kategorie: Inne oprogramowanie, WinUAE
[#1] KX Light z płyty Amiga Forever instalacja na dysku
Witam, czy instalował już ktoś tę atrapę Amiga OS na linuxie KX Light bootującym się z płyty Amiga Forever ?? Mi się wszystko instaluje, i przy drugim uruchomieniu samoczynnie wyłącza nie pokazując nawet pulpitu WB :( Ok, a jeśli coś zrobiłem nie tak to czy da się na tym jakoś podmontować CD i wgrać tam np LocalePL czy jakiegoś Protracker-a ????
[#2] Re: KX Light z płyty Amiga Forever instalacja na dysku

@wojtekmedia, post #1

Ja kiedyś instalowałem u znajomego. Miał 2 komputery - na jednym wszystko było w porządku, a na drugim ładowanie wyglądało tak samo jak to opisujesz, czyłi ładowało się i na końcu samoczynne wyłączenie. W końcu kolega zainstalował Amiga Forever na drugim kompie niż planował To chyba kwestia braku kompatybilności ze sprzętem.

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 18:55:12 przez Tom3k
[#3] Re: KX Light z płyty Amiga Forever instalacja na dysku

@Tom3k, post #2

No tak to może dlatego że ja to testowałem na VBox - ie... Powiedzcie czy można się na tym troszkę pobawić, coś po instalować ?? Nie wiem czy jest sens robienia bajzlu w partycjach...
[#4] Re: KX Light z płyty Amiga Forever instalacja na dysku

@wojtekmedia, post #3

Po zainstalowaniu system działał normalnie, działała sieć, można było uruchomić gry pod WHDLoad, odpaliłem przeglądarki WWW - nawet NetSurf , ogólnie działa to tak jak dobrze skonfigurowany emulator pod gotowym systemem. Uruchomiłem upiększacze systemowe, programy z Aminetu albo np. Opusa 5 czy Personal Painta. Trochę było kombinowacji z rozdzielczością ekranu, o ile dobrze pamiętam cały ekran wypełniała tylko 1024x768, pod tym względem są ograniczenia, więc zależy z jakiego monitora korzystamy. Ale ogólnie można normalnie na tym pracować warto i uważam, że instalować. Chociaż i tak wolę prawdziwą Amigę, a nie udawaną szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 20:05:07 przez Tom3k
[#5] Re: KX Light z płyty Amiga Forever instalacja na dysku

@Tom3k, post #4

No i zaczyna mnie to coraz bardziej kręcić :) Z racji tego iż zamierzam zbudować coś takiego jak nasz kolega http://www.ppa.pl/forum/amiga/26377/amiga-500-hotrod pasowałby mi ten systemik jak ulał :) Powiedz mi jeszcze Panie kolego czy pamięci usb, czy też czytnik kart będzie przez niego widziany ??
[#6] Re: KX Light z płyty Amiga Forever instalacja na dysku

@wojtekmedia, post #5

Akurat z USB nie robiłem żadnych prób, więc się nie wypowiem. Ale pomysł zacny
[#7] Re: KX Light z płyty Amiga Forever instalacja na dysku

@Tom3k, post #6

No, LocalePL przeszły bez problemu, Protracker już zagrał, Stary poczciwy Disk Master 2.0 działa, WHDLoad hula aż miło, tylko jest naprawdę malutki problem :( mianowicie co z joystickiem ?? Pada na USB pewnie nie zobaczy no i tu czar pryska :( CO ROBIĆ ????
[#8] Re: KX Light z płyty Amiga Forever instalacja na dysku

@wojtekmedia, post #7

Powiedzcie jeszcze panowie czym na przyjaciółce można wypakować ADFy ???? chciałbym je rozładowywać bezpośrednio na tej sztucznej...
[#9] Re: KX Light z płyty Amiga Forever instalacja na dysku

@wojtekmedia, post #7

A czy przypadkiem joystick nie jest emulowany na klawiaturze numerycznej?

ADFy można rozpakować np. adf2disk, na Aminecie jest kilka programów.

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2013 18:51:34 przez Tom3k
[#10] Re: KX Light z płyty Amiga Forever instalacja na dysku

@Tom3k, post #9

Ok, jutro instaluję na prawdziwym kompie i testuję do bólu :) Dzięki za porady :)
[#11] Re: KX Light z płyty Amiga Forever instalacja na dysku

@wojtekmedia, post #10

No, potestowałem, tak jak mówiłeś kolego emulacja joya jest na klawiaturze numerycznej co niestety mnie troszkę martwi bo systemik początkowo miał działać na laptopie :( Pamięci usb ani pada na usb niestety nie widzi :( Czy testował ktoś może na starym joysticku ??
[#12] Re: KX Light z płyty Amiga Forever instalacja na dysku

@wojtekmedia, post #11

Zakupiłem starego laptopa, Pentium 333 z 256 ramu i dyskiem 15 Gb... Od biedy na ten system by chyba wystarczył, jednak mam problem, mianowicie dysk jest sprawny bo sprawdzałem go na pecku, a lapek wywala mi error i nie startuje mimo świeżo postawionego na nim linuxa Slaxa... Nie mogę też zrobić żadnych zmian w biosie bo na prośbę o zapisanie tylko speaker pika :( Czy ktoś może wie co może być przyczyną ??
[#13] Re: KX Light z płyty Amiga Forever instalacja na dysku

@wojtekmedia, post #12

Z BIOSem to może być uszkodzona bateria i nie "trzymać" ustawień. Ale wtedy zmiany powinny być zachowywane do czasu wyłączenia komputera, więc dziwne. Ew. możesz spróbować wgrać nowy BIOS. Natomiast co do dysku przeskanuj go jakimś programem diagnostycznym i zapisz na nowo MBR, np. darmowym MHDD. Możliwe, że jest problem przy zapisie sektora rozruchowego i wyczyszczenie MBRa może pomóc.

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 18:35:59 przez Tom3k
[#14] Re: KX Light z płyty Amiga Forever instalacja na dysku

@Tom3k, post #13

No dobra, a jakiś program co będzie potrafił nadpisać ten mbr z poziomu winka na małym dysku podłączonym przez adapter usb ??
[#15] Re: KX Light z płyty Amiga Forever instalacja na dysku

@wojtekmedia, post #14

Najprościej na Windowsie: wchodzisz w tryb DOS i korzystasz z polecenia : FIXMBR szeroki uśmiech Tyle, że on nagrywa MBR Windowsowy, a nie czyści, więc potem musisz zapisać go z płyty KX Light (nagrywa Linuxowy MBR, który jest potrzeby do wystartowania emulatora). Przy okazji dowiesz się czy dysk działa prawidłowo.

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 19:37:40 przez Tom3k
[#16] Re: KX Light z płyty Amiga Forever instalacja na dysku

@Tom3k, post #15

Tak, tylko że lapek niestety nie posiada CD, ja dyskietek już nie mam, nie ma też opcji startowania z USB, no i dlatego chciałem wszystko zrobić na pecku i w lapka wsadzić już gotowy dysk z systemem... Może najprościej byłoby zakupić przejściówkę SATA>ATA 2,5 ?? Albo opchnąć tego lapka i poszukać lepszejszego :P Ten obecny lapek kosztował czteropaka żubra :)
[#17] Re: KX Light z płyty Amiga Forever instalacja na dysku

@wojtekmedia, post #16

MHDD jest w formie obrazu dyskietki, wystarczy ściągnąć i nagrać, zobacz tutaj:

http://hddguru.com/software/2005.10.02-MHDD/

Można inaczej, ale po co kombinować? Chyba, że Twój laptop flopa też nie ma.

EDIT: teraz doczytałem, że nie masz dyskietek No to chyba jedynym wyjściem jest przepiąć dysk to innego kompa przez adapter.

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 20:08:33 przez Tom3k
[#18] Re: KX Light z płyty Amiga Forever instalacja na dysku

@Tom3k, post #17

Wiem już że z dyskiem jest wszystko ok, przetestowałem wszystko na emulatorze MobaLiveCD do testowania nośników Live no i system się normalnie odpalił, a w lapku wywala error :(
[#19] Re: KX Light z płyty Amiga Forever instalacja na dysku

@wojtekmedia, post #18

Zobacz w BIOSie czy dysk jest prawidłowo ustawiony i tak samo bootowanie napędów. Stare BIOSy potrafią być problematyczne. Jaki dokładnie błąd się pojawia?
[#20] Re: KX Light z płyty Amiga Forever instalacja na dysku

@Tom3k, post #19

Bios go wykrywa, dobrze pokazuje jego pojemność, ale przy odpalaniu wywala komunikat :

fixed disk 0: i model dysku

Na pewno bateryjka od biosa zdechła, ale to nie powinno robić takich problemów prawda ??
[#21] Re: KX Light z płyty Amiga Forever instalacja na dysku

@wojtekmedia, post #20

Komunikat "fixed disk" to nie jest błąd, tylko komunikat, że BIOS daje pierwszeństwo w bootowaniu dla dysku o tym numerze, czyli wszystko jest w teorii OK. Jeżeli dalej stoi to jest jakiś inny problem, moim zdaniem jest coś źle ustawione w BIOSie, ale nie dotyczy to dysku. Jaki to jest model laptopa?


Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 21:12:53 przez Tom3k
[#22] Re: KX Light z płyty Amiga Forever instalacja na dysku

@Tom3k, post #21

Gateway Solo 5100 , tyle że pod fixed disk jest wieeeeelki ERROR :( No i nie idzie nic zapisać w biosie ani nawet z niego wyjść, jak już wejdziesz w bios to już później tylko wyłączenie kompa wchodzi w gre :(
[#23] Re: KX Light z płyty Amiga Forever instalacja na dysku

@wojtekmedia, post #22

Zrezygnowałem już nawet z niego i dałem na allegro, ale jak uda mi się odpalić to zamykam aukcję :) No i właśnie na allegro wszystko pokazałem na fotkach

http://allegro.pl/laptop-gateway-solo-5100-333-mhz-i3808024937.html
[#24] Re: KX Light z płyty Amiga Forever instalacja na dysku

@wojtekmedia, post #23

I jak ?? Nic nie wiadomo ??
[#25] Re: KX Light z płyty Amiga Forever instalacja na dysku

@wojtekmedia, post #24

Ten błąd, który widać na zdjęciach dotyczy ustawienia daty i godziny. Gdy bateria nie trzyma ustawień to po każdym uruchomieniu wskakuje stara data i dlatego masz "ERROR". Ustaw w BIOSie dobrą datę, bo masz ustawiony rok 1988, więc trzeba to przestawić Potem (w BIOSie) wciśnij F10 i potwierdź wyjście, powinno pójść dalej.

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 23:32:16 przez Tom3k
[#26] Re: KX Light z płyty Amiga Forever instalacja na dysku

@Tom3k, post #25

A no i tutaj jest problem, jak zakupiłem lapka to poustawiałem sobie wszystko, jednak gdy właśnie wciskam sobie F10 to słyszę tylko pipanie speakera tak samo jak wybiorę sobie opcję "save and exit" :( no i tak jak już pisałem nie da się wyjść z biosu jedynie przez wyłączenie kompa bo nawet jak chcę wyjść bez zapisywania to jest tylko pip i pip i pip, i od h. samych pip...
[#27] Re: KX Light z płyty Amiga Forever instalacja na dysku

@wojtekmedia, post #26

To gorzej, bo to co piszesz sugeruje jakiś problem sprzętowy. Spróbuj wgrać inną wersję BIOSu i skasować pamięć CMOS, powinno pomóc. A jeśli dalej będzie problem to może być coś z pamięcią albo procesorem, przynajmniej teoretycznie. Ew. sprawdź czy w laptopie masz 2 kości pamięci albo czy nie część pamięci nie jest zintegrowana na płycie. Wyjmij kość pamięci i zobacz czy laptop wystartuje, jeśli tak to zobacz czy działa "save and exit". Jeśli nie to włóż z powrotem pamięć i sprawdź to samo. Możliwe też, że te "pipnięcia" wskazują na błąd sprzętowy, tylko płyta główna zachowuje się nietypowo (normalnie piski wskazują problem, gdy komputer w ogóle nie startuje).

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 21:31:38 przez Tom3k
[#28] Re: KX Light z płyty Amiga Forever instalacja na dysku

@wojtekmedia, post #26

To że jak bateria zdechnie i że się pojawiają takie błędy to ja wiem z autopsji, ale mimo zdechniętej baterii inne kompy mi ruszały a ten jest uparty... Aukcję już zemknęłam bo sama standardowa ładowarka z dyskiem 15 Gb już jest warta więcej, dlatego teraz mimo dużych obaw spróbuję go rozebrać i może poczyścić i zobaczymy jak odpali na golasa... Czytałem gdzieś na jakimś forum że może jakiś wadliwy lut przy gnieździe dysku i trzeba odpalić dociskając gniazdo... No a może sama przelotka jest walnięta ??
[#29] Re: KX Light z płyty Amiga Forever instalacja na dysku

@wojtekmedia, post #28

Jak bateria zdechnie to masz piski, bo kasuje się pamięć CMOS i BIOS wskazuje, że nie ma zapisanych ustawień, ale wszystko musi działać (wszystkie opcje w BIOSie itd.) Jak to prawidłowo nie działa to jest większy problem, a już na pewno nie jest to kwestia dysku, bo BIOS działa niezależnie od niego. Zresztą wyjmij dysk i sprawdź czy coś się zmieniło i od razu będziesz miał odpowiedź - opcje BIOSU, a w tym "save and exit" musi działać niezależnie od tego czy jest dysk czy go nie ma. Moim zdaniem jest coś z BIOSem, pamięcią, procesorem albo coś na płycie. Zrób po kolei tak jak pisałem w poprzednim poście: wgranie BIOSu, skasowanie CMOSu, sprawdzenie pamięci.

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 21:37:01 przez Tom3k
[#30] Re: KX Light z płyty Amiga Forever instalacja na dysku

@Tom3k, post #27

Nie nie, źle się zrozumieliśmy, komp pipczy jak wciskam F10 albo jak naciskam enter na opcji wyjścia z biosy pod każdą odsłoną... I jak już pisałem nie da się wyjść z biosy przez to. Innej wersji biosu nie wgram bo w pecku nie mam flopa ani też nie mam dyskietek a lapek nie ma cd... Może lepiej rozebrać go na części i szukać innego ??
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem