[#1] Amiga na Simens Nixdorf
Witam.

Mam pytanie dotyczące możliwości zainstalowania jakiegoś OS tak aby stary Simens nixdorf scenic 500 startował z systemem amigi i można było z niego korzystać jak z amigi (gry). Miałem kiedyś amigę 600 i po paru latach chciałbym wrócic do klimatu gier Amigi. Amigi niestety już nie posiadam, ale szwagier wykopał z szafy starego siemensa, laptop jest bez systemu posiada jedynie stację dyskietek. Czy można "zrobić z niego Amigę".

Pozdrawiam.
[#2] Re: Amiga na Simens Nixdorf

@Rad77, post #1

Mozesz zainstalowac windowsa i uzyc emulatora WinUAE, badz linuxa i e-UAE i wtedy bedziesz emulowal Amige.
Dodatkowo jest jeszcze mozliwosc zainstalowania AROS'a ale wtedy nie beda Ci dzialac gry (te stare Amigowe)

jak koledzy nizej pisza...ten sprzet moze byc za slaby do emulacji.

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2012 12:33:34 przez stefkos
[#3] Re: Amiga na Simens Nixdorf

@stefkos, post #2

tylko czy to da się zainstalować z dyskietek ?, siemens nie ma innego napedu ani usb
[#4] Re: Amiga na Simens Nixdorf

@Rad77, post #3

A dysk twardy posiada? Bo jeśli nie to chyba lepiej będzie zakupić prawdziwą Amigę.

P.S. Ten Siemens jest chyba trochę za słaby, żeby emulować Amigę (a nawet jeśli to zapomnij o dźwięku, czy odświeżaniu każdej klatki). Może ktoś potwierdzić, że gry z A500 pójdą znośnie na WinUAE pod Pentium 166 MMX?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2012 12:34:11 przez recedent
[#5] Re: Amiga na Simens Nixdorf

@recedent, post #4

dysk twardy jest chyba 6GB
[#6] Re: Amiga na Simens Nixdorf

@Rad77, post #5

To wyciągnij ten dysk twardy, zainstaluj na nim Windowsa 95 i WinUAE (tylko starą wersję, najlepiej coś koło 0.8 ), pozrzucaj gierki a ADFach a potem baw się w konfigurację tak, żeby nie przycinało. I koniecznie napisz, czy się udało.

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2012 12:38:05 przez recedent
[#7] Re: Amiga na Simens Nixdorf

@recedent, post #4

Moim zdaniem to pod Pentium 166 MMX nie będzie działał emulator Amigi. Jest to jednak inna architektura i procesora i grafiki i ten sprzęt tego nie udźwignie. Emulację C64 może tak, ale nic więcej.

Na tym kompie zainstalować można max Win 98 i w sumie nic więcej i poużywać go do starych PeCetowych gierek, które też fajne były.
[#8] Re: Amiga na Simens Nixdorf

@gilban, post #7

EEEE. Po co Windows? Ja bym skombinował sobie kabel do transmisji szeregowej i wrzucił dosa. Najlepiej wersję 7.0. Jest dostępny archaiczny uae oraz folow. Ja się bawiłem emulacją na tym sprzęcie i było w miarę ok dla gier z Amigi 500. Windows tylko spowolni prace emulatora. Przesyłanie przez serial Amigowych dyskietek nie będzie koszmarem. Działa to dużo szybciej niż na amidze.

Sprzęt jest świetny jeśli go chcesz wykorzystać do oglądania divx czy grania w stare gry. Privater II , Wing Commander IV miodzioooo :)


Benedykt Dziubałtowski
[#9] Re: Amiga na Simens Nixdorf

@Benedykt Dziubałtowski, post #8

Jak Ty chcesz pod Pentium 166 MMX oglądać DIVX, jak Video-CD ledwo pod nim działa ?
[#10] Re: Amiga na Simens Nixdorf

@recedent, post #4

Może ktoś potwierdzić, że gry z A500 pójdą znośnie na WinUAE pod Pentium 166 MMX?

mam takiego Della z CD i Stacja .. i Pentium 1 233 mmx jest za slaby do emulowania Amigi ..ale wystarczajacy do emulowania ATARI ST i C64
nie wiem czy jest sens instalowania Arosa na tym lapie
[#11] Re: Amiga na Simens Nixdorf

@gilban, post #9

Tak bezproblemowo. Jest oprogramowanie pod dosa do tego i byłem w lekkim szoku jak zobaczyłem efekty. Program nazywa się jakoś Qv czy QT. Typowo dosowa aplikacja ale działa bardzo dobrze.


@Hołdys

UAE odpalałeś pod dosem czy windowsem?
[#12] Re: Amiga na Simens Nixdorf

@Benedykt Dziubałtowski, post #11

WinME tyle ze UAE tez nie bylo jakies stare bardzo .. (UAE supportuja nadal pod DOS ??)

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2012 16:09:17 przez HOŁDYS
[#13] Re: Amiga na Simens Nixdorf

@Benedykt Dziubałtowski, post #8

Benedykt, a czy te dosowe wersje pójdą pod FreeDosem ?? A jak z dźwiękiem na typowym AC97 no i ewentualnie który lepszy UAE czy Fellow ??
[#14] Re: Amiga na Simens Nixdorf

@HOŁDYS, post #12

Pobaw się pod dosem. Nie wiem czy uae jest nadal wspierane pod dosem ale wiele fajny rzeczy można zrobić właśnie pod tym systemem. W szczególności mówię tu o Dvix. A UAE DOS działa jak już pisałem mniej więcej z szybkością Amigi 500. Sam komputer PC działa dużo szybciej niż pod Windowsem.

@wojtekmedia

Nigdy nie używałem freedosa. Kiedyś za parę groszy kupiłem sobie oryginał ostatniego dosa 7.0 na CD. Jest on dosyć bogato wyposażony. Można sobie nawet dograć środowisko graficzne i ogólnie jest tam sporo softu.Ja jednak wolałem dos+niesmiertelny Norton Commander. Jest tez okrojona dosa 7.0 na swóch dyskietkach.

Benedykt Dziubałtowski

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2012 16:28:47 przez Benedykt Dziubałtowski
[#15] Re: Amiga na Simens Nixdorf

@Benedykt Dziubałtowski, post #14

No ok super pobawię się, tyle że ja chciałem na stacjonarnym ze standardowym kontrolerem dźwięku AC97 i znajdę stery pod dosa ??
[#16] Re: Amiga na Simens Nixdorf

@Benedykt Dziubałtowski, post #14

Przepraszam ale zgłupiałem. Ostatnim Dosem sprzedawanym był Dos 6.22. Dalsze wersje były częścią już Windowsów i nie były sprzedawane osobno. Może chodzi ci o DR. DOS albo OPEN Dos?
Proszę weźcie pod uwagę że większość kart dźwiękowych nie jest już kompatybilna z Sound Blasterem i brak możliwości obsługi pod dosem. Można spróbować VDMSound.


Ostatnia aktualizacja: 02.03.2012 16:36:18 przez Dark_luke
[#17] Re: Amiga na Simens Nixdorf

@wojtekmedia, post #15

Z tego co pamiętam w dosie 7.0 Ac97 jest wspierane. Nie mam pojęcia jak to wygląda w free dosie.


Benedykt Dziubałtowski
[#18] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Amiga na Simens Nixdorf
[#19] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Amiga na Simens Nixdorf
[#20] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Amiga na Simens Nixdorf
[#21] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Amiga na Simens Nixdorf
[#22] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Amiga na Simens Nixdorf
[#23] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Amiga na Simens Nixdorf
[#24] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Amiga na Simens Nixdorf
[#25] Re: Amiga na Simens Nixdorf

@wojtekmedia, post #15

Sprawdzałem właśnie. Dos 7 obsługuje ac97.

Benedykt Dziubałtowski
[#26] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Amiga na Simens Nixdorf
[#27] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Amiga na Simens Nixdorf
[#28] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Amiga na Simens Nixdorf
[#29] Re: Amiga na Simens Nixdorf

@HOŁDYS, post #10

E, no nie, się nie zgodzę. Pierwszy raz "zaemulowałem" Amigę na piecu z Pentium 120. Szału nie było, ale znakomita większość gier pisanych dla A500 latała przyzwoicie.

Pozdrawiam
Des
[#30] Re: Amiga na Simens Nixdorf

@Des, post #29

No widzę że powstał tema rzeka, organizuję dosa i od jutra do dzieła o postępach i problemach będę informował , bardzo dziękuje za dotychczasową pomoc mam nadzieję na pogranie w SWOS i GOAL.
:D
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem