• PSP UAE – czyli Amiga Portable

07.10.2005 15:23, autor artykułu: Marcin "GumBoy" Grąziowski
odsłon: 29180, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

PSP UAE UAE, to znany wszystkim emulator Amigi. Jak do tej pory jest on najpopularniejszym tego typu programem i doczekał się wielu portów, na różne platformy i systemy operacyjne (Windows, Linux, MacOS czy nawet AmigaOS). Wobec tak olbrzymiej popularności tego emulatora, jedynie kwestią czasu było ukazanie się jego wersji na najnowszą konsolę Sony o nazwie PlayStation Portable (PSP). Emulator doczekał się już kilku odsłon na tej platformie, a w najnowszej wersji pojawiła się obsługa klawiatury, co czyni emulowaną przez niego Amigę w pełni funkcjonalną. PlayStation Portable jest zarazem jedyną na dzień dzisiejszy przenośną konsolą pozwalającą na emulację naszego ulubionego komputera.

Aby uruchomić PSP UAE potrzebne będą:

  • PSP z oprogramowaniem w wersji 1.50 (prawdopodobnie wystarczy również 1.00, jednak nie nowsze niż 1.50),
  • karta pamięci (Memory Stick Duo) z około 3 MB wolnego miejsca (plus miejsce potrzebne na obrazy dysków ADF),
  • przewód USB do PSP (jest to standardowy przewód USB typu B),
  • emulator PSP UAE dostępny na stronie autora,
  • plik z obrazem ROM-u z Amigi (na razie obsługiwany jest jedynie Kickstart 1.3),
  • pliki ADF z oprogramowaniem, którego chcemy używać pod emulatorem,
  • komputer z dostępem do slotów USB i sterownikami umożliwiającymi odczyt i zapis danych na karcie PSP (nie testowano pod AmigaOS, choć prawdopodobnie nie powinno być problemów). UWAGA! Sony nie zaleca korzystania z innych rozwiązań niż XP lub MacOS, w związku z czym nie były one testowane i nie ponoszę odpowiedzialności za uszkodzenia sprzętu spowodowane niezastosowaniem się do zaleceń producenta zamieszczonych w instrukcji do PSP.

Instalacja

PSP UAE Aby poprawnie zainstalować emulator na karcie pamięci umieszczonej w naszej konsolce, należy połączyć ją (konsolę) z komputerem za pomocą przewodu USB. Następnie po włączeniu PSP, przechodzimy do grupy Settings i wybieramy z niej opcję USB Connection. Po chwili na liście napędów komputera powinien pojawić się dodatkowy dysk, którym będzie umieszczona w PSP nasza karta pamięci. Jeśli karta pamięci jest poprawnie sformatowana, powinniśmy znaleźć na niej katalog PSP/GAME/. Do tego katalogu należy przekopiować obydwa katalogi zawarte w archiwum z emulatorem, czyli PSPUAE oraz PSPUAE% (w wersji z obsługą klawiatury katalogi te nazywają się PSPUAEKBD i PSPUAEKBD%). Następnie w katalogu PSPUAE (lub jego odpowiednika z innej wersji) umieszczamy plik z kickstartem i zmieniamy jego (pliku) nazwę na KICK.ROM. Teraz pora na ostatni krok instalacji. W tym samym katalogu (tym który nie ma znaku % w nazwie) tworzymy podkatalog DISKS i umieszczamy w nim wszystkie pliki ADF, których zamierzamy używać. Teraz pozostaje tylko wcisnąć X na konsoli i odłączyć przewód USB. Na tym kończymy instalację.

Uruchamianie

PSP UAE Jest to banalnie prosta czynność i nie powinna przysporzyć trudności nikomu, kto uruchamiał już jakiekolwiek oprogramowanie dla PSP z karty pamięci. Po włączeniu konsoli, należy przejśc do grupy Game i wybrać z dostępnych opcji Memory Stick TM. Wyświetlone zostaną ikony wszystkich programów zainstalowanych na karcie pamięci i gotowych do uruchomienia. Nie należy się przejmować ikonkami z obrazkiem podobnym do przedartej kartki papieru i podpisem Corrupted Data. Jest to normalny objaw, a ikony te reprezentują katalog bez znaku % w nazwie, należący do danego programu i zawierający potrzebne do działania programu dane. W przypadku usunięcia tych danych (wyświetlanych jako Corrupted Data), stracimy możliwość uruchamiania programu...

Teraz musimy wśrod dostępnych ikonek znaleźć dobrze nam znany obraz dyskietki (obraz powitalny w systemie 1.3) i wcisnąć O na klawiaturze konsoli. Po chwili powinniśmy zobaczyć bardzo dobrze znany wszystkim posiadaczom Amigi z Kickstartem 1.3 widok.

Obsługa

Emulator oferuje obsługę standardowych urządzeń wejścia, czyli: myszy, klawiatury i joysticka.

Obsługa myszy:

  • przesuwanie kursora myszy = gałka kontrolera analogowego
  • prawy klawisz myszy = R Trigger (prawy klawisz spustu konsoli)
  • lewy klawisz myszy = L Trigger (lewy klawisz spustu konsoli)

Obsługa klawiatury:

  • wywołanie/schowanie klawiatury = klawisz [] (kwadrat)
  • przesuwanie kursora po klawiaturze = klawisze kierunkowe, kontrolera cyfrowego
  • wciśnięcie wybranego klawisza na klawiaturze = klawisz X
  • wciśnięcie klawisza Enter = klawisz O
  • zmiana położenia klawiatury (góra/dół ekranu) = klawisz /\ (trójkąt)

Obsługa joysticka:

  • poruszanie = klawisze kierunkowe kontrolera cyfrowego
  • fire = klawisz O</li>

Dodatkowo po wcisnięciu klawisza Select pojawia nam się menu emulatora. Po jego opcjach poruszamy się za pomocą klawiszy kierunkowych kontrolera cyfrowego. Klawisz O odpowiada za wybranie danej opcji lub zmienienie jej ustawienia, a klawisz X cofnie nas o jedną pozycję wstecz w drzewie menu.

Wsród opcji dostępne są:

  • Insert floppy = pozwala umieścić obraz ADF w napędzie (dostępne mamy 4 wirtualne stacje dysków: DF0: DF1: DF2: i DF3:)
  • Reset Amiga = powoduje reset Amigi
  • Options = tutaj możemy zmienić parametry działania emulatora (wyłaczyć dźwięk, ustawić przeskok klatek itp.)
  • Quit PSPUAE = powoduje wyjście z emulatora do menu głównego konsoli

Uruchamianie oprogramowania pod emulatorem

PSP UAE Aby uruchomić dowolne oprogramowanie w postaci obrazu dysku ADF, musimy wywołać menu emulatora, przejść do opcji Insert floppy, wybrać napęd, w którym chcemy umieścić dyskietkę (obraz pliku) i wcisnąć O. W tym momencie zostanie wyświetlona lista plików w katalogu DISKS. Wybieramy interesującą nas pozycję i wciskamy O. Teraz pozostaje nam już tylko wybrać opcję Reset Amiga z głównego menu emulatora i wybrany przez nas obraz dysku (dyskietka) zostanie uruchomiony.

Szybkość

Szybkość działania waha się od 75% do 100% przy włączonej emulacji dźwięku. Z wyłączonym dźwiękiem jest lepiej. Oczywiście wszystko to zależy od gry. Najwolniej (w okolicach 75%) spisywały się sprawdzone przeze mnie zręcznościówki z dużą ilością obiektów na ekranie i przesuwem obrazu. Gry strategiczne chodziły z pełną lub oscylującą w okolicach 95% prędkością, przy włączonym niejednokrotnie dźwięku. Dane procentowe pochodzą ze wskazań emulatora (wyświetlane są w lewym górnym rogu, po wybraniu opcji Show statistics w menu emulatora).

Kompatybilność

Spośród wszystkich sprawdzonych przeze mnie gier, żadna nie odmówiła posłuszeństwa. Sprawdzone przeze mnie tytuły, to m.in. Dogs of War, Utopia, Warzone, Swiv, Cannon Fodder, Workbench 1.3.

Podsumowanie

Ogólnie jestem z PSP UAE zadowolony i pozytywnie zaskoczony jego udanym przeportowaniem w tak wczesnej wersji. Idealnie nadaje się do grania w wszelkiego rodzaju strategie i przygodówki, których na Amidze jest sporo. Gry na ekranie LCD wyglądają zupełnie inaczej niż na moim PAL-owym monitorze podłączonym do Amigi. Dzięki PSP UAE swoją Amigę mogę wszędzie zabrać i grać w ulubione klasyki w każdym miejscu na ziemi.

Do działania z emulatora wymagane jest posiadanie oryginalnych obrazów kickstartów.

W razie jakichkolwiek pytań, służę pomocą.

    
komentarzy: 13ostatni: 10.03.2006 20:21
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem