[#1] Pi400 Amibian 1.5ee i aktualizacja
Posiadam Raspberry Pi400 oraz Amibian 1.5ee.
Aby móc to razem używać konieczna jest aktualizacja Amibiana w standardowej Rasbbery PI4, której nie posiadam.

Gunnar napisał mi, że mogę aktualizację Amibiana przeprowadzić również w RPi3. Jednak nie daje to żadnego efektu.
RPi 400 po takiej aktualizacji mogę uruchomić tylko raz i po wyświetleniu ustawień Amiberry Malina się wiesza.
Drugie uruchomienie nie jest już możliwe na tej karcie SD.

Czy ktoś z Was jest w stanie mi pomóc w takiej aktualizacji lub dokonać jej w swojej RPi4?
Kartę SD z zapisanym obrazem Amibiana mogę podesłać pocztą, InPostem lub w inny sposób.
[wyróżniony] [#2] Re: Pi400 Amibian 1.5ee i aktualizacja

@cichym, post #1

Chodzi chyba o rozszerzenie obszaru na całą karte sd pod pi4.
Nie probowalem pod pi3. W razie czego priv.
[#3] Re: Pi400 Amibian 1.5ee i aktualizacja

@mikecios, post #2

Nie, to nie chodzi o powiększenie partycji.
Tak, jak napisałem - konieczny jest update Amibiana, a potem Amiberry.

In order to have this work on a pi400, the sd card needs to be updated in a regular pi4 after flashing.

Please start by updating Amibian
First update procedure is,

1. Type into the cli/terminal update or use system settings/raspi-config

2. type permission into the cli/terminal

3. update amibian again.

4.type fix_sdl into the cli/terminal

5. update amiberry master branch through system settings/raspi-config


Ale u mnie po wykonaniu procedury na RPi3 (bo Gunnar napisał, że też można), nie działa Amibian na RPi400.

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 19:15:01 przez cichym

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 19:15:58 przez cichym
[#4] Re: Pi400 Amibian 1.5ee i aktualizacja

@cichym, post #3

No tak, zgadza sie. Ciekawe ze Ci tak napisał. Sam spróbuję z ciekawości czystą instalke.
[#5] Re: Pi400 Amibian 1.5ee i aktualizacja

@mikecios, post #4

Dodam jeszcze, że Gunnar pisał aby aktualizację w RPi3 robić poprzez Ethernet, a nie Wi-Fi.
[#6] Re: Pi400 Amibian 1.5ee i aktualizacja

@cichym, post #1

Działa. Musisz zrobić tę aktualizację krok po kroczku jak jest napisane w instrukcji. Osobiście robiłem na RPi3 i zadziałało poprawnie. Dostałeś instrukcję?
[#7] Re: Pi400 Amibian 1.5ee i aktualizacja

@cichym, post #5

Dokładnie, też robiłem po kablu
[#8] Re: Pi400 Amibian 1.5ee i aktualizacja

@don_rafito, post #6

Czy to jest instrukcja, którą podałem wcześniej?

Please start by updating Amibian
First update procedure is,

1. Type into the cli/terminal update or use system settings/raspi-config

2. type permission into the cli/terminal

3. update amibian again.

4.type fix_sdl into the cli/terminal

5. update amiberry master branch through system settings/raspi-config


Bo jeżeli tak, to nie działa u mnie.
A może jest inna jeszcze?
[#9] Re: Pi400 Amibian 1.5ee i aktualizacja

@cichym, post #8

To jedyna instrukcja jaką z linkiem do obrazu dostaje się od autora więc raczej o to chodzi.
[#10] Re: Pi400 Amibian 1.5ee i aktualizacja

@mikecios, post #9

Zastanawia mnie ten apdejt dla pi400 pod pi3.
Co prawda u mnie jakos po kablu ma ktorym mam pi4, pi3 nie chce się połączyć, ale dla odmiany leci po wifi.
Najbardziej jednak mnie zastanawia apdejt samego amiberry bo robiąc apdejt pod pi3, amiberry kompiluje się jakby nie patrzeć pod pi3.

[#11] Re: Pi400 Amibian 1.5ee i aktualizacja

@mikecios, post #10

Wpadło mi w jakąś pętlę przy kompilacji której nie ma końca.
Możliwe że mam zbyt słaby zasilacz. Jutro próba nr 2 z mocniejszym ;)
[#12] Re: Pi400 Amibian 1.5ee i aktualizacja

@mikecios, post #11

Jakieś wieści?
[#13] Re: Pi400 Amibian 1.5ee i aktualizacja

@cichym, post #12

Owszem.
Po dzisiejszej kolejnej porażce napisałem do Gunnara i ..... nie trzeba przeprowadzac całego procesu pod pi3.
Wystarczy po wypaleniu obrazu na sd, włożyć karte do pi3, ustawić sieć, najlepiej nie po wifi, i w cli wpisać update, po update permission, znow update a sam update amibiana i amiberry przeprowadzic juz pod pi400.
[#14] Re: Pi400 Amibian 1.5ee i aktualizacja

@mikecios, post #13

Aha ! :)) To zaraz będę próbował. Dzięki.
[#15] Re: Pi400 Amibian 1.5ee i aktualizacja

@cichym, post #14

Daj znać bo akurat nie mam pi400 żeby sprawdzić od poczatku do końca.
[#16] Re: Pi400 Amibian 1.5ee i aktualizacja

@mikecios, post #13

Tak z ciekawości zabrałem się za Amibiana 1.5ee. Mam Rpi3b+ i Rpi400.
Postąpiłam tak jak zalecił mi Gunnar. Wypaliłem na SD system i odpaliłem na malinie 3b+. Pierwsze uruchomienie trwało niecałą minutę. Odpalił mi się menu emulatora i z niego wyszedłem. Podłączyłem malinę do sieci przez kabel. Wpisałem w CLI update, potem permission, potem update i włożyłem taką kartę do Rpi400. System się odpalił, ale ekran menu emulatora zamrożony, nic nie można zrobić.
Jeszcze raz wypaliłem system na SD i wykonałem na Rpi3b+ update->permission->update->fix_sdl, ale bez lepszego efektu.
Rpi400 dalej nie chce odpalić Amibiana. Powtarzałem wszystko od nowa jeszcze przez Wi-Fi i efekt ten sam.
Na samym Rpi400 gdy włączam komputerek i po wyświetleniu czarnego ekranu botowania wkładam kartę z czystym Amibianem1.5ee po chwili wszystko się odpala i jest ekran emulatora z takim samym problemem. Czy ktoś pokonał ten temat? Macie jakieś rady na rozwiązanie tego problemu na Rpi3b+ czy może muszę aktualizować Amibiana na rpi4? Tu jest problem bo takiej maliny nie mam...
[#17] Re: Pi400 Amibian 1.5ee i aktualizacja

@WojoS, post #16

No to chyba nie tak, mnie kiedys odpisal tak
"Startup
Be connected to the Internet, preferably cable connected, not wifi. Startup, type into the cli
Update,
and thats it.
Best regards. Gunnar "
Tyle robisz ma pi 3.
Reszta ma pi400 z tego co pamietam.
[#18] Re: Pi400 Amibian 1.5ee i aktualizacja

@mikecios, post #17

Zrobiłem i niestety efekt ten sam :(
[#19] Re: Pi400 Amibian 1.5ee i aktualizacja

@WojoS, post #18

Ciezko mi sie odnieść do tego bo nie mam pi400 tylko pi4.
A tak z ciekawości ustawiłeś wszystko co trzeba w opcjach ? No localisation options na pl ?
Zobacz jeszcze raz czy po update na pi3 i przełożeniu karty do pi400, po zwisie przy ladowaniu, nie pomoze odpiecie maliny od zasilania, ponowne wlaczenie i pozostawienie jej na dluzsza chwilę.... Cos ktos kiedys mi wspominal ze malina potrzebuje sobie wszystko ułożyć.....

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 19:04:38 przez mikecios
[#20] Re: Pi400 Amibian 1.5ee i aktualizacja

@mikecios, post #19

Ok. Dzięki za wskazówki. Jutro w nocy dam znać co i jak.
[#21] Re: Pi400 Amibian 1.5ee i aktualizacja

@mikecios, post #17

Ja też robiłem na 3B+

Request access to begin downloading.
It may take a couple of hours before access is given.

Please start by updating Amibian
First update procedure is,

1. Type into the cli/terminal update or use system settings/raspi-config

2. type permission into the cli/terminal

3. update amibian again.

4.type fix_sdl into the cli/terminal

5. update amiberry master branch through system settings/raspi-config

Wszystko zaśmigało



Niestety już jej nie mam. Bo przesiadłem się na NieKoszerną
[#22] Re: Pi400 Amibian 1.5ee i aktualizacja

@cichym, post #1

Pytanie pozbawione drugiego dna, bez żadnych podstekstów - tylko moja ciekawość.
Dlaczego warto zdecydować się na tego Amibiana 1.5ee?
Nigdy nie próbowałem tej wersji, ale z tego co rozumiem, jest to tak samo Amiberry - więc gdzie jest tutaj zysk?
[#23] Re: Pi400 Amibian 1.5ee i aktualizacja

@Nasedo, post #22

No też mnie to ciekawi - może ktoś kto używał zarówno Pimiga2.0 jak i Amiberry 1.5ee zrobiłby porównanie .
[#24] Re: Pi400 Amibian 1.5ee i aktualizacja

@don_rafito, post #21

Niestety ten schemat u mnie nie zadziałał. Gunner napisał przy podaniu linków sudo apt-get update i sudo apt-get upgrade i też brak efektu. Łączyły się na Rpi3b+ przez kabel jak i przez Wi-Fi. U stawiałem lokalizację jak i timezone na Polskę i Warszawę i też bez efektu. Generalnie na Rpi3b+ chodzi ok, ale na Rpi400 zamrożony ekran emulatora:(
Przy update pojawia się też taki obraz



Co na szybko w translatorze oznacza: aktualizacja
Get t I http:zzarchiue -raspberrypi .orgzdebian buster InReIease 132.6 kBJ
Pobierz:2 http:/.••raspbian.raspberrypi .orgzraspbian buster InReIease LIS .0 kBJ
Czytanie list pakietów... Gotowy
Repozytorium • http:zzarchiue . raspberrypi .orgzdebian buster InRelease' zmienił wartość 'Suite' fron 'testing' na 'oldstable'
Musi to zostać zaakceptowane wyraźnie przed zastosowaniem aktualizacji dla tego repozytorium. Zobacz apt—secure(8) nanpage po szczegóły.
E: Repozytorium • http:zzraspbian . raspberrypi .orgzraspbian buster InRelease' zmienił wartość 'Suite' z 'stable' na 'oldstable'
Musi to zostać zaakceptowane wyraźnie przed zastosowaniem aktualizacji dla tego repozytorium. Zobacz apt—secure(8) nanpage po szczegóły.

Zdaje mi się, że Gunner powinien zrobić update, ale mogę się mylić. Może Rpi4 nie ma tego problemu

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 20:57:30 przez WojoS
[#25] Re: Pi400 Amibian 1.5ee i aktualizacja

@Kwiatki, post #23

Też mnie ciekawi czas rozruchu i szybkość działania. Generalnie Amibian 1.5ee odpala się szybciej na Rpi3b+ lub w podobnym czasie co PiMiga2.0 na Rpi400.


Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 21:44:24 przez WojoS
[#26] Re: Pi400 Amibian 1.5ee i aktualizacja

@WojoS, post #24

W takim razie zrób tak przy update
"update --allow-releaseinfo-change"
[#27] Re: Pi400 Amibian 1.5ee i aktualizacja

@Kwiatki, post #23

Porównananie zrobię w bardzo krótkim opisie.
Pimiga to w zasadzie tylko Amiberry z Amiowym systemem, napchanym po brzegi wszytskim czym sobie tylko możemy sobie wyobrazić.Gry programy, dema itd. Idealne rozwiazanie dla tych ktorzy chca miec na starcie gotowca przy którym nie trzeba nic dłubac. Mnie odpycha ten przepych i przelukrowanie wizualne.
Dla odmiany mamy Amibiana 1.5ee, który też jest oparty o Amiberry i na start dostajemy goły emulator gdzie sami musimy soboe postawić Amigowy system, badz (tak jak w moim przypadku) przegrać z fizycznej Amigi zawartość dysku.
Dodatkowo mamy w pelni funkcjonalny komputerek mobilny za sprawa dystrybucji linuxa opartego o Debiana Buster a w nim takze emulatory C64, małego Atari, ZX Spectrum itd.
Po dopieszczeniu linuxa i instalacji sporej ilości softu, przestałem korzystac z laptopa z Windą.
To tak w dwoch slowach ;)
1
[#28] Re: Pi400 Amibian 1.5ee i aktualizacja

@mikecios, post #27

Pimiga to w zasadzie tylko Amiberry z Amiowym systemem, napchanym po brzegi wszytskim czym sobie tylko możemy sobie wyobrazić.Gry programy, dema itd. Idealne rozwiazanie dla tych ktorzy chca miec na starcie gotowca przy którym nie trzeba nic dłubac. Mnie odpycha ten przepych i przelukrowanie wizualne.


Częściowo się z tym zgodzę. Częściowo, ponieważ zgodzę się, że jest to emulator wypchany po brzegi tym co trzeba, tym co nie trzeba i jeszcze mnóstwem ciekawych i nikomu niepotrzebnych rzeczy.
Nie testowałem co prawda wersji PiMiga 2.x ale poprzednia wersja niestety miała ładnie pomalowaną maskę, a pod spodem obraz nędzy i rozpaczy. Część programów nie działała, część nie była zapewne przetestowana ani nawet porządnie zainstalowana - co prowadzi do tego, z czym się nie zgadzam, czyli do tego że nie trzeba nic przy tym dłubać. Owszem, o ile ktoś chce tylko odpalić iGames oraz iDemos czy jak to się tam nazywa, to faktycznie dłubać nie trzeba, a jeżeli chce się uzyskać funkcjonalność, to roboty przy tym jest naprawdę mnóstwo, co podważa sens korzystania z tego rozwiązania.

Dla odmiany mamy Amibiana 1.5ee, który też jest oparty o Amiberry i na start dostajemy goły emulator gdzie sami musimy soboe postawić Amigowy system, badz (tak jak w moim przypadku) przegrać z fizycznej Amigi zawartość dysku.


Ta wypowiedź nie pokazuje żadnej przewagi owego Amibiana 1.5ee - bo z tego rozumiem, że dostajemy sobie Linuxa, gdzie o emulację Amigi sami się musimy zatroszczyć, więc jaki jest zysk, jaka jest przewaga w tym rozwiązaniu, między Amibianem, a chociazby firmowym Linuxem od Raspberry, do którego po prostu ściągamy sobie emulator i też stawiamy Amigę.
[#29] Re: Pi400 Amibian 1.5ee i aktualizacja

@Nasedo, post #28

Nic nie wspominałem o przewadze, tylko porównałem w kilku zdaniach.
1
[#30] Re: Pi400 Amibian 1.5ee i aktualizacja

@mikecios, post #26

Ten sam komunikat. Gunnar odpisał mi, że się przyjrzy sprawie
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem