[#1] Który tryb graficzny szybszy - DBLPAL czy PAL?
Pytanie jak w temacie.

Składam sobie system na WinUAE pod prawdziwą A1200. Mam ustawiony tryb DBLPAL HiRes No Flicker (AGA) z opcjami Cycle-exact (Full) i Wait for Blitter. Zauważyłem, że po przełączeniu na PAL na tej samej rozdzielczości (HiRes Laced) odświeżanie okienek jest znacznie powolniejsze.

Czy na prawdziwej Amidze też tak jest? Wydawało mi się, że PAL jest szybszy od DBLPAL.
[#2] Re: Który tryb graficzny szybszy - DBLPAL czy PAL?

@radekcz, post #1

W DBPal odświeżanie na prawdziwej Amidze jest dużo wolniejsze. Układ graficzny potrzebuje częściej odświeżać ekran i DMA zabiera więcej czasu, zostaje mniej dla dostępu procesora.
Chyba że się mylę, bo dawno na prawdziwej Amidze nie odpalałem DBPal.

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2022 16:30:35 przez flops
[#3] Re: Który tryb graficzny szybszy - DBLPAL czy PAL?

@flops, post #2

Potwierdzam, DblPAL jest odczuwalnie wolniejszy. Dlatego, mając w Amidze scandoubler wolę spośród tych dwóch trybów używać PAL interlaced. Co prawda występują wtedy znane - wynikające z przeplotu - efekty przy przesuwaniu obiektów, ale nie przeszkadzają specjalnie.
1
[#4] Re: Który tryb graficzny szybszy - DBLPAL czy PAL?

@radekcz, post #1

w sumie jak nazwa wskazuje to mozna oczekiwac, ze bedzie dwa razy wolniej. kiedys ludzie lubili sie tak meczyc, bo to byly male koszta dzieki, ktorym pozbywales sie migotania

ps: swoja droga uzywanie dblpal na winuae nie ma chyba sensu

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2022 21:25:07 przez juen
1
[#5] Re: Który tryb graficzny szybszy - DBLPAL czy PAL?

@juen, post #4

Zgadza się

Nie warto wchodzi w tryby zdublowane.

Za grosze można kupić monitor LCD który ładnie działa w Laced.

Jedynie co, to przy operacji na folderach są migotniecia, ale przeszkadzają one jedynie w pierwszym dniu - potem zapominamy o nich.
[#6] Re: Który tryb graficzny szybszy - DBLPAL czy PAL?

@Hubez, post #5

Za grosze można kupić monitor LCD który ładnie działa w Laced.

Podpowiedz proszę, na które warto szczególnie zwrócić uwagę. Na forum jest cała masa różnych opinii i nie wiem jakie są ostateczne wnioski .
Mam BENQ BL702A i w DblPAL działa całkiem ładnie, ale powoli. Natomiast w zwykłym PAL w interlace jest tragedia gorsza niż to co pamiętam ze starych monitorów kineskopowych - nie tylko miganie, ale przede wszystkim gubienie linii.
[#7] Re: Który tryb graficzny szybszy - DBLPAL czy PAL?

@prz, post #6

Nie ma ostatecznych wniosków. Jest wiele czynników od których może zależeć jaki obraz uzyskasz. Posiadając nawet ten sam konfig sprzętowy co inna osoba, możesz mieć odmienne efekty. Najczęściej kończy się to tak, że kupujemy monitory i sprawdzamy co działa dobrze a co nie i później pozbywamy się ich zostawiając sobie jeden (lub żaden) ;) Zawsze możesz też scandoubler jakiś kupić i nie martwić się o monitor ;) Jest wątek "monitor do amigi idealny dziś" czy jakoś tak, to chyba największy zbiór wiedzy na forum w tym temacie.
[#8] Re: Który tryb graficzny szybszy - DBLPAL czy PAL?

@prz, post #6

Zawsze mi się wydawało że mityczny BenQ Bl 702A daje najlepszy obraz, widać że nie bardzo.
[#9] Re: Który tryb graficzny szybszy - DBLPAL czy PAL?

@Atryda, post #8

Daje ale nie w laced
1
[#10] Re: Który tryb graficzny szybszy - DBLPAL czy PAL?

@juen, post #4

ps: swoja droga uzywanie dblpal na winuae nie ma chyba sensu


Jednak ma to sens bo nie ma artefaktów znanych z trybów interlace. Ponadto działa równie szybko jak zwykły PAL (nawet przy ustawieniu maksymalnej kompatybilności).

Pod WinUAE jeśli jest włączona opcja "Remove interlace artifacts" to tryby interlace działają wolniej w porównaniu do odpowiedników w DBLPAL.

Ciekawe czy można jakość zmusić WinUAE aby w tej kwestii zachowywał się jak prawdziwy chipset?
[#11] Re: Który tryb graficzny szybszy - DBLPAL czy PAL?

@radekcz, post #10

Ja sprawdziłem niedawno DblNTSC i jest zauważalnie szybki spośród 31kHz. Mogę polecić użytkownikom 31kHz+.

Dawno temu używałem Euro72 i był bardzo wolny w 8+ kolorach. Tutaj tak nie jest.

Dodam, że preferuję CRT.

Jednak przyznam, że najlepsza na Amidze jest rozdzielczość PAL 640x256. W tej rozdzielczości można swobodnie korzystać ze wszystkich programów, w tym Deluxe Paint V do 256 kolorów i HAM8.

Możemy podbić sobie rozdzielczość do 640x280 bez przeplotu. Też jakieś rozwiązanie. W DPaint V jest opcja BeSquare, żeby mieć kwadratowe piksele.

W rozdzielczości PAL 640x512 szybkość pracy DPaint V spada.

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2022 16:07:48 przez Hexmage960
[#12] Re: Który tryb graficzny szybszy - DBLPAL czy PAL?

@Atryda, post #8

Zawsze mi się wydawało że mityczny BenQ Bl 702A daje najlepszy obraz, widać że nie bardzo.
Najlepszy obraz daje Indivision, względnie RGB2HDMI dla Amig z OCS/ECS. BenQ jest rozwiązaniem niskobudżetowym i to cały jego mit.
3
[#13] Re: Który tryb graficzny szybszy - DBLPAL czy PAL?

@prz, post #6

Witaj kolego

Pobierz sobie ten filmik:

link

Tam jest nagrany tryb w LACED na monitorze LCD. Obraz w rzeczywistości jest jeszcze lepszy wg. mnie.

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2022 23:07:25 przez Hubez
[#14] Re: Który tryb graficzny szybszy - DBLPAL czy PAL?

@Hubez, post #13

Pobierz sobie ten filmik:
link
Tam jest nagrany tryb w LACED na monitorze LCD. Obraz w rzeczywistości jest jeszcze lepszy wg. mnie.

No po prostu piękne. Na jakim to jest monitorze? Aż przypomniał mi się mój cudowny M1438S. Ach, komu on teraz służy ?
[#15] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Który tryb graficzny szybszy - DBLPAL czy PAL?
[#16] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Który tryb graficzny szybszy - DBLPAL czy PAL?
[#17] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Który tryb graficzny szybszy - DBLPAL czy PAL?
[#18] Re: Który tryb graficzny szybszy - DBLPAL czy PAL?

@Hubez, post #13

Tam jest nagrany tryb w LACED na monitorze LCD. Obraz w rzeczywistości jest jeszcze lepszy wg. mnie.

...ale to idzie przez Indivision?! Co to za monitor?!
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem