kategoria: WinUAE
[#1] Kilka rzeczy WINUAE
Witam,

mam 2 pytania:

1. W jaki sposób dodać napęd cd w WINUAE.
2. Ponieważ jestem pecetowcem nie wiem jak zainstalować program LHA tak żeby można było z niego skorzystać w normalny sposób.

Moja amiga w winuae to bazowa 4000 z dyskiem twardym.
[#2] Re: Kilka rzeczy WINUAE

@gotham, post #1

1. Ja mam w zakładce "CD & Hard drives", zaptaszkowane na dole:
- Include removable drives
- CDFS automount CD/DVD drives

Gdy zamontuję pod windą obraz ISO, to automatycznie pojawia się on na blacie Workbencha.

2. http://aminet.net/util/arc/lha.run

wrzucasz plik na dysk, uruchamiasz go przez dwuklik, automatycznie się rozpakuje i będą tam wersje dla różnych CPU, ta którą chcesz kopiujesz na dysk do katalogu C i zmieniasz jej nazwę na lha.

:)


edit-----
Nie wiem co masz na myśli że "w normalny sposób".
Ja mam go podpiętego w Filemaster 2.2 i Filemaster 3.0, inni używają Directory Opus.
Najprościej jest kliknąć w plik spakowany lha, pojawi się requester z nazwą tego pliku, dopisujemy na początku "lha x ", a na końcu "ram:" i archiwum rozpakowywuje się do RAM Dysku.

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2022 15:10:02 przez karolb
[#3] Re: Kilka rzeczy WINUAE

@gotham, post #1

Tu masz tutorial odnośnie LHA: link

Ja tylko tu wybieram obraz ISO lub napęd CD:



Ostatnia aktualizacja: 16.06.2022 15:24:18 przez AmiClassic
[#4] Re: Kilka rzeczy WINUAE

@gotham, post #1

1. Zależy czy dodanie napędu CD ma być tak jak na Amidze, czy tak jak ułatwia to Winuae.
Jeśli to pierwsze to należy zaznaczyć w winuae uaescsi.device, a po stronie należy posiadać cdfilesystem (np CacheCDFS) oraz należy zmodyfikować mountliste CD0 tak aby było odpowiednie DEVICE (uaescsi.device) oraz UNIT.
Drugi sposób już został opisane w tym wątku
[#5] Re: Kilka rzeczy WINUAE

@Norbert, post #4

Dzięki za pomoc poradziłem sobie z lha.

A tutaj link do instrukcji w języku angielskim:

Konfigurację cd-romu spróbuję jutro. Głównie chodzi mi o przeglądanie płyt aminetu tylko czy na workbench 3.1 ma to sens?

http://guide.abime.net/wb3.1/chaplha.htm

Pojawił się kolejny problem . Po Instalacji Whload oraz dodaniu katalogu kickstarts do dev , nagrałem ishar AGA dla whload. Problem jest następujący włączam grę pojawia się plansza whload następnie czarny ekran i wychodzi mi amigados ręce już opadają. Czy ktoś miał podobny problem?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2022 19:58:12 przez gotham
[#6] Re: Kilka rzeczy WINUAE

@gotham, post #5

A co masz w tym katalogu KICKSTARTS?
1
[#7] Re: Kilka rzeczy WINUAE

@gotham, post #5

jesli masz katalog kickstarts pobrany z aminetu to niema tam wszystkich romów ktore są potzrebne do poprawnego działania WHDLoad. Przeczytaj dokumentacje whdload w części WYMAGANIA i upewnij sie czy tak włąśnie masz zrobione.
[#8] Re: Kilka rzeczy WINUAE

@Stoopi, post #7

Wszystko wygląda tak jak na zdjęciu. Do Ishara AGA wymagane są te romy brakuje mi tylko jednego z 600 ale to nie jest głównym powodem problemu.




Ostatnia aktualizacja: 16.06.2022 20:54:08 przez gotham
[#9] Re: Kilka rzeczy WINUAE

@gotham, post #5

Nie masz przypadkiem pirackiego klucza na dysku ?

Teraz klucz nie jest potrzebny .
[#10] Re: Kilka rzeczy WINUAE

@Norbert, post #9

Chm nawet nie wiem jak się nazywa ten "plik" itd. whload ściągnięte z oficjalnej strony .
[#11] Re: Kilka rzeczy WINUAE

@gotham, post #8

A co jest głównym powodem problemu?
[#12] Re: Kilka rzeczy WINUAE

@Stoopi, post #11

Nie wiem czemu tak zachowuje się ten program, chciałbym skorzystać z bogatego doświadczenia innych użytkowników tych komputerów.
[#13] Re: Kilka rzeczy WINUAE

@gotham, post #8

Skąd masz te obrazy kickstartow. Jesteś pewien że są poprawne i nie są uszkodzone?
[#14] Re: Kilka rzeczy WINUAE

@gotham, post #12

no to jeszce raz; przeczytaj dokumentacje whdload, nie przeczytałeś mogę się założyć. nie skopiowałeś także plików z pakietu który jest podany w tejże dokumentacji. robisz po swojemu nie zwracając uwagi na rady.
[#15] Re: Kilka rzeczy WINUAE

@nostrum666, post #13

Właśnie obrazy kickstartów są z sieci. Nie mam pewności czy są w 100% sprawne.
[#16] Re: Kilka rzeczy WINUAE

@gotham, post #15

Twoje kickstarty są dobre, bo sprawdziłem to archiwum.
Sprawdziłem wszystkie trzy części Ishar AGA i działają bez problemu. Skąd ściągnąłeś te gry?
[#17] Re: Kilka rzeczy WINUAE

@AmiClassic, post #16

Z tego linku, akurat tutaj bez problemu podeszły pod whload instalator.

link

Gra wychodzi do amigados po tym jak znika ekran ustawień whload ( zamieszczony poniżej ).




Ostatnia aktualizacja: 16.06.2022 23:26:35 przez gotham
[#18] Re: Kilka rzeczy WINUAE

@gotham, post #17

Już po ikonie widać, że ta wersja to chyba jakiś archaik. Spróbuj pobrać wersje od RetroPlaya: link
[#19] Re: Kilka rzeczy WINUAE

@gotham, post #17

A ustaw Sobie normalnie 2 MB Chipu bo problemem może być to 8, które widzę że masz ustawione a żadna Amiga tyle nie miała.
Pisałeś że masz ustawiona bazowa A4000. Może coś tam jeszcze włączyłeś w ustawieniach WinUAE niepotrzebnie?
A gry możesz też zasysać z WHDownload. Gotowe paczki, rozpakowujesz i grasz.

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 00:17:08 przez nostrum666
[#20] Re: Kilka rzeczy WINUAE

@gotham, post #17

Tak patrzę na ten screenshot i się zastanawiam dlaczego on wygląda dziwnie, skoro na stronie podanej przez Ciebie jest gotowa wersja WHDLoad - i ta wersja śmiga bez problemu.
Ty ściągnąłeś z podanej strony wersję ADF i użyłeś jej z instalatorem WHDLoad - i to był błąd - dlatego wyskakuje do DOS'a.
To wersja scrackowana, a takie z WHDLoad nie działają. Możesz ją podpiąć do stacji i grać z dyskietek. Do instalatorów WHDLoad musisz mieć oryginalne dyskietki lub obraz oryginału w formacie IPF, albo ściągać gotowce od RetroPlay'a.

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 00:28:13 przez AmiClassic
[#21] Re: Kilka rzeczy WINUAE

@nostrum666, post #19

A ustaw Sobie normalnie 2 MB Chipu bo problemem może być to 8


Pierwszo słyszę ?! Nie ma żadnego znaczenia wielkość pamięci Chip więcej niż 2mb w działaniu programów na Winuae. Moim zdaniem im więcej tym lepiej. Raczej brak pamięci Chip jest problemem.
[#22] Re: Kilka rzeczy WINUAE

@djpiotrs, post #21

oczywiście że ma, ustawienie 8mb to blad początkującego. nigdy nie należy ustawiać więcej niż 2mb chip chyba że chcesz się zastanawiać czemu coś nie działa prawidlowo
2
[#23] Re: Kilka rzeczy WINUAE

@juen, post #22

Ustawiłem 2 MB Chip Ram i to nic nie pomogło.

Zainstalowałem gotowca i gra się uruchomiła jednak wyświetla się jak poniżej.


[#24] Re: Kilka rzeczy WINUAE

@djpiotrs, post #21

moze i pod WINUAE nie ma wiekszego znaczenia ale na realnym sprzecie juz ma i to ogromne.
Skoro nie kontrolujesz ile twoj program zzera Chipu, to pod prawdziwa Amiga bedziesz mial wtope na pewno.
[#25] Re: Kilka rzeczy WINUAE

@gotham, post #23

A dzwiek jest odtwarzany prawidlowo czy nie ?
moze to jakis problem z emulatorem...

mialem taki przypadek, ze polska gra RPG nie chciala ruszyc na WINUAE a pod prawdziwa Amiga odpalila bez problemu.

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 16:45:26 przez selur
[#26] Re: Kilka rzeczy WINUAE

@gotham, post #23

A jaki masz config A4000 w WinUAE?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 16:54:41 przez AmiClassic
[#27] Re: Kilka rzeczy WINUAE

@AmiClassic, post #26

Pomogła instalacja najnowszego winuae i teraz oba gotowce się odpalają;)
Możliwe że miałem jakąś wersje w błędami ale to i tak była to wersja z numerem 40.

Wygoda grania z twardziela jest nieporównywalna ;)



Dziękuję za wszelką pomoc.
[#28] Re: Kilka rzeczy WINUAE

@gotham, post #27

Dobrze działa na każdym WinUAE od wersji 2.7.x do najnowszej 4.9.2, więc nie wiem na jakiej to odpalałeś, ale grunt że działa OK
[#29] Re: Kilka rzeczy WINUAE

@selur, post #24

Patrząc na mapę pamięci http://oscomp.hu/depot/amiga_memory_map.html takie 8MB wchodzi na Lower AutoConfig Zorro 2 Fast RAM więc w najgorszym wypadku program może być tak napisany że sobie sprawdza czy są RAMy w tych adresach i traktuje jako Fast RAM. Jeśli emulujesz oryginalne powolne timingi chipsetu może to powodować spowolnienie działania programu bo w zasadzie w tym wypadku od 00200000 do 005FFFFF masz w takim wypadku coś a'la Slow RAM czyli Chip RAM którego samym chipsetem program nie rusza ale nie dlatego bo nie może ale dlatego bo myśli że to Fast RAM i zwyczajnie nie umieszcza tam nic dla chipsetu - a nawet może kopiować sobie ładnie assety z takiego RAMu do Chipu w pierwszych 2MB aby chipset wg. niego je widział.

Dlatego też takie ustawianie 8MB chipu w WinUAE nie ma za bardzo sensu.
No chyba że się ustawi aby wszystko działało tak szybko jak to możliwe to wtedy raczej nie będzie miało żadnego znaczenia bo i tak będzie ta pamięć niedorzecznie szybka. Za to emulując maszyny AGA nie powinno aż tak to przeszkadzać, ot będzie wolniej niż na takich samych maszynach AGA poprawnie skonfigurowanych ale powinno przynajmniej tak samo być szybko jak oryginalny Fast RAM na OCS/ECS.

A to że żadna Amiga takiej konfiguracji nie miała to akurat ma najmniejsze znaczenie. Jakby wyszła jakaś MAGA (More Advanced Graphics Architecture ) i tam sobie poszaleli i dali te 8MB (albo 12MB, w sumie czemu nie) dla chipsetu to starsze nie-systemowe bare metal metal programy miały by ten sam (non)problem że robią za dużo założeń na temat typu i relatywnej prędkości pamięci i tak samo nie miało by to za bardzo znaczenia bo dostałyby i tak szybką pamięć tylko nie tak szybką jak mogłyby dostać gdyby używały prawdziwego fastu.

Problemów tego typu że coś nie zadziała albo się wysypie to bym się nie spodziewał. Nie ma żadnych powodów aby takie problemy wystąpiły.

Skoro nie kontrolujesz ile twoj program zzera Chipu, to pod prawdziwa Amiga bedziesz mial wtope na pewno.

To brzmi jak wiadomość dla developera piszącego aplikację.
No chyba że założysz że ktoś tak poustawia system w UAE że mu potem przeciąży Amigę jak skopiuje go do niej.
No nie wiem, ja bym się o to nie martwił :)

ps. Pisanie że Amiga to "prawdziwa Amiga" nie ma za bardzo sensu bo nie masz nie-prawdziwych Amig. UAE to emulator Amigi. Są jedynie jeszcze re-implementacje w FPGA ale to też nie są Amigi i tutaj można do nich by było dać nie-prawdziwa Amiga bardziej niż podkreślać prawdziwość Amigi pisząc że jest prawdziwa.

Podobnie bym nie pisał rzeczy takich jak "klasyczna Amiga" bo nie ma czegoś takiego jak nowsza Amiga niż A1200/A4000. Chyba A4000T byłą ostatnim modelem ale to w sumie była A4000
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem