• Adapter CF w A600

22.12.2012 13:40, autor artykułu: Lord Spider
odsłon: 8318, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

W ramach przygotowania mojej Amigi 600 do montażu karty procesorowej ACA630 postanowiłem zrezygnować z dysku twardego 2.5" na korzyść karty CompactFlash. Powszechnie dostępne na rynku adaptery IDE-CF nie spełniały jednak wszystkich moich oczekiwań, którymi są brak kolizji z ACA630, możliwość stabilnego montażu wewnątrz obudowy oraz dostęp do karty poprzez wycięcie otworu z lewej strony albo z tyłu obudowy A600. Trafił mi się nawet model adaptera niewspółpracujący z moją A600 (ROM 37.300, płyta główna 1.3). Z pomocą przyszedł Internet, a konkretnie serwis www.amibay.com, gdzie znalazłem wątek o tytule "CF to IDE Extender, A600 and A1200". Oferowane w ogłoszeniu urządzenie jest produkowane amatorsko przez kanadyjskiego członka serwisu AmiBay o pseudonimie kipper2k i zaprojektowane zostało specjalnie z myślą o użytkownikach komputerów Commodore Amiga 600 oraz (Commodore) Amiga 1200, którzy chcą mieć możliwość zmiany karty CF bez konieczności otwierania komputera.

Adapter dostarczany jest z dwoma zworkami i wkrętem, a ze strony autora można pobrać instrukcję montażu i obsługi oraz szablony do wycięcia otworu odpowiednio dla A600 i A1200. Dostępny jest również krótki film prezentujący działanie adaptera (tutaj). Urządzenie jest montowane z jednej strony do wbudowanego złącza IDE, a z drugiej strony opiera się na plastikowej ramce złącza PCMCIA, do którego jest dla zwiększenia stabilności przykręcone wspomnianym wcześniej wkrętem. W tym miejscu istotna uwaga: kupiona przeze mnie wersja urządzenia pasuje do ramek stosowanych w A600 oraz wybranych modelach A1200, ale autor spotkał się też z takimi płytami głównymi A1200, które miały ramki złącza PCMCIA innego kształtu i w tym przypadku zaleca przyklejenie urządzenia do ramki przy pomocy kleju typu SuperGlue, aby osiągnąć zakładaną stabilność. Kolejne produkowane wersje będą odpowiednio dłuższe, aby zapewnić zgodność z większością modeli A1200.

Przed montażem adaptera należy nad szczeliną dla kart PCMCIA wyciąć otwór, przez który karta CF będzie wsuwana do swojego złącza. Zadanie ułatwi wspomniany wyżej szablon, który należy wydrukować i odpowiednio przyciąć przed przyłożeniem do obudowy A600/A1200. Po zaznaczeniu obrysu nowego otworu wg szablonu można przystąpić do pracy, czyli wyjęcia wszystkiego łącznie z płytą główną z obudowy Amigi i rozpoczęcia usuwania zbędnego plastiku. Zadanie jest o tyle utrudnione, że szczelina PCMCIA jest dosyć wąska, a plastik do miękkich nie należy. Autor adaptera poradził sobie, korzystając z urządzenia typu Dremelek, ja natomiast posłużyłem się zestawem niewielkich pilników.

Po kilkudziesięciu minutach pracy przyszedł czas na test. Zgodnie z zaleceniem autora, przed pierwszym uruchomieniem Amigi adapter powinien pozostać pusty, a obydwie zworki muszą być otwarte. Po włączeniu zasilania zaświeci się czerwona dioda na adapterze, a Amiga wyświetli ekran powitalny ROM-u. Gdyby tak się nie stało, należy sprawdzić poprawność połączenia adaptera ze złączem IDE Amigi. Po pomyślnym teście można włożyć kartę CF do adaptera i uruchomić Amigę, np. przy pomocy dyskietki Install, aby przygotować kartę do pracy jak typowy dysk twardy w programie HDToolBox. W moim przypadku system nie potrafił znaleźć karty i z pomocą przyszło przestawienie dwóch zworek adaptera na zamknięte. Takie ustawienie pozwala na wyeliminowanie opóźnienia przy skanowaniu interfejsu IDE przez ROM 3.1, jeśli nie jest do niego podłączony żaden napęd. Ma to jednak pewną wadę - po podłączeniu karty dioda aktywności dysku cały czas mruga, nawet gdy nie odbywają się żadne operacje odczytu lub zapisu danych na kartę. Ignorując tę niewielką niedogodność, przygotowałem kartę CF HDToolBoksem, dokończyłem przywracanie Amigi oraz jej wnętrzności do stanu wyjściowego i zainstalowałem AmigaOS 2.05.

Docelowo na kartę trafi pakiet ClassicWB, który będę mógł w wygodny sposób przenieść z Internetu na Amigę 600 przy pomocy laptopa wyposażonego w czytnik kart CF oraz z zainstalowanym emulatorem WinUAE - wyrażone na początku oczekiwania zostały więc w pełni osiągnięte kosztem 18 CAD + 8,50 CAD za wysyłkę (~ 75 PLN).

http://www.amibay.com/showthread.php?t=14468
http://kipper2k.com/forsale.html
http://kipper2k.com/cfextender/CF%20Extender.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dremelek

Artykuł oryginalnie pojawił się w szóstym numerze Polskiego Pisma Amigowego.

Adapter IDE-CFAdapter IDE-CFAdapter IDE-CFAdapter IDE-CFAdapter IDE-CFAdapter IDE-CFAdapter IDE-CF

    tagi: CF, IDE, adapter, A600, Compact Flash
komentarzy: 6ostatni: 26.05.2014 20:06
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem