kategorie: A1200, Karty CF
[#1] [nowy] potrzebna pomoc w budowaniu rozszerzonej amigi klasycznej
Witam Szanownych Amigowców,

Jest to mój pierwszy post na forum, więc chciałem sie przedstawic.

Mam na imię rizn i tak jak większość z nas, byłem przyklejony do amisi przez większość młodych lat.

Amiga zawsze była gdzieś tam w mojej podświadomości, od czasu do czasu odpalałem sobie uae lub oglądałem demka na jutiubie.

Ostatnio dojrzałem do kupna amisi i tutaj pojawia się problem. Jako dawno nie było mnie w środowisku, jestem więc sporym lamerem i nie wiem od czego zacząć.

Otoż chciałbym Amigę 1200 (kości aga), aby dało rade grać w gry klasyczne, oglądać demka, posłuchać modułów na protrackerze, coś porobić na użytkach i pobawić sie workbenchem. Ale też chcę żeby było szybko, ładnie i w hd :)

Chciałbym mieć takiego ładnego scalosa (http://fs-uae.net/wp-content/uploads/2014/01/classicwb-crop-1401172102-01.png)

Oto tak mi się wydaje co potrzebuję:

- amiga 1200
- scandoubler, aby dało rade podłączyć do monitora (czy są jakieś alternatywy?)
- twardziela (z 8gb czy więcej?), czyli chyba teraz w modzie są kary compact flash i przejściowka (nie wiem jak to się nazywa profesjonalnie)?
- jakąś karte turbo (własnie jaką?)
- karta graficzna? czy same turbo wystarczy?
- z 32bg pamięci (czy więcej?)
- emulator stacji dysków

coś jeszcze fundamentalnego brakuje?

Jak mówiłem nie jestem za bardzo (jeszcze) w temacie, więc coś co łatwo będzie skonfigurować i podłączyć (obejdzie sie bez obudowy?).

Za wszelkie sugestie z góry dziękuje. Aha, cena nie gra roli (w granicach rozsądku). Nie chce żadnego badziewia, aczkolwiek jakieś super wypasy też nie są mi potrzebne, bo tego pewnie nie wykorzystam.

Pozdrówka,
Rizn
[#2] Re: [nowy] potrzebna pomoc w budowaniu rozszerzonej amigi klasycznej

@rizn, post #1

Blacik jaki zalinkowałeś ma 800 x 600 i co najmniej 64 kolory. Da się to pocisnąć z AGA jeżeli masz scandoubler Indivision (ja mam Workbencha w 1280 x 1024, ale tylko w 8 kolorach), ale jakoś szczególnie szybko śmigać nie będzie. Bardzo wskazana karta turbo z 68040 albo 68060. Niestety ceny mogą zabić. Ja odpuściłem i poprzestałem na ACA 1221 (68020 @ 28 MHz, 64 MB RAM).

Zamiast dysku polecam SD2IDE i kartę SD. Compact Flash tylko dla cierpliwych masochistów.

Nie wiem skąd ten pomysł ze Scalosem. Moim zdaniem bez sensu, skoro Opus Magellan jest teraz za darmo.

Karta graficzna do A1200 w zasadzie oznacza Mediatora i obudowę tower. Ja bym się nie pchał, ale to tylko moje zdanie. Zdobycie zestawu Blizzard PPC + BVision będzie prawdopodobnie graniczyło z cudem.

Oczywiście większość tych dylematów rozwiąże karta Vampire 1200 o ile się pojawi. Ale na dzisiaj nic o tym nie wiadomo.



Ostatnia aktualizacja: 14.02.2016 19:42:44 przez Krashan
[#3] Re: [nowy] potrzebna pomoc w budowaniu rozszerzonej amigi klasycznej

@Krashan, post #2

Dzięki Krashan za odpowiedź. Bardzo pomocna.

Wydaje mi się, że pojechałem zbyt optymistycznie. Własnie na ebayu zobaczyłem blizzarda ppc za ponad 1000euro! Póki co aż takim hardcorowcem nie jestem :)

Też raczej póki co odpuszczę bawienie sie w towera i mediatora.

Więc chyba zestawik racjonalny to:

- amiga 1200
- scandoubler indivision dla a1200
- ACA1221 (wygląda, że jedyny dostępny akcelerator na retroami i amikit)
- se2ide z sd
- (opcjonalnie) emulator stacji dyskietek

Czy o czymś zapomniałem czy mogę brać sie za zakupy? :)
[#4] Re: [nowy] potrzebna pomoc w budowaniu rozszerzonej amigi klasycznej

@rizn, post #3

Spokojnie wystarczy taki zestaw do grania i oglądania demek.
[#5] Re: [nowy] potrzebna pomoc w budowaniu rozszerzonej amigi klasycznej

@rizn, post #3

Ja emulatora stacji nie kupiłem. Może dlatego, że oryginalna stacja jest na chodzie. Mając kartę turbo i fast większość gier można ładować przez WHDLoad. No ale to już kwestia gustu.

Osobiście chcę pozostać przy Amidze w oryginalnej obudowie, nie zastanawiam się nad wieżą i zabawą w PCI.

Na razie mam taki właśnie zestaw jak Ci zaproponowałem. Do tego, co chcę robić z powodzeniem mi wystarcza. Oczywiście mam oko na rozwój projektu Vampire, bo może on zaowocować kartą turbo o znakomitych osiągach i sensownej cenie. Jakie są ceny starych kart z 040 i 060, sam widziałeś.

Co jeszcze może Ci się przydać, to przejściówka do podłączenia myszy na USB. Sam mam co prawda oryginalną mysz amigową w bardzo dobrym stanie, ale przyznaję, że myszki optyczne są po prostu wygodniejsze, nie wymagają podkładki i precyzja prowadzenia jest lepsza niż myszy z kulką.
[#6] Re: [nowy] potrzebna pomoc w budowaniu rozszerzonej amigi klasycznej

@rizn, post #3

Zamiast Indivision możesz znaleźć monitor który wyświetli obraz PAL, przynajmniej na czas rozbudowy to dobra alternatywa. Ja korzystam z monitora Samsung 941mp z kabelkiem RGB-SCART - szału nie ma ale daje rade (delikatne drganie obrazu).

- ACA1221 to obecnie jedyne rozwiązanie które nie zabija cenowo,
- SD-IDE z kątówką od Krashana (widzę że sie nie reklamował)
- z ACA w sumie wszystko z karty odpalisz z pomocą whdload, emulator traktowałbym raczej jako mało użyteczny gadzet, na to miejsce bym pokombinował z netem do 1200, Youtube nie pooglądasz, ale coś z aminetu ściągnąć lub wymieniać dane przez sieć domową.
- opcjonalnie czytnik kart CF na PCMCIA, do wymiany danych z PC.

Karty graficzne, mediatory i inne wynalazki - nie polecam. Sam mam 1260T z mediatorem, Voodoo itp. Mam spore problemy ze stabilnością tego zestawu - nie mówiąc ile czasu męczyłem się z konfiguracją żeby wszystko w miarę działało. Kanapki z 20 letniej elektroniki są niestety zawodne.
[#7] Re: [nowy] potrzebna pomoc w budowaniu rozszerzonej amigi klasycznej

@codi, post #6

Zamiast Indivision możesz znaleźć monitor który wyświetli obraz PAL, przynajmniej na czas rozbudowy to dobra alternatywa.

Kolega rzin napisał, że nie musi się mocno liczyć z kosztami. Co prawda Indi AGA to nieco ponad 600 złotych, ale moim zdaniem sprzęt jest wart swojej ceny. Widziałem w akcji jeden z tych monitorów wyświetlających PAL (BenQ 702 coś tam) i nie byłem zachwycony. Indivision pozwala też na zmuszenie AGA do rozdziałek w rodzaju 800 x 600, 1024 x 768, a nawet 1280 x 1024 i gwarantuje wyświetlenie obrazu na każdym monitorze z wejściem DVI.

Z drugiej strony, jeżeli taki łapiący PAL monitor ma również wejście DVI, to potem można go użyć z Indivision. Ot wyda się trochę na kabel RGB, który potem zostanie w zapasie.
[#8] Re: [nowy] potrzebna pomoc w budowaniu rozszerzonej amigi klasycznej

@rizn, post #1

Kup najpierw Amigę 1200 + ACA (jakiś Commodore monitor albo TV LCD)
Do środka wsadź twardy dysk chyba, że wolisz kartę CF fuuuj!
Podjedź na pierwsze party jakie namierzysz i tam załatwisz resztę
[#9] Re: [nowy] potrzebna pomoc w budowaniu rozszerzonej amigi klasycznej

@Krashan, post #7


Z drugiej strony, jeżeli taki łapiący PAL monitor ma również wejście DVI, to potem można go użyć z Indivision. Ot wyda się trochę na kabel RGB, który potem zostanie w zapasie.


Dlatego zaznaczyłem że na czas rozbudowy - sam cicho kibicuję Vampirze1200 z cywilizowanym wyjściem video - stąd taka propozycja.

Samsungi mają DVI, mój mam dodatkową zaletę czyli proporcje 5:4 i 1280x1024, co daje całkowity mnożnik przy amigowych rozdzielczościach, jak pamiętam masz u siebie to samo.
[#10] Re: [nowy] potrzebna pomoc w budowaniu rozszerzonej amigi klasycznej

@codi, post #9

Tak, dzięki temu, że Indivision ma opcję podwajania piksela w poziomie, wszystkie tryby AGA, które mają 640 albo 1280 pikseli szerokości są wyświetlane super wyraźnie, bez żadnego rozmycia.
[#11] Re: [nowy] potrzebna pomoc w budowaniu rozszerzonej amigi klasycznej

@rizn, post #1

[oferty sprzedaży proszę wysyłać poprzez prywatne wiadomości lub umieszczać w dziale Giełda]

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2016 23:01:13 przez recedent
[#12] Re: [nowy] potrzebna pomoc w budowaniu rozszerzonej amigi klasycznej

@Krashan, post #2

Zdobycie zestawu Blizzard PPC + BVision będzie prawdopodobnie graniczyło z cudem.

E tam. w ciągu ostatnich trzech miesięcy sprzedałem dwa takie zestawy.
Ale fakt - trzeba wiedzieć co z nimi zrobić. Najgorsze co można zrobić to włożyć taki zestaw do fabrycznej A1200 desktop i oczekiwać że będzie działać.
Niestety nie będzie....
[#13] Re: [nowy] potrzebna pomoc w budowaniu rozszerzonej amigi klasycznej

@stachu100, post #12

Dziękuję Panowie za wielką pomoc :)

Jak mówiłem moje umiejętności (a raczej ich brak) nie są nawet godne na spojrzenie na blizzardy, bvisiony i inne mediatory (lub poczekam na Vampire - może kiedyś to się wydarzy).

Tak więc jestem tutaj z planem:

- amiga 1200

- scandoubler indivision 1200 AGA MK2cr - tutaj raczej wole zainwestować 600zł niż kupować stary monitor. kwestia miejsca, mam pare monitorów z hdmi no i ogólnie wygląda, że scandoubler ma dobre opinie i za dużo się nie krzaczy

- ACA 1221 - bo nic innego nie ma na rynku - czy to cudo jest plug and play czy będzie to trzeba jakoś zainstalować?

- twardziel - tutaj jest mały dylemat. oczywiście karta flash odpada. SD2IDE - sorry za głupie pytanie, czy to jest to? http://amigakit.leamancomputing.com/catalog/product_info.php?cPath=24_78&products_id=883. jeśli nie to gdzie to kupić? Kolega Vato chyba nie jest fanem takiego rozwiązania. Jakie ma plusy klasyczny twardziel?

- myszka usb. dzięki Krashan ponownie za sugestie. Rzeczywiście przejściówka będzie potrzebna. Także od razu przyponina mi się kwesia joysticka. Kupić oryginalny amigowy?

- Codi słusznie wspomniał o necie. Co kupić, aby dało się podłączyć do amigi w oryginalnej obudowie bez kombinowania za dużo?

-emulator dyskietek na razie sobie odpuszcze.
[#14] Re: [nowy] potrzebna pomoc w budowaniu rozszerzonej amigi klasycznej

@rizn, post #3

A ja mam pytanie: czy posiadasz w domu telewizor z wejściem SCART? Bo być może będziesz mógł oszczędzić na scandoublerze.

Ja nie mam doświadczenia z ACA, więc się nie wypowiadam w tej kwestii. Sam posiadam karty od firmy phase5 i polecam Blizzard IV-030/50MHz. Jest to świetna karta i kosztuje ok. 400-500 zł.

Co do SD również nie mam żadnego doświadczenia. Ja używam Amigi w desktopie z tzw. konsolą TOMS, gdzie mogę włożyć twardy dysk 3.5'' i CD-ROM. Gorąco polecam, jeśli uda Ci się taką znaleźć. Jako tradycjonalista polecam do Amigi zwyczajny twardy dysk 2.5''. Na Allegro powinny być w okazyjnych cenach.

Dobrze złożony desktop to frajda.

I na koniec: jak będziesz kupował A1200 to koniecznie u sprawdzonych sprzedawców.
[#15] Re: [nowy] potrzebna pomoc w budowaniu rozszerzonej amigi klasycznej

@rizn, post #13

Joystick kup sobie oryginalny, IMO nie ma co z nim kombinować. Do tego karta sieciowa na PCMCIA.
[#16] Re: [nowy] potrzebna pomoc w budowaniu rozszerzonej amigi klasycznej

@rizn, post #13

ACA 1221 czy to cudo jest plug and play czy będzie to trzeba jakoś zainstalować?

Przede wszystkim bądź świadom tego, że producent wymyślił sobie ciekawy model biznesowy. Mianowicie kupujesz kartę w konfiguracji podstawowej: 9 MB fast, 17 MHz i bez funkcji maprom. Potem możesz sobie odblokowywać funkcje dokupując kody. Ja zrobiłem to za jednym zamachem, za 40 EUR kupując kod odblokowujący wszystko (czyli 64 MB, 28 MHz i maprom).

Instalacja polega na dodaniu do startup-sequence programu ACATune. Jest to niezbędne zwłaszcza gdy masz Kickstart 3.0 (a nie 3.1), bo wtedy fast RAM nie doda się automatycznie (bez uruchomienia ACATune).

SD2IDE - sorry za głupie pytanie, czy to jest to?

Nie. To jest adapter Compact Flash. SD2IDE to jest np. to:
http://allegro.pl/przejsciowka-adapter-sd-na-ide-44-pin-2-5-amiga-i5325433313.html
http://allegro.pl/przejsciowka-sd-na-ide-44-pin-2-5-adapter-amiga-i5576766676.html

Do tego polecam jeden z moich adapterów. One nie są niezbędne, można podłączyć SD2IDE zwykłą taśmą 44-żyłową i też będzie działać. Moje adaptery rozwiązują problem ciągłego świecenia diody HDD w Amidze z takim konwerterem i temat zamocowania SD2IDE. Tu robię sam sobie reklamę, żeby było jasne, wybór jest Twój.

Jakie plusy ma klasyczny twardziel? Chyba tylko pojemność (jeżeli ktoś potrzebuje więcej niż 64 GB...) oraz klimatyczny szum i cykanie głowic . Ewentualnie czasem cena, takie dyski można trafić w cenie karty SD... Albo wyrwać z jakiegoś starego laptopa.

Co do joysticka to sam mam dylemat. Są nowe joysticki Competition Pro, ale jakoś ich forma mnie nie przekonuje, wolę klasyczną rączkę, którą można pewnie ująć w dłoń. Jako że jestem dłubaczem, pewnie kupię jakiś uszkodzony staroć i przerobię na przemysłowe mikroprzełączniki.

Najprostszym rozwiązaniem kwestii sieci jest karta sieciowa na PCMCIA, trzeba tylko kupić model działający z jednym ze sterowników na Aminecie.
[#17] Re: [nowy] potrzebna pomoc w budowaniu rozszerzonej amigi klasycznej

@rizn, post #13

Kolega Vato chyba nie jest fanem takiego rozwiązania. Jakie ma plusy klasyczny twardziel?

- jest tani (za 20 zł kupisz 20GB)
- działa (od 20 lat)
- jest koszerny

Za czasów Amigi nie było mnie stać na 2,5" więc używałem 850mb dużego dysku.
Było z tym trochę kombinowania, ale było to lepsze niż 2 pudła dyskietek.
Teraz 2,5" są prawie za darmo i miło sobie pstryka jak wczytuje.
Karty CF też są dobre bo działają (jednak nie zawsze dobrze i nie każda).
Jednak przy cenie prawdziwych dysków lepiej mieć normalnie niż kombinowanie szeroki uśmiech

Mi tu leży z 5 dysków to na CFy szybko nie przejdę hehehe!

Na allegro jest ich masa link

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2016 10:46:42 przez Vato
[#18] Re: [nowy] potrzebna pomoc w budowaniu rozszerzonej amigi klasycznej

@rizn, post #13

SD2IDE - sorry za głupie pytanie, czy to jest to?


Kupiłem adapter SDIDE od Sordana (49zł) z kartą Transcenda 8GB działa wyśmienicie. Linki wkleil Krashan.

Z joyami zostaje kupić coś ze starych amigowych, dla fanów padów czytałem że pasują 3 przyciskowe od Segi Megadrive.

Osobiście noszę się z zamiarem złożenia arcade sticka do Amigi, odpadnie problem z sprężynkami i innymi częściami które potrafią padać w tradycyjnych joyach. Jedyny minus to wygoda użytkowania.
[#19] Re: [nowy] potrzebna pomoc w budowaniu rozszerzonej amigi klasycznej

@Krashan, post #16

Moim zdaniem A1200 aca1221 z full kodem dysk 2,5 cala np. IBM 2gb (fajnie bzyczy),jak lubisz to monitor amiga m1538s jak nie to lcd jakiś telewizorek i koniecznie karta sieciowa na pcmcia ..najlepiej na kablu nie wifi bo proc i tak w aca nie szaleje a wifi odbiera moc. Ja mając taki zestaw poł roku intensywnej zabawy miałem ..zanim wookie ,amftp,ibrowse i yam zaśmigały poprawnie jak to zacznie ci działać to żadne goteki nie będą ci potrzebne. Mnie tak to zabrało ,że niedawno trafiłem sprzęt wysokiej klasy i natychmiast go sprzedałem , bo a1200 pochłonęła 180 dni po 20 h na dobę i 12 kilo mniej..:) a4000 chyba by mnie zabiła. (Kiedyś sobie znowu kupię ale na pewno nie teraz)
[#20] Re: [nowy] potrzebna pomoc w budowaniu rozszerzonej amigi klasycznej

@Adamza, post #19

A jeśli czujesz się na siłach to zamiast a1200 rozbudowywać startuj na a4000 ale to wcale nie są proste sprawy jak zmiana dyskietek grając w gierkę wiec musisz ocenić swój potencjał bo po co armatę na muchę wystawiać.
[#21] Re: [nowy] potrzebna pomoc w budowaniu rozszerzonej amigi klasycznej

@rizn, post #13

Kolejny problem z adapterami i kartą (i to nie jest pierwszy taki przypadek)
problem
...i masz kolejny przykład dlaczego wolę normalne dyski.
[#22] Re: [nowy] potrzebna pomoc w budowaniu rozszerzonej amigi klasycznej

@Vato, post #21

Kolejny problem z adapterami i kartą Compact Flash. SD rulez .
[#23] Re: [nowy] potrzebna pomoc w budowaniu rozszerzonej amigi klasycznej

@Krashan, post #22

Też wolałbym twardy dysk ale nie zamontuje wtedy turbo a A600, z sd nie ma takich cyrków?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2016 21:37:34 przez zorkadar
[#24] Re: [nowy] potrzebna pomoc w budowaniu rozszerzonej amigi klasycznej

@Krashan, post #22

Jak ktoś lubi kątówki, przelotki i zwarcia to jasne.
Jak się lubi błędnie świecące diody to oczywiście.
I jeszcze inne problemy

to jak najbardziej SD jest OK
Mam w Amidze 600 rozszerzenie RAM i twardy dysk.

Jeśli chcesz kartę turbo to poczytaj o Vampire 600 V2 zanim kupisz jakiś syf i przelotki/adaptery SD

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2016 21:50:04 przez Vato
[#25] Re: [nowy] potrzebna pomoc w budowaniu rozszerzonej amigi klasycznej

@Vato, post #24

Teraz to już zaczynasz złośliwie przesadzać. Po to zaprojektowałem te urządzonka, żeby problemów nie było. I nie ma. Poza tym jeżeli ktoś ma np. turbo w A600 albo Indivision w A1200, może sobie Twój dysk twardy oprawić w ramki i powiesić na ścianie. Dodajmy jeszcze do tego, że dysk, zwłaszcza jakiś dwudziestoletni antyk, obciąża zasilacz znacznie bardziej niż SD2IDE.
[#26] Re: [nowy] potrzebna pomoc w budowaniu rozszerzonej amigi klasycznej

@Krashan, post #25

Sorki, nie chciałem złośliwie :) Po prostu w każdej mojej Amidze lata hdd bez problemu ale fakt nie mam Indi i nie chcę mieć :)

Karta turbo Vampire chyba jednak rozwiązuje większość tych problemów a skoro on jest przed zakupem to powinien rozpatrzyć zakup tej karty.

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2016 21:53:27 przez Vato
[#27] Re: [nowy] potrzebna pomoc w budowaniu rozszerzonej amigi klasycznej

@Vato, post #26

No właśnie Vampire jest jedną z tych kart do A600, które eliminują możliwość normalnego włożenia dysku 2.5". Fakt, że Vampire ma własny slot SD (i znów SD, hehehe), który przyszłościowo będzie znacznie szybszym „dyskiem” niż SD2IDE na porcie z płyty, ale póki co ten ficzer jeszcze nie działa.

Vampire chyba jednak rozwiązuje większość tych problemów a skoro on jest przed zakupem to powinien rozpatrzyć zakup tej karty.

Myślę, że rozważanie zakupu Vampire do Amigi 1200, patrz post #1, jest mocno przedwczesne.
[#28] Re: [nowy] potrzebna pomoc w budowaniu rozszerzonej amigi klasycznej

@Vato, post #26

Karta turbo Vampire chyba jednak rozwiązuje większość tych problemów a skoro on jest przed zakupem to powinien rozpatrzyć zakup tej karty.


Tyle ze V1200 na razie nie ma i nie wiadomo kiedy się pojawi.

Dla mnie ważnym argumentem za SDIDE jest właśnie zasilanie czyli marginalne obciążenie zasilacza pamięcią masowa. Od biedy można przenosić dane z PC na karcie SD, wiem mało to bezpieczne, ale szybkie i wygodne - wystarczy czytnik za 10zl.
[#29] Re: [nowy] potrzebna pomoc w budowaniu rozszerzonej amigi klasycznej

@codi, post #28

Od biedy można przenosić dane z PC na karcie SD, wiem mało to bezpieczne, ale szybkie i wygodne - wystarczy czytnik za 10zl.

Swojej głównej karty SD nie używam do przenoszenia danych, wszak wymaga to za każdym razem rozkręcenia Amigi, oraz – ze względu na to, że systemowa karta jest sformatowana w FFS – odpalania WinUAE. Z tego rozwiązania skorzystałem do zainstalowania systemu spod WinUAE. Czytnik SD mam w laptopie wbudowany.

Do przenoszenia danych sprawiłem sobie zestaw: czytnik CF na PCMCIA i wkładany do niego adapter SD/CF . Mimo podwójnego wkładania jest to całkiem sprawna metoda i wolę tak, niż sieć i FTP. Oczywiście tym razem karta SD jest sformatowana w FAT i mogę zapisywać na niej pliki bezpośrednio spod Linuksa. Na Amidze sprawę załatwiają pakiety CFD i FAT95.
[#30] Re: [nowy] potrzebna pomoc w budowaniu rozszerzonej amigi klasycznej

@Krashan, post #29

Swojej głównej karty SD nie używam do przenoszenia danych, wszak wymaga to za każdym razem rozkręcenia Amigi.


Mam Towera, więc i do PCMCIA muszę budę rozbierać, no i faktycznie trzeba odpalić UAE. U mnie natomiast karta CF działa w PCMCIA raz na 8, będę musiał spróbować z adapterem CF/SD/MicroSD.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem