kategorie: A600, Programy, Sprzęt
[#691] Re: RTG i Vampire 600 V2

@abcdef, post #687

moduł pamięci 512Mb SDRAM 16bit od Intersil


LOL
[#692] Re: RTG i Vampire 600 V2

@konrad_0x42, post #691

To są megabity, a nie megabajty, czyli wychodzi 64MB.
[#693] Re: RTG i Vampire 600 V2

@sanjyuubi, post #692

Czy mogę prosić o przeniesienie dyskusji tutaj -> link ?
[#694] Re: RTG i Vampire 600 V2

@konrad_0x42, post #691

Przepraszam, jednocześnie pracowałem nad projektem woltomierza led na ICL, oczywiście chodziło o ISSI.
[#695] Re: RTG i Vampire 600 V2

@pisklak, post #650

Dostępna jest już wersja 0.8h


Testował już ktoś sterownik SD0: ?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2016 05:30:06 przez Norbert
[#696] Re: RTG i Vampire 600 V2

@Norbert, post #695

Ja próbowałem ale nie umim:). Karte sd przygotowałem pod mosem, zrobiłem mountliste jak należy /przynajmniej tak mi się wydaje. i nic się nie dzieje:). Przy próbie formatowania pod wampirem wyświetla initialization error. Hdtoolbox, Hdinstools, FindDevice nie są w stanie rozpoznać urządzenia obsługiwanego przez sdsaga.device.


Ostatnia aktualizacja: 24.03.2016 07:50:32 przez fazior
[#697] Re: RTG i Vampire 600 V2

@fazior, post #696

Karta SD jeszcze "nie bangla" ale jest na tapecie, więc są duże szanse że wkrótce będzie OK
[#698] Re: RTG i Vampire 600 V2

@fazior, post #696

Uzyj programu SDDiag do rozpoznania karty sd

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2016 13:44:44 przez Norbert
[#699] Re: RTG i Vampire 600 V2

@Norbert, post #698

Użyłem:). Nie pamiętam jaki komunikat wypluł ale raczej nic nie rozpoznał.
[#700] Re: RTG i Vampire 600 V2

@sanjyuubi, post #690

Kolego między 1998 a 2008 rokiem sprzedałem ponad 7000 pecetów i doskonale znałem zależności między ilością pamięci a szerokością szyny. Doskonale pamiętam karty grafiki których unikał jak ognia. Pamiętam jak doskonale radził sobie pierwszy pełny geforce 256 ze 128 bitową szyna pamięci. Długo różne mx go nie doganiały .
Wnioskuję z Twego postu że wydaje Ci się iż posiadłeś wiedzę tajemną....
[#701] Re: RTG i Vampire 600 V2

@Voyox, post #700

Wnioskuje z Twojego postu, że po sprzedaży tego 7000 PC trafił w ciebie gwizdek z czajnika i posiadłeś wiedzę tajemną na temat niskopoziomowego działania sprzętu, wykonywania instrukcji i cykli pamięci.

Jakoś ciężko mi uwierzyć, że znasz te zależności, skoro uważasz, że 64-bitowe instrukcje przyśpieszą odczyt i zapis z 32-bitowej pamięci, bo Gunnar tak powiedział (a że użył złego słowa, bo wcale nie o kopiowanie chodzi, to inna sprawa - jestem rozczarowany, że przy tak ogromnie posiadanej wiedzy, tego nie zauważyłeś, nie poprawiłeś, a przynajmniej nie próbowałeś tych niejasności rozjaśnić, tylko przytaknąłeś bez zastanowienia). Twoja ekscytacja przysłania ci trzeźwe spojrzenie na rzeczywistość, nie wiem czy to już fanboy'izm czy jeszcze nie, skoro każdego, kto wytknie coś Gunnarowi uważasz za jego wroga.



Ostatnia aktualizacja: 25.03.2016 11:57:00 przez sanjyuubi
[#702] Re: RTG i Vampire 600 V2

@sanjyuubi, post #701

Hmm.. Panowie lepiej dyskutujcie o tym w drugim wątku. Ten już oberwał wystarczająco mocno...
[#703] Re: RTG i Vampire 600 V2

@sanjyuubi, post #701

Uważam po prostu że Gunnar w przeciwieństwie do innych "wszechwiedzących" Polaków coś robi w kwestii ożywiania Amigi 68k. Rozumiem doskonale krytykę, zwłaszcza konstruktywną. Ale czasami ta krytyka schodzi na przysłowiowe psy i czepianie się.
Polacy są znani z tego iż na jeden jasny temat czterech "fachowców" ma 4 różne opinie/koncepcje.
Wiedza moja jest niczym do Twojej zapewne, ale ja ze swojej robiłem i robię użytek zamieniając ją na drobne pieniądze (chociaż tyle).
A sarkazmy sprowadzają ten wątek jak to napisał Pisklak do niczego nie prowadzącej dyskusji.
Tyle w temacie.
A instrukcje instrukcjami widać że przyspieszają.. czy to stosując drobne triki czy też normalne współzależności.
Pozdrawiam....
[#704] Re: RTG i Vampire 600 V2

@Voyox, post #703

Uważam po prostu że Gunnar w przeciwieństwie do innych "wszechwiedzących" Polaków coś robi w kwestii ożywiania Amigi 68k. (...) Wiedza moja jest niczym do Twojej zapewne, ale ja ze swojej robiłem i robię użytek zamieniając ją na drobne pieniądze (chociaż tyle).


Nie wypada żeby kolega sanjyuubi sam o sobie pisał, więc zapytam ja: Czy pan Voyox przespał ostatnie lata, że nic nie wie o twórczości sanjyuubiego? Proponuję nadrobić zaległości, bo takie zdanie trochę głupio wygląda.

Tak przy okazji wspomnę, że przeglądając ostatnio zdjęcia z kilkoma kartami do Amig nie mogłem się nadziwić napisowi Made in Poland na każdej. Wypada teraz postawić to -
[#705] Re: RTG i Vampire 600 V2

@Umpal, post #704

Wy tu gadu gadu a vampirkowa rodzina się powoli powiększa:




Ostatnia aktualizacja: 25.03.2016 19:41:15 przez Sventevith
[#706] Re: RTG i Vampire 600 V2

@Sventevith, post #705

O i takie właśnie informacje powinny się w tym wątku pojawiać szeroki uśmiech
No może jeszcze jakieś wasze ewentualne problemy i zauważone bugi...
Resztę proszę kierować do wątku o Apollo softcore CPU bo ten wątek od jakiegoś czasu się nieczytelny trochę zrobił...
[#707] Re: RTG i Vampire 600 V2

@pisklak, post #706

Pisklak wiesz czy to będzie pasowało do CDTV ?
[#708] Re: RTG i Vampire 600 V2

@Sventevith, post #707

Jeszcze Igora nie pytałam - ale jak będę wiedział to na pewno nie omieszkam poinformować.
[#709] Re: RTG i Vampire 600 V2

@Sventevith, post #707

Ups chyba przypadkowo 2 posty jakoś wstawiłem... sorry

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2016 21:29:11 przez pisklak
[#710] Re: RTG i Vampire 600 V2

@pisklak, post #706

Resztę proszę kierować do wątku o Apollo softcore CPU bo ten wątek od jakiegoś czasu się nieczytelny trochę zrobił...


Nie byłoby tak, gdyby głosu w sprawach na dany temat nie zabierały osoby, które nie mają o nim zielonego pojęcia. Moje pytanie na temat tych 400MB/s zostało potraktowane jako jawny atak na działalność Gunnara, bo tak właśnie widzą to podekscytowani fanboje (nawet zostałem wrzucony razem z "co niektórymi wszechwiedzącymi" do jednego wora o tytule "w przeciwieństwie do Gunnara").





Ostatnia aktualizacja: 25.03.2016 22:26:19 przez sanjyuubi
[#711] Re: RTG i Vampire 600 V2

@sanjyuubi, post #710

Wiem że być może poczułeś się dotknięty... ale czy przez wzgląd na "poczytalność" tego wątku mógłbyś prowadzić polemikę w tym drugim ? W końcu po to go założyłem żeby tutaj nie robić bałaganu...


Wiem że Gunnar jest osobą dość kontrowersyjną. I chociaż zgadzam się z kolegą Voyox co to jego spojrzenia na "jaśnie panujące i wieczne 030 a nawet 060" w amiświecie to chciałbym aby dyskusja nie wymykała się spod kontroli. Jest to trudne bo jak widać Vampirka wywołuje dużo emocji. I bardzo dobrze - bo brakowało nam pozytywnych emocji w naszym środowisku. Szkoda by to było psuć nietrafionymi porównywaniami typu "mój PPC jest 100x szybszy, a mój UAE to już jest kosmos" itp. bądź zbyt wygórowanymi oczekiwaniami w stosunku do Vampira typu "zjada na śniadanie 060 i jeszcze PPC mu się czkawką będzie odbijać". Panowie naprawdę nie w tym rzecz. Nawet jeśli Gunnar wykazuje ułomność pewnych aspektów PPC bądź chce uwidocznić co Apollo potrafi/będzie potrafił to czyni to z pewną świadomością że to nie będzie żadne "rulezowanie". A po prostu nasze kochane 68k w naszych kochanych Amigach nagle stanie się troszkę bardziej użyteczne, w sensie że będzie można np. posłuchać mp3 czy obejrzeć film na RIVIe w MPEG1. Zapewne też pograć w fajne porty gier 2D ( a mam nadzieję że i nowe się pojawią) a i co niektóre starsze 3D też powinny nieźle działać po dodaniu FPU i Vectora.
Natomiast koderzy dostana całkiem nowe zabawki w postaci nowych instrukcji 64bit i jednostki SIMD Vector. Jest to potencjał na trochę więcej zabawy tak dla użytkowników jak i koderów. I o to chodzi w całym tym projekcie - to jest jego sedno. Dostarczyć więcej zabawy/radości do amigowych serc - za rozsądną cenę OK

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2016 09:20:58 przez pisklak
[#712] Re: RTG i Vampire 600 V2

@Sventevith, post #705

A mój Vampire przestał działać z dnia na dzień.
Czarny ekran i nic :( walczyłem, czyściłem i zero poprawy. Dioda power się świeci ale activity już nie...
Sprawdzałem na 3 płytach głównych...
[#713] Re: RTG i Vampire 600 V2

@pisklak, post #711

Nie poczułem się dotknięty, tylko zirytowany.

A po prostu nasze kochane 68k w naszych kochanych Amigach nagle stanie się troszkę bardziej użyteczne


Chyba trochę bardziej niż użyteczne (w teorii), 100 razy więcej mocy obliczeniowej, to przeskok o około 14 lat do przodu. Niestety nadzieja może umrzeć tak szybko jak się zrodziła, bo garstka koderów nie postawi na nogi Amigi, a i cudów nie ma się co spodziewać. Chyba, że ściągniesz pasjonatów 68k z całego świata, albo Gunnar podpisałby kontrakt z Freescale i wyprodukował całkiem nową wskrzeszoną Motorolkę (teraz Apollo) ze zintegrowanym układem graficznym lub coś w rodzaju SoC, co mogłoby konkurować z ARMami (które dają w sumie radę z powodu wbudowanego dekodera video), jestem pewien, że Apollo kładzie ARMa na łopatki przy tym samym taktowaniu, (chyba, ze coś się zmieniło wświecie ARMów).
[#714] Re: RTG i Vampire 600 V2

@Tom Rain, post #712

Podmień zasilator może. Ja miałem tak w wypadku zasilacza przerobionego z pecetycznej zasiły że system się wczytywał prawidłowo /na słuch to badałem, ilośc resetów z ss i czas ładowania był ok/ a monitor był martwy. Podmieniłem zasilacz i ami z wampirem działa prawidłowo.
[#715] Re: RTG i Vampire 600 V2

@sanjyuubi, post #713

Nie poczułem się dotknięty, tylko zirytowany.

Pisklak prosił o niezaśmiecanie, ale muszę się odnieść do wątku.
Bardzo przepraszam że doprowadziłem do irytacji. Nie taki był mój cel.
Staram się prowadzić dyskusję w duchu łagodności, ale czasami się wyrwie to lub owo.
Dodam tylko że fan bojem nie jestem, chyba do mnie to było, a zdrowa "podnieta" zawsze się przyda bo to ona napędza koniunkturę.

Cała reszta postu widać że jasno pokazuje oczekiwania które się ziszczą... OK
Zwłaszcza to : "Chyba, że ściągniesz pasjonatów 68k z całego świata, albo Gunnar podpisałby kontrakt z Freescale i wyprodukował całkiem nową wskrzeszoną Motorolkę (teraz Apollo) ze zintegrowanym układem graficznym lub coś w rodzaju SoC"....
Myślę że topory odłożone na bokok, racja Chyba że przygotowane do produkcji jakiejś gierki ala Warcraft 2.... lub jakaś new edition Black Crypt....
[#716] Re: RTG i Vampire 600 V2

@Voyox, post #715

Ok. Trochę ta "podnieta" daje się we znaki, ale skoro potrafisz sam to dostrzec, to dobry znak i cieszę się, że nie jesteś fanbojem, bo inaczej nie dałoby się dogadać. Mnie po prostu interesuje to w jaki sposób jest realizowane to o czym Gunnar pisze, zwyczajnie technicznie, stąd moje pytania wyglądające jak próba zmieszania Gunnara z błotem. Przyznasz chyba, że przedstawione "sławne" wyniki przepustowości pamięci VV2 i NeoAmig używając do tego celu zupełnie innych programów były swego rodzaju babolem.


A może ktoś przeportowałby OpenRA (Red Alert) pod VV2?
Może ktoś spróbować zainstalować AROSa 68K na VV2 i sprawdzić jak chodzi Giana's Return?




Ostatnia aktualizacja: 26.03.2016 15:14:17 przez sanjyuubi
[#717] Re: RTG i Vampire 600 V2

@Tom Rain, post #712

Tak bajdełejem to u mnie activity miga raz przy odpaleniu zasilacza, potem świeci się już tylko power.
[#718] Re: RTG i Vampire 600 V2

@sanjyuubi, post #716

Przyznasz chyba, że przedstawione "sławne" wyniki przepustowości pamięci VV2 i NeoAmig używając do tego celu zupełnie innych programów
Matematyka nigdy nie kłamie. Jeżeli zorganizujemy wszystko na jednym chipie, mam na myśli procesor, pamięć, szynę systemową i inne dodatki to znikają "wąskie gardła" w postaci szyn systemowych, mostków i innych rzeczy które są w normalnej architekturze niezbędne.

To że różne programy zostały użyte to sztuczka, ale czasami nie ma wyboru. W świecie PC każdy tak oszukuje. Ile to benchmarków (np. 3DMark) było optymalizowane po dany procesor i daną grafikę np. pod intela i GeForce. Później posiadacze AMD i Radeonów zawsze mieli słabsze wyniki. Podobnie jest z grami. Niektóre firmy ewidentnie optymalizują kod pod Intela etc,, aby to przełożyło się na sprzedaż sprzętu..
Natomiast idea zorganizowania Amigi FPGA jest bardzo trafiona.
Zobaczcie jeżeli dzisiejsze procesory mają na chipie po 6 MB i więcej pamięci cache L2/L3, toż to tam się zmieści cała Amiga z systemem przy dobrych układach. No i szybkość takiego rozwiązania będzie niestety kosmicznie szybka i porównanie tego do klasycznej Amigi z jej wszystkimi wąskimi gardłami będzie bezcelowa.

Co do gier i portów Red Alert nie był moją ulubioną pozycją alem mam na składzie chyba wszystkie oryginalne edycje tej gry więc byłoby fajnie jakby coś wyszło.
Tylko najpierw proszę o V1200
[#719] Re: RTG i Vampire 600 V2

@Voyox, post #718

Cóż z tego, że CPU i chip graficzny są w jednym chipie, skoro i tak musisz wymieniać dane między różnymi częściami układu (nawet jeśli w jednym FPGA) a pamięcią. Nawet gdybyś miał pamięć wewnątrz FPGA to i tak miałbyś magistralę o skończonej szerokości i wydajności. Co prawda nie widziałbyś jej na zewnątrz, ale ona i tak by była.
Przykładem ograniczonej wydajności tego rodzaju konstrukcji są APU (AMD) czy ich intelowski odpowiednik. Owszem, działa zacnie (w porównaniu do dawnych wbudowanych grafik), ale "klasyczne" rozwiązanie (karta graficzna z własnym GPU i lokalną pamięcią) jest jednak szybsze.
A tak ogólnie, to sam wampir mi się podoba. Do A1200 na pewno kupię (być może do A500 też), jak tylko się pojawi.
Moim zdaniem nie ma co oczekiwać po wampirze Bóg wie czego, głowy urywać nie będzie, na "sikanie na PPC" bym nie liczył. Natomiast można oczekiwać (1) relatywnie szybkiego CPU, (2) braku wąskiego gardła dostępu do ramu na RTG, (3) obecności różnych fajnych i szybkich (patrz punkt 2), ułatwiających życie gadżetów w rodzaju USB, czy karty sieciowej. (4) I to wszystko za umiarkowaną cenę.


Ostatnia aktualizacja: 26.03.2016 16:01:08 przez wali7
[#720] Re: RTG i Vampire 600 V2

@wali7, post #719

No rozwiązanie jest naprawdę szybkie. To wewnątrz chipu.
Miałem okazję porównać. Mam trochę starszych PC na sprzedaż i instalowałem to i owo i porównałem.
Intel G43 z grafiką z Quake 1 GL zrobił ponad 600 fps, kiedy wstawiłem Radeona X800 PCI-ex z 256 MB 256 bit. było około 480 fps.. Więc intel on chip był naprawdę szybki aż się zdziwiłem.
Wiem że mogą to być rozwiązania z różnych epok ale daje to do myślenia.
Wewnątrz chipu znikają opóźnienia które wynikają nawet z długości ścieżek na płytach głównych.

Wszystko to dywagacje, ale niestety zawsze wychodzą na korzyść rozwiązania "on chip".
Wystarczy zobaczyć telefony komórkowe i wszystko jasne... ok, racja
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem