kategorie: A600, Programy, Sprzęt
[#841] Re: RTG i Vampire 600 V2

@Sir_Lucas, post #837

The high end version will be a CPU module that can be added to the baseboard so upgradeability is a great option.

Czyli, jeśli dobrze rozumiem intencje, to będą dwa Vampiry: jeden "low end" do A1200, a drugi "standalone". A "high end" to będzie sam moduł CPU który można włożyć albo do Vampira "low end" 1200, albo do "standalone"?

Jeśli tak, to jest to dosyć ciekawe rozwiązanie... w sumie jakby chłopaki pokombinowali, to może dali by radę zarobić może więcej niż na amigowych Vampirach (albo i nie ), sprzedając sam CPU jako kompatybilny z 68K, tym którzy nadal mają je gdzieś w jakichś urządzeniach poukrywane i potrzebują zamienników?

Ale może nie o to im chodzi, żeby zdobywać nowe rynki, a poprostu o sam moduł CPU do Vampira w sensie np. jak karty procesorowe do A3000(t)/A4000(t) . Chcesz szybciej - wymieniasz na lepszą .

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2016 01:31:31 przez APair
[#842] Re: RTG i Vampire 600 V2

@Ocelot, post #838

Ciężki wybór...


Być może wybór jest bardzo prosty. Akceleratory to czadowa oferta dla tych co mają słabe procki w Amigach, natomiast osobny komputer przy takiej mocy FPGA, po prostu spali na panewce. Należy zaczekać jeszcze z 5 lat, może 10.
Ja oczekuję profesjonalnego komputera. Zabawa na poziomie MiniMig, itp. mnie nie interesuje. Po prostu mam dwie Amigi, jedną z Apollo 040/40 MHz i drugą z BlizzardemPPC+BVision. Komputery FPGA nie zaoferują mi niczego więcej niż to co mam od lat 90-tych.
[#843] Re: RTG i Vampire 600 V2

@Don_Adan, post #840

Amiga umrze wraz z ostatnim człowiekiem, który o niej pamięta.

Apollo "standalone" wcale nie musi być droższe, wystarczy zrobić płytkę ze złączem krawędziowym i w zależności od sytuacji wpinać ją w przelotkę ze złączem krawędziowym A1200, albo w stację dokującą, która byłaby praktycznie samym PCB z portami (uart, spi, i2c, itd), ponieważ wszystko można zmieścić w FPGA i dać zworkę, aby karta wiedziała, czy ma się odnosić do bebechów Amigi, czy do ich implementacji w FPGA.

Sam wybierasz i nie kosztuje cię to nic.
[#844] Re: RTG i Vampire 600 V2

@Andrzej Drozd, post #842

Oprogramowanie dla PPC w klasycznych Amigach niestety nigdy nie powstało - natomiast Nata... przepraszam Vampire w wersji highend pozwoli na uruchamianie kodu 68k z przyzwoitą szybkością.
Z tego co zrozumiałem zniknie też konieczność używania dwóch monitorów (lub przełączania pomiędzy wyjściami video).
[#845] Re: RTG i Vampire 600 V2

@sanjyuubi, post #843

Amiga umrze wraz z ostatnim człowiekiem, który o niej pamięta.

A co powiesz na to, że za 1000 lat archeologowie odkryją "skamieniałości" Amig i zaczną analizować jej fenomen?

Ja np. jestem takim "archeologiem", zajmuję się np. programami, o których praktycznie nikt prócz mnie nie pamięta. Wczoraj np. wydrukowałem sobie dokument z 14 lipca 1986 roku dot. systemu tworzenia przygodowych gier tekstowych. Uwierz mi jak bardzo jest to fascynujące.

P.S. Musimy chyba zrobić podkategorie "Amig". No bo Amiga od Commodore (ta oryginalna), AmigaOne od Eyetech/A-EON, Amiga??? w FPGA to przecież różne Amigi.

Tu nie ma się co wykłócać o nazwę. Zrobienie kategorii wynika ze zwykłej potrzeby. Te komputery różnią się znacząco i chyba normalne jest by je rozdzielić.

Podział zaczyna tworzyć się w obozie klasykowców i wygląda na to, że niedługo każdy będzie miał inną Amigę na biurku.

Ja jestem przeciwnikiem podziałów, ale ludzie sami sobie je tworzą.

Vampire wydaje się ciekawy, ale nie trafia w moje potrzeby. Tak jak napisał kolega Umpal na forum, Amiga słynęła z optymalizacji.

Wolę zająć się optymalizacją software, czyli tym co lubię.

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2016 10:24:56 przez Hexmage960
[#846] Re: RTG i Vampire 600 V2

@Hexmage960, post #845

Hmm... nie rozumiem tego rozumowania że "Amiga słynęła z optymalizacji"... bo zapewne soft pod Vampirkę to optymalizacji nie będzie wymagał ! Panowie skąd się bierze w Was strach przed szybkim CPU w Amidze ? Czyżbyście się obawiali że Apollo będzie za szybkie ? No to mogę Was uspokoić - nie będzie za szybkie i kod jak najbardziej będzie wymagał optymalizacji. A że jej reguły się trochę zmienia niż za "starych dobrych czasów A500" - cóż takie jest życie, trzeba się będzie tych nowych zasad po prostu nauczyć i tyle. I to może być wcale nie mniej interesujące/wymagające niż napisanie szybkiego kodu na A500.
Przypominam że będą całkiem nowe rzeczy - w stylu nowych trybów planar (mieszany chunky/planar). Zapewne po prostu zostaną rozszerzone rzeczy które dobrze się na Amidze sprawdzały jak DPF, szybki copper itp. Dojdzie FPU no i jedna z najciekawszych rzeczy czyli ta cała jednostka SIMD - Vector. Także będzie się czym bawić.

A jeśli chodzi o gry to zapewne starsze 3D będą dość łatwe do portowania ( jak będzie FPU to wszelkiej maści rzeczy na silniku QI powinny ładnie chodzić). O gry 2D to bym się nie martwił (te SDL też) - powinny chodzić OK. Najlepszym tego przykładem jest Gunnarowe 194x - którego silnik nie jest zwykłym kopiowaniem pamięci ale tez robi całkiem dużo operacji w czasie rzeczywistym na pixelach (cienie , glow przy pociskach itp) i ładnie chodzi na Vampirce.
[#847] Re: RTG i Vampire 600 V2

@pisklak, post #846

OK, Vampire dla A1200 zapowiada się bardzo ciekawie. Oczywiście trzymam kciuki za powodzenie projektu. Czy będzie też wersja low-end, czy tylko ta za 500 euro?

Z tą optymalizacją chodziło mi o to, czy programiści będą na nowej Amidze z Vampire kodować cuda w asemblerze, czy zajmą się portowaniem.

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2016 11:52:55 przez Hexmage960
[#848] Re: RTG i Vampire 600 V2

@Hexmage960, post #845

P.S. Musimy chyba zrobić podkategorie "Amig". No bo Amiga od Commodore (ta oryginalna), AmigaOne od Eyetech/A-EON, Amiga??? w FPGA to przecież różne Amigi.


Po długiej i długoletniej obserwacji, doszedłem do wniosku że nie ma żadnych podziałów. Przeszliśmy już burzliwe lata 2000, w których oba "timy" (czerwonych i niebieskich) toczyły liczne wojenki. Wyglądało to tak, że dwa pociągi jadą równolegle w tą samą stronę i ci z jednego pociągu chcieli drugiemu wsadzić szprychę w koło. Mimo że to nie rower, a ci z drugiego chcieli rzucić tortem w pierwszy, mimo że wiatr był w cyrku i tort lądował gdzieś na zapleczu.

W końcu tory się skończyły, nikt nie dogonił peceta i w ten sposób wszyscy, ci co jeszcze pozostali przy Ami, są już w jednym worku. Jak dzieci już zmądrzały i wyrosły ze szczeniackich wygłupów, to czas zjednoczyć siły. Prawda?
Nie chodzi o doganianie peceta, tylko o ratowanie tej naszej idei. Aby przetrwała dla potomnych. Co o tym myślicie?
[#849] Re: RTG i Vampire 600 V2

@Hexmage960, post #845

Wolę zająć się optymalizacją software, czyli tym co lubię.


A chciałoby ci się zająć darmowym kodekiem XviD dla AmigaOS/AROS68k?
Prędzej czy później sprzęt osiągnie odpowiednią prędkość i chcielibyśmy pooglądać na nim filmy.
[#850] Re: RTG i Vampire 600 V2

@pisklak, post #846

Panowie skąd się bierze w Was strach przed szybkim CPU w Amidze ?


Może WinUAE nie używali?OK
[#851] Re: RTG i Vampire 600 V2

@Andrzej Drozd, post #849

O i to jest akurat świetny pomysł. Bo chyba nie ma żadnego playera DivX pod 68k.
RIVA to tylko mpeg1. Optymalizacja jej kodu nie jest taka prosta jak się wydaje nawet z zastosowaniem nowych rozkazów. Po prostu pewne rzeczy trzeba by przepisać chyba trochę inaczej co by w pełni móc z tych nowych 64bit rozszerzeń skorzystać. Ale napisany od podstaw całkiem nowy program to zupełnie co innego. A ze strony Teamu mogę chyba zapewnić o wsparciu takiej inicjatywy. No ale na dzień dzisiejszy to jest na to chyba ciut za wcześnie ( chyba ze komuś nie przeszkadza parę DC.w w kodzie...). Jakby ktoś jednak wyraził jakiekolwiek chęci w okiełznaniu rozszerzeń Apollo to zapraszam na IRCa
[#852] Re: RTG i Vampire 600 V2

@pisklak, post #851

Frogger daje radę z divx
[#853] Re: RTG i Vampire 600 V2

@sanjyuubi, post #843

Jak podpinasz pod Amige, to nie jest to standalone tylko rozszerzenie Amigi. Musi tez miec dodatkowe porty wejscia/wyjscia, mozliwosc podlaczenia zasilania itp, kazde z tych rzeczy podraza taka karte, nie mowiac o tym, ze czesc jest trudna do dostania lub sporo kosztuje. Do tego robocizna czyli montaz tego tez troche czasu zuzywa, wiec na pewno bedzie drozsze. No i tradycyjne dwie czy nawet trzy sprawy, o ktore zawsze bedzie boj:
1. nazwa tego standalone Amiga (?)
2. jaki kickstart, bez licencji (?)
3. jaki system dolaczany do tego standalone
[#854] Re: RTG i Vampire 600 V2

@Don_Adan, post #853

Bez przesady, do zasilania może posłużyć jakikolwiek zasilacz 5V (30zł) o wystarczającej mocy, porty to zwykłe wtyczki za grosze.

1. Jakakolwiek, każdy wie co to naprawdę jest. Może być nawet Megami (po japońsku bogini czy coś w tym stylu)
2. Taki jaki sobie wrzucisz, czyż ludzie nie wysyłają kickstartów do zaprogramowania w Vampire? Można tez zrobić narzędzie uaktualniające taki kickstart.
3. Taki jaki sobie sam zainstalujesz. Jak kupujesz PC, to nie masz obowiązku zakupu z systemem operacyjnym.

Czy będzie droższe czy nie (maks 100zł), to nie ma znaczenia, dalej będzie 3-4 razy tańsze niż stare karty 060, a moduł masz jeden tylko przelotka inna w zależności od zastosowania i upieczone dwie pieczenie na jednym ogniu. Gunnar i tak zrobi co mu się podoba.



Ostatnia aktualizacja: 17.04.2016 17:12:25 przez sanjyuubi
[#855] Re: RTG i Vampire 600 V2

@sanjyuubi, post #854

Nazwa Megami jest oki. Ale co do ceny, to trzeba doliczyc obudowe i myszke jako minimum, pewnie karte SD tez. Co do kickstartu to on jest uzywany z oryginalna Amiga, a nie w standalone, na pewno czesc osob uzna ze tego licencja nie obejmuje, tak samo jak systemu. I zapominasz o jednym uzytkownik wersji standalone nie musi posiadac zadnej Amigi, czyli ani kickstartu ani systemu.
[#856] Re: RTG i Vampire 600 V2

@Don_Adan, post #855

Winuae Amigą też nie jest, a wszyscy używają. Myślę, że to dałoby radę załatwić z Cloanto. Poza tym jest jeszcze darmowy kickstart AROS i sam AROS, choć trochę kulejący.

Ja nie mówię, że Ty akurat musisz kupować wersji "standalone", po prostu wersja modułowa płytki ze złączem krawędziowym która się wpina albo w przelotkę dla złącza A1200, albo w stację zasilającą z portami otwiera nowe alternatywy dla tych co Amig nie mają, a sam Vampire dla A1200 właściwie będzie droższy tylko o to złącze krawędziowe, nie powinno być aż tak dużej różnicy.
[#857] Re: RTG i Vampire 600 V2

@sanjyuubi, post #856

Z tego co wiem to Cloanto mial licencje na uzywanie kickstartow tylko do emulatorow programowych Amigi, a nie do fizycznych Amig, dlatego smieszy mnie to sprzedawanie kickstartow przez Cloanto w formie fizycznej. No ale skoro Amiga Inc jest martwa to nie ma to juz znaczenia. Dla mnie ten twoj pomysl jest slaby. Sorry, ale to nie bedzie wersja standalone tylko jakis symbiont, pasozyt czy cos podobnego. Jedyny ciekawy pomysl dla wersji standalone, ktora pewnie bym wtedy kupil, jest taki, zeby z jakiegos dobrego i w miare taniego laptopa wywalic smieci, czyli procesor Intela (pewnie mozna go nawet sprzedac, co obnizy koszty), a w to miejsce wmontowac taka wersje standalone. Wtedy bylby to laptop z klonem 68k pod kontrola Amigowego OS. Mialby wszystko co uzytkownik sobie zazyczy, np 2GB RAM DDR3, wifi, usb, ethernet gigabit, dvd, micro sd, sata etc. Zreszta czytajac wymagania ludzi co do wersji standalone to akurat by mial wszystko co ludzie sobie tam akurat wymyslili. Nie wiem czy to jest wykonalne, ale na pewno jest duzo lepszym rozwiazaniem, niz standalone do ktorego trzeba iles tam rzeczy dokupic. Oczywiscie drivery musialyby byc napisane, chyba ze z Arosa by sie dalo skompilowac. No i trzeba by znalezc/wybrac odpowiedni laptop.
[#858] Re: RTG i Vampire 600 V2

@Don_Adan, post #857

wywalic smieci, czyli procesor Intela (pewnie mozna go nawet sprzedac, co obnizy koszty), a w to miejsce wmontowac taka wersje standalone


Vampire w Socket Intela ... no nic prostszego ..
[#859] Re: RTG i Vampire 600 V2

@Don_Adan, post #857

To nie jest pasożyt ani symbiot, albo używasz Amigi jako klawiatury, albo wpinasz w płytkę na której masz wyprowadzone złącza. Każdy sobie moze taką płytkę zprojektować sam aby tylko główna część Vampire odczepiała się od złącza A1200 i wtedy możesz robić czego dusza zapragnie. Jeden skowronek wiosny nie czyni, ani Ty ani Ja nie jesteśmy w stanie stwierdzić ie osób będzie chętnych, jednak apollo jako procesor tylko do Amigi po świecie się nie rozpowszechni.
[#860] Re: RTG i Vampire 600 V2

@Ocelot, post #844

Przykro mi, że żyjesz w jakiejś dziwnej rzeczywistości ale dzięki MorphOsowi i AmigaOS4 już od 10 lat można uruchamiać na Amigach nowoczesne programy z dość dobrą prędkością.
[#861] Re: RTG i Vampire 600 V2

@Don_Adan, post #857

No proszę cudotwórca. Jak mogę coś napisać może warto by pomyśleć dodać złączę do podłączenia rozszerzeń które może kiedyś powstaną . Typu jakaś super karta dźwiękowa , albo karta graficzna zewnętrzna.
[#862] Re: RTG i Vampire 600 V2

@Dziadziomiecio, post #861

Przepraszam że się wcinam i odciągam Was od zażartej konwersacji, ale mam pytanko odnośnie zapłaty za vampirka i jego wysyłki.
Jako człowiek nie obyty w tych sprawach chciałbym dopytać osoby. które już otrzymały sprzęt.
-Jaką wysyłkę wybrały?
-czy w opcjach PayPal należy coś pozaznaczać czy porostu wpłacić 150euro + koszty wysyłki
-Czy są jakieś opłaty celne?
- mam Kick 3.1 ale jako kość fizyczna czy mogę jakość zgrać ją z poziomu Workbencha czy osoby , które już dostały swój egzemplarz wysłały obraz pobrany z netu?
Dzięki
[#863] Re: RTG i Vampire 600 V2

@bodzio_man, post #862

Od piątku można znowu składać zamówienie na Vampira.
Może zrobimy jakieś grupowe zamówienie?
Jest ktoś chętny oprócz mnie??
[#864] Re: RTG i Vampire 600 V2

@banan666, post #863

Tak. Ja.
[#865] Re: RTG i Vampire 600 V2

@banan666, post #863

Ja.
[#866] Re: RTG i Vampire 600 V2

@banan666, post #863

Ja też.
[#867] Re: RTG i Vampire 600 V2

@winder, post #866

Utworzyłem listę kolejkową. Jeśli po te 150 EUR + KW to ja też.
1. banan666
2. pong777
3. Vato
4. winder
5. jimmy
[#868] Re: RTG i Vampire 600 V2

@jimmy, post #867

Ta lista kolejkowa to chyba jakaś kpina. Chyba nie sądzicie, że Kipper będzie śledził sobie listę na ppa. Zasady zamówienia są proste, zgłaszasz chęć zakupu, płacisz hajs i czekasz.
[#869] Re: RTG i Vampire 600 V2

@misiek2, post #868

Lista kolejkowa jest do grupowego zamówienia, które zaproponował kolega @banan666. Wiadomo, że indywidualnie można też zamówić tylko przy grupowym choćby taniej wyjdzie przesyłka do PL - zwłaszcza jeśli to ma być od kippera. Gorzej, że dojdzie VAT i cło ale przy 150EUR cło też będzie do zapłacenia. Z VAT to nie wiem czy będzie różnica.
[#870] Re: RTG i Vampire 600 V2

@jimmy, post #869

To z Kanady wysyła?
Dlaczego VAT i cło by miało dojść skoro przedpłacamy a on to tylko wysyła w paczce?
W takim wypadku raczej taniej wyjdzie indywidualnie zamawiać.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem