojox, post #1

muszę się zgodzić, emulacja ekranu w WinUAE jest słaba

jest niby Sai, Hq2x itp ale dla wielu ludzi Amiga = PAL/NTSC po chinchu lub lepiej: modulatorze. Więc co ja bym widział to takie coś jak jest w emulatorze C64, bodajże CCS64 z obrazem udającym ten z TV

no i najbardziej to ja bym widział MLAA, ale to akurat nie tylko w WinUAE ale każdym emulatorze. Dzięki tej technice gry 3d jak gloom moga mieć AA :D To by się wielu zdziwiło jakby im pokazać port Dooma na Amigę z AA

[#9] Re: Jakość emulacji gier UAE..

@Wojox, post #1

Dobra rada: Jak Ci przeszkadza pikseloza to usiadz 2 metry dalej od monitora - sprawdzalem dziala. :)

[#10] Re: Jakość emulacji gier UAE..

@Wojox, post #1

obraz to jedno. mnie najbardziej nie podoba sie plynnosc gier.

[#11] Re: Jakość emulacji gier UAE..

@XoR, post #8

Ale w WinUAE od lat jest filtr PAL, który w działaniu wygląda np. tak - a tu powiększenie. Dodatkowo filtr ma wiele ustawień, które pozwalają osiągnąć wygląd obrazu dokładnie taki, jakim go pamiętamy z lat młodości (niezależnie od tego, czy podłączaliśmy Ami do TV przez Euro/CHINCH/gniazdo antenowe...).
Jeżeli posiadamy monitor CRT a nie LCD, to możemy zdefiniować sobie natywne tryby graficzne w Windows (320x256, 640x256 itd.) i ich używać w WinUAE.
No i nie zapominajmy o opcjiach "Filtruj niską rozdzielczość", poprawiającą wygląd gier oraz "Czarniejszy od czerni" - emulujący czarną ramkę znaną nam z ekranów telewizorów...

Warto czasami zajrzeć do dokumentacji używanego programu.


[#12] Re: Jakość emulacji gier UAE..

@Wojox, post #1

Nie bardzo Cię rozumiem. A co ma być widać na ekranie jeśli nie piksele? Masz pretensje do twórców WinUAE, że nie wprowadzili jakiegoś rewolucyjnego sposobu na wyświetlanie obrazu przez komputer?
Mała rozdzielczość, wielkie piksele. "Praw fizyki Pan nie zmienisz i nie bądź Pan głąb" ,za przeproszeniem, jak to mawiał Kobuszewski.
Nie wiem czy w WinUAE jest taka opcja, do głowy mi nie przyszło żeby jej użyć, ale inne emulatory umożliwiają włączenie filtrów upodabniających wyświetlany obraz do kaszany widocznej na ekranie 20letniego rubina z interlejsem.

@skolman
obraz to jedno. mnie najbardziej nie podoba sie plynnosc gier




Ostatnia modyfikacja: 11.04.2011 18:40:08
[#13] Re: Jakość emulacji gier UAE..

@frywolny_marian, post #12

Zerknij na swojego avatara, domyślnie tak, jeśli nie gorzej wyglądają gry na WinUAE. Ale WinUAE daje możliwość zaaplikowania filtru obrazu, sam ostatnio używałem 2xSaL+AA2x i choć rozmywało ciutkę tekst to praktycznie obraz był w settlersach taki jak na commodore1084S, tyle że po pół godziny mnie nie zaczynały boleć oczka ;) PAL niby też dobry, ale ogółem warto poeksperymentować.
[#14] Re: Jakość emulacji gier UAE..

@abcdef, post #13

Ten avatar to tak zwany pixel art (o ile z art ma coś wspólnego). Więc naturą rzeczy ma być taki. Piksel to symbol retro computingu, retro gamingu i wszystkiego co się z tym wiąże. Granie na Amidze, o 8bitowcach nie wspomnę, mając alergię na pikselozę to co najmniej dziwactwo.

>> WinUAE daje możliwość zaaplikowania filtru obrazu
Ale czy możliwość zaaplikowania filtru obrazu daje prawdziwa Amiga?
A może spróbujcie pobawić się najnowszym Call of Duty? Tam filtrów dostatek.

[#15] Re: Jakość emulacji gier UAE..

@frywolny_marian, post #14

O to to, zgadzam się w 100%

[#16] Re: Jakość emulacji gier UAE..

@Shoonay, post #15

od krótszego czasu mam styczność z UAE w wersji uae4all na moim GP2Xie, zauważyłem że emulacja jest wierna oryginałowi. Również jeśli chodzi o dźwięk. Natomiast, jakieś 2 lata temu podłączyłem 21" Sony pod kartę grafiki, odpaliłem UAE i rzeczywiście to nie było to samo co w zestawie z Ami600 ....

I nawet ustawienie jakiś tam filtrów dało lipny efekt.

[#17] Re: Jakość emulacji gier UAE..

@bombermax, post #16

Nie wiem, może ja się nie znam, ale chcecie mi powiedzieć, że piksel zrodzony w układach graficznych Amigi w porównaniu z pikselem wyświetlonym przez kartę graficzną peceta i winUAE będzie mniej kanciaty? A może okrągły lub otoczony anty-aliasingiem?
Rozum i doświadczenie podpowiada mi, że każde urządzenie wyświetli go jako idealny kwadrat. Wszelkie różnice wynikają z odbiornika na jakim się ukaże i pośredników typu modulator czy kabel antenowy przez jaki przewędruje.
[#18] Re: Jakość emulacji gier UAE..

@frywolny_marian, post #17

chcecie mi powiedzieć, że piksel zrodzony w układach graficznych Amigi w porównaniu z pikselem wyświetlonym przez kartę graficzną peceta i winUAE będzie mniej kanciaty? A może okrągły lub otoczony anty-aliasingiem?

Dokładnie tak. Pikseli praktycznie nie widać ! Wpisz sobie w wyszukiwarce hq2x i zobacz pierwszy wynik
[#19] Re: Jakość emulacji gier UAE..

@frywolny_marian, post #17

Nie. Chcemy ci powiedzieć, że jak sobie ustawisz na pulpicie 1280x1024 okno winuae rzędu 800x600 i zapodasz grę w 320x256 to te piksele będą BARDZO widoczne, a żeby NIE były są potrzebne filtry.
[#20] Re: Jakość emulacji gier UAE..

@abcdef, post #19

no tak... GP2X ma 320x240 OLED wiec to pewnie dlatego tak ladnie to wygląda heh oO

[#21] Re: Jakość emulacji gier UAE..

@reenstix, post #18

No nie ważne. Kompletnie się nie rozumiemy. Zgadzam się jednak z Wami, że kogoś piksele mogą razić. Dla takich właśnie amigowców dołączono do UAE haqu2iksy i inne pierdoły ;)



Ostatnia modyfikacja: 11.04.2011 22:06:58
[#22] Re: Jakość emulacji gier UAE..

@abcdef, post #19

Tak samo wielkie piksele, o ile nie większe, wyświetli 21" UNITRA HELIOS. Z tym że tak je rozmaże, że będą mniej widoczne. To fakt. Kto co lubi.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem