• Raport z AmiGBG 2003 - 29 marca 2003

19.02.2005 10:13, autor artykułu: Zebrał i podsumował: Sebastian Rosa
odsłon: 2493, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

29 marca 2003 roku w szweckim mieście Gothenburg odbyła się amigowa impreza AmiGBG 2003. W jednej z bogatszych dzielnic miasta, Lindholmen, w sąsiedztwie okolicznych nowopowstających oddziałow takich firm jak Ericsson czy Volvo, wystawiły swoje produkty amigowe firmy.

Oszacowano, że na imprezę przyjechało blisko 140 osób, co w porównaniu z rokiem poprzednim i liczbą 400 osób jest wynikiem słabym. Na pewno duży wpływ na frekwencję miał brak zapowiadanej jakiś czas temu prezentacji AmigaOS4, oczekiwanego przez tak wielu. Większość osób zrezygnowała po prostu z dalekiej podróży.

Wystawców było całkiem sporo. Głównie entuzjaści, użytkownicy, developerzy-hobbiści i ludzie tworzący szkielet skandynawskiej społeczności amigowej. ACG Gothenburg zaprezentowali kącik wspomnień. Prezentowali klasyczne dema scenowe, zorganizowali turniej Rocketz, na A1000 prezentowali Shadow of the Beast II. Zaprezentowali również mnóstwo oryginalnych gier (zazwyczaj starszej daty). Nie było one na sprzedaż i stanowiły własność wystawiających.

Norweski magazyn Amitopia sprzedawał egzemplarze swojej gazety oraz demonstrował Paybacka na wypasionym konfigu. Tuż obok swoje prawie ukończone dzieło BabeAnoid prezentował Richard "Dawnbringer" Fhager. BabeAnoid jest klonem Arkanoida z mnóstwem "zwrotów akcji". Gra jest darmowa i dostępna stąd: http://hem.fyristorg.com/dawnbringer. Z wydawnictw amigowych był jeszcze szwedzki Azine.

Z niekomercyjnych wystawców warto jeszcze wspomnieć o całej rzeczy użytkowników, z którymi wszystkimi przez te pięć godzin trwania imprezy nie było sposób porozmawiać. Warto odnotować, że pomimo, iż nie było AmigaOS4, dwóch użytkowników AmigaOne zaprezentowało swój sprzęt z pracującym na niej Debianem. W zasadzie nie pokazano niczego nowego, o czym byśmy nie wiedzieli. Na tym akcenty AmigaOne się nie kończą, ale o tym później. Przejdźmy teraz może do wystawców stricte komercyjnych.

Można było porozmawiać z Jensem Schönfeldt z Individual Computers na temat nowej wersji Delphiny. Jak wiemy, Delphina jest kartą dźwiękową pracującą w slotach Zorro, którą rozszerzono o "Flippera". W efekcie otrzymujemy kartę która może pracować albo w slotach Zorro, albo w slotach PCI, co niebywale sprawia, że Delphina kierowana jest głównie na rynek AmigaOne. Flipper posiada również porty MIDI. Z zapewnien Jensa, Delphina-Flipper bije na głowę jakością karty Soundblaster.

Warto odnotować prezentację AROSa, na której pokazano do tej pory niespotykane efekty i sposoby urozmaicenia systemu (dowolny kształt okna). Z zapewnień, wiemy że 15 developerów aktywnie pracuje nad projektem i wkrótce możemy spodziewać się nowych wersji.

Wśród wystawców pojawiło się Genesi z pięcioma Pegasosami na których działał MorphOS 1.2. Przedstawiciele rozdawali t-shirty z interesującym wzorem paczki z MOSem z napisem "Mam dla Ciebie prezent". Każdy mógł wypróbować Pegasosy w akcji, a zainteresowanie nie było małe. Dodatkowo Genesi zorganizowało małą konferencję na temat swojego produktu.

Nie mogło również zabraknąć najlepszej gry roku 2002 - Tales of Tamar, którą można było kupić po okazyjnej cenie bezpośrednio od Gunne Steen z GGS data. U niego również można było kupić Pegasosy, które rozeszły się jak świeże bułeczki. Gunne był zajęty do końca dnia i zorganizował jeszcze konferencję ukazującą Linuxa działającego na Pegasosie oraz zaprezentował krótki instruktaż uruchamiania programów pod MOSem.

Alan Redhouse z Eyetech przyjechał niestety z pustymi rękami. Każdy myślał, że przywiezie ze sobą AmigaOneG4-XE. Alan co prawda do ostatniej chwili zapewniał, że sprzęt jest w drodze, a w ostateczności oznajmił, że utknął na cle w Kolonii i nie dotrze na czas. Wszyscy musieli się zadowolić dosyć rozwlekłą mową Alana na temat AmigaOne i przyszłości całego rynku amigowego. Nie obyło się również bez nawiązań do problemów związanych z rozwojem AmigaOS4 i problemami finansowymi Hyperionu, który musiał przez pewien czas zajmować się innymi projektami w celu podreperowania budżetu. Oczywistym jest, że takie przemowy mają tylko odwlec i ewentualnie podtrzymać płomyk palącego się światełka w tunelu, dla tych którzy jeszcze całkowicie się nie odwrócili od AmigaOne i AmigaOS4.

Zasadniczo imprezę można uznać za udaną. Jak na pięć godzin jej trwania, przybyło dużo wystawców, lecz z kolei nie dopisali wizytujący. Może stwierdzili, że nie opłaca się przyjeżdżać na tak krótko? Może dla niektórych Szwecja to zbyt egzotyczny kraj? A może spodziewali się wreszcie zobaczyć na własne oczy, stający się powoli bardziej mitem niż rzeczywistością, AmigaOS4? Trudno stwierdzić. Może przyszłość pozwoli odpowiedzieć na te pytania. Ci którzy byli, na pewno wrócili do domów zadowoleni, czy to z nowym Pegasosem pod pachą, czy też z nową grą, czy też chociażby z dużym zasobem wiedzy i wrażeń jakich na pewno nie mogło zabraknąć. Podziw na pewno budzą ludzie, którzy zorganizowali całą imprezę i wystawili swoje produkty. Ludzie, którzy potrafią poza swoim codziennym życiem i pracą oderwać się na moment od tego wszystkiego i kilka godzin w weekend poświęcić na swoje hobby.

Lista wystawców (kolejność alfabetyczna):

ACG Gothenburg
http://www.acggbg.org

Amiga Rulez
http://www.amigarulez.com

Amitopia
http://www.amitopia.tk

AROS
http://www.aros.org

Azine
http://azine.amiga-cg.se

Boing.mag
http://www.jump-gate.com/~boing

Dawnbringer
http://hem.fyristorg.com/dawnbringer

Explosives, Brother!
http://home.swipnet.se/frukt

Eyetech
http://www.eyetech.co.uk

GDF
http://www.amigbg.com/utstallare/utstallare.asp

Genesi
http://www.genesi.lu

GGS-Data
http://www.ggsdata.se

Individual Computers
http://ami.ga

LinuxStore.se
http://www.linuxstore.se

Onyxsoft
http://www.onyxsoft.nu

Svenska Atariklubben
http://www.sak.nu

Swedish Usergroup of Amiga
http://sua.proxxi.org/

Syntax Society
http://hem.passagen.se/syntaxsociety

Transplant & Emulate
http://transplant.listen.to

    
dodaj komentarz
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem