kategorie: A600, Programy, Sprzęt
[#601] Re: RTG i Vampire 600 V2

@wawrzon, post #598

Tak tak. A fakt, że:

  • wychodzę do pracy o wpół do siódmej,
  • żona zabiera samochód do swojej pracy i wraca wieczorem,
  • w domu mam jeszcze Miniacza (którego nie musiałem przynosić, bo cały czas leżał na biurku i z którego właśnie komentuję)


do jakich wniosków Cię upoważnia, Sherlocku?
Póki co nie porównujemy Vampira z urządzeniami wartymi tysiące dolarów i projektowanymi za miliony, czy miliardy. Porównujemy do CyberStorma PPC sprzed dwudziestu lat. Kolega Tom Rain rzekł był, że "Vampire na niego sika". Otóż nie sika. I tyle w temacie. Co do pozostałych wyników - umieściłem je nie sugerując, że coś jest wolniejsze czy szybsze - po prostu podałem wyniki. Jeśli poczułeś się obrażony - spokojnie, to tylko cyferki.
[#602] Re: RTG i Vampire 600 V2

@mwb113, post #600

Rozpierdziela mnie porownywanie kart wyprodukowanych w latach 90-tych z technolagia dostępna teraz. Cieszmy sie ze jest taki vampir i miejmy nadzieje że A1200 tez dostanie nowe serducho.


mhm. a mnie rozpierdziela porownaie roznych rzeczy ktorych czesc juz wymienilem a moglbym wymienic wiecej. zresta taki g5 to nie jest chyba za bardzo z lat 90tych, ale kogo cieszy tego jest, to masz co tam checsz..
[#603] Re: RTG i Vampire 600 V2

@recedent, post #601

nie, nie czuje sie urazony. nawet nie mam wampira, zebym, niby to, musial. nie mam nawet auta, watsonie, tylko zle nastrojone skrzypce, czy raczej basowke, ale instrument powie mi prawde! w kazdym razie jestem w stanie zrozumiec ze jak ktos zostawia cos w bagazniku, zeby jezdzilo sobie po miescie, to nie za bardzo mu na tym zalezy. ja bym tego w kazdym razie nie robil. a co do cyberstorma ppc, to sam mam takiego i wiem na co sie przydaje, tzn jesli chodzi o 68k to zasadniczo do niczego poza widescsi do dysku. wiec pod mosem czy os4 mozesz teoretycznie z jitem osiagnac lepsze wyniki niz z odpowiednio taktowanym 060, w sumie jak pamietam to "cpu mhz clock for clock" co juz jest niezle, ale nie tlumaczy sie w zaden sposob na uzywalnosc. jestem pewien ze wampir z natywna szyna do framebuffera jest uz znacznie lepszy, nie mowiac o tym co bedzie. i nie trzeba tu zadnego szerloka zeby to wykumac.. zreszta mialem tu ostatnio klienta z 600 i wampirkiem i bylem w stanie ocenic troche.

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2016 23:19:07 przez wawrzon
[wyróżniony] [#604] Re: RTG i Vampire 600 V2

@recedent, post #592

Co do sikania to przedstawiam kilka testów losowych, które przeprowadziłem. Co prawda są już nieaktualne bo były robione na silver core 1, ale napisze tak do picu co by moje notatki się nie zmarnowały. Wiele testów, takich jak konwersja WAV na MP3 itp nie można jeszcze wykonać ze względu na brak FPU w Vampirze, więc proszę te testy traktować luźno. Vampir się rozwija stosunkowo szybko póki co więc wszystkie te testy robione na Amidze 600 mogą się zmienić z dnia na dzień. Na chwilę obecną już są nieaktualne bo silver core 2 już na przykład mocno przyspieszył pamięc FAST.

Nie zależy mi w ogole na faworyzacji żadnych z tych sprzętów bo i jedną i drugą Amigę lubię tak samo mocno, wiec wszystkie testy są `niepocyganione`. W Amidze 1200 nie mam karty graficznej, wiec żeby bylo prawie równo to wszystkie testy na Amidze 600 były przeprowadzone na ECS, bez podłączania HDMI i trybu SAGA.

Testy były robione na dwóch moich Amigach, na tych samych systemach.
1.) Amiga 1200 z Apollo 060/80MHz, 32MB RAM, FastATA, CF 32 GB, Indivision AGA
2.) Amiga 600 z Vampirem 2, SD 32 GB, 2MB CHIPu.

I.) Cena.
1.) Amiga 1200 - Amiga 1200 w stanie perfekcyjnym 1000zł ? + Apollo 2500zł? + CF 32GB grosze + Indivision AGA 650 zł = 4200 zł?
2.) Amiga 600 - Amiga 600 250 zł + 1MB CHIP 60 zł + Vampir 380 zł. = 690 zł

II.) Ładowanie systemu
1.) A1200 - 30s
2.) A600 - 27s

III.) Otwarcie katalogu libs pod Workbenchem 16 kolorów z 517 plikami
1.) A1200 - 27s
2.) A600 - 30s

IV.) Otwarcie katalogu libs z 517 plikami pod Dopus 4
1.) A1200 - 3s
2.) A600 - 3s

V.) Rozpakowanie archiwum lha 10mb, 157 plików z RAM do RAM
1.) A1200 - 19s
2.) A600 - 16s

VI.) Spakowanie archiwum lha 18mb, 157 plików z RAM do RAM
1.) A1200 - 2m, 6s
2.) A600 - 1m, 33s

VII.) Skopiowanie 1 pliku 10mb z RAM do RAM
1.) A1200 - 2.5s
2.) A600 - 1.5s

VIII.) Konwersja obrazka jpg 1024 x 768 na HAM8 programem GFX Conv
1.) A1200 - 21s
2.) A600 - 23s

IX.) Kompilacja gry Crazy Priest 1mb :) z dysku do RAM
1.) A1200 - 2s
2.) A600 - 1s

X.) Użycie procesora przy pakowaniu lha
1.) A1200 - 95%
2.) A600 - 95%

XI.) Wyświetlenie obrazka jpg 900 x 600 programem Visage
1.) A1200 - 2s
2.) A600 - 2s


SysInfo 2.57 A600



SysInfo 2.57 A1200



SysInfo 3.01 A600



SysInfo 3.01 A1200



SysSpeed 2.06 A600



SysSpeed 2.06 A1200




Chciałem zrobić z tego artykuł, ale już chyba nie ma sensu skoro jest już silver core 2 i testy już są nieaktualne.

Jeśli chodzi o moje osobiste odczucia to na chwilę obecną Vampir jest ciut szybszy, ale tylko minimalnie od Apollo 060/80MHz. Jest to niesamowite z dwóch powodów. Pierwszy, że to ta marna Amiga 600 na którą nigdy nic nie było jest najszybszą Amigą obecnie, a dwa cena Vampira jest miażdząco niska (ja dałem 90 euro). Jeśli ktoś się `przerzuci` z 030 albo 040 na Vampira to niech lepiej ubiera kask i zapina pasy.



Ostatnia aktualizacja: 17.03.2016 01:01:30 przez sordan
[#605] Re: RTG i Vampire 600 V2

@wawrzon, post #603

A wystarczyłoby lekko ostudzić rozpalone głowy i nie wypisywać jak to Vampire zjada wszystkich dookoła na śniadanie i sika z góry, nie trzeba potem popychać takich farmazonów, jak wawrzon...

Vampire w tej chwili w różnych testach wypada na poziomie 68060 w przedziale od 80 do 120 MHz. To świetny wynik, zwłaszcza w zestawieniu z ceną tej karty, ale czy trzeba zaraz dorabiać do tego ideologię?
[#606] Re: RTG i Vampire 600 V2

@recedent, post #592

Nie no, mi chodziło o 060 w CS PPC - mój błąd że nie sprecyzowałem :D
No ale dodając do tego wartość użytkową dla przeciętnego zjadacza i stosunek wydajność/cena to robi się fajnie.

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2016 07:10:47 przez Tom Rain
[#607] Re: RTG i Vampire 600 V2

@pisklak, post #596

Tak jest gra działa bezbłędnie, tyle że amiga się resetuje po jakichś 5 minutach rozgrywki.
[#608] Re: RTG i Vampire 600 V2

@recedent, post #601

do jakich wniosków Cię upoważnia, Sherlocku?


Do takich, że jesteś leniwy
[#609] Re: RTG i Vampire 600 V2

@recedent, post #601

... spokojnie, to tylko cyferki.


No cóż, teraz już wiesz jak to jest podawać tylko cyferki....
[#610] Re: RTG i Vampire 600 V2

@fazior, post #607

O z tym resetem to coś nowego. Jaką masz konfigurację systemu i jaką wersję Fundation ?
[#611] Re: RTG i Vampire 600 V2

@pisklak, post #610

Mam classicwb w wersji ADVSP z wyłączonym fblitem a Foundation mam stąd.
[#612] Re: RTG i Vampire 600 V2

@recedent, post #592

@recedent, Możesz udostępnić moduł i podać dokładne ustawienia odtwarzacza (najlepiej - pokazać screenshot'a)? chciałbym porównać z moim sprzętem.
[#613] Re: RTG i Vampire 600 V2

@Cedrat, post #612

[#614] Re: RTG i Vampire 600 V2

@pisklak, post #609

No cóż, teraz już wiesz jak to jest podawać tylko cyferki...


No właśnie do Twojej wypowiedzi piłem wtedy.

A przy okazji: Wykorzystałem fakt, że żona dziś miała pierwszą zmianę (i do tego pojechałem jeszcze na zakupy) i wytaszczyłem bestię na górę. Całą drogę przemawiałem do niego czule i głaskałem po aluminiowym boczku, a w domu czule wepchnąłem na miejsce pod biurkiem, za co Powermacz odwdzięczył się benchmarkiem DigiRollera na poziomie 253,32. Wygląda na to, że się nie obraził za 4 dni w bagażniku.

Pliki można pobrać stąd:

DigiRoller dla OS3.x

DigiRoller dla MorphOS
[#615] Re: RTG i Vampire 600 V2

@fazior, post #613

Z jakiegoś powodu nie mogę znaleźć 'AKSack.dbm' na OneDrive, widzę tylko screenshot'a. O pliku nic nie wie wyszukiwarka na Aminecie ani OS4Depocie, używając wyszukiwarki z forum i Google'a udało mi się znaleźć zaledwie dwa linki:

http://rapidshare.com/files/253442196/AKsack.DBM.html
http://www.apc74.ppa.pl/PPA/AKsack.DBM.lha

ale żaden nie działa :(
[#616] Re: RTG i Vampire 600 V2

@Cedrat, post #615

Ten zadziała.
[#617] Re: RTG i Vampire 600 V2

@recedent, post #616

Dzięki. Sprawdziłem pod emulatorem: FS-UAE 2.7.8 (64 bit), Linux, Intel Core i7 4790k (4GHz), DDR3-1600:


1. Emulacja 68040 (interpreter), OS 3, wersja programu - 68k

wynik: 10,92 (25 sekund)

2. Emulacja 68040 (JIT włączony), OS 3, wersja programu - 68k

wynik: 88,98 (3 sekundy)

3. Emulacja CyberStorm 604e, OS 4, wersja programu - 68k

wynik: pokazuje 0.00 (błędnie), szacuję na 33,37 (8 sekund)

4. Emulacja CyberStorm 604e, OS 4, wersja programu - PPC

wynik: 89,01 (3 sekundy)


Chyba nieźle, jak na emulację - spodziewałem się gorszych wyników. Czekam na test na G5.

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2016 21:27:03 przez Cedrat
[#618] Re: RTG i Vampire 600 V2

@Cedrat, post #617

Wynik masz w poście 214 - 253,32.
[#619] Re: RTG i Vampire 600 V2

@recedent, post #618

Sprawdzaliście ktoś jakie demka fajne chodzą na vampirku i hdmi? Jutro w końcu będzie troszkę czasu to coś bym pooglądał sobie chętnie. Metropolice może?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2016 21:55:19 przez Fest3r
[#620] Re: RTG i Vampire 600 V2

@Fest3r, post #619

To jest demko na AGA. Ja wprawdzie nie sprawdzałem żadnego, ale przez hdmi to co najwyżej możesz próbować odpalać dema 68k+RTG.
[#621] Re: RTG i Vampire 600 V2

@fazior, post #620

No właśnie jest napisane że wspiera RTG, inaczej bym nie pytał szeroki uśmiech:

"MorphOS and AmigaOS4 users will be surely glad to know
the demo works there too. It also supports gfx-card, but
you really should watch the demo without startup-sequence
as always!!"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2016 22:09:57 przez Fest3r
[#622] Re: RTG i Vampire 600 V2

@Krashan, post #605

I jest jeszcze jedna rzecz o której krashan nie wspomniał, a o której dyskutowaliśmy na Amigowisku przy okazji komentowania testów które fazior zrobił na swoim wampirze - pamięć w wampirze emulującym także RTG jest typu UMA, czyli dokładnie jak chipram w klasyku. Z dokładnie takimi samymi efektami w postaci przycinania osiągów w miarę wzrastającego obciążenia magistrali pamięci danymi idącymi na ekran. Zapewne dałoby się to ominąć dając dedykowaną pamięć dla RTG i dostęp DMA dla RTG... ale to wymagałoby stworzenia kolejnej, bardziej skomplikowanej karty.
[#623] Re: RTG i Vampire 600 V2

@wali7, post #622

To normalne w przypadku kiedy pamięć jest współdzielona. Wystarcz użyć pamięci ddr (zbocze pozytywne cpu, zbocze negatywne rtg) albo użyć pamięci, która ma drugi port do odczytu.
[#624] Re: RTG i Vampire 600 V2

@wali7, post #622

ale to wymagałoby stworzenia kolejnej, bardziej skomplikowanej karty
Zawsze się od czegoś zaczyna, a na bardziej skomplikowaną kartę długo nie będziemy czekać.
Bo taka będzie wersja dla A1200.
Abstrahując od tematu, jedno trzeba przyznać, Vampir startuje od poziomu na którym klasyk nieoczekowanie się "zawiesił" na wiele lat. Mówię oczywiście o klasyku 68k ala MC 68060/80 MHz. Zalet ma wiele, zwłaszcza port HDMI, maksymalnie odpadają dodatkowe zakupy na "kanapki", wszystko fajnie scalone i nie trzeba tu dorabiać żadnej ideologi. Po pobierznych testach widać że warto było czekać na takie maleństwo i to do Amigi którą często wyśmiewano. Był to mój pierwszy komputer własny, a kumpel oczywiści z polską tradycją skwitował mój zakup: "Ale sobie kastrata kupiłeś".....
A dziś to najszybszy klasyk 68k....
[#625] Re: RTG i Vampire 600 V2

@sanjyuubi, post #623

Bez wątpienia zastosowanie pamięci o większej przepustowości pomoże, w końcu tak to było rozwiązane w A500 (pamięć była taktowana 2x zegar CPU, cykle dostępu CPU i chipsetu przeplatane). Póki co w wampirze widać wady architektury UMA - zastosowanie eksperymentalnych rdzeni z obsługą wyższych rozdzielczości HDMI wyraźnie przycina osiągi emulowanego CPU. I to wynika z architektury układu, a nie z problemów ze wsadem FPGA.
A wracając do UMA, to chyba najlepszym rozwiązaniem byłaby dwuportowa pamięć (ona zdaje się jest dosyć droga), bo na przykładzie pecetów widać, że w przypadku UMA przepustowość pamięci jest zawsze kulą u nogi (wiem, że magistrala w przypadku układów pracujących przy 3 GHz jest dużo bardziej obciążona, ale zdaje się, że w przypadku wampira oczekiwania też są b. wysokie :) ).
[#626] Re: RTG i Vampire 600 V2

@Voyox, post #624

Od kiedy zmiana footprintu na pcb pod inną kość to skomplikowana sprawa, nawet kipper może to zrobić, a ddr może zawsze pracować jak sdr na początek, choć nie wiem po co jak przystosowanie wsadu to góra 1 dzień bez optymalizacji jak ktoś ogarnia temat. Taki patent jest zastosowany w przystawce do fpga arcade od yaqube.
[#627] Re: RTG i Vampire 600 V2

@Krashan, post #605

@krashan
A wystarczyłoby lekko ostudzić rozpalone głowy i nie wypisywać jak to Vampire zjada wszystkich dookoła na śniadanie i sika z góry, nie trzeba potem popychać takich farmazonów, jak wawrzon...


farmazony.. mm.. po pierwsze nie ja tu mowilem o zjadaniu czy sikaniu z gory czy pod gore..

kiedys, dawno temu robilismy testy portu mplayera majace na celu optymalizacje portu, autor chodzil za ksywka amistuff, imie chyba piotr, nie pamietam. matthey napisal wtedy asm inline zeby wykorzystac superscalar na 060 i port wyladawal chyba na aminecie. przy okazji testowalismy u mnie na os4 pod emulacja te i inne rzeczy. proste binarki 68k bez specjalnych zaleznosci no moze poza sdl. i wychodzilo na to ze emulacja z jitem na ppc daje mniej wiecej efektywnosc 68060 z odpowiednim taktowaniem. tzn 604 o takim to a takim zegarze wykonywal kod 68k rownie dobrze jak wykonywalby to 060 o takim samym zegarze (gdyby istnial).

Vampire w tej chwili w różnych testach wypada na poziomie 68060 w przedziale od 80 do 120 MHz. To świetny wynik, zwłaszcza w zestawieniu z ceną tej karty, ale czy trzeba zaraz dorabiać do tego ideologię?


no wiec te 80 do 120mhz z perspektywy tego co napisalem wyzej to jesli chodzi o kod 68k juz prawie dolna strefa starych ppc. tak jak piszesz wcale nie zle biorac pod uwage ze to nie asic a fpga. na forach od lat trwaly spory ze czegos takiego nie da sie zrobic, a juz wogole na jakims cyclone 3 czy co to tam jest. zgadzam sie, nie ma co dorabiac jakichs ideologii, ale tez nie ma co probowac umniejszac calkiem niezlego wedlug mnie osiagniecia.
[#628] Re: RTG i Vampire 600 V2

@sanjyuubi, post #626

Od kiedy zmiana footprintu na pcb pod inną kość to skomplikowana sprawa, nawet kipper może to zrobić, a ddr może zawsze pracować jak sdr na początek, choć nie wiem po co jak przystosowanie wsadu to góra 1 dzień bez optymalizacji jak ktoś ogarnia temat. Taki patent jest zastosowany w przystawce do fpga arcade od yaqube.


no wiesz mozesz zaproponowac to na irc, albo niech pisk to zrobi. czemu nie?
[#629] Re: RTG i Vampire 600 V2

@wawrzon, post #628

Pisklak mógłby się Spytać Gunnara, czy chciałby ogarnąć temat DDR, co by RTG nie spowalniało procka, chociaż w obecnym stadium i tak jest bardzo szybko, więc tak naprawdę nie ma pospiechu. Podejrzewam, że raczej obecnie priorytetem jest wyprodukowanie tej karty w kilkudziesięciu egzemplarzach. Być może zobaczymy to w w Vampire V2.2 albo V3, wszystko zależy od tego czy Gunnar chciałby się pokusić.
[#630] Re: RTG i Vampire 600 V2

@wawrzon, post #627

na forach od lat trwały spory ze czegoś takiego nie da się zrobić


No bo przez lata nie było takiego FPGA, a jak były, to były wiele droższe niż dzisiaj, w dodatku nie było komu tego robić. Zresztą Natami przecież było kilka lat robione i umarło, więc jeżeli ktoś narzekał, że się nie da to chyba raczej gdzieś w latach do 2005-2008r.

PPC jest jednak bardziej zaawansowanym procesorem. Może te stare wersje na 150MHz Vampire jeszcze przegoni, ale na lepsze wyniki przyjdzie nam poczekać aż do czasu potanienia szybszych FPGA, o ile temat starej Amigi nie umrze.

Swoją drogą, jeśli Vampire będzie już prawie "całą Amigą" to można by się pokusić o stworzenie czegoś w stylu Vampire Standalone Adapter, który zawierałby tylko pozostałem elementy wymagane do działania. Składałoby się te dwie rzeczy i miało sztuczną Amigę bez Amigi.

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2016 06:54:57 przez sanjyuubi
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem