kategoria: WinUAE
[#1] Wykonanie plikopartycji hdf z dysku Amigowego
Po latach wróciłem do mojej starej Amigi i osprzętu jaki posiadam. Mam dwa dyski twarde gdzie na każdym mam po 4 partycje z systemem i programami/gry. Jako że jednak wygoda w użytkowaniu PC przeważyła to podłączyłem dyski pod PC i odpaliłem na WinUAE. Wszystko działa i się uruchamia. Jednak aby to działało muszę fizycznie podłączyć dysk pod USB co mi przeszkadza. Zacząłem kombinować jak tu wykonać z partycji dysku plikopartycję HDF aby mieć ja na PC i podpiąć pod emulator. Niestety ale nie znalazłem informacji jak to zrobić, a nie czuje się na siłach aby samemu próbować czegoś nowego bo boję się utracić zawartość dysków.

Jeżeli zna ktoś sprawdzony sposób to prosił bym o pomoc lub wskazanie gdzie już o tym pisali.
Próbowałem szukać ale bez skutku, ktoś pisał o Linuxie ale na Ubuntu nie rozpoznaje mi systemu plików a amiga:fdisk nie chce się zainstalować.
W między czasie jak szukałem rozwiązania to zdążyłem się zakładać partycje pod WinUAE, zainstalowałem Workbech 3.1, WHLoad'era jak i same gry. Jednak tego jak wykonać obrazy HDF z fizycznego dyski i jego partycji już nie.

Proszę o pomoc i z góry dzięki.

PS. Tak mi wpadło teraz do głowy, może można wykonać obraz HDF partycji pod Workbenchem 3.1 lub AmigaOS 3.9 odpalonych na WinUAE. Wtedy wystarczyło by takie pliki utworzyć na partycji która pod WinUAE jest zainstalowana jako folder.
[#2] Re: Wykonanie plikopartycji hdf z dysku Amigowego

@Ryhawa, post #1

[#3] Re: Wykonanie plikopartycji hdf z dysku Amigowego

@Ryhawa, post #1

TsGui (aminet)
[#4] Re: Wykonanie plikopartycji hdf z dysku Amigowego

@Ryhawa, post #1

Linux nie musi zobaczyć ci partycji. W zasadzie to NIE zobaczy. Ale to w niczym nie przeszkadza. Robisz tak:
1. Podłączasz dysk i odpalasz komputer. Załóżmy, że dysk jest widziany w systemie jako /dev/hdd (jeśli podpinasz przez przejściówkę USB-IDE to będzie to coś typu /dev/sdb).
2. Robisz obraz tego dysku:
dd if=/dev/hdd of=image.hdf
Zamiast dd można użyć nawet zwykłego cat:
cat /dev/hdd > image.hdf
3. Uzyskany plik montujesz pod win-uae i cieszysz się tym, co chciałeś osiągnąć.

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2016 10:16:10 przez perinoid
[#5] Re: Wykonanie plikopartycji hdf z dysku Amigowego

@Ryhawa, post #1

Obrazy HDF to binarne kopie dysków, które zrobisz każdym programem do robienia obrazów całych dysków, samo winuae także potrafi, nie wiem czy zauważyłeś, ale w okienku w którym wybieramy nasz fizyczny dysk, jest także przycisk "Create hard disk image file".
[#6] Re: Wykonanie plikopartycji hdf z dysku Amigowego

@Ryhawa, post #1

Witam
Nie odzywałem się bo chwilę to trwało. Generalnie HDF'y zrobiłem na PC odpalając WB pod WinUAE, wykonałem to programem o którym kolega pisał. Natomiast wielkim problemem było podłączenie samych dysków. Próbowałem podłączyć je przez USB aż 3 kablami, były ciągle problemy. Później kombinowałem i z starego laptopa wyciągnąłem dysk i podłączyłem te od Amigi a sam system Linux odpaliłem najpierw Live, a później z pendriva na którym był zainstalowany. Niestety nie udało mi się wykonać HDF'ów. Ostatecznie spróbowałem odpalić windowsa 7 z pendriva. O dziwo udało się jak i udało się odpalić WinUAE i wykonać obrazy partycji. W każdym razie dzięki za pomoc.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem