[#1] Najtansza platforma sprzetowa do instalacji ami-emulatora?
Na wstepie - nie jestem pewien czy to powinno byc w tym dziale ale wydaje mi sie, ze tak.

Jak wszyscy zapewne wiedza projekt One laptop per child mial stworzyc laptopa za mniej niz 100$. Oczywiscie wyszly z tego nici i koszt podobno oscyluje w okolicach 200$. Chociaz podobno to on wplynal mentalnie na stworzenie klasy komputerow zwanych po polskiemu netbookami.

Ale za to Hindusi z pomoca brytyjskiej firmy(tj. m. in. swietnych matematykow-informatykow brytyjskich Hindusow ) stworzyli tablet (wiki-klik) o wdziecznej nazwie Ubislate7 za 60 dolarow(nowy, kompletny dosc zestaw). Prawdopodobnie jest to najtansza, kompletna platforma sprzetowa na swiecie(nowa of course).

Zeby bylo ciekawiej - odrobine gorsza wersja(ale tylko dla rzadu hinduskiego) kosztuje 50$/sztuka, a w wersji subsydiowanej dla tamtejszych studentow 35$. Choc oczywiscie oni zaluja, ze cena jest dosc wysoka - bo miala docelowa wyjsc ok. 10-15 dolarow bez subsydiowania nizsza.

Co ma to wspolnego z Amiga?

Ano jako, ze chodzi na Androidze mozna byloby (jak ktos posiada takie cudenko) przetestowac predkosc dzialania emulatorow. Poza tym mozna byloby takie laptopy wreczac ewentualnym ami-pociechom do zabawy z racji ceny.
Ewentualnie przeinstalowac z Androida na inne Linuxy.(dlaczego warto - bo nie wiem jak Wam, ale mnie dostepne amiemulatory na androida wkurzaja ograniczeniami - miedzy innymi sa problemy z Settlersami, czy ktos moglby BTW polecic jakis?).

Poza tym to chyba pierwszy przypadek, ze kompletny zestaw(nowy) do emulacji Amigi kosztuje taniej niz zadbana A600/A2000 z pewna iloscia oryginalnych pudelkowych gier.

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2012 04:51:07 przez ruberum_ignis
[#2] Re: Najtansza platforma sprzetowa do instalacji ami-emulatora?

@ruberum_ignis, post #1

Ja używam amithlona i bardzo go sobie chwalę. Działa super na athlonie 1,7 do tego gerfoce 4 i 712 mb ramu. Startuje prawie jak prawdziwa Amiga :)


Benedykt Dziubałtowski
[#3] Re: Najtansza platforma sprzetowa do instalacji ami-emulatora?

@ruberum_ignis, post #1

stworzyli tablet (wiki-klik) o wdziecznej nazwie Ubislate7 za 60 dolarow(nowy, kompletny dosc zestaw). Prawdopodobnie jest to najtansza, kompletna platforma sprzetowa na swiecie(nowa of course).

W Carrefour jest Tablet Apollo Quicki 701 za… 199 złotych. Taniej to już chyba nie będzie.
[#4] Re: Najtansza platforma sprzetowa do instalacji ami-emulatora?

@waldiamiga, post #3

Z taką ilością pamięci to nie poszalejesz :D
[#5] Re: Najtansza platforma sprzetowa do instalacji ami-emulatora?

@mikser, post #4

Mam tablet 10 calowy ze starym Androidem chyba 2.1, emulatora Amigi na tym nie instalowałem bo mam oryginały ale zainstalowałem sobie emulator spectrusia, bez realnej klawiatury to pomyłka, z emulatorem Amigi będzie jeszcze gorzej bo tam poza klawiaturą potrzebna jest myszka i/lub joye, dając komuś taki zestaw tylko go zniechęcisz.
Ale bardzo chętnie posłucham zdania użytkownika emulatorów na jakimś wypasionym tablecie za dwa, trzy tysiące zł, może faktycznie będzie lepiej.


Pozdrawiam
[#6] Re: Najtansza platforma sprzetowa do instalacji ami-emulatora?

@RadoslawF, post #5

Exactly.
Emulacja Amigi na tabletach i smartfonach to porażka - moim zdaniem przynajmniej. Próbowałem - zero satysfakcji. Jak już kolega wspominał - do zabawy z klasycznymi grami potrzebny jest stacjonarny, przyzwoity sprzęt, z prawdziwą klawiaturą, myszą, dżojem.
Na urządzeniach przenośnych można całkiem miło grać (ostatnio zostałem posiadaczem Nintendo 3DS, sympatyczna zabawka), ale w gry dedykowane tym urządzeniom, gdzie wystarczą przyciski i ewentualne smyranie palcem po ekranie dotykowym.
I nie ma tu znaczenia, czy tablet za pięćset złotych, czy za trzy tysiące złotych. Filozofia obsługi jest ta sama przecież. Najtańsze notebooki/netbooki obojętnie z jakim systemem operacyjnym też są kiepskim rozwiązaniem - ich wydajność pozostawia dużo do życzenia. Łatwiej się zrazić, niż fajnie pobawić. Do sensownej, nie męczącej, satysfakcjonującej emulacji Amigi potrzeba w miarę porządnego komputera. Najlepiej z Windą na pokładzie, bo np. E-UAE nie dopracował się póki co takiej funkcjonalności, jak WinUAE. Mogę być subiektywny - generalnie wszelkie emulatory traktuję jako zło konieczne, to jest takie trochę "lizanie cukierka przez szybę".

Pozdrawiam pogodnie
Des
[#7] Re: Najtansza platforma sprzetowa do instalacji ami-emulatora?

@mikser, post #4

Tablet z postu nr 1 ma tyle samo. Rozdzielczość mojego telefonu, a pamięci trzy razy mniej (procek też słabszy). Brak dostępu do Google Play, ciekawe skąd brać na to oprogramowanie...
[#8] Re: Najtansza platforma sprzetowa do instalacji ami-emulatora?

@RadoslawF, post #5

Ja uzywam Galaxy 551 bo ma wysuwana klawiaturke i minimum potrzebnych funkcji(gps, aparat(powinien byc odrobine lepszy mimo wszystko), obsluge wspolczesnych protokolow sieciowych etc.). Ale brak myszki/joya utrudnia zycie, jak znow nie zapomne to poslucham rady z forum i sprobuje kupic jakas na bluetooth by wyprobowac.

@GumBoy nie doczytales, one mimo wszystko sie troche roznia. To co podal waldiamiga to przy Ubislate7 wersja luksusowa, bo posiada chocby kamerke. Ubislate7 jej nie posiada .

Osobiscie sadze, ze daloby sie tam zainstalowac innego linuksa i samemu kompilowac soft. Druga strona jest korzystanie ze stron/softu ktore oferuje alternatywne pobieranie bo np. autorzy nie chca podpisywac umowy z Google. W przypadku Ubislate chyba mozna korzystac ze sklepu Google, ale tez dodatkowo firma ma wlasny ze softem tez na Androida bodajze.

@waldiamiga Cena jest podejrzanie niska, biorac pod uwage cene takich tabletow i kurs dolara. Sadze, ze to krotka seria do wietrzenia magazynow(pewnie takie dostali z jakies hurtowni), albo troche dokladaja by sprowadzic klientow(bo np. przy okazji zrobi zakupy) i promocja sie szybko skonczy.

Ale osobiscie nie widze przeszkod by za kilka lat zeszli z takim tabletem ponize 10$(wygasniecie czesci patentow, lepsze procesory etc.).

Wbrew pozorom ma to olbrzymie znaczenie - wiecej niz miliard ludzi pracuje za np. 10$/msc, A w Afryce podobno na niektorych dworcach to nawet za spanie tam na podlodze sie placi ( kilkanascie centow dziennie, ale dla nich to tez niezly wydatek).

Poza tym sukces tych komputerkow jest olbrzymi - mimo zalosnych parametrow to jednak sprzedali juz podobno kilka milionow sztuk czy wiecej. Podobnie jak z Raspberry Pi - nie wszyscy potrzebuja/stac na ultra nowy sprzet.

@mikser ale taki sprzet nie ma sluzyc do podrywania blondynek z tipsami . Poza tym zobacz jaka ostatnio Nokia wypuscila komorke na rynek, choc nie wiem czy w Europie beda ja sprzedawac. Mozna sie smiac, ale dla docelowej grupy odbiorcow cena jest podobna jak dla przecietnego Polaka cena identycznego niemalze telefonu kilkanascie lat temu...

@Benedykt Dziubałtowski to w sumie tez ciekawe rozwiazanie.

@Des ja tez jestem zwolennikiem realnych maszyn. Ale nie zawsze ma sie chec wziasc Ami ze soba, czasem mieszka sie w roznych miejscach, etc. Poza tym to jest tez alternatywa np. dla ludzi ktorzy potrzebuja komputera "do facebooka i Internetu", niekoniecznie plynnego , wtedy mozna im pokazac, ze gry z ich dziecinstwa tez chodza.

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2012 19:11:54 przez ruberum_ignis
[#9] Re: Najtansza platforma sprzetowa do instalacji ami-emulatora?

@ruberum_ignis, post #8

Sadze, ze to krotka seria do wietrzenia magazynow(pewnie takie dostali z jakies hurtowni), albo troche dokladaja by sprowadzic klientow(bo np. przy okazji zrobi zakupy) i promocja sie szybko skonczy.

Jutro będę w tym kołchozie i przy okazji sobie pooglądam ten tablet. Jak mi się spodoba to może go kupię, tym bardziej że w sprzedaży są właśnie od jutra.
[#10] Re: Najtansza platforma sprzetowa do instalacji ami-emulatora?

@ruberum_ignis, post #8

@GumBoy nie doczytales, one mimo wszystko sie troche roznia.

Doczytałem. Padł komentarz na temat pamięci, której ilość jest taka sama w obydwu sprzętach.

A, byłbym zapomniał wymienić kolejnej zalety tego sprzętu, czyli ekran rezystywny...

Ale osobiscie nie widze przeszkod by za kilka lat zeszli z takim tabletem ponize 10$(wygasniecie czesci patentow, lepsze procesory etc.).

LOL.
[#11] Re: Najtansza platforma sprzetowa do instalacji ami-emulatora?

@GumBoy, post #7

Z plikow apk. A tablet za ta cene genialny chocby do przymocowania na zaglowku w samochodzie dla dzieciakow ;)
[#12] Re: Najtansza platforma sprzetowa do instalacji ami-emulatora?

@pawelini, post #11

Z plikow apk.

Komercyjne oprogramowanie też?
Załóżmy sobie, że będę chciał takie World of Goo zainstalować.

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2012 13:46:10 przez GumBoy
[#13] Re: Najtansza platforma sprzetowa do instalacji ami-emulatora?

@ruberum_ignis, post #1

najtańsza platforma to będzie jakiś złomowany stary PC z monitorem CRT którą jak dobrze poszukasz to wyrwiesz za free albo za dwa piwa OK

Koniecznie ma być CRT!
Używanie jakiegokolwiek sprzętu bez CRT to jakaś porażka jest a już szczególnie starszych komputerów jak Amiga...
[#14] Re: Najtansza platforma sprzetowa do instalacji ami-emulatora?

@XoR, post #13

Nie wspominając o tym, że taki PC z demobilu pochodzi pewnie dłużej niż chiński craplet za stówę.
[#15] Re: Najtansza platforma sprzetowa do instalacji ami-emulatora?

@waldiamiga, post #9

Nie znalazłem ani pół sztuki tego tabletu za 2 paczki. Pewnie mieli 2 sztuki które nie wyszła nawet na sklep.
[#16] Re: Najtansza platforma sprzetowa do instalacji ami-emulatora?

@waldiamiga, post #15

Albo pracownicy wszystko wykupili :)
[#17] Re: Najtansza platforma sprzetowa do instalacji ami-emulatora?

@waldiamiga, post #15

Ale na Allegro crapletów z tej półki cenowej nie brakuje przecież.
[#18] Re: Najtansza platforma sprzetowa do instalacji ami-emulatora?

@GumBoy, post #17

Ja wiem, ale zakup w Carrefour byłby "bezpieczniejszy" ze względu na ew. gwarancję.
[#19] Re: Najtansza platforma sprzetowa do instalacji ami-emulatora?

@waldiamiga, post #18

Przecież nie mówię o zakupach sprzętu używanego, tylko normalnego towaru ze sklepu. Allegro to nie tylko sprzęt z demobilu od prywatnych użytkowników,
[#20] Re: Najtansza platforma sprzetowa do instalacji ami-emulatora?

@ruberum_ignis, post #1

bez sensu, dobry nowy sprzet na Androidzie kosztuje min. 400-500 zeta - taki co uciagnie sensownie uae tj. na pewno A1200 + Fast, ma klawiature itd., a nowy mini laptok z Atomem wychaczysz za 700-800 zeta i posluzy nie tylko do dobrej emulacji... lub nawet cos z Celeronem M LV za 400-500 zeta :)

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2012 21:56:38 przez gx
[#21] Re: Najtansza platforma sprzetowa do instalacji ami-emulatora?

@GumBoy, post #12

No jasne. Wszystko jest do pobrania do pliku.
MOzna bezposrednio z marketu np tak :
[odnośnik usunięto]

A mozna ze stron z wcielonym zlem wszelakim typu :
[odnośnik usunięto]

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2012 19:13:54 przez mailman
[#22] Re: Najtansza platforma sprzetowa do instalacji ami-emulatora?

@pawelini, post #21

A aktualizacje późniejsze aplikacji to pewnie również ręcznie robić trzeba.
Do tego po pobieżnej lekturze widzę żę wymagany jest Chrome, czyli przeglądanie i instalacja z poziomu urządzenia odpada. Pushowanie aplikacji również. Gorzej, niż cofnięcie się do epoki Windows Mobile.
[#23] Re: Najtansza platforma sprzetowa do instalacji ami-emulatora?

@GumBoy, post #22

Swoja drogą, przed zakupem aplikacji należy wybrać urządzenie na jakie chce się ja później spushować. Ciekawe co wybierzesz, jeśli nie masz żadnego urządzenia zarejestrowanego.

A Twój link prowadzi do forum złodziei z Warezami, czy się mylę?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2012 14:59:15 przez GumBoy
[#24] Re: Najtansza platforma sprzetowa do instalacji ami-emulatora?

@waldiamiga, post #15

Kiedys w jakims programie czytano skargi ze starych ksiag zazalen: "Co to za zwyczaje, ze reklamuje sie na wystawie towar ktorego nie ma w sklepie." W odpowiedzi kierownik napisal: "Sklep bierze udzial w konkursie, wiec reklamowanie nie posiadanego towaru stanowi tylko element wystroju"

Moze warto im tez zamiescic taka informacje jako jakis "force feedback" , bo to co oni robia czasem z tymi gazetkami to niemalze pachnie Bareja(sam nacialem sie kiedys z kupowaniem czytnika eink, oczywiscie zadnego nie bylo )

@GumBoy hmm niby tak, ale dolicz koszty przesylki, poza tym sa zazwyczaj troche drozsze niz nasze oczekiwania docelowe w tym topicu

@gx niby tak, ale chodzi o najtanszy nowy sprzet , zreszta ceny najtanszych zazwyczaj obnizaja ceny drozszych, wiec korzysc jest dla wszystkich. Poza tym Polska wbrew pozorom to tez nie jest dla wszystkich kraj miodem i mlekiem plynacy i czesto widze rozne ogloszenia w rodzaju "przyjme jakikolwiek komputer do internetu, bo syn/corka chce sie nauczyc".
[#25] Re: Najtansza platforma sprzetowa do instalacji ami-emulatora?

@ruberum_ignis, post #24

@GumBoy hmm niby tak, ale dolicz koszty przesylki, poza tym sa zazwyczaj troche drozsze niz nasze oczekiwania docelowe w tym topicu

Ale ja nie pisałem o waszych oczekiwaniach docelowych, tylko o wycieczce Waldiego do CF po craplet za dwie stówki. A przesyłka to dycha tak BTW.

zreszta ceny najtanszych zazwyczaj obnizaja ceny drozszych,

No nie wiem. Najwyraźniej średnio rynek tabletów śledzisz. Mój kupiony we wrześniu nie potaniał nawet o 50 PLN, zarówno w obliczu zalewu crapletów jak i w obliczu premiery jego następcy.

PS. Admini najwyraźniej PPA mają w nosie, że niejaki Pawelini promuje złodziejstwo...

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2012 19:06:56 przez GumBoy
[#26] Re: Najtansza platforma sprzetowa do instalacji ami-emulatora?

@mikser, post #4

Do emulacji niezbyt rozbudowanej konfiguracji wystarczy =p
[#27] Re: Najtansza platforma sprzetowa do instalacji ami-emulatora?

@GumBoy, post #19

Masz rację, pojawiło się [0]=&a_text_f[7131][1]=&change_view=Poka%C5%BC%C2%A0%3E]sporo urządzeń w tej cenie, jednakże wysyłka większości to ok 50pln. (pewnie z Chin), niby mają serwis w naszym kraju ale ja osobiście wolałbym zawieść grata do sklepu na gwarę niż wysyłać gdzieś w polskę. Zresztą to nie ma znaczenia ponieważ Carrefour pewnie wszystkie sztuki wysprzedał na pniu.
[#28] Re: Najtansza platforma sprzetowa do instalacji ami-emulatora?

@waldiamiga, post #27

moim zdaniem lepsze sa GOCLEVER. Lider to GOCLEVER A73 od ok. 399 zeta (w biedronce byly ponoc za 379 zeta), oraz GOCLEVER i71 za ok. 250 zeta, ceny w Polsce.

Dosc porzadne oba tablety za taka sume. Wydajnosc i wykonanie.

http://goclever.com/pl/pl/goclever_tab_a73#specification

http://goclever.com/pl/pl/goclever_tab_i71#specification

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2012 20:09:44 przez gx
[#29] Re: Najtansza platforma sprzetowa do instalacji ami-emulatora?

@gx, post #28

Goclevery to nie taka rewelacja, mam 101, wybrałem go bo miał normalne gniazdo USB na obudowie ale dopiero mając sprzęt w domu przeczytałem w instrukcji że bateria starcza na 3 godziny pracy a ładuje się do pełna w 9. To pierwszy sprzęt jaki mam gdzie ładowanie trwa dłużej niż praca.
Po niepełnym roku używania wyskoczyło kilka bad pixeli.


Pozdrawiam
[#30] Re: Najtansza platforma sprzetowa do instalacji ami-emulatora?

@RadoslawF, post #29

wlasnie ten 101 nie wymienilem, bo to nie 7, a 10 cali matryca. u mnie lezy a73 i sprawuje sie dobrze, choc w tanich tabletach baterie sa ogolnie nierewelacyjne.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem