[#1] Amiga 1200 HD i obraz dysku w WinUae
W jaki sposób bezpiecznie zgrać obraz HDD z Amigi A1200 i podpiąć w winuae? Mam fajnie postawiony system i nie chcę na nim bezpośrednio eksperymentować. Gdyby udało się go zgrać i odpalić na WinUae w celu bezpiecznego eksperymentowania.
[#2] Re: Amiga 1200 HD i obraz dysku w WinUae

@chicago, post #1

1. Wrzucasz dysk z Amigi do PC
2.uruchamiasz winuae z prawami administratora
3.montujesz dysk i tworzysz plikopatycje na windowsie
4.ruszasz z dysku
5. format plikopartycji i kopia systemu do plikopartycji
6.wyłaczasz pc wyciągasz dysk z Amigi
7.uruchamiasz pc win uae i się bawisz..

Tak w skrócie tylko bo o tym procederze można by artykuł napisać xD
[#3] Re: Amiga 1200 HD i obraz dysku w WinUae

@Paul149, post #2

A jest możliwość zrobić obraz na Amidze, zgrać wszystko na cf i do PC?
[#4] Re: Amiga 1200 HD i obraz dysku w WinUae

@chicago, post #3

Jeśli masz dość miejsca na dysku - to bez problemu. LHA, LZX czy może Diavolo Backup - jak wolisz. Musisz jedynie po stronie pc mieć te same narzędzia, żeby archiwum rozpakować lub przerzucić backup na dysk.
[#5] Re: Amiga 1200 HD i obraz dysku w WinUae

@baderman, post #4

lepiej dysk czy cf z amigi do PC podłączyć kopie zrobić i później się bawić pod win uae
[#6] Re: Amiga 1200 HD i obraz dysku w WinUae

@Paul149, post #5

Dokładnie jest jak kolega pisze. To jest dużo wygodniejsze i przede wszystkim szybsze rozwiązanie.
[#7] Re: Amiga 1200 HD i obraz dysku w WinUae

@chicago, post #1

Spakuj za pomocą LHA bez kompresji (będzie szybciej) i rozpakuj pod WinUAE (np. na systemie odpalonym z ADFa). Nie rób tego pod Windowsem, ponieważ pliki stracą atrybuty oraz będą inne problemy z nazwami, itp.
[#8] Re: Amiga 1200 HD i obraz dysku w WinUae

@chicago, post #3

TSGUI

[#9] Re: Amiga 1200 HD i obraz dysku w WinUae

@TechNineWonder, post #8

Za długo to trwa jeżeli chodzi o spakowanie całego OS'a na Amidze. Ja używałem program Master ISO i zawsze sobie ISO zrobiłem całego dysku Amigowego i na CD czy DVD.
[#10] Re: Amiga 1200 HD i obraz dysku w WinUae

@Paul149, post #9

Jak masz wolną Amigę i FFS na dyskach to trwa długo u mnie taka operacja kilka... góra 15 minut.

Po za tym tu nic nie jest pakowane tylko jest robiony obraz HDF.

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 16:54:35 przez TechNineWonder
[#11] Re: Amiga 1200 HD i obraz dysku w WinUae

@Paul149, post #9

Do zrobienia ISO można też użyć darmowego MakeCD z Aminetu.
[#12] Re: Amiga 1200 HD i obraz dysku w WinUae

@TechNineWonder, post #8

Zainstalowałem TrackSaver na Amidze i pakuje. Dysk mam 40 GB. Partycje z systemem 1GB, a sam system to około 140 MB. Powinno w 10 minut załatwić sprawę.

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 20:40:42 przez chicago

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 20:47:12 przez chicago
[#13] Re: Amiga 1200 HD i obraz dysku w WinUae

@TechNineWonder, post #8

Pozwole sie podlaczyc z pytaniem - zrobilem plik HDF programem TSGUI (znajduje sie tam moja partycja z worbench-em).
Przenioslem ten plik na peceta bo chce tez miec to samo co na amidze (wczesniej nie uzywalem emulatora!!). Zainstalowalem FS-UAE 2.8.3 wszystko poustawialem jak nalezy a w zakladce HARD DRIVES w pierwszej pozycji wskazuje moj pllik HDF z amigi (partycja startowa na amidze - ta z workbench-em). No i gdy klikam START to po 2 sekundach mam komunikat NOT A DOS DISK IN DEVICE DH0 - co robie zle?
[#14] Re: Amiga 1200 HD i obraz dysku w WinUae

@peceha, post #13

Pod scsi.device czy uaehf.device ?
TsGui pokazuje parametry partycji.
Wpisz te dane w konfigurację dysku pod emulatorem
[#15] Re: Amiga 1200 HD i obraz dysku w WinUae

@Norbert, post #14

To jest SCSI.DEVICE

Czyli musze teraz popatrzyc na necie gdzie to sie robi w FS-UAE bo w zakladce z plikami obrazow nic poza wyborem pliku nie mozna zrobic - w ustawieniach samego programu tez nie moge znalezc niczego gdzie moglbym jakiekolwiek informacje podac. Jedynie ostatnia zakladka ma przycisk CUSTOM CONFIGURATION i tam mozna wpisac ustwienia nie wspierane jeszce przez aktualne GUI.

Dzieki, wiem przynajmniej czego szukac.
[#16] Re: Amiga 1200 HD i obraz dysku w WinUae

@peceha, post #15

Takie rzeczy to się wpisuje w pliku config teraz robiłem pod emulatorem obraz i zamontowałem i działało kiedyś robiłem, na emulatorze i montowałem na Amidze z ramu i też mi działało.

A w ogóle jakaś inna pliko partycja Ci tam stratuje spróbuj np: z ClassicWB

Plik config w Ubuntu jest w Dokumentach w folderze FS-UAE w OS X jest podobnie, ja mam taki standardowy. np:

# FS-UAE configuration saved by FS-UAE Launcher
# Last saved: 2017-01-24 22:38:45

[fs-uae]
amiga_model = A4000
chip_memory = 2048
cpu = 68030
floppy_drive_count = 3
floppy_image_0 = stete.adf
floppy_image_1 = Spaceballs-StateOfTheArt.dms
graphics_card = uaegfx
hard_drive_0 = /home/zxc/Dokumenty/FS-UAE/Hard Drives/ClassicWB_P96_v28/System.hdf
hard_drive_1 = /home/zxc/Pobrane
kickstart_file = Kickstart v3.1 r40.68 (1993)(Commodore)(A4000).rom
motherboard_ram = 32768
writable_floppy_images = 1


W jaki sposób przenosisz tą pliko partycje?
[#17] Re: Amiga 1200 HD i obraz dysku w WinUae

@TechNineWonder, post #16

Do przenoszenia uzywam przelotki pcimcia > karta SD.

Dziala mi np gdy zrobie nowa plikopartycje tym emulatorem - wtedy na niej moge zainstalowac czystego workbench-a i dzialac - no ale jak pomyslalem ze bede musial wszystko instalowac jak na amidze i zmieniac s-s, u-s i wogole to sie zalamalem szeroki uśmiech Nic innego tam jeszce nie robilem bo wlasciwie dzis to uruchomilem.


Znalazlem ten plik konfiguracyjny ale tu tez nie widze gdzie i jak podac to scsi.device
# FS-UAE configuration saved by FS-UAE Launcher
# Last saved: 2017-01-25 21:51:31

[fs-uae]
accelerator = blizzard-1230-iv
amiga_model = A1200
chip_memory = 2048
fast_memory = 8192
hard_drive_0 = C:/Users/pch/Documents/FS-UAE/Hard Drives/myAmiga/wb.hdf
hard_drive_1 = C:/Users/pch/Documents/FS-UAE/Hard Drives/myAmiga/apps.hdf
kickstart_ext_file = [ROM_089] Phase 5 Digital Products Blizzard 1230-IV Accelerator ROM (1 x 32k).ROM
kickstart_file = Kickstart 3.1 (40.069) (A1200) (Commodore) (1993).rom
[#18] Re: Amiga 1200 HD i obraz dysku w WinUae

@peceha, post #13

Mam niestety podobnie.
[#19] Re: Amiga 1200 HD i obraz dysku w WinUae

@peceha, post #17

hard_drive_0_controller // docs/options.

Wydaje mi się że to powinno działać bez tego ale możesz popróbować. Może coś Ci się źle pliko partycja robi spróbuj ją zamontować na Amidze przy pomocy Amiga911maker.

Co musisz zmieniać w ss przecież tam nic się nie zmienia chyba że chodzi Ci o pliki .uae to jest parametr aby nie robiło przejrzyj options.

A i partycje nie mogą mieć takiej samej nazwy np: Jak masz pod UAE SYS i zamontujesz drugą SYS z tym samym to się nie uruchomi.

To spróbujcie zmienić na kontroler dysku na ide etc scsi.


Zawsze możecie zrobić pliko partycje pod UAE przenieść ją na Amige zamontować i zrobić copy dhx: to dhy: all clone quiet.

Bo nie wiem czemu tak pliko partycja się nie chce montować pod UAE ale wciągnę to na swoją listę zadań i kiedyś sprawdzę.

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 22:41:10 przez TechNineWonder
[#20] Re: Amiga 1200 HD i obraz dysku w WinUae

@TechNineWonder, post #19

hard_drive_0_controller = scsi
tez nie pomaga - ok, zamontuje plikopartycje zrobiona na emulatorze i przekopiuje wszystko tak jak podales.
[#21] Re: Amiga 1200 HD i obraz dysku w WinUae

@peceha, post #20

Ma być

hard_drive_0_controller = ide0

Toni tu piszę że trzeba zmieniać...

Simple rule: Use IDE or SCSI only when you need to replicate real hardware configuration, for example when creating HD for your real hardware


Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 23:02:54 przez TechNineWonder
[#22] Re: Amiga 1200 HD i obraz dysku w WinUae

@TechNineWonder, post #21

hard_drive_0_controller = ide0
tez nic nie daje niestety

Z tego zestawu amiga911maker to do zamontowania obrazu mam uzyc imageMount?
Mam czysta plikopartycje stworzona emulatorem (MENU -> HDF CREATOR -> HDF SINGLE PARTITION... ) po przeniesieniu na amige i uruchomieniu imageMount pokazuje sie requesteer jaki obraz chce montowac - wybieram HDF i wskazuje na te plikopartycje - niestety po 2, 3 sekundach znowu wyskakuje ten sam requester i pyta o to samo tak bez konca (chyba).

Dodalem:
ok, obraz sie zamontowal - juz kopiuje - cos mi nie odswiezalo workbench-a dopiero po wyjeciu kartySD odrysowalo wszystko.

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 23:38:53 przez peceha
[#23] Re: Amiga 1200 HD i obraz dysku w WinUae

@peceha, post #22

Tak ma być za drugim razem jak wyskoczy nie wybierasz nic albo dajesz anuluj. Montowanie może chwile trwać zależy od configu.

Jak masz 128 ramu to sobie robisz hdf 100 mega i montujesz z ramu i do z ram chodzi trochę szybciej. U mnie była znacząca różnica jak zmieniłem file system na pfs3_aio.

Tylko jak masz FFS i 030 to może trochę trwać nawet trochę dłużej.

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 00:26:51 przez TechNineWonder
[#24] Re: Amiga 1200 HD i obraz dysku w WinUae

@TechNineWonder, post #23

No i sie przegralo.
Wiec tak: gdy ustawie ide0 to cos rusza (nie ma komunikatu NOT A DOS) ale po chwili zawiesza sie program - to juz jednak cos. Gdy zmienie na scsi to partycji nie widzi tylko animacja dyskietki wskakuje.
[#25] Re: Amiga 1200 HD i obraz dysku w WinUae

@peceha, post #24

Jak dasz na ide0 zero to plik hdf ma by w pierwszym okienku, tam gdzie się wybiera dyski. A i czasami zrób restart programu. Po istotnych zmianach w configu.
[#26] Re: Amiga 1200 HD i obraz dysku w WinUae

@TechNineWonder, post #25

tak mam - jest pierwszy - a druga plikopartycje wywalilem wiec jest tylko ta przekopiowana na amidze - niestety wiesza dalej - czyli cos mam chyba zle gdzies poustwiane - program restartowalem.
[#27] Re: Amiga 1200 HD i obraz dysku w WinUae

@peceha, post #26

No to jako pierwszą ustaw sobie P96. Tylko zaznacz Karta Graficzna UAEGFX. I dodaj do schowka z dyskietkami, dyskietkę Workbench 3.1.

Zainstalujesz P96 to jako druga partycja dodaj sobie folder gdzie masz tego hdf a jako trzecia partycja daj sobie świeżego hdf zrobionego pod UAE.

I teraz odpal P96 użyj 911 maker zamontuj hdf z Amigi pod WB na UAE przekopiuj na DH3 i ciesz się Systemem z Cllassica
[#28] Re: Amiga 1200 HD i obraz dysku w WinUae

@TechNineWonder, post #27

Tak zrobilem:
1. hdf p96
2. hdf z amigi
3. hdf nowy czysty

1. floppy wb 3.1
2. floppy amiga911maker

Po odpaleniu mam dostep do hdf-a z amigi bez potrzeby montowania go programem amiga911maker.
Po przegraniu pod emulatorem hdf-a z amigi na czystego hdf, podmienilem moj stary (wczesniejszy) hdf w konfiguracji a1200+b1230 na ten nowy i ... zwis.

Po poludniu wywale polowe wpisow z s-s/u-s (amigowej partycji) moze tam cos zawadza.

Dzieki.
[#29] Re: Amiga 1200 HD i obraz dysku w WinUae

@peceha, post #28

Coś masz chyba źle w ustawieniach FS-UAE, podmień rom od Blizzarda link.

Po poludniu wywale polowe wpisow z s-s/u-s (amigowej partycji) moze tam cos zawadza.


To daj boot bez ss i później LoadWB.

Ty miałeś sobie zainstalować ten P96 a nie botować z dyskietki. Czyli dyskietki trzymasz w schowku botujesz z partycji ClassicWB enter, enter wkładasz dyskietkę instaluje się dwa razy klikasz i masz gotowy System. I możesz działać i przeglądać swoją partycje.

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 11:29:57 przez TechNineWonder
[#30] Re: Amiga 1200 HD i obraz dysku w WinUae

@TechNineWonder, post #29

Faktycznie startowalo z dyskietki szeroki uśmiech - przenioslem je do schowka i zainstalowalem - system sie pojawil.

Wracajac do obrazu mojej Amigi - podmiana ROM-u blizzarda nie pomogla na zwisy.
Uruchomienie bez s-s dalo efekt. Zwisu nie ma , loadWB wgrywa sie jak nalezy.
Wywalilem z s-s wszystkie moje modyfikacje - zostaly tylko pierwotne linie i dalej wiesza zaraz na starcie .

A tak przy okazji co i gdzie ustawic w emulatorze by dzialaly strzalki z klawiatury bo na teraz moge pisac ale strzalki (gora,prawo,dol,lewo) nie sa aktywne.

Dzieki
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem