• Raport z Amiga+Retro Computing 2002 - 7-8 grudnia 2002

19.02.2005 10:13, autor artykułu: Zebrał i przetłumaczył: Sebastian Rosa
odsłon: 2840, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

AMIGA + RETRO COMPUTING 2002 odbyło się w dniach 7-8 grudnia 2002 w hali kongresowej Eurogress w miejscowości Akwizgran (Aachen), w Niemczech. Przybyły tłumy zwiedzających podczas gdy wystawców było niewielu. 50% powierzchni wystawowej zajął Thendic i jego Pegasosy. Resztą musieli się podzielić inni wystawcy. Z założenia, główny nacisk położono na związane z Amigą, dopiero co wkraczające na rynek produkty. Największym wydarzeniem imprezy miała być prezentacja AmigaOne oraz komputerów Pegasos. Prym jednak wiodło to drugie i głównie na to położony jest nacisk tego raportu.

To co zwracało największą uwagę było prawie trzydzieści czarno-szarych Pegasosów, na których każdy z przybyłych mógł potestować pracującego MorphOSa wraz z jego odpowiednikiem Workbencha - Ambientem. Rzadko kiedy którakolwiek z maszyn stała wolna dłużej niż minutę. Wszystkie były tłumnie oblegane. Każdy chciał się przekonać na własne oczy jak to sprawuje się w akcji i czy w rzeczywistości MorphOS zachowuje "klimat", do którego przyzwyczajeni są obecni użytkownicy Amigi. Podziwiano możliwości takie jak ikonki PNG w truecolorze na blacie Ambienta, obsługę przezroczystości i "skórek", prędkość emulatora 68k, a także moc samych maszyn podczas odtwarzania kilku filmów jednocześnie i dodatkowo skalując i poruszając oknami. Furorę robiły również demonstracje, zainstalowanych na MorphOSie gier - zwłaszcza Quake 2 oraz Moorhuhn. Ogromną uwagę zwracały również specjalne modele - prototypy. Jednym z nich był "Video-Microwave" - Pegasos wbudowany w mikrofalówkę, gdzie drzwiczki takowej były tak naprawdę płaskim monitorem. Zainteresowanie wzbudzał również Amiga Walker - słynny amigowy mit - niedoszły następca Amigi Classic.

Na "Video-Microwave" zaprezentowano wersję beta gry stworzonej przez zespół Attention. W pierwszej kolejności gra pojawi się pod MorphOSa, a następnie na inne platformy. Roboczy tytuł gry to "Foto-Foto" lub "Fricture". Jest to gra-puzzle, gdzie musimy znajdować różnice między dwoma obrazkami. Ideą gry jest możliwość gry po sieci i pobieranie nowych obrazków z serwera Genesi. Oczywiście grać będzie się na czas, z możliwością wpisów do listy najlepszych. Gra oczywiście będzie darmowa.

Pomimo, że opinie na temat MorphOSa były pochlebne, sam system nie prezentował sobą praktycznie nic więcej niż to, co mogliśmy widzieć na łódzkim Amiga Meeting. Z chęcią każdy na pewno zobaczyłby chociaż jakiegoś file-managera lub inne podstawowe "użytki systemowe".

Thendic zachwalał również swój produkt jako "Open-OS-Computer" - sprzęt na którym można uruchomić (poza MorphOSem) każdy inny system: MacOS, Linux, Windows. Wystarczy włożyć do napędu płytę i już. A co z AmigaOS 4? Thendic twierdzi, że nie powinno być problemu z uruchomieniem również i tego systemu na Pegasosie. Problemem jest Amiga Inc., która nie chce, aby komputer z AmigaOS uruchamiał inne systemy (za wyjątkiem Linuxa). Wygląda to jak polityka Apple, z tym że Amiga Inc. nie posiada możliwości, a co gorsza powoli i pieniędzy na zrobienie tego...

Na stoisku KDH odbyła się demonstracja AmigaOne G3 z SUSE PPC LINUX. Sprzęt pracował bardzo szybko. Oglądający twierdzili wręcz, że działa szybciej niż iMAC (G3)! Niemniej jednak był to tylko Linux. Amiga OS 4 nie zaprezentowano. Jürgen Schober zapewniał jednak, że posiada wersję beta na domowym PPC i jedynym obecnie problemem jest emulacja 68k, która trochę szwankuje. Pojawiła się jednak kolejna data oficjalnej premiery systemu! Koniec stycznia 2003... Pozostaje więc czekać i mieć nadzieję, że zobaczymy go przed przyszłą "gwiazdką"...

Stoisko www.amiga-news.de również posiadało AmigaOne G3, które w działaniu niczym się nie różniło. Wygląd był nieco inny, a konkretniej logo na przednim panelu. Była to nowa wersja logo AmigaOne.

Uwagę zwiedzających przyciągał również pokaz Commodore One (Codename: C-One). Jeri Ellsworth pracuje nad tym projektem od prawie dwóch lat. Jest to nieoficjalny następca C-64. Zastosowana możliwość wymiany procesora sprawia, że maszynka ta może zmienić się jednym ruchem ręki w całkiem inny komputer lat 80-tych, jak np. Atari 2600.

Z ciekawszych wydarzeń imprezy warto odnotować również rozdanie nagród Amiga-Award przyznawanych przez magazyn AMIGAplus. Zwycięzcami zostali:

  • w kategorii "najlepszy sprzęt amigowy 2002" - bplan za swój produkt Pegasos,
  • w kategorii "najlepszego oprogramowania amigowego 2002" - Amithlon,
  • w kategorii "najlepszej amigowej gry 2002" - Tales of Tamar,
  • w kategorii "Amiga Award 2002 Extra" - Christopher Hodges, autor stosu USB "Poseidon".

Amiga+Retro Computing na pewno nie zostanie zapisany w historii jako nostalgiczno-sentymentalne spotkanie amigowców lub pchli targ starych komputerów. Wręcz przeciwnie. Wystawcy zaprezentowali, że technologie domowych komputerów lat 80-tych wciąż są wykorzystywane i znajdują zastosowanie nawet w XXI wieku. Pozostaje tylko wierzyć, że większość postawionych obietnic zostanie dotrzymana.

Zdjęcia z imprezy:

Photos from ARC 2002 by Meike Hilke (Amiga-News.de)
Photos from ARC 2002 by Oliver Hummel (MorphOS-News.de)
Photos from ARC 2002 by Elastic Images
Photos from ARC 2002 by Amigart's reporter Caghan 'Muaddib' Demirci
Photos from ARC 2002 by Andreas Weyrauch, A.W.Design
Photos from ARC 2002 by Jochen Abitz
Photos from ARC 2002 by L0u

    
dodaj komentarz
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem