kategoria:
[#1] Pierwsze kroki WHD a 1200 potrzebne Wasze wsparcie :)
Czołem,

Chciałbym uruchomić w windowsie emulator amigi 1200 z opcja whdload. Gdy juz opanuje temat na pececie chcialbym przerzucic cf do amigi i cieszyc sie grami na oryginalnym sprzecie. Mam kilka pytan, ktore pozwola mi dobrze zaczac.

1. jaka wersja emulatora?
2. jaka konfiguracja (ram, fast ram, turbo itp, kick 3.0/3.1, system)?
3. jaka cf?
4. dodattkowe programy?

Jak ogarnę ten temat pewnie sie przypomnę. Prosze tylko o profesjonalne wsparcie ;)...

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 10:02:39 przez wilkwcieniu
[#2] Re: Pierwsze kroki WHD a 1200 potrzebne Wasze wsparcie :)

@wilkwcieniu, post #1

Zacznij od podzielenia karty CF i sformatowania na prawdziwej Amidze, a nie pod emulatorem. Potem dopiero przenieś na soft z emulatora dane na kartę.

Ja ki emulator? Moim zdaniem najnowszy. Jaka konfiguracja: najbardziej przypominająca prawdziwą Amigę, którą masz, skoro dane potem chcesz przekopiować na CFkę. Jaka CF? To jest loteria. Jedna działa dobrze inna źle. Musisz sam dobrać/poczytać co inni używają. I dlatego mówię abyś kartę sformatował/ podzielił na prawdziwej Amidze, a nie pod emulatorem, aby nie było tak potem, że na emulatorze działa, a pod Amigą nie chce.
[#3] Re: Pierwsze kroki WHD a 1200 potrzebne Wasze wsparcie :)

@wilkwcieniu, post #1

To jaki system, jaki rodzaj partycji, jaka konfiguracja emulatora zależy od tego jaką masz "real" Amigę, z jakim kickstartem, jaka konfiguracja pamięci, jaki procesor, OCS/ECS czy AGA. Konfigurację emulatora najlepiej ustawić na możliwie zbliżoną do posiadanej Amigi. I tak jak pisze Gilban - samą konfigurację karty CF najlepiej zrobić na Amidze - będziesz miał pewność, że partycje są widoczne, że nie ma błędów odczytu itp. A dopiero później podłącz to do PC/Maca/Pega/AOne czy co tam masz i zainstaluj odpowiedni system, WHDLoad, gierki, dema i programy.

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 11:40:21 przez Jenot
[#4] Re: Pierwsze kroki WHD a 1200 potrzebne Wasze wsparcie :)

@Jenot, post #3

A jak wygląda sprawa whd pod a600? Słyszałem bardzo różne opinie. A to, ze sprzęt nie daje rady, a to ze trwa to nieskończenie długo etc.
[#5] Re: Pierwsze kroki WHD a 1200 potrzebne Wasze wsparcie :)

@wilkwcieniu, post #4

Nie mam A600, mam A500 więc zbliżoną konfigurację. Z 8MB Fast i procesorem 68010 WHDLoad jakoś daje radę (na 68000 nie da się wyjść z WHDLoad, trzeba robić reset), ale rewelacji nie ma. Dopiero po założeniu 68030 z 4MB 32-bitowego Fastu działa to wszystko szybko.
[#6] Re: Pierwsze kroki WHD a 1200 potrzebne Wasze wsparcie :)

@wilkwcieniu, post #4

To wygodnej zabawy w gry spod whdload na A600 potrzebne są trzy rzeczy:

1. Amiga 600 z HDD (lub CF na IDE w roli HDD)
2. Dodatkowy 1MB pamięci Czip pod klapką
3. 4MB pamięci Fast nakładanej na procesor

I znakomita większość gier i dem pod whdload OCS/ECS pójdzie jak burza. Oczywiście - będzie to burza na miarę procesora 68000 a nie 68060.
[#7] Re: Pierwsze kroki WHD a 1200 potrzebne Wasze wsparcie :)

@Jenot, post #5

no to bobma. liczylem na to, ze uda sie w sensownych pieniadzach zrobic to na a600, ale jedyne sensowne rozszerzenie (link ponizej) to prawie miesieczna pensja 50% naszego spoleczenstwa. sentyment mam do a 600, ale jak sie nie da to lipa... no chyba, ze istnieja inne madre rozszerzenia z koprocesorami...

http://www.efunzine.com/efnz.php?a=pro&id=586&sid=97ad40b4414af774a3aae850fb863b77


Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 15:00:37 przez wilkwcieniu
[#8] Re: Pierwsze kroki WHD a 1200 potrzebne Wasze wsparcie :)

@wilkwcieniu, post #4

Z WHDload na A600 sprawa ma się podobnie jak na A1200 czas oczekiwania jest bardzo zbliżony. Absolutne minimum to A600 z 2Mb Chip ram czyli jak zsumujesz cenę A600 oraz rozszerzenia to wyjdzie tyle samo co za cd32 która ma gotowe kompilacje 200,350,444,888 gier :D. Wszystko zależy do czego ma służyć Amiga. Jeśli tylko do grania rozważ moją propozycję jeśli jednak planujesz dalszą rozbudowę warto sie zastanowić na opcją A1200 +fast lub A600+fast ja polecałbym to pierwsze. Z kartami Cf nie jest źle warunek jak wspomniano system postaw na Amidze nie na WinUAE. Zawsze partycjonowanie robiłem na realnym sprzęcie. Ani z Sandiskiem ani z Kingstonem z kwiatkiem, Platinium i Transcend tez dają radę ale do wymiany Ami-PC poprzez Pcmcia lepiej używać stare karty 256-1gb.

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 15:08:49 przez miro_78
[#9] Re: Pierwsze kroki WHD a 1200 potrzebne Wasze wsparcie :)

@miro_78, post #8

miro... moja slaboscia jest sentyment - stad a 600 a nie 1200 czy cd 32. dlatego tez szukam rozwiazania, ktore wizualnie umozliwi mi estetyke z dziecinstwa a technike powiedzmy blizsza wspolczesnosci. jak znajde jakies madre rozwiazanie do 600 to powalcze. zastanawia mnie to co zostalo napisane powyzej, ze na klasycznym procku (rozumiem, ze niezaleznie od fastu) trzeba wychodzic restartem... i jak do tego wszytkiego ma sie np przelacznik kickow (przy zalozeniu az 4 zapisanych na 1 kosci)... wiem, ze jestem laikiem, ale staram sie szybko nadrobic braki ;)...
[#10] Re: Pierwsze kroki WHD a 1200 potrzebne Wasze wsparcie :)

@wilkwcieniu, post #9

Nie wiem jak Tobie ale mnie wystarczyłby kick 1.3 w celu zachowania wiekszej kompatybilności z tytułami z A500/600 ładowanymi z dyskietki lub 3.1 gdybym chciał się pobawić użytkami po dołożeniu 4-8mb Fast. Taki kick oferuje kolega Rafgc z forum i ja sobie jego robotę bardzo chwalę. Zapytaj może ma jeszcze jakies urzadzenia ciekawe które potrzebowałbyś do swojej sześćsety.
[#11] Re: Pierwsze kroki WHD a 1200 potrzebne Wasze wsparcie :)

@miro_78, post #10

zapytam, dzieki...
ostatnio sprzedlam 600te z mysla o 1200, ale chyba powroce do korzeni...
[#12] Re: Pierwsze kroki WHD a 1200 potrzebne Wasze wsparcie :)

@wilkwcieniu, post #11

4MB samego fastu dla A600 pojawia się na Allegro od użytkownika - piszę z pamięci - Strykera - za ok. 200zł. Ma on również wersję 8MB Fast ale wówczas blokowane jest PCMCIA co w przypadku schowanego pod maską HDD może przeszkadzać (choć ja np. w użytkowanej A600 mam CF pod IDE wyciągniętą taśmą na zewnątrz). Z 1MB Czip pod klapką ostatnio posucha na Allegro ale na PPA coś się rodzi:

link

Na koniec pakiet GAAE z workbenchem 2.1 z classicwb i szaleństwo na trybunach. :)
Ogólnie sześćsetka sobie świetnie radzi i nie daje sobie w kaszę dmuchać a wymiana procka 68000 na szybszy za kosmiczne pieniądze IMHO nie jest niezbędna.

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 16:59:13 przez conrdd
[#13] Re: Pierwsze kroki WHD a 1200 potrzebne Wasze wsparcie :)

@conrdd, post #12

Konrad,
Dzieki za pomoc.
Jeśli nie masz nic przeciwko jak już zaopatrzę się w to i owo skontaktuje się z Toba na priv z prosba o instrukcje.
W obudowie chciałbym zmiescic tak ram jak i cf. koprocesor niepotrzebny?...
[#14] Re: Pierwsze kroki WHD a 1200 potrzebne Wasze wsparcie :)

@wilkwcieniu, post #13

Koprocesor to dość nieszczęśliwe sformuowanie bo kojarzy się z koprocesorem matematycznym który nie sądzę by do whdload był w ogóle potrzebny. W przypadku Amigi 600 chodzi o kartę turbo z procesorem np. 68020 lub 68030. Karta taka - ze względu na ograniczenia sześćsetki - nakładana jest bezpośrednio na główny procesor 68000 i przejmuje jego obowiązki. Zaleta: komputer dostaje kopa (karta turbo z 68030 25MHz jest ok. 8 razy szybsza od standardowej A600) plus pamieć fast która zawsze jest na pokładzie. Wada: mniejsza kompatybilność z grami i demami pod 68000 no i przede wszystkim cena.

Co ważne: karta z pamięcią fast dla A600 (bez turbo) jest również nakładana na procesor i z tego względu trzeba przemyśleć jaki kupić czytnik CF pod IDE by zmieściła się i karta i CF-ka (jedno nie blokowało drugiego).

Co do szybkości: mam zarówno A600 z turbo jak i bez - i dla mnie A600 bez turbo ma wystarczającą szybkość do wygodnej zabawy. Dobrym rozwiązaniem na początek jest zainstalowanie WinUAE, ustawienie w parametrach takiej Amigi jaką chcemy mieć docelowo, spartycjonowanie na A600 karty CF a następnie pod czytnikiem CF na USB do PCeta sformatowanie jej i zrzucenie na nią systemu - np GAAE z classicwb (ja sobie go bardzo chwalę). Po czym restart i pobawić się systemem z 68000 plus 2MB Czip plus 4 MB fast a potem zmienić procesor na 68020 lub 68030 i pobawić się znowu. Okaże się czy jesteś zwolennikiem slowfood czy fastfood ;)

(Kwestia nie działania F10 na wyjście z whdload pod 68000 pomijam - IMHO to nie jest problem zrobić reset)
[#15] Re: Pierwsze kroki WHD a 1200 potrzebne Wasze wsparcie :)

@conrdd, post #14

Dzięki. Powalcze. Chętnie zobaczyłbym jak zmiesciles wszystko pod obudowa. 4 różne Kicki maja sens?
[#16] Re: Pierwsze kroki WHD a 1200 potrzebne Wasze wsparcie :)

@conrdd, post #12

Ale żeby dało się wyjść z gier WHDLoad nie potrzeba Turbo, wystarczy wymienić procek z 68000 na 68010 (jeden wyjąć z podstawki, drugi włożyć) i uruchomić jeden mały programik w s-s. A 68010 jest tani jak barszcz na ebayu. Co do kicka to mam z przełącznikiem ale do WHDLoad wystarczy jeden. Ja mam 3.1 i Workbencha 3.1. WHDLoad już sobie poradzi i odpowiednią wersję z pliku zaczyta.

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 19:20:26 przez Jenot
[#17] Re: Pierwsze kroki WHD a 1200 potrzebne Wasze wsparcie :)

@Jenot, post #16

W A600 procek jest wlutowany. W podstawce jest jedynie kickstart.

Co do kilku kicków: dla mnie nie mają sensu bo wbudowany 37.3xx mi wystarcza (system mam 2.1 z classicwb, gry normalnie wymagające kicka 1.3 uruchamiam spod whdload a jeśli najdzie mnie ochota odpalenia czegoś z dyskietki to kicka 1.3 mam na dyskietce. Kicka 3.x nie potrzebuję. Z drugiej strony inny użytkownik A600 bez kicka 3.x nie wyobraża sobie zabawy bo ma na pokładzie system z niego korzystający. Czyli co kto lubi.

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 19:33:38 przez conrdd
[#18] Re: Pierwsze kroki WHD a 1200 potrzebne Wasze wsparcie :)

@conrdd, post #17

Mea culpa - raz widziałem płytę A600. A ta, którą miałem w łapkach miała wlutowany i procesor i kickstart. Sir_Lucas przyniósł ją do mnie właśnie żeby wlutować podstawkę pod kick. Myślałem że to taka wersja oszczędnościowa bez podstawek a normalne miały podstawki. No nic, człowiek się całe życie uczy.
[#19] Re: Pierwsze kroki WHD a 1200 potrzebne Wasze wsparcie :)

@conrdd, post #17

czy ktorys z 2 pierwszych polecilbys do a600? i jak będzie miała się sprawa z kompatybilnoscia ze starymi grami?...
[#20] Re: Pierwsze kroki WHD a 1200 potrzebne Wasze wsparcie :)

@wilkwcieniu, post #19

Z 2 pierwszych czyli...? Nie łapię pytania :)
[#21] Re: Pierwsze kroki WHD a 1200 potrzebne Wasze wsparcie :)

@conrdd, post #20

nic dziwnego bo ucialem watek w pol zdania ;)...
chodzilo mi o te:

http://www.efunzine.com/efnz.php?a=kat&id=149&sid=ef2f23b85f9978b9ca0c82023858dc16

ale zdazylem doczytać, ze nie sa dedykowane dla 600 tki.
szukam na Ebayu.

zależy mi, żeby np. taki black viper nie "skakal" wiec lepszy procesor się przyda.
boje się o kompatybilność, ale z tego co czytam przy whd to nie ma az takiego znaczenia.
konrado skad jesteś? bos może mój sąsiad i wytlumaczylbys mi wszystko przy "kawie".
[#22] Re: Pierwsze kroki WHD a 1200 potrzebne Wasze wsparcie :)

@wilkwcieniu, post #21

Generalnie tak się nie da. Te procki z linka są do kart turbo dla A1200/4000 jakby ktoś chciał je sobie polepszyć. W prosty sposób w A500 można podmienić tylko 68000 na 68010 (co daje jednak nieznaczny przyrost prędkości). W A600 zastosowano montaż powierzchniowy i brak podstawek przez co ta metoda odpada. Musi być karta nakładana NA istniejący procesor: albo karta tylko z fastem albo karta z fastem i szybszym prockiem.

A tutaj patrzyłeś?

RetroAmi

Ogólnie karta turbo z szybszym prockiem to fajna sprawa: np. każdy wie jak żabkuje na A500/600 Formuła 1 GP od Microprose. Oczywiście da się grać i jest fun no ale żabkuje. A na 68030 25MHz grafika płynna aż szok. Z tym że niestety dopałki są drogie. I jeśli ktoś omija gry 3D szerokim łukiem to w sumie nie są niezbędne do szczęścia.

(ja - okolice Poznania)
[#23] Re: Pierwsze kroki WHD a 1200 potrzebne Wasze wsparcie :)

@Jenot, post #18

Ja będę miał jeden procek na zbyciu 6810 taktowany 12 MHz. Tylko muszę znaleźć kogoś kto mi go wylutuje.
[#24] Re: Pierwsze kroki WHD a 1200 potrzebne Wasze wsparcie :)

@gilban, post #23

cena?...
[#25] Re: Pierwsze kroki WHD a 1200 potrzebne Wasze wsparcie :)

@wilkwcieniu, post #24

Jeszcze nie wiem, bo nie wiem ile to jest warte. Jest obecnie przylutowany do płyty/modułu jakiejś starej centrali telefonicznej. Mam jeszcze taką podobną płytę z motorolą taką jak z Amigi 1200, jednak taktowaną 20 MHz. Po za tym procek identyczny. Potem podeślę zdjęcia.
[#26] Re: Pierwsze kroki WHD a 1200 potrzebne Wasze wsparcie :)

@conrdd, post #22

a co myślicie o tym? warto czy polować na taka z 68030?...

http://retroami.com.pl/product.php?id_product=10

nawet nie wiem czy to jest pamięć fast :/...
musze zrobić jakiś zakup karty turbo z lepszym prockiem i rozszerzeniem pamięci, ale nie chce wpakować się w jakies bagno.

poszperałem po Ebayu. nie wiem który procesor będzie dzialal z ami, a który nie:

http://www.ebay.pl/sch/i.html?LH_AvailTo=163&_nkw=motorola+68030&_arm=1&_armm=63&_ruu=http%3A%2F%2Fwww.ebay.pl%2Fsch%2Fi.html%3F_nkw%3Dmotorola%2B68030%26_arr%3D1&_rdc=1

w opisach nie ma słowa o tym, ze pasuja do 600tki.

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2013 20:16:58 przez wilkwcieniu
[#27] Re: Pierwsze kroki WHD a 1200 potrzebne Wasze wsparcie :)

@wilkwcieniu, post #26

Warto.
[#28] Re: Pierwsze kroki WHD a 1200 potrzebne Wasze wsparcie :)

@wilkwcieniu, post #26

Na pewno warto - ja założyłem turbo z 68030 do A500 i WHDLoad używa się teraz z przyjemnością. A ta karta którą linkujesz jest nowa, z gwarancją więc nie masz się czego obawiać.
[#29] Re: Pierwsze kroki WHD a 1200 potrzebne Wasze wsparcie :)

@Jenot, post #28

tak, tylko ze w retro ami jest 68020 16 mhz... nie za slaby?...
wszyscy jak jeden macie w 600 tkach 68030. nie chce być w tyle :).
czy w tym linku z Ebaya jest cos co pasuje do 600 tki?...

a... i czy w tej karcie na retro ami to pamięć fast?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2013 21:35:53 przez wilkwcieniu
[#30] Re: Pierwsze kroki WHD a 1200 potrzebne Wasze wsparcie :)

@wilkwcieniu, post #29

Nie, nie ma - tam są albo procesory albo komputery przemysłowe z 030 na pokładzie. Procesora 030 nie włożysz bezpośrednio w płytę A600 - musisz mieć Turbo. W A500 mam MTeca 030 bo akurat taka karta była do wzięcia. Teraz mam uruchomioną A1200 z gołą 020 i Elsatem 8MB Fast (nawet bez FPU) i też śmiga na WHDLoad. 020, dodatkowy Fast i CF albo dysk 2.5" w zupełności wystarczą do giercowania. A jak chcesz koniecznie 030 to kup ACA 630.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem