[#1] Jaki system Amiga OS pod PC
Koledzy. Nie wiem, czy dobry dział, ale mam pytanie...

Bardzo przepraszam za pytanie, ale nie miałem z tym tematem do czynienia od bardzo dawna.
Posiadałem A500+, A600, ale wszystko zostało sprzedane jakiś czas temu.

Pytanie, czy coś takiego istnieje jak Amiga OS do instalacji jako system na komputer PC?

Nie interesuje mnie emulacja na WinUAE, albo Amiga Forever.

Reasumując:

Szukam czegoś pod komputer PC do emulacji Amigi.
Najlepszym rozwiązaniem byłoby coś na zasadzie systemu OS jak Windows, że instaluję na dysk i korzystam jak z normalnego systemu. Program oczywiście z możliwością zakupu licencji, aby był to program w pełni legalny.
[wyróżniony] [#2] Re: Jaki system Amiga OS pod PC

@Ami77, post #1

obecnie jedynym amigopodobnym na PC jest AROS. Jest dostępna opcja live, niedawno wydano kolejną wersję - możesz sprawdzić: https://www.ppa.pl/aktualnosci/aros-one-x86-v2-1.html

P.S. ZTCW, do przejścia na AMD64 przymierza się też MorphOS, jednak nie wiem, kiedy zamierzają wydać pierwszą wersję dla tej architektury.

P.P.S. jako ciekawość dodam, że logo AROS-a - kitku - narysował Eric Schwartz. I to jest bardzo smutne, że system o najfajniejszym logo tak biednie wypada w statystykach. buuu!

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2023 19:18:01 przez snajper
1
[#3] Re: Jaki system Amiga OS pod PC

@Ami77, post #1

Reasumując:
Szukam czegoś pod komputer PC do emulacji Amigi.


Ale jednocześnie piszesz, że:

Nie interesuje mnie emulacja na WinUAE, albo Amiga Forever.


To o co Ci chodzi?
Chcesz Amigę emulować, czy nie chcesz?
4
[#4] Re: Jaki system Amiga OS pod PC

@Ami77, post #1

Rezygnując z WinUAE rezygnujesz jednocześnie z najlepszego narzędzia dla Twoich potrzeb.
[#5] Re: Jaki system Amiga OS pod PC

@Ami77, post #1

Przeczysz sam sobie. Kup sobie A500Mini i problem z głowy.
[#6] Re: Jaki system Amiga OS pod PC

@Ami77, post #1

To czego szukasz, to właśnie WinUAE.
[wyróżniony] [#7] Re: Jaki system Amiga OS pod PC

@Ami77, post #1

Polecam AmiKit w sam raz na takie zabawy, oczywiście trzeba zakupić pełną wersję - warto.
1
[#8] Re: Jaki system Amiga OS pod PC

@vimothep, post #7

Dziękuję Panowie za polecenie AROS oraz AmiKIT :)
______________________________

Również polecam tym, którzy sądzą, że sam sobie przeczę, aby przeczytali jeszcze raz pytanie.

Nie interesuje mnie, czy WinUAE jest gdzieś wewnętrznie w jakimś oprogramowaniu.

Najważniejsze jest to, aby nie był to sam emulator odpalany pod Windows, bo... wyraźnie napisałem, że zależy mi na systemie instalowanym na dysku HDD, a jego działanie było jak sam Windows.

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2023 20:13:44 przez Ami77
[wyróżniony] [#9] Re: Jaki system Amiga OS pod PC

@Ami77, post #8

Najważniejsze jest to, aby nie był to sam emulator odpalany pod Windows, bo... wyraźnie napisałem, że zależy mi na systemie instalowanym na dysku HDD, a jego działanie było jak sam Windows.


Nie ma czegoś takiego.
3
[#10] Re: Jaki system Amiga OS pod PC

@Stoopi, post #9

W takim razie będą to zbliżone emulatory jak - AmiKit oraz, co kolega up podał Aros i będzie trzeba się chyba również przeprosić z AmigaForever :) (tak wiem, wiem WinUAE jest w forever)
[wyróżniony] [#11] Re: Jaki system Amiga OS pod PC

@Ami77, post #8

Jeżeli interesuje Cię Amiga OS instalowany jak Windows na twardym dysku, to istnieją takie rozwiązania, ale wymagają komputerów z procesorami klasy PowerPC: Sam440ep, Sam460ex, AmigaOne 500, AmigaOne X1000 itp.

Dla przykładu Amiga OS 4.1. Niestety nie uruchomi się na zwyczajnym komputerze klasy PC.
1
[#12] Re: Jaki system Amiga OS pod PC

@Hexmage960, post #11

Jeżeli interesuje Cię Amiga OS instalowany jak Windows na twardym dysku, to istnieją takie rozwiązania, ale wymagają komputerów z procesorami klasy PowerPC: Sam440ep, Sam460ex, AmigaOne 500, AmigaOne X1000 itp.

Dla przykładu Amiga OS 4.1. Niestety nie uruchomi się na zwyczajnym komputerze klasy PC.


Ma kolega jakieś źródła, aby się dokształcić w tym temacie?
- interesuje mnie, czy byłaby taka możliwość instalacji przy PowerPC na komputerach Apple?
[wyróżniony] [#13] Re: Jaki system Amiga OS pod PC

@Ami77, post #12

- interesuje mnie, czy byłaby taka możliwość instalacji przy PowerPC na komputerach Apple?

Na sprzęcie klasy Apple (z procesorami PowerPC) działa inny system o nazwie MorphOS, wywodzący się z Amiga OS bezpośrednio.

Ma kolega jakieś źródła, aby się dokształcić w tym temacie?

Najbardziej rzetelne źródło wiedzy w temacie Amiga OS 4.1 to według mnie strona naszego kolegi Mufy, https://amigaone.pl.

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2023 21:04:33 przez Hexmage960
2
[wyróżniony] [#14] Re: Jaki system Amiga OS pod PC

@Hexmage960, post #11

A Flower Pot ? Owszem trzeba do tego dokupić System ale działa.
1
[wyróżniony] [#15] Re: Jaki system Amiga OS pod PC

@Ami77, post #1

Wiem, że już była odpowiedź odnośnie Arosa, ale to może dobrym wyborem będzie Icaros? Działa natywnie na PC. Możesz też spróbować.

Innym rozwiązaniem może będzie Amithlon?

Ale tego, czego najbardziej chyba Ci podejdzie po opisie, to będzie Amikit.
1
[wyróżniony] [#16] Re: Jaki system Amiga OS pod PC

@Ami77, post #10

Ale pod arosem i tego typu produktami emulujesz amigę odpalając natywne programy amigi. Natywnych programów arosa jest tyle co kot napłakał.

Przeproś się z WinUAE.
Nie wiem co masz na myśli pisząc, że chcesz amigę uruchamianą z dysku.

WINUAE to jest emulator amigi, na którym "jakby w okienku czy na całym ekranie odpalasz sobie dowolną wymarzoną amigę z większością dostępnego hardware" to nie jest jakaś imitacja amigi, tylko chyba najdokładniejsza emulacja. Jak pozbędziesz się wyobrażenia w jaki sposób ona działa to w tym okienku winuae masz właśnie obcowanie ze zwykłą amigą. Masz twarde dyski, dyskietki co tam sobie wymyślisz i skonfigurujesz. Jak coś zrobisz źle to będzie działało tak samo źle jak po prawdziwą amigą.

Jak połkniesz bakcyla to sobie kupisz prawdziwy sprzęt.

Moim zdaniem winuae daje dużo więcej możliwości poczucia retro prawdziwej amigi niż taka amiga mini, która tak naprawdę ogranicza się do odpalarki gier bez łatwego dostępu do hardware.
2
[#17] Re: Jaki system Amiga OS pod PC

@pawelini, post #16

Nie wiem co masz na myśli pisząc, że chcesz amigę uruchamianą z dysku.

- tak w skrócie i obrazkowo na takiej samej zasadzie jak Windows na PC, albo Linux

Jak połkniesz bakcyla to sobie kupisz prawdziwy sprzęt.

Posiadałem Amige 500Mini, Amiga 500+ oraz Amiga 600 z kartą Turbo, ale niestety ciężko było mi wrócić, bo sentyment okazał się lekko okłamany :) Emulacja byłaby najlepszym rozwiązaniem, bo na 12miesiecy może przy tym spędzę 2miesiące i potem odpoczynek... także szkoda wchodzić w jakieś większe koszty.
[#18] Re: Jaki system Amiga OS pod PC

@Ami77, post #17

A co zamierzasz na tej "amidze" robić? Bo Amikit i nawet A500mini to po prostu WinUAE w ładnym opakowaniu. A jeśli zainstalujesz prawdziwy 'nowoczesny amigowy system", to i tak będziesz pod nim odpalał emulator, żeby sobie poamigować jak w latach 90tych.
2
[#19] Re: Jaki system Amiga OS pod PC

@mastaszek, post #18

85% gry
15% demo scena
[wyróżniony] [#20] Re: Jaki system Amiga OS pod PC

@Ami77, post #17

Chodzi mi o to, że jeśli uruchomisz emulator winuae goły bez dysków, z samego kickstarta, to zobaczysz na ekranie łapkę/stację jak w oryginalnej amidze. Dalej robisz to co z oryginalną amigą. Zamiast wkładania dyskietek wkładasz(montujesz) obraz dyskietki. Podepniesz wirtualny pusty dysk twardy? Normalnie możesz przeprowadzić proces instalacji systemu z plików z oryginalnej amigi. Masz do dyspozycji cały aminet do zabawy systemem. I tak dalej.
Wirtualny dysk to plik, który dasz koledze, podepnie go do winuae i zadziała tak jakbyś podpiął go do identycznej amigi.

To nie jest emulacja jak w Amidze mini, gdzie wszystko masz ukryte za aplikacją do startowania gierek i nic nie zrobisz. Emulacja winuae polega na tym, że wybierasz sobie hardware jaki chcesz emulować i pyk. Emulujesz jakbyś siedział przy oryginalnym sprzęcie. Co dalej z tym zrobisz zależy od Twojej wyobraźni.

Nie jestem fanem tego rozwiązania, ba może w całym życiu spędziłem przy tym kilka godzin, głównie z ciekawości. Chyba tylko dlatego ,że dysponuję kilkoma oryginalnymi amigami. Ale tak właśnie to wygląda i wydaje mi się, że właśnie o to Ci chodzi.



Ostatnia aktualizacja: 16.07.2023 22:58:18 przez pawelini
1
[wyróżniony] [#21] Re: Jaki system Amiga OS pod PC

@Ami77, post #19

85% gry
15% demo scena


No to na początek nic lepszego niż winuae nie znajdziesz.
2
[wyróżniony] [#22] Re: Jaki system Amiga OS pod PC

@pawelini, post #20

"jak w Amidze mini, gdzie wszystko masz ukryte za aplikacją do startowania gierek i nic nie zrobisz" < tu się mylisz. Obczaj np na youtube AMiniMIGA.

A co do WinUAE to masz 100% racji. Można sobie skonfigurować wszystko jak na prawdziwej amidze, od gołej pięćsetki po wypasioną maszynę z dyskami twardymi, cdromami i czym tam dusza zapragnie. Będą chodzić gry i dema i można nawet zapomnieć, że pod spodem jest windows.

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2023 23:25:52 przez mastaszek
1
[#23] Re: Jaki system Amiga OS pod PC

@mastaszek, post #22

Ja wiem, że można, ale to już jest potężna dłubanina, która nie ma nic wspólnego z Amigą.
1
[wyróżniony] [#24] Re: Jaki system Amiga OS pod PC

@Ami77, post #19

Kolego ciężko za Tobą nadążyć:

Nie interesuje mnie emulacja na WinUAE, albo Amiga Forever.


Nie interesuje mnie, czy WinUAE jest gdzieś wewnętrznie w jakimś oprogramowaniu.


- interesuje mnie, czy byłaby taka możliwość instalacji przy PowerPC na komputerach Apple?

MorphOS, natywny postamigowy system dla m.in. starych Apple'ów z PPC. W sieci i nawet na PPA jest mnóstwo informacji. Działają gry i programy z klasycznej Amigi, ale tylko napisane pod system (w większości).
Na PC jest Aros (Icaros Desktop, Aros ONE) oprogramowanie i gry z klasycznej Amigi, obojętnie czy napisane pod system czy pod kości OCS/ECS/AGA działają tylko pod emulatorem JanusUAE. Odpowiednik WinUAE

Ale tak mi się wydaje, że przy Twoich wymaganiach i oczekiwaniach, to A500Mini, była najlepszym wyborem.
Ewentualnie zostaje jeszcze Malina i Pimiga.

Szukaj, czytaj, nie za bardzo wiadomo jak Ci pomóc, jak sam do końca nie wiesz czego konkretnie oczekujesz.
1
[wyróżniony] [#25] Re: Jaki system Amiga OS pod PC

@Ami77, post #19

I jak kolega Mastaszek, napisał

A co do WinUAE to masz 100% racji. Można sobie skonfigurować wszystko jak na prawdziwej amidze, od gołej pięćsetki po wypasioną maszynę z dyskami twardymi, cdromami i czym tam dusza zapragnie. Będą chodzić gry i dema i można nawet zapomnieć, że pod spodem jest windows.


Tak też można


Ostatnia aktualizacja: 17.07.2023 00:31:19 przez don_rafito
1
[wyróżniony] [#26] Re: Jaki system Amiga OS pod PC

@Stoopi, post #9

Witam.

Najważniejsze jest to, aby nie był to sam emulator odpalany pod Windows, bo... wyraźnie napisałem, że zależy mi na systemie instalowanym na dysku HDD, a jego działanie było jak sam Windows.


Nie ma czegoś takiego.


Jest i nazywa się Amithlon.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Amithlon

Pozdrawiam.

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2023 00:59:59 przez ted
1
[#27] Re: Jaki system Amiga OS pod PC

@Ami77, post #1

A może Tobie chodzi o coś takiego?
1
[wyróżniony] [#28] Re: Jaki system Amiga OS pod PC

@ted, post #26

Kolega chce gry i dema a
"W przeciwieństwie do UAE, Amithlon nie emuluje układów specjalizowanych Amigi i nie jest możliwe uruchomienie na nim oprogramowania odwołującego się do tych układów."

więc lipa
1
[#29] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Jaki system Amiga OS pod PC
[#30] Re: Jaki system Amiga OS pod PC

@mastaszek, post #28

Odpowiadam nie na ostatni post... Odnośnie AmiKit - to przecież też korzysta z WinUAE więc ktoś tu się... przejęzyczył ;) A wersja darmowa istnieje, na stronie AmiKit jest starsza wersja, trzeba jednak kliknąć jej zakup i dopiero wtedy jest opcja darmowego jej pobrania. Ja powtórzę jeszcze raz - A500Mini i tyle w temacie.
2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem