kategoria: WinUAE
[#1] Problem z kartą SD (WINUEA)
Od pewnego czasu męcze się z kartą mikroSD - nie potrafię jej zmusić do współpracy z WINUAE. Chciałem sobie na niej zainstalować workbench w ramach nauki instalacji systemu.

Karta kingston microSD 16GB. Zgodnie z instrukcją w sieci należy ją wyczyścić przy pomocy DISKPART (clean). Wtedy nie jest już widoczna w windowsie w ogóle, natomiast w WINUAE (add harddrive) można ją co prawda dodać do listy ale nie posiada ani oznaczeń ani pojemności - jest całkowicie ogołocona.

Co zatem robię źle?
[#2] Re: Problem z kartą SD (WINUEA)

@Bociek78, post #1

Jako że sam będę składał system na WinUAE a kartę już przeformatowałem to kilka spostrzeżeń mogę napisać.

Po pierwsze kartę MUSISZ zablokować przy wyborze w WinUAE (opcja Lock), inaczej Wingroza może ci mieszać z dostępem. Wrzucasz oczywiście jako cały dysk wybierając odpowiedni z listy. Karty nie czyściłem niczym, ale też kupiłem ją czystą. Nie dawaj uaescsi (czy jak tam to się zwie) tylko IDE A600/A1200. Jeżeli nie masz odpowiedniego KS z nowym scsi.device pierwszą partycję zrób poniżej 2GB i to musisz dorzucić do s-s łatkę na scsi.device żeby ci widział partycje powyżej 2GB.
C:LoadModule DEVS:scsi.device

Oczywiście musisz mieć w C: program LoadModule (jest na AmiNecie) oraz odpowiedni scsi.device w DEVS:

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 12:48:21 przez Solo Kazuki
1
[#3] Re: Problem z kartą SD (WINUEA)

@Bociek78, post #1

Uruchamiaj WinUAE jako administrator. A poniżej masz bardzo dokładną instrukcję co i jak zrobić. To czy karta SD czy CF to nie ma znaczenia w procesie jej przygotowywania.

[#4] Re: Problem z kartą SD (WINUEA)

@MariuszK, post #3

Jak to tym filmowcom wszystko idzie jak z płatka. Ja po parunastu próbach poległem na placu boju. Karta za nic nie chce być nawet widoczna dla workbencha o formacie i partycjonowaniu nie wspominając.
[#5] Re: Problem z kartą SD (WINUEA)

@Bociek78, post #4

Spróbuj inną kartę, albo inny czytnik. Ja osobiście nigdy nie miałem problemu z kartą SD, a z CF czasem coś tam się zdarzyło.
[#6] Re: Problem z kartą SD (WINUEA)

@Bociek78, post #4

Jeśli próbujesz przygotowywać kartę pod emulatorem i robisz to dyskietką Install Workbench'a to w tooltypach HDToolBox'a musisz mieć w SCSI_DEVICE_NAME wpis uaehf.device. Oryginalnie jest scsi.device i HDToolBox nie zobaczy karty. Jeśli robisz to na Amidze, w SCSI_DEVICE_NAME musi być scsi.device.
[#7] Re: Problem z kartą SD (WINUEA)

@Bociek78, post #1

Też mam problem z kartą ale ja ją widzę w HDtoolbox-ie w definiuje w "change drive type" ustawiam sobie partycję na np. 500mb zapisuję zmiany, wychodzę, restart i po uruchomieniu nie widzę stworzonej partycji
[#8] Re: Problem z kartą SD (WINUEA)

@mike100, post #7

To że nie mogę utworzyć partycji to pewnie kwestia moich ustawień SD w winuea, które wyglądają następująco:
[#9] Re: Problem z kartą SD (WINUEA)

@mike100, post #8

ty nie ustawiasz karty SD tylko virtualny dysk.


Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 10:42:33 przez Stoopi
[#10] Re: Problem z kartą SD (WINUEA)

@mike100, post #8

Też miałem kilka potknięć w tworzeniu dysku na karcie SD. Tu jest fajna instrukcja. Trzeba pamiętać o uruchomieniu WinUAE jako administrator bo wigroza nie da dostępu do karty SD, druga sprawa to DISKPART (clean) - ja osobiście robię go tuż przed dodaniem SD do WinUAE jako dysk, a wingroza widzi go jeszcze po staremu ( jak odświeżysz lub wyjmiesz kartę z czytnika "to po jabłkach" - wtedy zakładasz partycję w wingrozie i powtarzasz procedurę z DISKPART (clean).)
[#11] Re: Problem z kartą SD (WINUEA)

@Adaskw, post #10

Jeszcze zmiana wartości w poszczególnych oknach - trzeba kliknąć Enterem, bo jak klikasz myszką w przycisk OK to w niektórych przypadkach nie zmieni wartości.
Ja dla większych partycji zwiększam parametr bufora z 30 do nawet 150.
[#12] Re: Problem z kartą SD (WINUEA)

@Adaskw, post #10

Dzięki wielkie za instrukcję po powrocie do domu przetestuję a na razie zrobiłem taki "myk" że na kartę wrzuciłem jakiś obraz W2.1 i przez dysk instalacyjny zaorałem tamte partycje, dodałem "nową" kartę i pozakładałem partycje które już były widoczne po restarcie
[#13] Re: Problem z kartą SD (WINUEA)

@Stoopi, post #9

Znowu powracam do tematu. Stoję w miejscu tzn pod WINUAE wciąż nie udaje mi się dołozyć kart sd w konfiguracji WINUAE jako widzialnego dysku. Wstawiając ja jako add harddrive w konfiguracji WINUAE mam ostrzeżenia że
Drive safety check is active. Selected drive is not empty and not-RDB partitioned.
Mam takie cos nawet po diskpart clean karty sd.
Ktoś wie co robię nie tak?
[#14] Re: Problem z kartą SD (WINUEA)

@Bociek78, post #13

Problem rozwiązany. Mialem gorszą wersję winuae. Temat do zamknięcia.
[#15] Re: Problem z kartą SD (WINUEA)

@Bociek78, post #14

To której wersji nie używać ?
[#16] Re: Problem z kartą SD (WINUEA)

@Norbert, post #15

Miałem jakąś archaiczną wersje 1.61 potem 2022 (?) Obecnie winuae64 chyba wersja zaczynająca się na 3.
[#17] Re: Problem z kartą SD (WINUEA)

@Bociek78, post #16

Mam jeszcze parę pytań, być może banalnych.
Udało mi się po długich bojach prawidłowo skonfigurowac kartę ds 16 GB. Używam romu 40.68.
Karta jest podzielona na partycje 1 GB na system i pozostałość na gry (obie w systemie plików psf3_aio-handler). Na pierwszej zainstalowałem Workbench 3.1 (40.42) . Pozostałą część 15GB udało mi się sformatować.

Niestety moja znajomość amigowego systemu na tym się kończy. Aby partycja nr 2 była widzialna, musze za kazdym razem ładować scsi.device (inaczej DH1:nodos). Próbowałem wrzucić ten plik do devs, lecz nic to nie daje.
Czy to wymaga jakiś zmian w SS - jak to zrobić?
[#18] Re: Problem z kartą SD (WINUEA)

@Bociek78, post #17

Przez loadmodule w startup-sequence.

loadmodule scsi.device


tudzież

C:LoadModule Devs:scsi.device


Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 09:00:00 przez Drakon
[#19] Re: Problem z kartą SD (WINUEA)

@Drakon, post #18

Dzieki. Goły W3.1 pozwala na edycje SS czy muszę pobrać jakiś edytor tekstu?
[wyróżniony] [#20] Re: Problem z kartą SD (WINUEA)

@Bociek78, post #19

Wchodzisz do CLI/Shell i wpisujesz:

ed s:startup-sequence

Edytujesz i jak chcesz zapisać zmiany wciskasz ESC a następnie X i ENTER.

Jak chcesz anulować zmiany wciskasz ESC i Q i ENTER.
[#21] Re: Problem z kartą SD (WINUEA)

@Bociek78, post #19

Powinieneś mieć w C: komendę Ed. Czyli

ed s:startup-sequence
[#22] Re: Problem z kartą SD (WINUEA)

@Bociek78, post #19

Zamiast pisać długą nazwę pliki możesz wpisać
Ed x

Potem już z górnego menu OPEN i wybrać plik do edycji.
[#23] Re: Problem z kartą SD (WINUEA)

@Hexmage960, post #20

Dzięki za pomoc. Działa. OK
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem