• Podsumowanie roku 2007

01.01.2008 14:01, autor artykułu: Sebastian Rosa
odsłon: 3124, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

Jak co roku, postanowiłem podsumować miniony rok. Utrzymałem schemat z lat poprzednich dzieląc tekst na odpowiednie kategorie.

AmigaOS

Rok 2007 był ewidentnie rokiem użytkowników systemu AmigaOS 4.0. Prawdopodobnie najważniejszy fakt to listopadowa premiera AmigaOS 4.0 w wersji dla Amig klasycznych. Po tylu latach od wydania wersji 3.9 użytkownicy "starych" modeli wreszcie doczekali się nowej wersji systemu. W czerwcu miała miejsce także aktualizacja systemu dla AmigaOne - pierwsza po tzw. Final Update wydanym w grudniu 2006 roku. Wśród nowego oprogramowania jedno z najważniejszych wydarzeń to z całą pewnością nowa przeglądarka internetowa OWB. Program pojawił się pod koniec roku. Nie jest jeszcze wygodny w użytkowaniu, lecz zapowiada się ciekawie, oferując obsługę najnowszych sieciowych standardów, których tak bardzo brakowało. Będąc w temacie przeglądarek internetowych warto wspomnieć o zainicjowanym bounty na stworzenie portu Sputnika w wersji dla AmigaOS 4.0. Zebrano już odpowiednią kwotę (pierwszy warunek) oraz dostarczono sprzęt, na którym port ma powstać (drugi warunek).

W kwestii sprzętu pod AmigaOS 4.0 nie jest już jednak tak różowo. Wiele sobie można było obiecywać, lecz ostatecznie minął kolejny rok, w którym nie pojawił się żaden nowy sprzęt, na którym działa AmigaOS 4.0. Sprawa się bardzo skomplikowała po procesie wytoczonym przez Amiga Inc. firmie Hyperion Entertainment. Sprawa jest do tego stopnia zawiła, że stale wychodzą na wierzch nowe fakty i dziwne wydarzenia, włącznie z pojawieniem się firmy ITEC, która rości sobie prawa do marki Amiga. Włoska firma ACube Systems, która coraz prężniej sobie radzi na rynku, wydała płytę główną SAM440EP, lecz z uwagi na wspomniane wcześniej okoliczności zaistnienie zapowiadanego systemu AmigaOS 4.0 na tym sprzęcie stoi pod znakiem zapytania. Amiga Inc. wykonała jeszcze jeden bardzo zaskakujący ruch. Weszła w porozumienie z firmą ACK, która ma stworzyć sprzęt, na którym ma działać... AmigaOS 5. Podano specyfikację sprzętu, który miał pojawić się latem. Na początku jesieni Bill McEwen uspokajał, że do końca roku zdradzi nowe informacje dotyczące tych dwóch projektów, lecz póki co, nic więcej nie wiadomo.

Ciekawie zapowiada się amigowa scena retro. Firma Individual Computers zaprezentowała Clone-A, o którego istnieniu poinformowała w 2006 roku. Na razie jednak nie wiadomo czy i kiedy sprzęt ten trafi do sprzedaży. MiniMig, projekt autorstwa Dennisa van Weerena, został udostępniony na zasadach open source. Od teraz każdy, kto posiada zdolności elektrotechniczne będzie w stanie złożyć własną Amigę 500 w FPGA. Dla tych mniej uzdolnionych znalazła się nawet firma, która sprzedawała już "gołe" płytki, na które jedynie trzeba wlutować stosowne komponenty i je oprogramować. Firma ACube Systems poszła jeszcze dalej i od stycznia 2008 roku ma rozpocząć sprzedaż gotowych, nadających się do użytku płyt.

Na rynku dała się także zauważyć obecność firmy DiscreetFX. Bill Panagouleas bierze czynny udział w dyskusjach na forach, udziela wywiadów, dorzuca się do bounty dla AROS-a. Jego firma nabyła również prawa do Aladdina 4D, który w przyszłości ma zostać wydany na prawie wszystkie amigowe platformy.

MorphOS

Niestety nie był to rok tego systemu. Brak aktualizacji systemu wyraźnie daje się we znaki jego użytkownikom, którzy najpierw czekali na wersję 1.5. MOS Team zdecydował o przemianowanie jej numeru na 2.0 i użytkownicy czekają nadal. MorphOS 2.0 został zapowiedziany jako system pracujący pod Efiką - małą płytą główną sprzedawaną do października przez Genesi. Testy i prace nad wersją 2.0 systemu nadal trwają. Odbyło się wiele pokazów tego systemu, lecz data publicznej premiery nie została ustalona.

Od strony oprogramowania użytkownicy systemu nie mają powodów do narzekania. Stale pojawiają się nowe programy, a te już istniejące są uaktualniane. Najbardziej oczekiwany program - przeglądarka internetowa Sputnik - pojawił się już w trzech wersjach beta, które są jak najbardziej używalne. Warto odnotować także fakt, że użytkownicy systemu otrzymali dwie gry z prawdziwego zdarzenia. Pierwsza z nich to komercyjna Airline Tycoon Deluxe, a druga port gry Warzone 2100.

AROS

Mijający rok był dosyć udany dla tego bardzo powoli rozwijającego się systemu. Zainicjowano wiele nowych bounty, z których chyba najważniejsze to te, w których AROS ma powstać na Efikę i SAM440Ep. Poza tym wiele komponentów systemu stało się nieco bardziej używalnych oraz pojawiły się elementy, które nieco ożywiły tę platformę. W wyniku procesu pomiędzy Amiga Inc. a Hyperion Entertainment zmieniono nazwę, a właściwie rozwinięcie skrótu nazwy systemu na AROS Research Operating System. Najważniejszym wydarzeniem dotyczącym AROS-a było jednak przygotowanie wersji systemu pod architekturę 64-bitowych procesorów x86.

PPA

Na naszym portalowym poletku stale powiększamy liczbę artykułów, w tym wywiadów ze znanymi, lecz już zapomnianymi autorami polskich gier. Zasobność naszego działu Rodzynki także powoli rośnie i mamy nadzieję, że utrzymamy tę tendencję w przyszłym roku. Nadal pracujemy nad tłumaczeniami angielskich edycji pisma Total Amiga. W minionym roku wydaliśmy niestety tylko jeden numer z dwóch, które pozostały. Tak, tylko z dwóch, gdyż pismo Total Amiga nie jest już wydawane, a zastąpiła je angielska edycja niemieckiego Amiga Future. Oczywiście musimy także wspomnieć o dosyć poważnych problemach technicznych, które sprawiły, że zniknęliśmy z sieci na 7 dni. Mamy nadzieję, że podobne zdarzenia w przyszłości nie będa miały miejsca. Wprowadziliśmy także system blokad nakładający na bardziej niesfornych, łamiących regulamin użytkowników czasowe ograniczenia pisania komentarzy.

Inne

Cieszy, że polskie spotkania pod znakiem Amigi i Pegasosa są kontynuowane. Odbywają się one głównie na południu kraju i chyba na stałe już zagościły w kalendarzu. O Amidze głośno było także w zachodniej prasie. Jeremy Reimer na łamach Ars Technika rozpoczął cykl wyśmienitych artykułów poświęconych historii Amigi, a The Inquirer nie omieszkał wspomnieć o wydaniu AmigaOS 4.0 Final Update. Wystartował także nowy podcast, Amiga Roundtable, poświęcony wyłącznie Amidze i poruszający najaktualniejsze sprawy z amigowego poletka. Z amigowej sceny, w dosyć nietypowy sposób, odszedł zdolny amigowy programista Chris Hodges. Pozostaje mieć nadzieję, że kiedyś zmieni swoją decyzję.

Wśród wielkich, znanych i wybitnych ludzi Amiga straciła aż trzech. Zmarł Richard Joseph, Fred Fish oraz David Morse. Dwie firmy zakończyły swoją działalność: IOSpirit (całkowite przebranżowienie), Matay (likwidacja).

W tym krótkim podsumowaniu z całą pewnością nie udało się opisać wszystkich wydarzeń, które zaistniały w amigowym świecie w minionym roku. Mamy jednak nadzieję, że wiele osób wybaczy drobne przeoczenia. W imieniu całej redakcji dziękuję wszystkim za wkład w rozwój portalu.

    
komentarzy: 4ostatni: 03.01.2008 22:12
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem