kategoria: WinUAE
[#1] Emulowana furia itp.
Witam ponownie.
Czy jest możliwość w miarę dokładnego emulowania furii bądź aca 1233n lub aca500 plus na winuae? Chodzi o szybkość i płynność i ustawienie prawidłowe procesora. Co do aca500plus to nie ma raczej problemu. 68000, cycle exact i custom 40MHz. Jak jest z Aca 1233n i Furia? Należy ustawiać cycle exact by sobie ustawić dokładny zegar procesora? Domyślam się że należy pominąć fastest possible bo nagle przyspieszy do szybkości vampira a to nie chodzi o super szybkość tylko o jak najdokładniejszą emulację prawdziwej Amigi z kartą turbo.
[#2] Re: Emulowana furia itp.

@tukinem, post #1

Musisz się bawić idle... i/lub wyłączyć JIT

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 21:53:52 przez abcdef
[#3] Re: Emulowana furia itp.

@tukinem, post #1

Ja myślę że da radę sobie ustawić takie prędkości. wystarczy że użyjesz konfiguracji ECS z prockiem 020, I fast ram 9.5mb i cała konfiguracja moim zdaniem.
[#4] Re: Emulowana furia itp.

@RoniWorlds, post #3

Nie do konca ,ciezko bedzie dokladnie taka sama ustawic szykosc pamieci i opoznien do nich.
[#5] Re: Emulowana furia itp.

@HOŁDYS, post #4

Zawsze przybliżona będzie. Ale do tego aby sobie zrobić wszystko pod WinUAE a później przenieść na CF i odpalić beż żadnych problemów na A600 Wystarczy. Bo myślę że autor tego postu do tego dąży.
[#6] Re: Emulowana furia itp.

@RoniWorlds, post #5

Do tego nie musi ustawiać prędkości Furii.
Nie znam się na emulatorach Amigi ale z tego co zauważyłem to są szybsze od oryginału - i pamięć chip, grafika, nawet w wydajności procka jest różnica. Na DUŻE oko coś tam można ustawić - coś...
[#7] Re: Emulowana furia itp.

@tukinem, post #1

W samym winuae jest coś takiego jak mnożenia częstotliwości w zakładce CPU. Żeby takie coś włączyć to Emulacje chipsetów musisz mieć ustawioną na najwierniejszą. I teraz jest tak, że też to za dobrze nie działa. U mnie dla aca1221 styknie ustawić ten mnożnik na 8x i zachowuję się winuae jak, 02o/40mhz a powinna jak 28 MHz. W pewnych sytuacjach jest to w stanie cię trochę zdołować. Bo jak, piszesz coś np na o20/14mhz +fast to potem na oryginalne jest o połowę wolniej. Przynajmniej tak jest u mnie na winuae ale nie jest to ostatnia wersja więc może na nowszych działa to poprawnie.

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 00:38:49 przez jimiche
[#8] Re: Emulowana furia itp.

@jimiche, post #7

JIT mam wyłączony. Cycle exact mam włączony, mnożnik ustawiony na custom 40MHz. Ram ustawiony 8MB Fast Zorro2 + 1.5 slow i 2MB Chip. SysInfo daje 12 Mips czyli trochę szybciej od oryginalnej furii bo tam jest 8 Mips. Teraz problem jest tego typu że gry pod whdload chodzą wolno. Lotusy chodzą wolno, Zool 2 ECS nie ma płynności, czasem przyspiesza gdy jest pusta plansza. Właśnie chodziło mi o ustawienie takiej konfiguracji Furii żeby pograć w gry OCS ECS. Zool przy konfigiracji A1200 pokazuje cuda gdy się ładuje wersję ECS przy ustawionym chipsecie AGA. Może trzeba ustawić pamięć fast na Zorro3? Albo wyłączyć cycle exact w ustawieniach proca? A może zmienić emulator? Głównie to chciałem to raspberry pi przełożyć później taki system z winuae. Może tam w amibianie będzie wierniejsza praca emulowanej Amigi
[#9] Re: Emulowana furia itp.

@tukinem, post #8

A jaki ty masz procesor w PC?
[#10] Re: Emulowana furia itp.

@jimiche, post #9

A to ma znaczenie? Jak ustawię fastest possible i jit to wtedy Winuae zasuwa jak wapir :) procesor Intel i3 2 rdzenie. Dodam że raz mi się udało Diablo przez winuae odpalić i chodziło płynnie. Później przy każdym ładowaniu gry była zwiecha i error K3 no ale to już odbiegłem od głównego tematu.
[#11] Re: Emulowana furia itp.

@tukinem, post #10

Jeżeli to ma być jak najwierniejsza emulacja to tak. JIT daje kopa ale działa na innej zasadzie. Musisz też pamiętać że gry Whdload działają w miarę dobrze z emulacją JIT bo są i tak "paczowane" aby działały na różnych (szybszych niż goła a500 lub a1200) konfiguracjach. Zdziwisz się gdy ta sama gra odpalona na JIT z dyskietki może nawet się nie uruchomi a z WHDload jak najbardziej.
[#12] Re: Emulowana furia itp.

@jimiche, post #11

No ale prawdziwa Furia nie ma JIT. Ma FPU 68882 i tak ustawiłem. To w takim razie jak mam ustawić parametry procesora? 68020, JIT i fastest possible? To nie będzie chyba wierna kopia furii bo mi wyskoczy ze 100 Mipsów na sysinfo? Już przy ręcznym ustawieniu 40MHz i cycle exact mam 15Mips czyli trochę za dużo. Aha nie wiem czy to ma znaczenie ale dodam że wgrałem kickstart 3.1.4 a600 bo instalowałem tu OS 3.1.4
[#13] Re: Emulowana furia itp.

@tukinem, post #12

Ustawiasz bez JIT'a i "Approximate A500/1200 or cycle exact". Poniżej masz suwak i ustawiasz prędkość procesora w procentach. Wszystko zależy od tego jaki mocny jest PC, czyli metodą prób i błędów dobierasz.

Poza tym jeśli to laptop, to grafika może spowalniać, wtedy najlepiej wyłączyć filtry w zakładce "Filter" a w zakładce "Display" ustawić ekran np. 1280x1024 i pod "Line Mode" zaznaczyć "Double".
[#14] Re: Emulowana furia itp.

@tukinem, post #12

Karolb ci już dobrze napisał. Ale może jeszcze raz.
U mnie na i5 3210M jak działa winuae to procesor chodzi w trybie turbo na 3ghz (tak pokazuje cpu-z), grafikę mam g-forca 610m.
Ustawienia taki dla winuae 4.3.0.
Zakładka cpu and fpu cpu-68020 i ptaszek na 24-bit addresing (i tak mam tylko 8 mb fast),
oraz ptaszek na More compatible i Unimplemented CPU emu.
W okienku MMU ustawione na None, FPU w ACA1221 nie mam i go nie zaznaczam (NONE).
CPU Frequency na 4x (A1200).

W zakładce Chipset (ocs), cycle-extct (full), cycle-extct (DMA/Memory accesses), wait for blitter "zaptaszkowane". Chipset EXtra ustawione na A500 i collsion level na full.
W zakładce Adv. Chipset ustawiasz Compatible Settings.

Pozostałe parametry wedle uznania (ram, rom, hdd). Bufor dźwięku mam na 4 ms inaczej muzyka charczy.

Ogólnie zamiast ilości MHz w okienku CPU Frequency wybierz któryś tych 3 proponowanych mnożników.
Taka konfiguracja jest prędkościowo zbliżona do mojej aca1221 którą mam w A500. I wierz mi testuję bardzo intensywnie i porównuje z oryginałem.
[#15] Re: Emulowana furia itp.

@karolb, post #13

Dokładnie tak mam zrobione, tylko że ekran mam ustawiony na full-window. Teraz taka ciekawostka. Ściągnąłem winuae betę XI. Wszystko działa o wiele płynniej na tych samych ustawieniach. Może poprawili to teraz w nowej wersji.
[#16] Re: Emulowana furia itp.

@jimiche, post #14

Za to po ustawieniu karty turbo Blizzard 1230 MKIV to chyba chodzi bardzo dobrze
[#17] Re: Emulowana furia itp.

@tukinem, post #16

To znaczy? Na 50 mhz masz 9 mipsów w sysinfo?
[#18] Re: Emulowana furia itp.

@jimiche, post #17

Mipsów mam dalej 12 przy 40MHz ale szybciej się wszystko ładuje
[#19] Re: Emulowana furia itp.

@tukinem, post #18

Dodam że procesor w laptopie raczej daje radę chyba bo przy ustawieniu karty turbo Blizzard 1230 IV, ramu po 128MB i daje to ponad 700 mipsów. A i sam system jak i gry i dema chodzą szybko i płynnie. Aż za. Więc procesor chyba raczej nie ma znaczenia. Nawet już działa mi Diablo w winuae. Powodem było zbyt mało fastram Z3. Minimum 128MB trzeba a ja miałem 64MB ustawione i dlatego wyskakiwał mi error K3. Chyba po prostu emulacja procesorów powyżej 68000 jest niedokładna. Przy fastest possible+JIT on chodzi tak jakby Amiga miała procesor 8-rdzeniowy.
[#20] Re: Emulowana furia itp.

@tukinem, post #19

Tak masz rację chodzi szybciej. Ale emulacja z JIT jest nawet na atomie szybka. Tylko nie jest dokładna najlepiej to widać przy demach. To że odpala ci się Diablo to super. Procesor masz za wolny jak będziesz potrzebował faktycznie wiernej emulacji bez JIT. Tyle.
[#21] Re: Emulowana furia itp.

@jimiche, post #20

Core i3 za wolny do emulacji procesora 40MHz?
Raczej ciężkie do uwierzenia
nie...
[#22] Re: Emulowana furia itp.

@tukinem, post #1

Może trzeba by Toniemu Willenowi zaproponować dorzucenie emulacji dalszych konkretnych dopałek.
Bo na przykład jest dostępna wbudowana wierna emulacja Blizzarda 1230-IV, z której zresztą korzystam, jedynie trzeba mieć plik z ROMu karty.
[#23] Re: Emulowana furia itp.

@Jacques, post #22

Też używam 1230 iv. No mógłby spróbować zrobić emulację aca i furii. Wtedy by się czuło jak na prawdziwej Amidze z kartą turbo.
[#24] Re: Emulowana furia itp.

@XoR, post #21

Spróbuj. Tylko włącz realizmem na maxa. Pierwsze skopie się muzyka.No i wersji i3 jest trochę.

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 09:15:31 przez jimiche
[#25] Re: Emulowana furia itp.

@jimiche, post #24

Ciekawe jakby sobie poradził raspberry pi 3b. Tam już jest procek 4-rdzeniowy, tyle że emulator zupełnie inny.
[#26] Re: Emulowana furia itp.

@tukinem, post #23

Nigdy nie udało mi się zrobić na żadnym emulatorze wiernego odtworzenia prędkości karty turbo. Zawsze gdzieś jest za szybko, albo za wolno.
[#27] Re: Emulowana furia itp.

@QkiZ, post #26

OK
[#28] Re: Emulowana furia itp.

@QkiZ, post #26

karolb napisał:
Ustawiasz bez JIT'a i "Approximate A500/1200 or cycle exact". Poniżej masz suwak i ustawiasz prędkość procesora w procentach


Ustawiasz na custom i ręcznie obok wpisujesz cyferki. Mi za każdym razem udaje się ustawić to co oferuje każda karta turbo.
[#29] Re: Emulowana furia itp.

@QkiZ, post #26

Sprawdzę w SysInfo, ale kojarzy mi się, że wynik i subiektywne odczucia odpowiadają prawdziwemu Blizzardowi.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem