kategoria: WinUAE
[#1] czy da się grać sieciowo - np. w Lotusa via 2x UAE ?
Ktoś moze to testował ? emulacja null modem, tak aby mozna było zagrać na 2óch PC z UAE np. w Lotusa
[wyróżniony] [#2] da się

@ch0mik, post #1

1
[#3] Re: czy da się grać sieciowo - np. w Lotusa via 2x UAE ?

@ch0mik, post #1

Ja grałem we czterech, na dwie Amigi połączone przez null - modem.

Klimat jest fenomenalny. Topienie nadziei ,że chociaż jedna osoba ukończy grę, co da awans reszcie.

Dotarliśmy do bagiem - przedostatni level.
2
[#4] Re: czy da się grać sieciowo - np. w Lotusa via 2x UAE ?

@ch0mik, post #1

A nie prościej grać na PC w Lotusa PC?
Są wersje z identycznymi dźwiękami.
[#5] Re: czy da się grać sieciowo - np. w Lotusa via 2x UAE ?

@ch0mik, post #1

Kiedyś testowałem „WinUAEXP-Kaillera”. Nawet nie źle się grało. Żeby wszystko działało muszą być te same Kickromy po obu stronach. Najlepiej działało mi z Kickromem 2.0. Kickrom 1.3 się nie nadawał.

Ale to wszystko testowałem chyba jakieś chyba 10 lat temu. Więc nie wiem czy po tylu latach serwery „Kaillera” jeszcze działają.

https://kaillera.abime.net/wip.php
[#6] Re: czy da się grać sieciowo - np. w Lotusa via 2x UAE ?

@ch0mik, post #1

Ja kiedyś jak była pandemia, wymyśliłem ogólnie, żeby na np. Lotus 2 itp. (tam gdzie da się grać przez kabel serial) zrobić tunelowanie seriala po TCP/IP. Wystarczyłby jeszcze prosty soft do ustawiania połączenia ppp.

Niestety kolega któremu o tym mówiłem miał się zająć tym ale jakoś nie udało się doprowadzić do końca.

Urządzenia serial2internet są do kupienia gotowe.

EDIT* poszperałem w sieci. Znalazłem rozwiązanie chyba gotowe (nie mówię że tanie):

https://www.perle.com/products/iolan-sdg-wireless-device-server.shtml

W opisie funkcji jest:

"Ports can be assigned a specific IP address ( aliasing )"

Więc wystarczy (może ktoś to potwierdzi co się zna na sieciówce) jeśli ruter jest dość zaawansowany, że jeśli np port (Amiga) ma adres X to żeby ruter cały ruch z tego adresu, przekierowywał jako Y (publiczny), na adres (publiczny) Z. A ruter po drugiej stronie żeby wszystko co otrzyma od Y, NATował na Amigę 2 czyli A (adres lokalny Amigi 2).

Jeśli obydwa połączenia (Amiga/urządzenie + ruter) są tak samo skonfigurowane, dwie osoby mogą "na sztywno" grać razem.

Jedyny szkopuł to jeśli chcę zagrać z inną osobą, muszę zmienić ustawiania na ruterze na Jego/Jej adres publiczny IP.

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2022 19:26:37 przez _DiskDoctor_
1
[#7] Re: czy da się grać sieciowo - np. w Lotusa via 2x UAE ?

@_DiskDoctor_, post #6

Przypomina mi sie przemówienie Kenediego - ...zrobimy to nie dlatego że to jest łatwe tylko dlatego że to jest trudne. :)

Pamiętam jak grałem na sieci w Colina 2 i 4, i nie raz widziałeś przeciwnika w lusterku ciesząc sie że prowadzisz, a w kilka sekund po minięciu mety dowiadywałeś sie że przegrałeś, bo sygnały o położeniu przeciwnika docierały do twojego komputera z opóźnieniem. Albo cieszysz się że go odsadziłeś a potem się okazuje że połączenie zerwało i kończyliśmy wyścig na singlu. W takim graniu więcej było rozczarowań niż frajdy.
[#8] Re: czy da się grać sieciowo - np. w Lotusa via 2x UAE ?

@ZbyniuR, post #7

Ja np. zawodowo to od zawsze robiłem rzeczy "bo były trudne"...

A wracając do tematu, nie widzę powodów żeby takie połączenie było z opóźnieniami. Opóźnienie można zmierzyć pingiem i zazwyczaj dla połączeń, nie przekracza 50 ms (a wręcz często jest na poziomie 10 ms). Nawet jeśli są to 2 x wifi, po drodze dwa (co najmniej) rutery i 2 urządzenia do tunelowania RS2IP, to ja nie sądzę żeby takie opóźnienie jak piszę, skutecznie utrudniało grę.

Może miałeś jakąś złą konfigurację i dlatego popsutą zabawę?

W przypadku proponowanego przeze mnie podejścia, uznam za wygraną dopiero jak testy urządzeń wykażą, że opóźnienie będzie rzeczywiście spore. Ale z tego co wiem, takich prób jeszcze nie robiono.

EDIT: jednostki szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2022 20:18:59 przez _DiskDoctor_
[#9] Re: czy da się grać sieciowo - np. w Lotusa via 2x UAE ?

@_DiskDoctor_, post #8

Eee ja mówię o czymś co miało miejsce naście lat temu, inne czasy, inne nety. Ale zniechęciłem się i od tamtej pory nie grałem na sieci. Zresztą praktycznie wogóle przestałem grać. Ale nie raz widzę filmy, albo posty w necie narzekaczy że pad bezprzewodowy, albo Malina zamiast FPGA, albo konwerter wideo i przeszkadza im że opóźnienie jest o kilka klatek obrazu. I twierdzą że sie przez to nie da grać. :D
[#10] Re: czy da się grać sieciowo - np. w Lotusa via 2x UAE ?

@_DiskDoctor_, post #8

Jeżeli WinUAE to jest parę sterowników pod win tworzących wirtualne porty szeregowe, które pompują wszystko na port TCP. Kiedyś pytałem o to Toniego i twierdził, że latencja i tak będzie za duża dla Lotusa.

Sprzętowych konwerterów jest sporo. Używane można trafić tanio. Nówki sporo kosztują bo to sprzęt głównie dla przemysłu.
1
[#11] Re: czy da się grać sieciowo - np. w Lotusa via 2x UAE ?

@ZbyniuR, post #9

Czasy.

Kiedyś miałem Symbiana, potem Windows Mobile. Były jakieś UAE i toto działało może 20 min. na pełnej baterii. Ludzie na aw.net mówili "nie da się emulować Amigi na telefonie".

Minął rok-dwa, pojawiły się emulatory pod Androida i to do dziś hula. Zresztą pisałem recenzję do AF w 2009 r.

Wniosek jest taki. Dopóki coś się poprawia (bateria w telefonie, szybkość internetu), warto poczekać i jak coś nie działa, spróbować po roku-dwóch.
1
[#12] Re: czy da się grać sieciowo - np. w Lotusa via 2x UAE ?

@_DiskDoctor_, post #11

Rozumiem. :) Ale chęć do grania w te tytuły niemal że wygasła i ledwo się we mnie tli. Podobnie jak w innych niegdysiejszych fanach takich gier. Ciężko byłoby kogoś znaleźć. Albo wykrzesać w sobie ochotę do grania. Co prawda niektórzy (może nieco młodsi) nadal grają w kolejne odsłony Colina lub podobnych rajdów, do których nie mam sentymentu. Wtedy byłem młodszy, miałem więcej czasu, więcej testosteronu, szybszy refleks, i nie miałem prawka, a to była jedyna dostępna namiastka rajdowania.
Mniejsze lagi tego nie zmienią. Frajda jaką czułem grając na podzielonym ekranie lub ścigając sie z rekordowym cieniem kolegi, oraz duma z jego pobicia już sie nie powtórzą. Nie ten zapał i nie ten refleks. :)
O Bosze, gadam jak dziadek, coraz częściej sie na tym przyłapuję. :D
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem