kategoria: Inne oprogramowanie
[#1] FS-UAE na MacosX i OS4.1FE
Mam problem z instalacją OS4 na FS-UAE 3.0.5 na macu.Ustawiłem wszystko wg książki radzika (A4000, CyberstormPPC, Picasso) i zatrzymałem się na etapie zmiany konfiguracji karty Cyberstorm w boot menu tej karty. Otóz nie mogę się do tego boot menu dostać. Wciskam i przytrzymuję klawisz ESC ale nie pojawia się ekran boot menu tylko startuje dyskietka. Ponieważ jednak nie zmieniłem ustawień napędu CD w boot menu to system nie widzi płyty z OS4.1. Próbuję już od trzech dni i zastanawia mnie czy to jest jakaś niekompatybilność najnowszej wersji FS-UAE czy może jakiś błąd konfiguracji. Mam plugin PPC od QEMU i wszystkie wymagane romy z najnowszej Amiga Forever. Może ktoś ma pomysł dlaczego nie udaje mi się wejść do boot menu karty?
Chciałem też spróbować konfiguracji z A1200 i tu też lipa ale nieco inne objawy. Po starcie komunikat o wymaganym romie karty Blizzard (w AF takiego nie widzę więc go nie mam) mimo tego system startuje i zatrzymuje się na komunikacie o braku pamięci do załadowania Kickstartu z płyty OS4.1. Może ktoś pomóc?
[#2] Re: FS-UAE na MacosX i OS4.1FE

@Bohun, post #1

Zdesperowany zainstalowałem OS4.1 na WinUAE i przeniosłem obraz dysku do FS-UAE i ****
Emulator w konfiguracji a4000 nie widzi tego dysku mimo, że pod WinUAE AmigaOS śmiga aż miło. Obraz dysku działający z WinUAE chyba powinien działać z FS-UAE? w konfiguracji a1200 mam po podłączeniu tego obrazu guru error 8000 0008.
W konfiguracji a4000 tak, jakby nie widział cyberstorma czy co?
[#3] Re: FS-UAE na MacosX i OS4.1FE

@Bohun, post #1

U mnie na Linuksie 4.1 działa bez problemu na FS-UAE. Może w konfigu masz coś nie tak.
[fs-uae]
accelerator = cyberstorm-ppc
amiga_model = A4000/OS4
bsdsocket_library = 0
cdrom_drive_count = 1
cdrom_image_0 = $HOME/ISO/AmigaOS 4.1 Update 2.iso
chip_memory = 2048
cpu = 68060
floppy_drive_count = 2
floppy_drive_speed = 100
graphics_card = picasso-iv-z3
graphics_memory = 262144
hard_drive_0 = /home/qkiz/Amiga/FS-UAE/Hard Drives/Amiga4000_AOS4.1.hdf
joystick_port_1 = none
kickstart_file = /home/qkiz/Amiga/kickstarts/Kickstart v3.1 r40.70 (1994)(Commodore)(A4000).rom
sound_card = toccata
uae_a2065 = slirp
writable_floppy_images = true
zorro_iii_memory = 262144
[#4] Re: FS-UAE na MacosX i OS4.1FE

@QkiZ, post #3

Tak z ciekawości tylko zapytam: po co emulować 68060?
Wydajność CPU będzie taka sama w emulacji niezależnie od typu procesora tylko wszystkich instrukcji nie będzie więc chyba lepiej 68040 emulować albo nawet 68030...
[#5] Re: FS-UAE na MacosX i OS4.1FE

@XoR, post #4

Skoro nie będzie różnicy to co za różnica jakiego procka użyje. Emulacja działa więc się nie przejmuje tym. Sam konfigurowałem FS-UAE wg jakiegoś poradnika z forum. Pewnie dlatego taki ustawiłem.
[#6] Re: FS-UAE na MacosX i OS4.1FE

@QkiZ, post #3

mój konfig wygląda tak:
[fs-uae]
accelerator = cyberstorm-ppc
accelerator_memory = 0
amiga_model = A4000/OS4
cdrom_drive_0 = AmigaOS 4.1 Final Edition.iso
cdrom_drive_count = 1
chip_memory = 2048
cpu = 68040
graphics_card = picasso-iv-z3
graphics_memory = 4096
hard_drive_0 = a-750mb.hdf
kickstart_file = amiga-os-310-a4000.rom
network_card = a2065
sound_card = toccata
zorro_iii_memory = 262144


nie działa mi opisywany w instrukcji sposób wejścia do boot menu karty ppc ) przytrzymanie esc) i w konsekwencji emulator nie widzi ani płyty ani dysku
[#7] Re: FS-UAE na MacosX i OS4.1FE

@Bohun, post #6

Może to wina samego FS-UAE pod Maciem że nie przekazuje klawisza ESC do emulatora. Albo coś ten przycisk przechwytuje.
Po za tym jeśli działa Ci pod WinUAE to ustawienia kontrolera dysku muszą być przechowywane w oddzielnym pliku którego nie skopiowałeś.

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2020 10:01:22 przez QkiZ
[#8] Re: FS-UAE na MacosX i OS4.1FE

@QkiZ, post #7

Okazuje się, że problem był z romem ppc od Amiga Forever. Zmiana romu spowodowała, że obraz dysku stworzony pod WinUAE zadziałał (choć nadal nie umiem wejść do boot menu).
Swoją drogą odnoszę wrażenie, że FS-UAE na macu i5 jest znacznie wolniejsze od WinUAE na i7. Wielokrotnie więc to raczej niemożliwe by wynikało tylko z wydajności procesorów. Możecie podpowiedzieć jakiś benchmark, który poda rzetelne dane?
[#9] Re: FS-UAE na MacosX i OS4.1FE

@Bohun, post #8

Zauważyłem absurdalne zachowanie emulatora. Gdy podłączam do niego katalog maca jako dysk twardy to system nie startuje. Zatrzymuje się na różowym ekranie i wyświetla komunikat: UAE BOOT ROM CANNOT BE USED WITH PPC NATIVE OS
Wystarczy, że katalog z konfiguracji usunę i system startuje. Miał to ktoś? Można to jakoś rozwiązać? Użycie katalogu maca do wymiany plików jest dosyć istotne...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem