• QuickNote

13.02.2005 11:46, autor artykułu: Grzegorz Murdzek
odsłon: 4114, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

Mając wiele spraw na głowie często może się zdarzyć, że o czymś się zapomni. Można oczywiście wszystko sobie zapisywać na zwykłych karteczkach lub w notesiku. Ale jeśli planuje coś zrobić na komputerze lub komputer jest często włączony, a szkoda karteczek, wśród których zrobił się już mały bałagan, to raczej dzięki pomocy elektronicznego notatnika powinnno się szukać odpowiednich rozwiązań ułatwiających życie :)

Potrzebny do tego jest program, który doskonale zastąpi tradycyjny notatnik i karteczki, który będzie mały i łatwy w obsłudze. Po sprawdzeniu kilku programów tego typu wybrałem właśnie QuickNote. Oto kilka jego cech:

  • Bardzo małe wymagania pamięciowe
  • Duże (jak na tak mały program) możliwości konfiguracji wyglądu (bevel, kolor papieru, kolor pisaka oraz możliwość włączenia go w tradycyjnym okienku AmigaOS)
  • Zapamiętuje pozycje okna oraz zawartość notatnika przy wyjściu
  • Automatyczny zapis
  • Jest szybki i łatwy w użyciu
  • i jest przede wszystkim darmowy :)
..a od wersji 1.5 również:
  • lokalizacja (istnieje również polska lokalizacja)
  • opcja ikonifikacji programu
  • możliwość przeskoczenia notatnika na inny aktywny ekran przy użyciu skrótu klawiaturowego (Ctrl+LAlt+Q)
  • możliwość włączenia wielu notatników na raz (przy włączeniu Tooltype UNIQUE=NO)
Program wymaga AmigaOS w wersji przynajmniej 2.04 z zainstalowanym w katalogu Sys:Classes/Gadgets/ plikiem textfield.gadget w wersji 3.1 (lub wyższej, plik jest zawarty w archiwum z QuickNote).
(dalsza część opisu będzie dotyczyć właśnie wersji 1.5-beta)

Gdy po raz pierwszy uruchomisz program, otworzy się małe okienko zawiarające tekst "- Welcome to QuickNote!". Jest to domyślny tekst, który oczywiście można wymazać. Domyślna notatka jest zapisywana przy dokonaniu zmian w tekście i wyjściu z programu jako plik "QuickNote.msg" w katalogu programu (oczywiście można zmienić nazwę pliku oraz ścieżkę dzięki parametrowi SAVEFILE). Przy ponownym uruchomieniu programu ostatnio zapisana notatka zostanie odczytana i ponownie będzie można zmienić jej zawartość. Przy wyjściu z programu nie tylko sam tekst jest zapamiętywany, ale także pozycja i rozmiar okna notatnika.

Menu (w nawiasie podany tytuł pozycji w menu) :

Wyczyść wszystko (Projekt) Wyczyści zawartość notatnika (uwaga: pusty notatnik nie może być zapisany jako domyślna notatka).
Wczytaj domyślne (Projekt) Ta opcja wyczyści zawartość okna a następnie wstawi ostatnio zapisaną, domyślną notatkę. Jeśli tekst aktualnej notatki został zmodyfikowany pojawi się komunikat, w którym będziesz mógł wybrać czy chcesz zastąpić aktualny tekst domyślną notatką, czy nie).
Zapisz (Projekt) Zapisze aktualną notatkę
Zapisz jako... (Projekt) Zapisuje notatkę jako plik tekstowy o podanej nazwie
Informacje (Projekt) Podaje informacje o aktualnej notatce. Możesz się stąd dowiedzieć o rozmiarze pliku z notatką, ilości linijek tekstu, a także o nazwie czcionki używanej przez notatnik jak i nazwy plików oraz ścieżek do preferencji i aktualnej notatki.
O programie... (Projekt) Raczej zrozumiałe? :)
Skończ (Projekt) Wyjście z programu
Jeśli została użyta wcześniej przez ciebie opcja "Zapisz jako..." przy wyjściu z programu zostaniesz zapytany czy chcesz zapisać aktualną notatkę jako domyślną, czy nie. Komunikat ten nie zostanie wyświetlony, jeśli została wcześniej (przed wyborem opcji "Zapisz jako") wybrana opcja "Wyczyść wszystko" lub "Wczytaj domyślne".
Cofnij (Edycja) Cofa ostatnio wykonane zmiany
Wytnij (Edycja) Wytnie zaznaczony tekst i umieści go w schowku
Skopiuj (Edycja) Skopiuje zaznaczony tekst i umieści go w schowku
Wstaw (Edycja) Wstawi tekst ze schowka.
Pozycja kursora (Preferencje) Możesz tu okreslić w jakim miejscu ma się pojawiać kursor po włączeniu QuickNote
Czcionka (Preferencje) Wybór czcionki
Niestety opcja ta jeszcze nie działa i jest planowana na następną wersję (o ile taka się pojawi...)
Autom. zapis (Preferencje) Określa odstęp czasu, pomiędzy którym automatycznie zapisywana będzie notatka. Opcja ta nie jest obowiązkowa, automatyczny zapis może być wyłączony.


Edycja notatki

Tu chyba nie trzeba wiele tłumaczyć. Wpisujesz po prostu tekst i już ;) Tekst możesz także zaznaczać, kopiować, wstawiać ze schowka.
Przy edycji aktywne sa następujące skróty klawiaturowe :
  • RAmiga+a - Zaznacza cały tekst,
  • RAmiga+x - Wycina zaznaczony tekst,
  • RAmiga+c - Kopiuje zaznaczony tekst,
  • RAmiga+v - Wstawia tekst (pod kursorem),
  • RAmiga+z - Cofa zmiany,
  • Shift+Backspace - Skasuje cały tekst w linijce po lewej stronie kursora,
  • Shift+Delete - Skasuje cały tekst w linijce po prawej stronie kursora,
  • RAmiga+Delete - Skasuje zaznaczony tekst.

Wygląd programu

GUI Programu jest konfigurowalne. Można zmieniać wszystkie jego elementy (a jest ich kilka;)) poprzez następujące Tooltypes:

BORDER: czyli ramka programu; do wyboru mamy: NONE (żadna - ustawione domyślnie), BEVEL (łagodna), DOUBLEBEVEL (podwójna)

WINDOWBORDER: ramka okna w stylu standardowego systemowego okienka. Możliwe opcje: YES (domyślnie) oraz NO. Gdy ustawisz WINDOWBORDER=NO po uruchomieniu programu zobaczysz ładną karteczkę do zapisywania notatek bez zbędnych dodatkowych obramowań. Moim zdaniem w tym trybie QuickNote prezentuje się bardzo ładnie i nadal pozostaje możliwość przesuwania i zmieniania rozmiaru okna programu (przesuwanie jest wtedy nawet wygodniejsze; wystarczy złapać za krawędź notatnika, a zmiana rozmiaru jest dostępna tam gdzie zwykle, czyli prawy dolny róg).

PAPERPEN: możesz tu zdefiniować kolor notatki, na której jest wyświetlany tekst. Kolor wybiera się z palety WB poprzez podanie jego numeru z tej właśnie palety (od 0 do 255, domyślnie jest to pisak nr 0)
FONTPEN: kolor czcionki. Podobnie jak przy kolorze notatki, kolory są z palety WB (od 0 do 255, domyślnie jest to pisak nr 1)
BORDERPEN: opcja ta jest tylko przydatna przy tooltype WINDOWBORDER=NO. Z kolorami jest tak samo, jak powyżej ;) (od 0 do 255, domyślnie ustawiony jest taki sam pisak jak przy PAPERPEN)

Numer koloru to numer pisaka z palety WB. Jeśli chcesz się dowiedzieć, które kolory są stałe, a które nie, możesz sprawdzić to programem SYS:prefs/palette lub FullPalette albo innym, który pokazuje paletę Workbencha.

Jak dla mnie najlepszą konfiguracją kolorów jest ustawienie białego koloru notatki oraz czarnego koloru czcionki. Na obrazku obok możesz zobaczyć kilka okien QuickNote z różnymi ustawieniami kolorów i ramek.

Wracając do tooltypes... Mamy do dyspozycji także takie opcje jak:

SAVEFILE: nazwa pliku i/lub ścieżka do katalogu, w którym będzie zapisywana notatka. Jeśli wpiszesz tu nazwę nowego pliku, który wcześniej nie istniał to QuickNote stworzy taki plik automatycznie przy starcie programu. Jeśli ścieżka lub nazwa pliku będzie nieprawidłowa zostanie użyty domyślny plik i ścieżka do katalogu (PROGDIR:QuickNote.msg).

PREFSFILE: nazwa pliku i ścieżka do katalogu gdzie zostaną umieszczone preferencje programu QuickNote. Dzięki tej opcji można odczytać różne konfiguracje programu, co może się przydać dla wszystkich tych, którzy lubią tworzyć różne kompozycje np. GUI notatnika (domyślnie preferencje zapisywane są w ENVARC:QuickNote.prefs).

Jak zmieniać tooltypes?

Zmian dokonujemy w informacji ikonki (opcja dostępna w menu Workbencha oraz jego zamiennikach). Tooltypes w nawiasach "()" są nieaktywne. Jeśli chcesz je włączyć po prostu usuń te nawiasy.

Sugestie i przykładowe ustawienia

Moim zdaniem (a może nie tylko moim, autor programu ma podobne zdanie;)) QuickNote wygląda bardzo fajnie bez ramek standardowego okienka, czyli z tooltypem WINDOWBORDER=NO, i z trochę zmienionymi kolorami w stosunku do domyślnie wybranych pisaków. Moje ustawienia:

BORDER=NONE
WINDOWBORDER=NO
PAPERPEN=2
FONTPEN=1

Gdzie "2" to w mojej palecie kolor biały, a "1" czarny. W efekcie tego pokazuje się zwykła karteczka notatnika bez zbędnych obramowań, czysta biel elektronicznego papieru oraz czarny tekst, czarno na białym prezentuje się wszystko to, czego można wymagać od tego rodzaju programu, który służy mi cały czas. Polecam! :-)

QuickNote 1.4 można pobrać ze strony www.onyxsoft.se.


Podobne programy: eNote, EditPad (z OS3.5/3.9), WordPad, MicroNote, NoteIt, MyNotes.

    
1 komentarzostatni: 15.02.2016 22:16
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem