• Router Planet XRT-401D

07.09.2005 20:54, autor artykułu: Rafał "MASTEr" Siedlaczek
odsłon: 11955, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

Router Co to się dzieje na tym świecie. Amigowce podłączają routerki pod swoje maszyny bez najmniejszego problemu, ale zacznijmy od początku. Otóż na początku było stałe łącze, gdy jednak zaszła potrzeba skorzystania z banku online moja ulubiona przeglądarka IBrowse niestety nie wywiązała się z zadania i zmuszony byłem przełożyć kabelek do PC. Po kilku miesiącach znudziło mnie przekładanie kabelka, zresztą wtyczki kart też nie są przygotowane do ciągłej żonglerki kablem.

Teraz fakty: mam AccessPointa (radio) oczywiście z jednym gniazdem RJ, jeden numer IP, dwa kompy (tzn. Ami i PC). Za dodatkowy IP musiałbym zapłacić połowę abonamentu, co jest wydatkiem niewspółmiernym do zysku. Dlatego zacząłem się rozglądać za routerem by łatwo, prosto i przyjemnie rozdzielić sobie jeden IP. Ponieważ chciałem zostawić sobie sprzęt od ISP wystarczył mi zakup samego routera, przeglądając zasoby i oferty internetu oraz zasięgając informacji u obeznanych z tematem zdecydowałem się na wybór routera firmy Planet XTR-401D.

Charakterystyka

Router

W praniu

Router Bardzo istotne dla mnie było, aby router działał z moją Amigą, czyli by można było go konfigurować poprzez IBrowse. Oczywiście dopiero po otwarciu pudełka dowiedziałem się z instrukcji, że wystarczy przeglądarka obsługująca JavaScript. No cóż, lepiej późno niż wcale. Akurat tak się składa, że mój ulubiony IBrowse dał sobie radę (choć nie całkowicie) otóż istnieje opcja "quick setup", która polega na wykonaniu po sobie kilku etapów instalacji routera i w tym miejscu IBrowse zapętla się ciągle powtarzając etap pierwszy. Nie jest to jednak poważny problem, iż każdy z kolejnych kroków można wykonać oddzielnie z innego menu zatytułowanego "General Setup", w którym dokonujemy wszystkich ustawień routera. Nie będę tutaj opisywał wszystkich możliwości, ale naprawdę jak na tę klasę urządzenia jest ich sporo.

Router Jeśli jestem już przy menu, to mamy jeszcze do wyboru dodatkowo dwie możliwości: "Status Info", która pozwala przeglądać informacje o routerze np. status urządzenia, statystyki połączenia, podłączeni użytkownicy DHCP itp. oraz "Tools", zawierająca możliwość resetu, zachowania/zapisania obecnej konfiguracji oraz opcji "Firmware Upgrade", która działa z IBrowse bezproblemowo. Osobiście wykonywałem ją już jeden raz; gdy zainstalowałem wersję 3.10 FW, zyskałem możliwość obsługi technologii TTL (moim zdaniem taka możliwość robienia uaktualnienia dobrze świadczy o producencie rozwijającym swoje produkty). Podczas zabawy odkryłem również, że router może obsługiwać w jednym czasie stałe adresy IP jak również DHCP. Dlatego podpinanie kogoś do sieci wewnętrznej jest już super proste.

Ocena

Router Ogólnie jestem bardzo zadowolony z zakupu i choć jest to mój pierwszy router i nie do końca jeszcze rozgryzłem drzemiące w nim możliwości, to ze spokojnym sumieniem mogę go polecić innym mającym podobny problem do mojego. Ponadto atutem jest stosunkowo niska cena urządzenia. Na zakończenie dodam jeszcze, że dzięki routerkowi wreszcie mogę łatwo wymieniać pliki z PC (smbfs) oraz kierować PC za pomocą Amigi (TwinVNC), grałem już nawet w Quake 2. No i na sam koniec dodam, że nie jest dla mnie już problemem sytuacja, gdy kolega wpadnie do mnie ze swoją Amigą, mogę ją łatwo podpiąć do mojej mini sieci.

Jeśli ktoś będzie miał jakieś pytania, kontakt znajdzie na PPA

    
komentarzy: 3ostatni: 30.08.2010 14:37
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem