kategoria: WinUAE
[#1] Problemy z instalacją os3.9 + narzędzia
Witam!
Odkopałem A1200 bez rozszerzeń z romem 3.1 i chce sobie do niej przygotować twardziela używając WinUAE. Na razie jako dysk wykożystuje katalog (łatwiej manipulować pod WINXP) a pużniej zgram na hdd.

Po instalacji AmigaOS 3.9 z płyty CD wszystko ok, ale np nie można zmienić nic w konfiguracji bo wyrzuca że plik tylko do odczytu. Widze że wszystkie pliki do odczytu więc zmieniłem ich atrybuty.
Co jest? Instalator jak kopiuje z cd-romu nie zmienia atrybutu "tylko do odczytu" gdy plik już jest na hdd? Teraz instaluje Opus Magellan II i podczas instalacji wyskakuje że modules.info (wgrany przez instalator do katalogu programu) jest tylko do odczytu. Nic nie pomaga zmiana atrybutów bo nie ma guzika retry i instalator się wyłącza;)

1) Czy instalatory kopiujące pliki z CD-ROMu powinny kasować ich atrybut read-only na realnej amidze?
2) Czy i jak w os3.9 można tworzyć skróty do aplikacji i umieścić je na pulpicie lub w katalogu?
3) Czy w os3.9 można jako tapety użyć obrazka-desenia np.64kb aby był rysowany "sąsiadująco". Tylko 2mb a jeden kolor tła nie fajnie wygląda.
4) Czy os3.9 ma przeglądarkę internetową (gdzie?). Jaka najlepsza przeglądarka dla tego systemu.
5) Czy (i gdzie) Opus Magellan ma "szybką opcję" aby włączyć guziczki typu copy rename itp znane z poprzednich wersji?
6) Mam dysk 80GB. 4GB za bardzo mi nie starczy na wszystko. Jak pod OS3.9 użyć dysku większego niż 4GB (może być wiele partycji).

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2012 23:03:21 przez BasiC
[#2] Re: Problemy z instalacją os3.9 + narzędzia

@BasiC, post #1

7) Czy pod os3.9 można użyć myszki z kółkiem do przewijania okna? Jaki sterownik?

8 Mam os3.9 goły i gdy uruchamiam z 2mb chip nie wyświetla wszystkich ikon plików i folderów (gdy jest ich ok 20) i dodatkowo (po kliku pkm) nie ma rozwijanego menu wb. Gdy uruchomie z 4mb chip problem znika. Nie wieże że za mało pamięci, czy możliwe inne przyczyny?





Ostatnia aktualizacja: 19.07.2012 10:23:22 przez BasiC
[#3] Re: Problemy z instalacją os3.9 + narzędzia

@BasiC, post #1

Katalog w windows nie zachowa wszystkich atrybutów. Zdaje sie ze ma klopot z Execute ale teraz nie sprawdze.
Używaj lepiej plików hdf, też można je przenosić i montować.

1. trzeba używać komendy protect
2. menu icons... z górnej belki... wyjmij na blat
3. da się - pokombinuj w preferencjach.
4. Aweb. trzeba odpalić instalator i zerknąć na jego opcje.
6. idefix97/idemax97

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2012 10:40:30 przez mallorn
[#4] Re: Problemy z instalacją os3.9 + narzędzia

@mallorn, post #3

Ale komendą protect zmieniam tylko atrybut pliku (chyba).
Instalator Magellan'a sam kopiuje z CD-ROMU a puźniej mówi że plik, który skopiował modules.info jest tylko do odczytu. Wcześniej tego pliku na dysku nie ma.
Jedynie przegrać wszystko z CD na HDD, zmienić atrybuty i dopiero instalować, ale chyba da się inaczej. Jest to obraz z orginalnego Amigowskiego CD (*.nrg) więc raczej poprawnie nagrane.
[#5] Re: Problemy z instalacją os3.9 + narzędzia

@BasiC, post #2

Same 2MB Chip nie wystarczą do OS3.9. Potrzeba MINIMUM 4MB Fastu (ale to też praktycznie tylko żeby się system uruchomił). Stąd problemy. Lepiej postaw OS3.1, dopóki nie będziesz miał rozszerzenia pamięci.
[#6] Re: Problemy z instalacją os3.9 + narzędzia

@BasiC, post #1

ClassicWB. Niedowiary, że komuś się jeszcze chce stawiać system od podstaw.
[#7] Re: Problemy z instalacją os3.9 + narzędzia

@_arti, post #6

Oj tam oj tam, ja tak zawsze robię :)
[#8] Re: Problemy z instalacją os3.9 + narzędzia

@altcomputing, post #7

Masochista
[#9] Re: Problemy z instalacją os3.9 + narzędzia

@_arti, post #8

Może i tak, ale dobrze wiesz jaki jest efekt końcowy w moim wykonaniu :D
[#10] Re: Problemy z instalacją os3.9 + narzędzia

@altcomputing, post #9

No cóż. Mi się jeszcze chce stawiać od podstaw, bo robię to pierwszy raz (przynajmniej 3.9);)
ClassicWB kiedyś widziałem, dzięki za przypomnienie. Na razie nie skożystam bo robie optymalnie na 2MB (da się, a nawet WHDLOAD teraz i gram w Angory)
Co z obsługą kółeczka myszki pod os3.9 (lub w innych os'ach).
[#11] Re: Problemy z instalacją os3.9 + narzędzia

@BasiC, post #10

http://aminet.net/search?name=wheel+&readme=mouse
[#12] Re: Problemy z instalacją os3.9 + narzędzia

@Norbert, post #11

... no fajnie, a ciekawe czy można 2 kółeczka?

Jak podłączyć 4 fdd do A1200 ?
(tak naprawdę męcze się aby podłączyć 3 - orginalny, 1.44MB i 5.25"MB)

myślę że do wewnętrznego portu dyskietek można podłączyć DF0 i DF1
a do portu na zewnętrzną stację DF2 i DF3 (czy może FD? ;) )

Jak zrobić prosty przełącznik podłączający/wyłączający napęd z systemu?
-Po prostu odciąć zasilanie ale na którym pinie ono jest?

aby podłączyć stację wewnętrzną do portu na zewnętrzną paru ludzi tutaj na ppa mówi
iż potrzebny scalak, a jak pytałem kolesia na allegro to mnie wyśmiał ale nie raczył wyjaśnić.
Może ten scalak tylko zworki zmienia czy coś?

Wiem że było wałkowane, ale nie moge znaleść, dajcie chociaż linki czy coś.
[#13] Re: Problemy z instalacją os3.9 + narzędzia

@BasiC, post #12

przełącznik do włączania/wyłączania stacji - odciąć 5v i 12v, a można prościej? (myślałem o GND, ale to innymi żyłkami też płynie;))

Mam już polutowane piny do wejścia na klawiature płyta 2B wejście obok zasilania stacji,
czy ktoś próbował tam podłączyć klawiature od CDTV ? (bo będe to robił)

CO TO ZA DODATKOWE ZŁĄCZA DO PRZYLUTOWANIA
A) P9A - na prawo od styku folii klawiatury ?
B) P9B - nad kościami rom, częściowo wlutowane piny.
C) TP1 i TP2 - pod złączem PCMCIA.

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 11:53:50 przez BasiC
[#14] Re: Problemy z instalacją os3.9 + narzędzia

@BasiC, post #13

podłączałem klawiaturę od CDTV i działała bez problemu. Problemem jest jedynie brak możliwości zresetowania z niej komputera.
[#15] Re: Problemy z instalacją os3.9 + narzędzia

@altcomputing, post #14

Ja już 2-gi dzień próbuje podłączyć klawisze od CDTV to specjalnego portu w płycie 2B i nie działa;(
Nie wiem czy ta klawiatura jest sprawna, a połączenia są na pewno dobre.
Co ciekawe gdy podłącze standardowa klawiatura też wtedy nie działa, to nie można mieć 2 klawiatur? Czy może układy same się przełączają na klawiature z CDTV?
[#16] Re: Problemy z instalacją os3.9 + narzędzia

@BasiC, post #15

Można mieć 2 klawiatury, ale czasem się ze sobą kłócą jeśli będziesz chciał ich zamiennie używać, sam fakt, że obie są podłączone (a korzystasz cały czas z jednej) w niczym natomiast nie będzie przeszkadzał.

Pamiętam że miałem jakieś hocki z klawą od CDTV podobnie jak Ty, ale nie potrafię sobie przypomnieć dokładnie jak to rozwiązałem...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem