• Montaż wewnętrznej stacji dysków w CDTV

27.06.2007 09:33, autor artykułu: Robert Krajcarz
odsłon: 17015, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

W jednym z ostatnich artykułów opisujących wykonanie przełącznika Kickstartu, wspomniałem o dziwnym złączu na płytce synchronizatora. Ten artkuł jest odpowiedzią na pytanie do czego to złącze służy. Złącze to umożliwia podłączenie stacji dyskietek. Ktoś mógłby się zapytać: po co, skoro do CDTV jest firmowo dodawana taka stacja? To prawda, jednak jest to stacja zewnętrzna. Ja w swoim artykule chciałbym opisać jak taką stację umieścić w środku CDTV. Pomysł takiej przeróbki chodził mi po głowie już od dawna, jednak do tej pory nie wiedziałem jak się do tego zabrać. Każdy, kto rozkręcał CDTV wie, że w środku nie ma praktycznie miejsca na zamontowanie takiej stacji. Sposób rozwiązania tego problemu podsunął mi Rzookol w jednej z rozmów na IRC-u. Jest to najbardziej skomplikowana przeróbka jaką kiedykolwiek zrobiłem w tym modelu Amigi. Jeśli ktoś chciałby wykonać ją we własnym zakresie, to robi to na własne ryzyko, gdyż za ewentualne błędy w montażu nie biorę żadnej odpowiedzialności. Nawet jeśli jesteś zaawansowanym elektronikiem, czasem warto się zastanowić trzy razy nad czymś niż później żałować ewentualnej pomyłki.

Wewnetrzna stacja dyskow CDTV Wewnetrzna stacja dyskow CDTV Wewnetrzna stacja dyskow CDTV

Opis całej przeróbki został podzielony przeze mnie na trzy części. Ustalenie takiej kolejności ułatwia montaż oraz uruchomienie, gdyż nie jest konieczne uruchamianie wszystkich elementów jednocześnie. Można robić to krokowo.

Część pierwsza: zasilacz

Wewnetrzna stacja dyskow CDTV Jedynym miejscem na zamontowanie stacji dysków jest miejsce, gdzie znajduje się oryginalny zasilacz, czyli po prawej stronie. Jednak zasilacz ten jest na tyle duży, że raczej w tym miejscu nic więcej się nie zmieści. Dlatego trzeba go stamtąd usunąć. Aby uzyskać jak najwięcej wolnego miejsca, należy też usunąć oryginalny wiatraczek. Zastosowanie zasilacza zewnętrzego jednak nie wchodzi w grę. Dlatego w miejsce firmowego zasilacza należy umieścić jak najmniejszy zasilacz typu MicroATX. Mnie osobiście udało się kupić na Allegro zasilacz tego typu o wymiarach 100x95x60 mm. Jednak okazało się, że był za szeroki - dosłownie o trzy milimetry. Po rozkręceniu zasilacza okazało się, że wystarczy tylko lekko przyciąć jego obudowę w górnej części, aby pasował idealnie. Dlatego polecam przymierzyć wstępnie, przed montażem, zakupiony zasilacz i sprawdzić czy będzie się mieścił, a jeśli nie, to czy będzie się go dało odpowiednio zmodyfikować. Sposób mechanicznego montażu zasilacza do wnętrza CDTV zależy już od samej konstrukcji obudowy. W moim przypadku zasilacz posiadał języczek z otworkiem, który nadawał się do tego celu. Zasilacz należy zamontować jak najbliżej tylnej ściany obudowy CDTV.

Wewnetrzna stacja dyskow CDTV Drugim etapem, po zamontowaniu zasilacza, jest wykonanie połączeń elektrycznych. Wykorzystałem w tym celu wszystkie przewody jakie wychodziły z oryginalnego zasilacza. Przewody te były wpięte w płytkę zasilacza, więc obyło się bez cięć. Następnie wykonałem odpowiednią przejściówkę, która połączyła zasilacz ATX z tymi przewodami. Innym sposobem podłączenia jest wykonanie połączeń bezpośrednio z zasilacza, lutując przewody w odpowiednie miejsca. W taki właśnie sposób podłączyłem zasilanie 230V z gniazda znajdującego się na tylnej ściance.

Należy tutaj wspomnieć o różnicach w sposobie załączania zasilacza. Oryginalny zasilacz włączał się, jeśli na odpowiednie piny podało się napięcie +5V. Zasilacz ten generuje takie napięcie między innymi do zasilania wyświetlacza. Jak więc widać, zastosowanie zasilacza ATX jest tutaj jak najbardziej na miejscu, ponieważ także taki zasilacz dostarcza takie napięcie w trybie stand-by. Jednak zasilacz ATX, aby się uruchomił, wymaga zwarcia odpowiedniego przewodu z masą. Problem ten rozwiązuje jeden tranzystor zastosowany w adapterze zasilacza.

Część druga: stacja dysków

Wewnetrzna stacja dyskow CDTV Zastosowałem standardową stację dyskietek jaką montuje się w komputerach PC. Jednak bezpośrednia współpraca tego typu napędu z Amigą nie jest możliwa. Należy wcześniej dokonać pewnych zmian w ustawieniu zworek. Należy dokładnie przyjrzeć się płytce drukowanej i spróbować sprawdzić, czy dany napęd posiada jakieś zworki. Zworki te niekonicznie muszą wyglądać jak znane wszystkim zworki stosowane w napędach dysków twardych. Mogą to być elementy typu SMD o oznaczeniu "000" lub po prostu kropla cyny łącząca dwa pola lutownicze. Użyta przeze mnie stacja firmy Samsung posiadała zworki oznaczone jako "Ready", "Disk Change" oraz zworkę, którą ustala się numer napędu "DS0/DS1". Zmiany jakie musiałem wykonać to usunąć zworkę "Disk Change", zewrzeć "Ready" oraz zmienić położenie zworki z "DS1" na DS0". Rozwarcie zwory "Disk Change" jest konieczne, gdyż sygnał taki byłby podawany na nieodpowiedni pin. Aby jednak taki sygnał dochodził, wykonałem dodatkowe połączenie z kawałka przewodu łącząc odpowienie piny. Jeśli dana stacja nie miałaby takiej możliwości, to należy zmodyfikować kabel sygnałowy lub od razu zmienić sposób podłączenia tych sygnałów na płytce interfejsu. Po wykonanych przeróbkach przetestowałem stację podłączając ją do mojej A1200. Stacja działała dokładnie tak samo, jak te stosowanie w A500 czy A1200. Nie była konieczna żadna zmiana w przewodzie sygnałowym.

Wewnetrzna stacja dyskow CDTV Tak przygotowany napęd należy przykręcić do dolnej części obudowy CDTV. Należy dokładnie wymierzyć wysokość na jakiej powinna być zamontowana. W moim przypadku wysokość ta wynosi około dwóch centymetów. W celu zamontowania stacji wykorzystałem trzy kątowniczki w kształcie litery L, które wygiąłem z blachy o grubości jednego milimetra. Wcześniej jednak trzeba wykonać odpowiednie wycięcie w bocznej ściance obudowy. Przed wykonaniem tej czynności polecam wymontowanie z obudowy wszystkich znajdujących się tam elementów. Brak jakichkolwiek elementów, a przede wszystkim płyty głównej, na pewno ułatwi zamontowanie nie tylko stacji dysków, ale także zasilacza. Należy też zwrócić uwagę, aby stacja dysków była zamontowana w taki sposób, aby była oddalona o jakieś piętnaście milimetrów od środka otworu, który służy do przykręcenia górnej części obudowy oraz wysunięta lekko na zewnątrz o jakieś pięć milimetrów. Przed zamontowaniem płyty głównej dobrym pomysłem jest wpięcie do stacji taśmy sygnałowej. Taśmę taką musimy wykonać samodzielnie. Jak powinna być ta taśma długa, okaże się po zamontowaniu płyty głównej wraz z interfejsem. Osobiście wpiąłem taśmę długości jednego metra, a następnie przyciąłem ją na miarę.

Część trzecia: interfejs

Wewnetrzna stacja dyskow CDTV Ostatni element jaki został do wykonania to układ elektroniczny łączący zamontowaną stację dysków z płytą główną. Po dokładnym przestudiowaniu schematów do CDTV oraz A500 dowiedziałem się, że sygnały jakie dochodzą do napędu pochodzą z czterech różnych układów: z obu układów CIA, Pauli oraz U15, który buforuje sygnały z układu Gary. Najwięcej sygnałów generują układy CIA, dlatego też wykonany interfejs montuje się właśnie pod nimi. Pozostałe sygnały, jeden od Pauli oraz trzy od U15, połączyłem z interfejsem przewodami, lutując je w odpowiednich miejscach bezpośrednio do płyty głównej. Sygnał z Pauli można pobrać z drugiego pinu złącza zewnętrznej stacji dysków, a pozostałe przylutowałem do nóżek układu U15. Jak widać do działania interfejsu nie są konieczne żadne dodatkowe elementy, co powoduje że układ jest w miarę prosty. Na płytce interfejsu przewidziane jest też miejsce na układ synchronizacji Kickstartu, o którym wspomniałem na początku artykułu. Dodatkowo na płytce znajduje się kilka zworek. Służyły mi one do testowania układu. W pierwszym położeniu stacja zewnętrzna jak i wewnętrzna zgłaszały się jako DF0, w drugim położeniu stacja zewnętrzna zgłasza się jako DF1.

Uruchomienie

W pierwszej kolejności sprawdzamy działanie zasilacza. W tym celu podłączamy do płyty głównej tylko wtyczki oznaczone jako CN19 oraz CN20. Wszytkie inne wtyczki niezwiązane z zasilaniem powinny być wcześniej podpięte. Należy też dokładnie sprawdzić czy wtyczki P101, P102 oraz P103 zostały poprawnie wpięte do adaptera zasilacza. Po podłączeniu napięcia 230V od razu powinien zaświecić się wyświetlacz. Oznacza to, że zasilacz działa poprawnie. Następnie wciskamy klawisz POWER i sprawdzamy czy na wtyczkach CN21 oraz CN22 znajdują się odpowiednie napięcia. Jeśli tak, to można je wpiąć do płyty głównej. Oczywiście przy wyciśniętym klawiszu zasilania. Po tej czynności sprawdzamy czy komputer uruchamia się. Jeśli tak, to możemy przystąpić do uruchamiania pozostałej części układu. Po poprawnym wykonaniu i zamontowaniu interfejsu, układ powinien zadziałać natychmiast. Po podłączeniu taśmy sygnałowej i włączeniu zasilania, stacja powinna cyklicznie klikać. Sprawdzamy jej działanie wkładając do niej dowolną, bootowalną dyskietkę, z której Amiga powinna bez problemu wystartować. Podłączona przeze mnie stacja dysków bez problemu radzi sobie ze wszystkimi dyskietkami DD przeznaczonymi dla Amigi, w tym rownież NDOS, co umożliwia uruchamianie starych gier.

Uważni czytelnicy zauważyli zapewne, że wymontowałem złącze kart pamięci. Nie zrobiłem tego dlatego, że zabrakło miejsca. Wprost przeciwnie - zamontowana stacja dysków znajduje się nad tym złączem, więc miejsca jest dość. Problemem okazała się taśma łącząca płytę główną z tym slotem. Po zamontowaniu stacji dysków należy tę taśmę poprowadzić troszkę inaczej, co powoduje, że jest za krótka o jakieś piętnaście centymetrów. Na razie zrezygnowałem z montażu tego slotu.

Myślę, że załączone zdjęcia, które nie pokazują może wszystkiego, pomogą komuś, kto zdecyduje się na wykonanie tego typu przeróbki.

 głosów: 2   
1 komentarzostatni: 30.03.2011 19:46
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem