• 7zUI

24.12.2007 15:42, autor artykułu: Sebastian Rosa
odsłon: 4376, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

7zUI Niezwykle wydajny format archiwizacji 7z staje się coraz popularniejszy. Dla systemu MorphOS systematycznie pojawiają się nowe wersje narzędzia 7-Zip umożliwiającego zarówno tworzenie, jak i rozpakowywanie archiwów skompresowanych między innymi przy pomocy tego formatu. Cóż ma jednak zrobić posiadacz klasycznej Amigi, któremu w ręce wpadnie takie archiwum? 7-Zip nie jest kompilowany w wersji dla AmigaOS 3.x (za wyjątkiem jedynej wersji 4.42, która pozostawia wiele do życzenia), więc trzeba poszukać jakiegoś alternatywnego narzędzia. Wiele tego nie ma, gdyż format 7z jest stosunkowy nowy (a co nowe, na Amigę prędko raczej nie trafia), AmigaOS 3.x, a co za tym idzie Amiga klasyczna, są coraz mniej popularne, no i wreszcie oferują "trochę" niską wydajność pracy przy tak wymagającym algorytmie kompresji (staje się więc mało opłacalne rozwijanie tego typu narzędzi). No ale może jednak da się coś zrobić z takim archiwum na Amidze klasycznej? Trafiłem na dosyć prosty program 7zUI autorstwa Diego Casorrana, który na pierwszy rzut oka może się nadawać.

7zUI to narzędzie służące wyłącznie do rozpakowywania archiwów w formacie 7z. Powstało na bazie SDK algorytmu LZMA, które autor ubrał w gustowne MUI GUI. Jak widzimy na załączonym obrazku, obsługa jest banalnie prosta i polega wyłącznie na wybraniu jednej z trzech czynności: wyświetleniu zawartości archiwum, przetestowaniu go oraz wypakowaniu całej jego zawartości. Oczywiście najpierw należy wskazać archiwum, na którym chcemy wspomniane czynności wykonać. Ciekawostką jest, że program zapamiętuje ścieżkę dostępu do ostatnio wybieranego archiwum. Nie ma jednak możliwości wypakowania pojedynczego pliku - wszystko albo nic.

Program uruchamiamy klikając w jego ikonkę. Start trwa nieznacznie dłużej niż innych aplikacji MUI. Miła informacja dla osób, które nie lubią GUI (a może MUI?) lub które wolą grzebać w linii poleceń - program daje się zmusić do działania także z poziomu CLI. Wystarczy podać mu jakikolwiek argument określający czynność (L, T lub E, które odpowiednio oznaczają wyświetlenie, test oraz wypakowanie zawartości archiwum) oraz podać ścieżkę do archiwum.

Opisywana w tym tekście wersja programu oznaczona jest symbolem 0.1. Jest to pierwsza wersja, która posiada pewne ograniczenia. Obsługiwany jest jedynie najprostszy algorytm kompresji (single coder i single packet stream). Wbrew temu co głosi dokumentacja, powyższe ograniczenie daje o sobie często znać i na AmigaOS 3.x, póki co, nie można sobie poradzić z większością archiwów w formacie 7z. Na kilkanaście przetestowanych, tylko dwa udało mi się pomyślnie rozpakować. Nie jest to dużo, lecz autor zapowiada implementację tego częściej stosowanego algorytmu kompresji (multi-coder, multi-packet stream). W porównaniu z 7-Zip 4.42 program posiada drastycznie mniejsze zapotrzebowanie na pamięć i posiada GUI.

Program jak widać ma pewne braki i zasadniczo nie rozwiązuje problemu, o którym wspomniałem na początku. Po co więc ten tekst? Chciałem w ten sposób zaznaczyć, że w tym narzędziu tkwi potencjał, który może przobrazić go w dosyć użyteczny program. Wprowadzenie obsługi algorytmu złożonego sprawi, że program w całości stanie się używalny. Wypakowanie pojedynczego pliku z archiwum może być czynnością opcjonalną, bez której można jednak żyć. A tworzenie archiwów? Nikt nigdzie nie napisał, że program ten ma być kompleksowy. Jak dla mnie, jako dearchiwizer spokojnie by wystarczył.

Autor czeka na raporty o błędach, jak również sugestie dotyczące dalszego rozwoju programu. Jeżeli korzystacie z 7zUI, rozważcie finansowe wsparcie autora przez system PayPal.

Do archiwum z programem dołączona jest także specjalna kompilacja przygotowana dla procesorów 68060. Archiwum do pobrania z Amiga Sourceforge.

Plusy:
- program posiada GUI,
- przyjemna i łatwa obsługa,
- małe zapotrzebowanie na pamięć.

Minusy:
- brak możliwości tworzenia archiwów,
- brak obsługi bardziej złożonych algorytmów kompresji,
- brak możliwości wypakowania pojedynczego pliku.

    
dodaj komentarz
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem