kategoria: WinUAE
[#1] Winuae sprzętowo obsługuje dyskietki.
Padlo ostatnie "zabezpieczenie" w emulacji Amigi.
Obsługa dyskietek na fizycznej stacji pod winuae.
4
[#2] Re: Winuae sprzętowo obsługuje dyskietki.

@Norbert, post #1

"Arduino Amiga floppy Disk Reader and Writer"


Przepraszam za (może) głupie pytanie, ale widzę na video że tylko odczytuje. Czy działa też zapis z ADF na dyskietkę w takiej stacji?
[#3] Re: Winuae sprzętowo obsługuje dyskietki.

@karolb, post #2

Skoro odczytuje, to powinien także zapisywać
na logikę biorąc.
[#4] Re: Winuae sprzętowo obsługuje dyskietki.

@Norbert, post #1

Jeśli ja dobrze rozumiem ten materiał to nihil novi. Catweasel pozwala przynajmniej teoretycznie(aż dziwne, że jakoś się tak złożyło, że tego jeszcze się nie testowało) na obsługę dyskietek pod WinUAE od bodajże ponad 10 lat. Tutaj różnica jest taka jakby to dostało się "pod strzechy" bo zastosowali jakieś tanie projekty - Arduino?
[#5] Re: Winuae sprzętowo obsługuje dyskietki.

@pgru2, post #4

Teoretycznie jak napisałeś.
To tego potrzebujesz komputera z PCI (adapter na pci?) jak drogiej, nie produkowanej karty.

Tutaj masz podłączenie przez USB, więc zadziała "wszędzie"
[#6] Re: Winuae sprzętowo obsługuje dyskietki.

@Norbert, post #1

Nadal mało to przekonuje mnie do korzystania z WinUAE.

Czemu nazywasz to "zabezpieczeniem"? Może to rozwiązanie zainspiruje ludzi do kupowania oryginałów.

Posiadam podobnie wyglądającą stację dyskietek na USB - używam jej do przenoszenia danych z Amigi na PC, ale za pomocą dyskietek sformatowanych do standardu PC 720kB.
[#7] Re: Winuae sprzętowo obsługuje dyskietki.

@Norbert, post #1

[#8] Re: Winuae sprzętowo obsługuje dyskietki.

@Norbert, post #1

mozna to gdzieś kupić razem z tą ramką do czyszczenia
[#9] Re: Winuae sprzętowo obsługuje dyskietki.

@Hexmage960, post #6

Teraz oryginałów raczej nikt nie zabezpiecza sprzętowo. Mam całą masę oryginałów "z epoki" (chociażby firmy TSS), gdzie zabezpieczone są dyskietki... a tu przychodzi tanie(!) rozwiązanie by zachować dyskietki w 100% zgodne z oryginałem a nadal ich używać. Z czego rozumem projekt - to będzie można je wręcz klonować... a wszystko za 50-60 funtów... bajka.
[#10] Re: Winuae sprzętowo obsługuje dyskietki.

@Hexmage960, post #6

Na Allegro koszt takiej stacji dyskietek z przesyłką to 100 pln. Dla fana emulowanej Amigi to rarytas.
[#11] Re: Winuae sprzętowo obsługuje dyskietki.

@djpiotrs, post #10

Nie wiecie kto sprzedaje tego typu gotowe urządzenie? Kiedyś było ogłoszenie w dziale giełda, ale już go nie ma.
[#12] Re: Winuae sprzętowo obsługuje dyskietki.

@Norbert, post #5

Nawet w tym filmie Catweasel jest wymieniony jako wspierane urządzenie. Z USB nie zadziała "wszędzie" np. nie z moim 486...

Film ma tytuł jakby to była nowość w świecie amigowym, tymczasem w czasach gdy Catweasel to obsługiwał to PCI było jak najbardziej obsługiwane.

To bardziej "obniżka kosztów", co jest całkiem naturalne w świecie komputerów(chyba, że kupujecie kartę graficzną w czasach gdy BTC "idzie w górę" )
[#13] Re: Winuae sprzętowo obsługuje dyskietki.

@PWS, post #9

Nie pamięta się ile kosztował Catweasel, ale 50-60 funtów to raczej nie jest bardzo tanie rozwiązanie. Catweasel też to umożliwia od lat.

Nowością jest tylko to, że ktoś dodał obsługę, a Greaseweazle w przeciwieństwie do Catweasl-a to otwarty projekt, więc fani mogą poskładać samemu jak się autorowi znudzi, albo zlecić komuś innemu...
[#14] Re: Winuae sprzętowo obsługuje dyskietki.

@pgru2, post #12

A to na 486 odpalasz Winuae ?

Czy przypadkiem Catweasel nie wymagał mountlisty do obsługi amigowych dyskietek ?

Aktualna metoda działa jak prawie oryginalna stacja. (Jest delikatnie wolniej)
Łącznie w bootowaniem (ndos również)
1
[#15] Re: Winuae sprzętowo obsługuje dyskietki.

@Norbert, post #1

Świetne. Normalnie floppy USB potrafi obsługiwać tylko 1440 i 720 KB, nie obsługuje nawet "niestandardowych" formatów PC takich jak MS DMF 1680 KB. No i bardzo ciekawe jest, że to potrafi również nagrywać zawartość obrazów na dyskietki.
1
[#16] Re: Winuae sprzętowo obsługuje dyskietki.

@djpiotrs, post #10

Raczej dla idioty, któremu szkoda wydać 80 zł na kotroler IDE do A500
[#17] Re: Winuae sprzętowo obsługuje dyskietki.

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #16

link FluxEngine czy greaseweazle odczytuje/zapisuje format amigowy
[#18] Re: Winuae sprzętowo obsługuje dyskietki.

@Norbert, post #1

Znowu przemówiła nasza kłótliwa cecha narodowa...

Zamiast się cieszyć, że ktoś coś robi, w dodatku zupełnie za frajer i publicznie to udostępnia, to Polacy wolą się kłócić i marudzić.

Ja osobiście planuję sobie takie cudo zmontować, stacje pod USB już mam od dawna. Dzięki temu będę miał dostęp do zawartości moich starych dyskietek, które od dłuższego czasu czekały na takie rozwiązanie.
1
[#19] Re: Winuae sprzętowo obsługuje dyskietki.

@Ponki1986, post #18

Potrzebujesz normalnej stacji dyskietek że złączem 34pinowym.
Stacja USB, to tylko do wymiany danych z Amigą przy pomocy dyskietki 720kb
[#20] Re: Winuae sprzętowo obsługuje dyskietki.

@Norbert, post #19

A te stacje USB nie mają standardowych sygnałów? Wymontować "kontroler" USB i podłączyć omawiany interfejs
Na filmiku jest właśnie przerobiona stacja USB, albo źle to rozumiem?
[#21] Re: Winuae sprzętowo obsługuje dyskietki.

@snifferman, post #20

Tak i to działa bardzo słabo... zrobiłem taką wczoraj. Na prawdę sztywnego portu USB trzeba żeby to działało "jakkolwiek".
[#22] Re: Winuae sprzętowo obsługuje dyskietki.

@MariuszK, post #21

Nie wiem dokładnie o co chodzi, ale jak ja mam problemy z połączeniami, to rozgrzewam lutownice
[#23] Re: Winuae sprzętowo obsługuje dyskietki.

@snifferman, post #22

Chodzi o to, że USB musi dać sporo prądu żeby uciągnąć tego floppa i arduino na raz, inaczej to działa słabo albo wcale. Dopiero jak dosiliłem stacje na USB z dodatkowego zasilacza to zaczęło to działać, ale też często błędy się pojawiają, albo kontroler przestaje odpowiadać.
Piszę cały czas, w nawiązaniu do tego filmu który zalinkowałeś.
[#24] Re: Winuae sprzętowo obsługuje dyskietki.

@MariuszK, post #23

Oryginalne napędy padają jak muchy.
Z drugiej strony, nie po się używa
winuae, żeby jechac na dyskietkach szeroki uśmiech
[#25] Re: Winuae sprzętowo obsługuje dyskietki.

@mmarcin2741, post #24

Jak dla mnie, jedyne czego brakuje WinUAE, to właśnie obsługa dyskietek. W pozostałych kwestiach zastępuje mi hardware, a nawet daje więcej.
[#26] Re: Winuae sprzętowo obsługuje dyskietki.

@karolb, post #25

Jeżeli jest możliwość poprzez winuae nagrac dyskietki
880kb, które potem będą działać w Amidze, to taka
funkcja byłaby bardzo przydatna (dla mnie).
Nie wiem, czy to tak działa, nie oglądałem filmiku.

Szkoda, że Amiga nmie miała od razu stacji
1.44mb. Rozumiem, że w połowie lat 80.
to nie był jeszcze standard.

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 14:54:29 przez mmarcin2741
[#27] Re: Winuae sprzętowo obsługuje dyskietki.

@mmarcin2741, post #26

Tak dokładnie ma to działać.
[#28] Re: Winuae sprzętowo obsługuje dyskietki.

@mmarcin2741, post #26

Ale miała HD 1,76MB a jak użyjesz programu diskspare To 1.968MB !


It is a completion or replacement of the trackdisk.device,
which lets you format your disks with 960 kB or 984 kB, or if
you've got a (trackdisk-compatible!) HD-Drive with 1920 kB
or 1968 kB !!!
V3 includes now a Verify-Option


Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 18:04:49 przez Dorian3d

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 18:06:48 przez Dorian3d
[#29] Re: Winuae sprzętowo obsługuje dyskietki.

@MariuszK, post #23

Chodzi o to, że USB musi dać sporo prądu żeby uciągnąć tego floppa i arduino na raz

Mam zewnętrzne nagrywarki DVD na USB i tam to rozwiązano dając dwa przewody USB.
Nie sprawdzałem jak to jest podłączone dla lini 5V, ale podejrzewam, że poprostu są spięte równolegle
https://pl.aliexpress.com/item/32972773719.html

Ale miała HD 1,76MB a jak użyjesz programu diskspare To 2,2MB !


Miała, ale mało kto miał i nie stała się standardem a jedynie ciekawostką-luksusem dla bogatych




Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 18:18:52 przez snifferman
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem