[#1] Dysk 2,5 cala w WinUAE - nie mam juz siły.
Drogie Bravo!
Zachciało mi się zamontować w CD-32 dysk HDD, bo miałem dość problemów z kartą CF. No tak, ale jak zainstalować system na dysku 2,5 nie mając możliwości przyłączenia go do Amigi i zainstalowania systemu w sposób „normalny”? No pewnie, pod WinUAE! Nabyłem odpowiednią przelotkę pod USB i dawaj! No i się zaczęły konkretne jaja. Nie chcę tu opisywać, co przeszedłem wczoraj próbując zmusić ten cholerny dysk do tego, by wreszcie zainstalować system. W końcu się to udało, ale chyba połowicznie. Znaczy system się zainstalował, ale próba przegrania na niego czegokolwiek powodowała, że dysk się zawieszał. Wywalał też błąd, przy próbie uruchomienia screenmode - że niby nie może znaleźć jakiegoś pliku IFF. Czasem nie dało się otworzyć katalogu, czasem pokazywała się tylko część tego katalogu - czasem wariował HDToolbox i się wieszał. Po kilkunastu próbach wysiadł chyba na amen -przyłączenie go do USB 2.0 powoduje, że ćwierka. Przyłączenie do USB 3.0 nie powoduje takiego problemu, ale dysk jest wykrywany jako NDOS, pomimo tego że miał zainstalowany system. Partycja systemowa była poniżej 1 GB, system FFS. Na reszcie partycji zrobiłem PFS3. Ogólnie dostałem szału i dlatego ta opowieść jest taka chaotyczna. Z dysku najpierw usunąłem Diskpartem wszystkie partycje, sformatowałem - a dopiero potem próbowałem instalować system. Ni cholery. Maxtransfer ustawiłem na wartość bezpieczną 0x1fe00, nic nie dało. Czy ktoś się bawił podobnie jak ja i udało mu się zainstalować system na dysku 2,5 cala korzystając z przelotki pod USB pod WinUAE?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 08:12:21 przez OSH

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 08:25:15 przez OSH
[#2] Re: Dysk 2,5 cala w WinUAE - nie mam juz siły.

@OSH, post #1

Mi się bez problemu w WinUAE udało zrobić dysk dla A500 z proteiną. Może sam dysk jest walnięty?
[#3] Re: Dysk 2,5 cala w WinUAE - nie mam juz siły.

@jarokuczi, post #2

Walnięty to prawdopodobnie jest, ale dopiero teraz. Dzięki tej cholernej przelotce. Jak ochłonę, to opiszę dokładnie, co robiłem.
[#4] Re: Dysk 2,5 cala w WinUAE - nie mam juz siły.

@OSH, post #1

Mnie się udało. Dysk podłączyłem pod pc kieszenią na usb. Zrobiłem bez problemu, działa od kilka lat do dziś. Dysk 2,5" jest najmniej problematyczny, chyba że jest walnięty. W moim przypadku jest to dysk 10 gb.
[#5] Re: Dysk 2,5 cala w WinUAE - nie mam juz siły.

@OSH, post #3

Sprawdź pod PC jakiś programem diagnostycznym np. HDTune albo Victoria na obecność bad sectorów. Zasilanie aby na pewno dostatecznie mocne?
[#6] Re: Dysk 2,5 cala w WinUAE - nie mam juz siły.

@OSH, post #1

Ja miałem kiedyś kłopot z przejściówką. Było to totalne badziewie. Potrafiło wyłączyć napięcie w trakcie pracy dysku i pewno jeszcze inne cyrki robiło. Ogólnie chodziło o to, że wykonanie tej przejściówki z zasilaczem było do bani(luzy, nie łączenie). Kupując to nie miałem pojęcia, że to takie badziewie. Choć z drugiej strony za psie pieniądze psi mięso jedzą. Wyrzuciłem do kosza. Załatw sobie dobrą przejściówkę i o ile dysk nie padł to powinno pójść składniej i bez problemów.
[#7] Re: Dysk 2,5 cala w WinUAE - nie mam juz siły.

@OSH, post #1

Jakiej wielkości jest dysk ? Najlepiej max 4GB
Pod winuae używałeś uaehf.device. device czy scsi.device ? Tylko scsi.device
[#8] Re: Dysk 2,5 cala w WinUAE - nie mam juz siły.

@OSH, post #1

Przejściówce/dyskowi brakuje prądu na złączu USB2.0. Podepnij pod USB 3.0 i postaw od nowa.
[#9] Re: Dysk 2,5 cala w WinUAE - nie mam juz siły.

@OSH, post #1

Tak, udało się. Wiele razy, na różnych urządzeniach (dyski 3.5", dyski 2.5", karty CF i SD), na różnych adapterach (IDE 3.5" -> USB, IDE 2.5" -> IDE 3.5" -> USB, przeróżne czytniki kart CF i SD na USB), pod różnymi wersjami Windows i WinUAE. Odkryłem przy tym kilka "reguł", których się trzymam żeby mieć jak najmniej problemów.

1. Jeśli pracujesz z nowym nośnikiem, zrób sobie przysługę i skasuj tablicę partycji zanim zaczniej konfigurować w WinUAE. Straciłem sporo czasu męcząc się z dziwnymi problemami przez to, że o tym zapomniałem.
2. Uruchamiaj WinUAE jako administrator jeśli zamierzasz podłączć fizyczne dyski.
3. Zawsze podłączaj dyski do adaptera UAE. Szybsze transfery i mniej użerania się z dziwactwami scsi.device. Tylko pamiętaj, żeby wszystkie narzędzia których używasz do pracy z dyskiem (HDToolbox itp.) przestawić na uaehf.device i przygotować partycje tak, żeby nie stwarzały problemów w fizycznej Amidze (rozmiary, położenie, MaxTransfer, instalacja customowych systemów plików do RDB).
4. Jeśli coś "wariuje" to zamknij WinUAE i zacznij od nowa. To nadal jest emulator, w którym mogą być błędy ;).
[#10] Re: Dysk 2,5 cala w WinUAE - nie mam juz siły.

@OSH, post #1

Cd32 z jaką przystawką ?
[#11] Re: Dysk 2,5 cala w WinUAE - nie mam juz siły.

@OSH, post #1

Ja tak ostatnio robiłem i miałem problemy z tym dyskiem w Amidze, nawet WinUAE fiksował. Docelowo okazało się, że "przelotka" na USB niepoprawnie wykrywa geometrię dysku i nawet pod Windows dysk nie dawał się sformatować. W końcu odpuściłem i wyczyściłem całkowicie zawartość dysku. Podłączyłem go zwyczajnie w Amidze 600 i tam założyłem partycje. Dysk działa poprawnie, ale mam z nim inny problem - działa zawsze dobrze do resetu Amigi, po resecie Amiga dysku nie widzi. Jak wyłączę zasilacz i włączę Amigę 600 to dysk działa poprawnie, do kolejnego resetu. Ale to raczej wina samego dysku bo pod WinUAE też mi robił dziwne numery. Z ciekawości podpiąłem go do starego laptopa, który ma fabrycznie IDE44 i tam dysk działa poprawnie łącznie z pełnym formatem. Na obudowie tego dysku jest podana struktura (geometria) dysku i znacząco różni tryb CHS około 8.4GB i LBA niecałe 12GB, z kolei WinUAE wykrywał pojemność dysku całkowicie inaczej niż prawdziwa Amiga.
[#12] Re: Dysk 2,5 cala w WinUAE - nie mam juz siły.

@Adinfo, post #11

No, to się chyba udało. Chyba, bo na razie jestem na etapie instalowania systemu. Pewność zyskam, gdy zainstaluję tam gry z IGame i zamontuję to w SX-1. a razie dziękuję dyskutantom, szczególnie Altowi, bo faktycznie chyba szło o to, że trzeba było przyłączyć do USB 3.0, a nie 2.0. Dysk już nie ćwierka.
[#13] Re: Dysk 2,5 cala w WinUAE - nie mam juz siły.

@OSH, post #12

Podłączałeś dysk z przodu w panelu obudowy, czy z tyłu bezpośrednio do USB w płycie głównej. Jeżeli z przodu to może być problem z działaniem dysku, po prostu zbyt małe natężenie prądu w granicach 0,4-0,5 A. A dysk 2,5 cala potrzebuje 1A.
[#14] Re: Dysk 2,5 cala w WinUAE - nie mam juz siły.

@Bibek, post #13

Dlatego też ja mam kabelek coby jednocześnie wpiąć się w dwa porty USB i wtedy prądu z pewnością nie braknie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem