[#31] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@dawid84, post #30

Z tym wlan0: ja wpiszesz w konsoli: ip addr i nie widać intefrejsu wlan0 to masz to samo co ja. Wpisanie nazwy ssid sieci WiFi i hasła u mnie nic nie dało. To wygląda tak jak by system karty WiFi wcale nie widział.

Przypuszczam, że Amibian oraz Amiberry są zbudowane na okrojonej wersji Raspbiana, która może nie mieć wszystkich koniecznych paczek, trochę to dziwne, ale kto wie.

Co do kompilacji uae4arm ze zmienioną kombinacją pagedown i 5 z klawiatury numerycznej - po komplikacjach udało skompilować plik wykonywalny i go uruchomić, jak znajdę chwilę to dam znać czy fire w joy działa poprawnie w grach.
[#32] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@Adinfo, post #31

Uzupełnienie: mimo podmiany pagedown i '5' z klawiatury numerycznej fire nadal nie działa.
[#33] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@Adinfo, post #32

Czyli dokładnie jak @Red - on tez tam cos namieszał, podmienił a i tak dupa była! No nic, pozostają narazie dzoje i pady usb.
[#34] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@zeter, post #33

Działa 5-tka ale niestety tylko z bloku głównego klawiatury, numeryczne 5 nie drgnie. Wynika z tego, że plik config.h wcale nie jest brany przy kompilacji pod uwagę. Efekt naciśnięcia 5 jest taki, że podwójne naciśnięcie zachowuje się jak jednorazowo fire. Np. dwa razy z menu głównego Turrican wchodzi do gry. Przycisk fire działa jak 'bomba', na przycisku 5 jest fire oraz na lewym i prawym ALT. Po zmianie konfiguracji dokładnie tak samo. Jak będzie chwila dalej będę mieszał. Przypuszczam, że gdzieś w kodzie jest na sztywno zaszyta 5-tka, dlatego nie działa na joy. Jeszcze nie odpuściłem.
[#35] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@Adinfo, post #34

Brawa za wytrwałość! OK
[#36] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@zeter, post #35

Jest postęp, ale jeszcze nie tak jak trzeba: działa Fire, w Turrican oprócz strzałów równolegle sypię promieniami - dwa w jednym. Nic, działam dalej. Jak się okazuje wg opisu Keyrah fire miał być pod '5' a jest na Spacji, stąd całe zamieszanie.
ZOOL - spacja służy do ustawiania opcji. Problem będzie z grami gdzie spacja jest używana do czego innego niż fire. Szkoda, że w Keyrah nie przewidzieli możliwości zmiany mapowania funkcji joy, to by rozwiązało całkowicie problem.

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2017 12:23:47 przez Adinfo
[#37] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@Adinfo, post #36

Uzupełnienie: dostępna wersja uae4arm współpracuje tylko z portem joy1 w Keyrah v2, portu 2 (tego w środku PCB) nie udało mi się zmusić do współpracy. Jeżeli chodzi o konfigurację Keyrah v2 to joy1 (wysunięty port na końcu płytki) - działa tylko w pozycji przełącznika middle, wtedy mapowanie jest: kursory strzałek + SPACJA jako fire, w pozycji DOWN niestety mimo napisania konfiguracji w uae4arm nie rozpoznaje sygnałów z joy (sygnały 0 - fire, 1, 7, 9, 3). Joy2 ma na stałe zamapowane (6, 4, 8, 2, 5 - fire).

Postęp jest o ile można taki kompromis zaakceptować:
w Turrican - skompilowana moja wersja uae4arm: sterowanie i fire działa poprawnie w porcie joy1 (ten wysunięty port) w pozycji przełącznika middle + dodatkowo włączenie custom mappings w programie dla 'X' na dowolne np. Numpad 5 - wtedy niestety nie działają funkcje przypisane pod Spację np. promienie w Turrican ale działa poprawnie przycisk fire.
[#38] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@Adinfo, post #37

Dla chętnych do testów skompilowana i poprawiona wersja uae4arm

Plik należy wgrać do folderu /root/amiga
Ustawić prawa do wykonywania: chmod +x uae4arm
Uruchomić go wpisując ./uae4arm
Joy musi być w porcie 1 (tym najbardziej wysuniętym)
Standardowo uae4arm uruchamiamy przez wpisanie "3" i enter.
Aby poprawiona wersja startowała automatycznie stary plik można zmienić np. na "33"
Nową wersję zmienić z "uae4arm" na "3".

Uwaga dla gier wykorzystujących spację do czego innego niż fire:
w programie w zakładce input -> custom control ustawić dla "X" np. "Numpad 0"
Niestety nie będzie działać wtedy dodatkowa broń tak jak w Turrican.

Jak Raspberry Pi jest podpięty do sieci to można ten plik wgrać przez np. WinSCP łącząc się po adresie IP z Amibianem - prawa do wykonywania również będzie tu można ustawić.

Testy robiłem w ZOOL, Turrican, Lotus III.
W SHELL Workbench sygnały są dobrze interpretowane przez emulowaną Amigę na obu portach, problem może uda się rozwiązać dopisując kod dla drugiego portu joy i poprawiając mapowanie, aby działały przypisane sygnały z klawiatury numerycznej. Jak znajdę więcej czasu może coś zdziałam, żeby chociaż działało drugie mapowanie z portu 1 (1, 7, 9, 3, 0) - przełącznik na dole.
[#39] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@Adinfo, post #38

Ukłony!
pokłony
Dzięki, jutro postaram się stestować!
[#40] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@Adinfo, post #38

O MEN!!! Dzieki Tobie wkońu jest tak jak powinno być :):)! Działa!!! Można pykać w sensibla i dyne :):) Jestem Ci bardzo wdzieczny!
Thanks

Edit, mam tylko jedno pytanie, bo zrobilem wszystko jak napisałeś tylko że żeby to wszystko działało to musze zawsze wyjść do mc i recznie uruchomic 3(enter).
Chyba że te ustawienia sa zapisane w konfig mojego kompa ktory mam ustawiony w emu. hmmmm

Testujemy :)

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 14:04:37 przez zeter
[#41] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@zeter, post #40

No niestety, za kazdym razem musze odpalic z pod mc- 3 zeby dzoj działał odpowiednio.
Tylko że u mnie jest jeszcze 4 i 5 ... Może to trzeba podmienić z ostatnim numerkiem a nie 3??
Czyli w moim przypadku z 5. Się tak zastanawiam ale nie chce zepsuć ;)
[#42] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@zeter, post #41

Z tymi numerami menu od 1 do 0 to nie jest tak jak by się mogło wydawać:
1. Shut down system safely
2. Reboot system
3. Start Amiga - to odpala amigę ale nie oznacza pliku nr 3 z folderu /root/amiga
4. Open Midnight Commander for file management
5. Readme
6. Settings
7. Change default emulator
8. Start Scummvm (emulator for point and click adventures)
9. Start Fuse (zx spectrum)
0. Start C64 (commodore 64)
ustawienia tego co ma być uruchamiane dla funkcji menu są zapisane w skryptach
/usr/local/bin - tu są cyfry odpowiadające funkcjom menu.

Pliki emulatora uae4arm są w folderze /root/amiga - dlatego uruchamianie przez "3" nie oznacza uruchamianie pliku 3 tylko w Raspberry Pi 2 plik "6" - w tym folderze są różne wersje skompilowanych wersji uae4arm - dopiero podmiana zmiana starego pliku "6" na "66" i wrzucenie nowej wersji uae4arm rozwiązuje problem z automatycznym uruchomieniem poprawionego emulatora - sam się nadziałem z tym i coś mi nie pasowało. Wersja uae4arm jest dla różnych wersji Raspberry i trzeba to u siebie sprawdzić, który plik jest uruchamiany automatycznie - np. zmienić mu nazwę - jak nie ruszy po naciśnięciu "3" to znaczy, że jest odpowiedni.

Udostępniam poprawioną wersję uae4arm, która działa poprawnie z drugim mapowaniem Keyrah v2 (7,9,1,3,0 - fire) dla tego samego portu co wcześniej ale z ustawieniem przełącznika na dole (DOWN). Wtedy nie ma kolizji ze Spacją i np. w Turrican działa osobno Fire i osobno Spacja jako promienie.
W zimie może uda mi się jakoś oprogramować ten niedziałający port joy, który umożliwiał by granie w dwie osoby na dwóch joystickach. Będzie też trzeba dorobić opcje w programie dla ustawień drugiego portu joy.
[#43] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@Adinfo, post #42

Ogromne dzięki!!!!
"W zimie może uda mi się jakoś oprogramować ten niedziałający port joy, który umożliwiał by granie w dwie osoby na dwóch joystickach. Będzie też trzeba dorobić opcje w programie dla ustawień drugiego portu joy."

To już będzie luxus :) OK

pozdrrrrr!
[#44] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@zeter, post #43

Czy pod WinUAE/uae4arm jest możliwość zmiany dyskietek bez wchodzenia do menu? - chodzi mi o możliwość wybierania dyskietek z klawiatury za pomocą jakiejś kombinacji klawiszy.

Ewentualnie myślałem nad możliwością podpięcia Goteka HxC pod RaspberryPi i użycia go jako napędu DF0 ale wątpię aby to było możliwe, wtedy przyciskami na Goteku zmieniało by się dyskietki. Przypuszczam, że w kodzie źródłowym uae4arm nie ma tego.
[#45] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@Adinfo, post #44

Dyskietki można zmieniać pod samym emulatorem.
Bez wchodzenia w menu.
Odpowiedni program (chyba uae-control) jest w archiwum winuae czy euae (katalog amiga)
[#46] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@Norbert, post #45

W WinUAE znalazłem folder "Amiga programs" (tu są pliki wykonywalne uruchamiane z poziomu emulowanej Amigi) i tu jest coś takiego jak uae-control oraz parę innych rzeczy. Postaram się to przetestować. Można było by przygotować config z domyślnym ADFem i listą gdzie po wybraniu pozycji z listy wczytała by się odpowiednia dyskietka i automatyczny reset. Pod uae4arm nie ma tych plików, przeniosę je z WinUAE. Zależy mi na takiej konfiguracji gdzie nie używam dysku twardego i gier z WHDload tylko same ADFy.

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 13:03:14 przez Adinfo
[#47] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@Adinfo, post #44

Hej

Szczerze mówiąc nie wiem,ale zawsze masz możliwość emulacji chyba nawet 5ciu lub 6ciu stacji więc w większości gier problem masz z głowy i wydaje mi się że to dużo wygodniejsze niz hxc(kolejny emulator). Ja zastanawiam się od jakiegoś czasu jak zainstalować do swojej A600 Pi tradycyjną stacje dyskietek. Do głowy przychodzi mi rozwiązanie typu . Tylko jak zrobić żeby to zadziałało z Amigową stacją dyskietek ?? A moe ktoś ma inny pomysł ?
Edit. Ok, fakt, Tobie chodzi ogólnie o zmiane dyskietek, z samą grą :):) Niepomyślałem do końca :):)
A tak sobie pomyślałem czy nie można na emulatorze po prostu zaemulowac goteka??

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 13:17:47 przez zeter
[#48] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@zeter, post #47

Problemem jest na Amidze to, że większość gier widzi tylko DF0, to samo na emulatorze. Fajnie jak by można było przypisać np. 10-20 najczęściej używanych gier do kombinacji klawiszy z kolejnymi dyskietkami. Przetestuję to co pisał Norbert z tym uae-control, przypuszczam, że to rozwiąże problem.
[#49] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@Adinfo, post #48

W archiwum z Amilatorem jest skrypt do zmiany dyskietek dzięki któremu można zmieniać łatwo dyskietki z CLI. Podejrzewam że po małych modyfikacjach podpiąć np pod ToolsDeamona albo coś.

wywołujesz tak:
nazwa-skryptu obraz-dyskietki.adf [opcjonalnie numer stacji dyskietek]

.KEY filename/A,drive/N
.DEF drive "0"
.BRA {
.KET }
ECHO "inserting disk {filename} into df{drive}"
ECHO 9 >RAM:sd.tmp
EVAL {drive}+1 >>RAM:sd.tmp
ECHO "/amiga/floppies/{filename}" >>RAM:sd.tmp
ECHO 10 >>RAM:sd.tmp
c:uaectrl <RAM:sd.tmp >RAM:sd.out


Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 13:47:05 przez jarokuczi
[#50] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@jarokuczi, post #49

Dzięki za podpowiedź, przetestuję. Czy to rozwiązanie jest czymś podobnym co uaectrl?
Z kolei uae-control to aplikacja okienkowa dla Amigi i tu myszką operujemy. Niestety nie znalazłem readme dla uaectrl.

Udało mi się testowo pod WinUAE odpalić uaectrl w emulowanej Amidze i załadować dyskietkę (insert), po resecie Amigi dyskietka ruszyła, muszę to przetestować czy da się to z shella uruchamiać, wtedy mogę listę z wyborem opcji przygotować. Można wyłączać emulator itp. Tylko mam wątpliwości czy to zadziała w uae4arm bo kod źródłowy tu jest inny i okrojony w stosunku do wersji pod Windows.

Sprawdziłem uaectrl i uae-config, niestety z tego co zdążyłem przetestować to nie przewidzieli uruchomienia tych programów z przełącznikami z shella. Programy po uruchamiają się tak samo i trzeba ręcznie wprowadzać dyskietki podając parametry z klawiatury (uaectrl) oraz myszką (uae-control).

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 14:58:29 przez Adinfo
[#51] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@Adinfo, post #50

To może rozwiązać twój problem.
http://eab.abime.net/showpost.php?p=1160819&postcount=370
Konfigurujesz sobie emulator pod konkretna grę i odpalasz poprzez zewnętrzną apke.
[#52] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@Adinfo, post #50

Skrypt który wkleiłem umożliwia odpalanie uaectrl jakby z parametrami z shella bez wchodzeni w to dziwne menu. Są dwa wymagania w jego przypadku. Obrazy dyskietek muszą znajdować się pod linuxem w ścieżce /amiga/floppies (można to zmienić w skrypcie) a sam uactrl w c: emulowanej amigi.

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 19:21:53 przez jarokuczi
[#53] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@jarokuczi, post #52

To można to tez trochę udoskonalić.
Podmontowac jako dysk katalog z grami.
Przy wykorzystaniu requestfile wybierać wybrany adf.
Wynik podczepic pod ten skrypt .
W sumie można to wszystko zintegrować w jedną całość.
[#54] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@Norbert, post #53

Jakoś przegapiłem tę linijkę z uaectrl, zrobię testy i dam znać jak to wypaliło. Dzięki Wam za podpowiedź. Miałem trudny tydzień, może w weekend się za to wezmę.
[#55] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@Adinfo, post #42

"Udostępniam poprawioną wersję uae4arm, która działa poprawnie z drugim mapowaniem Keyrah v2 (7,9,1,3,0 - fire) dla tego samego portu co wcześniej ale z ustawieniem przełącznika na dole (DOWN). Wtedy nie ma kolizji ze Spacją i np. w Turrican działa osobno Fire i osobno Spacja jako promienie."

Szkoda że po przełączeniu tego przełącznika w dół klawiatura wchodzi w jakiś dziwny tryb i połowa klawiszy nie działa :(:(

Podłączyłem też do mojej Amipi monitor z glosnikami przez hdmi i nie dosłuchałem żadnych artefaktów w audio - poza tym że ogólnie jakość łaba na tych wbudowanych głośniczkach.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem