• RC-FTPd

13.02.2005 11:51, autor artykułu: eNgine
odsłon: 4145, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

Czy myśleliście kiedyś o postawieniu na własnym komputerze serwera ftp? Pewnie wydaje się wam to trudną rzeczą, jednak wcale tak nie jest. Po pierwsze należy się zastanowić po co nam coś takiego. Rozpatrzmy dwa warianty, które skłoniły mnie do przyjrzenia się tej sprawie z bliska.

Pierwszy to wymiana plików w sieci lokalnej. W sieciach lokalnych najczęściej królują protokoły SMB - a to dlatego, że korzystają z nich Windowsy. Jeśli mieliście kiedyś styczność z "Otoczeniem sieciowym" na windowsach to właśnie to jest graficzne odzwierciedlenie możliwości Samby. Samba jest także popularnym protokołem na systemie Linux. Istnieje też port Samby na AmigaOS - zainteresowanych odsyłam do artykułu w dziale Sprzęt: Amiga w sieci lokalnej ethernet - Samba i Tango. jednak istnieje alternatywa, może nie tak funkcjonalna, ale równie skuteczna - protokół ftp.
Drugi przypadek to internet. Załóżmy że mamy stały dostęp do internetu i chcielibyśmy udostępnić internautom owoce naszych prac (rysunki, muzykę, soft), nie musimy wcale tworzyć do tego strony www na płatnym serwerze, który do tego ma ograniczoną wielkość konta. Najprostszym sposobem jest postawienie serwera ftp na własnym komputerze. Tyczy się to także połączeń modemowych - jednak należy pamiętać, że dostęp do naszego serwera będzie możliwy tylko wtedy gdy będziemy połączeni z internetem.

Cała filozofia ftp to po prostu udostępnienie przez nas określonych zasobów innym użytkownikom, którym możemy dodatkowo przydzielać inne zasoby, czy prawa. Na przykład chcemy udostepnić katalog DH4:Modules_moje/ użytkownikowi FRANIA, jednak nie chcemy, aby użytkownik ten mógł coś skasować czy zmienić w plikach - przydzielamy odpowiednie prawa i już user FRANIA może tylko odczytywać z tego katalogu. Dodatkowo możemy śledzić co aktualnie robią połączeni użytkownicy i w razie gdyby któryś coś skasował, czy po prostu go nie lubimy możemy go z kickować (czyli wyrzucić w trybie natychmiastowym z serwera ;) No dobra, ale przejdźmy do tematu tego artykułu czyli programu RC-FTPd. Na AmigaOS istnieje kilka różnych serwerów FTPd, jednak my zajmiemy się właśnie tym. Będę się opierał na freewarowej wersji 2.5 bo tej aktualnie używam.

Program jest napisany pod MUI, dlatego ma bardzo prosty i przyjemny interfejs, wymaga zainstalowanych klas: Lamp.mcc, NList.mcc, Textinput.mcc oprócz tego wymaga stosu TCP/IP, czyli na przykład Miami(Dx) lub Genesis.

Główne okno programu (widoczne na rysunku) zawiera listę aktualnie połączonych użytkowników i informacje co oni aktualnie robią na naszym serwerze, oprócz tego mamy przyciski do wyrzucania niechcianych userów oraz do anulowania operacji którą w danej chwili wykonują na naszym serwerze. Na samym dole znajduje się cycle gadżet, którym włączamy i wyłączamy serwer. W prawym górnym rogu znajdują się przyciski: Prefs - preferencje, Stats - statystyki. W statystykach możemy prześledzić ile plików zostało ściągniętych, ile wrzuconych na serwer, ilość przesłanych bajtów oraz ilu użytkowników się logowało.

Przejdźmy teraz do preferencji. Zakładka Users. Tutaj ustalamy przynależność użytkowników do odpowiedniej grupy. Każda grupa ma określone prawa i zasoby. Na przykład grupa "przyjaciele" będzie mogła odczytywać, zapisywać i kasować pliki w katalogu DH4:przyjaciele/ podczas gdy grupa "koledzy" będzie mogła tylko odczytywać pliki w katalogu DH4:przyjaciele/, a z kolei grupa "dlawszystkich" będzie mogła tylko odczytywać pliki w katalogu DH4:dlawszystkich/.

Tworzymy usera przez naciśnięcie Add. W pole User: wpisujemy jego login, a w pole pass: hasło. W polu Max: ustalamy ilu użytkowników może się zalogować naraz tym loginem i hasłem, dodatkowo możemy ustawić żeby serwer logował wszystko co będą robić. Przykładowo stwórzmy Usera: luzer, pass: luzer, Max: 0, No log. Teraz na liście powinien widnieć stworzony user. Klikamy dwa razy lewym przyciskiem myszy pod odpowiednią cyferką na liście (cyfry te określają grupy). Powinien pokazać się "x", który oznacza przynależność usera do tej grupy (możemy przydzielić go do kilku grup). Załóżmy, że ma być w grupie 0 więc "x" musi się znajdować pod 0 (patrz rysunek). Teraz przechodzimy do zakładki Groups. Przyciskiem Add dodajemy nowy katalog do udostępnienia, w polu Alias: wpisujemy nazwę katalogu, którą zobaczą połączeni userzy, w polu Path: wpisujemy ścieżkę do udostępnionego katalogu (można skorzystać z gadżetu). Teraz temu zasobowi przypisujemy prawa dla grupy 0 - zaznaczamy kolejno myszką Read: 0, SubDirs: 0, w pole Alias wpiszmy Tools, a w pole Path: SYS:Tools/.

A teraz wytłumaczę co zrobiliśmy, przydzieliliśmy prawa tylko odczytu oraz odczytu podkatalogów grupie 0, w której znajduje się użytkownik luzer. Gdy luzer połączy się jakimś klientem ftp (musi podać login i pass) zobaczy na liście zasobów "Tools", gdy do niego wejdzie zobaczy wszystkie pliki i katalogi z naszego SYS:Tools/ i będzie mógł tylko odczytywać z tego katalogu i jego podkatalogów.

W zakładce General możemy określić inny port dla tego serwera (standardowo 21), możliwość logowania się anonimowych użytkowników, maksymalną liczbę połączonych użytkowników, ograniczyć transfer z serwera. To takie najbardziej przydatne opcje, pozostałe zakładki pozwalają nam określić informacje, które będą się wyświetlały połączonym zaraz po ich połączeniu, wyłączeniu serwera, czy odłączającym się. Autorem programu jest Robin Cloutman Program można znaleźć na Aminecie.

    
dodaj komentarz
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem