[#1] Ustawienia WinUAE vs monitor
Przeniesione z innego wątku

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2024 04:41:53 przez mailman
[#2] Re: Zapowiedzi nowych gier
Do gier bez szybkiego scrolla, emulator spokojnie wystarczy i da te same odczucia podczas grania :)


Nie zauważyłem żadnych spowolnień w scrolowaniu u siebie. W ATR to ja grałem już na P200MMX i do płynności trochę brakowało. Na Athlonie XP2000+ już działało płynnie. Mam prawie 14 letniego laptopa własnie do WinUAE z 740QM i emulacja dla gier i programów działa wręcz idealnie. Niekóre rzeczy nawet robiłem na emulatorze, bo było to szybsze. Niestety nie mogę się zgodzić, że prawdziwa Amiga lepiej scrolluje. Albo masz coś źle ustawione w emulatorze, albo masz komputer z 2000 roku.
[#3] Re: Zapowiedzi nowych gier

@snifferman, post #2

Myślę że co do srolaków to nie tyle chodzi o ich spowolnienia co o inne odświeżanie ekranu w LCD niż w głównie PALoskich produkcjach Amigowych. Przez co niektóre klatki są wyświetlane dwa razy a inne nie, albo niektóre są zlepkiem dwóch sąsiednich klatek a nie tylko jednej, przez co szybkie scrole na LCD są rozmyte i nieczytelne.
[#4] Re: Zapowiedzi nowych gier

@snifferman, post #2

Albo masz coś źle ustawione w emulatorze, albo masz komputer z 2000 roku.


Może być, WinUAE 3.6.0, CPU AMD X4 860k (2014 rok) + GTX 750 Ti, Win10.











@ZorrO:
Też uważam że CRT ma tutaj znaczenie, różnicę pomiędzy WinUAE a Amigą 500 widać już nawet w tym cracktro z ATR:



Pozostaje pytanie, czy podpięcie monitora CRT pod peceta coś by zmieniło?
Kiedyś używałem e-UAE na eMacu z MOSem, a ten jak wiadomo ma CRT, i albo nie zwróciłem uwagi, albo było lepiej.


Ostatnia aktualizacja: 02.01.2024 14:28:06 przez karolb
[#5] Re: Zapowiedzi nowych gier

@karolb, post #4

Moniotr g-sync lub freesync, najlepiej oled, zapewni lepszą jakość
obrazu niż jakikolwiek crt.
[#6] Re: Zapowiedzi nowych gier

@Marcin27411, post #5

Za tego CRT co na zdjęciu dałem 50zł, a akurat mam miejsce, więc nie widzę sensu inwestowania w nowy TV tylko po to żeby Amigę podpinać, ale dzięki za info :)

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2024 17:11:42 przez karolb
[#7] Re: Zapowiedzi nowych gier

@karolb, post #6

W zakładce screen można wybrać odświezanie. Może wybór 50Hz coś da.
[#8] Re: Zapowiedzi nowych gier

@snifferman, post #7

Próbowałem różne wariacje ustawień w Screen/Settings i dalej nie ma płynnego scrolla, takiego jak na Ami + TV CRT.

Może jak znajdę czas to podepnę monitor CRT pod pc i sprawdzę :)
[#9] Re: Zapowiedzi nowych gier

@karolb, post #4

Pytanie, czy twój monitor obsługuje 50hz czy tylko 60hz?
Możesz też dla testu wymusić w emulatorze 60hz ustawiając NTSC.
Gra będzie trochę szybsza, ale bez rwania scrolla.
[#10] Re: Zapowiedzi nowych gier

@Aniol, post #9

Chyba nie da się ustawić mniej niż 60hz. Natomiast można wyłączyć vsync
w emulatorze. Nie będzie synchronizacji, ale szarpania również. Tak mi się
wydaje.

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2024 20:08:24 przez Marcin27411
[#11] Re: Zapowiedzi nowych gier

@karolb, post #8

No i tak, testy CRT zrobione:

"Variable Sync" w sekcji Settings:

1. "-"
2. "Low Latency VSync"
3. "Low Latency VS, 50/60Hz"
4. "Standard VSync"
5. "Standard VS, 50/60Hz"
6. "Variable Sync"

Przy opcji 2,3,4,5

CRT - wszystko przyśpiesza razem z dźwiękiem, scroll płynny, ale obraz "faluje" jak przy krzywym lustrze
LCD - wszystko przyśpiesza razem z dźwiękiem, scroll dalej nie płynny, obraz nie "faluje"



Dodatkowo przy opcjach 4,5,6 dochodzą pozycje w "Default refresh rate", jak na zdjęciu:



Ale ich wybór nic nie zmienia, co więcej wartości Hz są w nawiasach, za wyjątkiem 60Hz.



----edit

Obydwa monitory LCD i CRT pracują w 60Hz (dokładnie 59.950 i 60.020), czyli dupa :)



Ostatnia aktualizacja: 02.01.2024 20:19:38 przez karolb
[#12] Re: Zapowiedzi nowych gier

@Marcin27411, post #10

Jeśli nie da się ustawić monitora na 50hz, a jedynie standardowe 60hz, to gry będą szarpały o ile nie ustawimy w emulatorze 60hz, tak jak monitor.
Przynajmniej mnie się nigdy nie udało inaczej tego poustawiać na 60hz monitorze.
[#13] Re: Zapowiedzi nowych gier

@karolb, post #11

Ja jeszcze ustawiałem tam niżej, z pal na ntsc i FPS adj na 60. Może coś pomoże
[#14] Re: Zapowiedzi nowych gier

@karolb, post #11

Do falowania obrazu są jeszcze jakieś opcje, aspect ratio i coś z pixelami,
chyba proporcjonalne. Nie pamiętam.
[#15] Re: Zapowiedzi nowych gier

@Marcin27411, post #14

@Aniol @Marcin27411

No ale to nie ma sensu, bo nawet gdyby scroll zrobił się płynny na LCD, to i tak przy 60Hz wszystko działa szybciej i muzyka leci szybciej. To już gorzej niż niepłynny scroll :)

----edit

To ciekawe czy do płynnego scrolla potrzeba monitora 50 lub 60Hz? Windows nie daje mi możliwości zmiany częstotliwości.
Teraz chyba rozumiem dlaczego pod MorphOS i eMac było tak super, tam CRT ma mocno podbite odświeżanie....

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2024 20:27:15 przez karolb
[#16] Re: Zapowiedzi nowych gier

@karolb, post #15

Ma sens o tyle, że lepiej mi się grało w 60fps niż wcale, bo szarpany scroll jest nie do zniesienia.
[#17] Re: Zapowiedzi nowych gier

@Aniol, post #16

No ale puść sobie muzykę z prędkością +20%, to jest bez sensu dla mnie :D
[#18] Re: Zapowiedzi nowych gier

@karolb, post #17

Jak pisałem, lepsze to było niż nic ;) A w Twoim przypadku, wyżej pasa nie podskoczysz niestety i z tym monitorem wiele nie zwojujesz w kwestii PALowskich gier na monitorze 60hz.
[#19] Re: Zapowiedzi nowych gier

@Aniol, post #18

Dlatego twierdzę że WinUAE nie da tej samej płynności co real sprzęt i TV/Monitor PAL :)
Chyba że do peceta monitor 100Hz?, no ale do płynnych scrolli mam A500 i TV :)
[#20] Re: Zapowiedzi nowych gier

@karolb, post #15

Był taki myk, że się ustawiało na monitorze 100hz i wtedy
emulator dzielił to przez dwa i dało rady uzyskać 50hz.
Na monitorach crt tak było lata temu, dziś pozostaje
zakupić monitor z g-sync/freesync i każde odświeżanie
będzie płynne.
[#21] Re: Zapowiedzi nowych gier

@Marcin27411, post #20

Tak to działa. Kiedy się jeszcze bawiłem Winuae, na lepszym monitorze ustawiałem 100hz i mialem płynne gry w PAL, bez przyspieszenia.
[#22] Re: Zapowiedzi nowych gier

@karolb, post #15

Na moim leciwym laptopie Lenovo G560 da się ustawić odświeżanie 49.999Hz i robi dużą różnicę vs 60Hz. Nie jest idealnie, ale ta matryca ma już z 14 lat i nie należy do szybkich . Widać lekkie smużenie. Pewnie chodzi o likwidację przeplotu. Tak samo wygląda to na TV LCD podpiętym do A1200 przez RGB scart, ale on też jest leciwy Raczej to jest wina odswieżania LCD a nie samej emulacji. Mam gdzieś monitory 100Hz LCD wygrzebane ze śmietnika i plazme 200hz, ale teraz nie chce mi się sprawdzać. Przy TV i RGB to też zależy jak sygnał jest przerabiany z PAL na cyfrowy.

W ATR można spokojnie pograc
[#23] Re: Zapowiedzi nowych gier

@snifferman, post #22

W ATR można spokojnie pograc


Gdy jest się miłośnikiem tej gry (Guiltyyyyyy), i walczy się o każdą sekundę podczas rozgrywki, to ważny jest dobry kontroler (joystick, a nie jakiś kurcze pad) i płynny obraz, ponieważ są takie skróty na trasie, że trzeba się prawie co do piksela zmieścić :)
[#24] Re: Zapowiedzi nowych gier

@karolb, post #8

Próbowałem różne wariacje ustawień w Screen/Settings i dalej nie ma płynnego scrolla


Ja mam tak ustawione:



Pewnie masz jeszcze w innych opcjach coś nie tak ustawione. Ja używam najnowszej wersji Winuae.
[#25] Re: Zapowiedzi nowych gier

@djpiotrs, post #24

Nie wiem czy czytałeś cały wątek, chodzi o to że monitor 60Hz nie da płynnego scrolla na emulowanej Amidze 50Hz PAL.

Więc ustawienia nic nie zmienią, tylko monitor trzeba zmienić :)
1
[#26] Re: Zapowiedzi nowych gier

@karolb, post #25

Ja też mam monitor 60h i u mnie płynność jest zadowalająca scrolla
[#27] Re: Zapowiedzi nowych gier

@djpiotrs, post #26

U mnie na Lenovo G560 da się ustawić odświezanie na 50hz i 60hz. Na 60 widać przy skrolowaniu, że coś jwst nie tak. Na 50hz jest git, ale przy szybszym ruchu mam jakby rozmazywanie. Nie wiem. Jakby nie nadążało odświeżać, albo algorytm usuwania przeplotu nie dawał rady. Muszę nagrać filmik i zobaczyć czy będzie to widać. Może ja już stary jestem i oczy nie nadążają
[#28] Re: Zapowiedzi nowych gier

@djpiotrs, post #26

Ja też mam monitor 60h i u mnie płynność jest zadowalająca scrolla


Każdy ma inne wymagania co do emulacji, i jednemu scroll pasuje a innemu nie :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem