[#1] Artykuły o Amidze w prasie "niebranżowej" - skany
Cześć

Wczoraj, na gadaczu, obiecałem Adamowi, że wrzucę zdjęcie artka dotyczącego Amigi, który ukazał się w pażdziernikowym wydania Neo-Plus z 2006 roku. Tekst interesujący chyba przede wszystkim dlatego, iż autor zakończył go wzmianką o Amiga OS4, MorphOS i Pegasosie.
Rzecz, wydawałoby się, niebywała - toć to pismo o giereczkach video dla dzieci a nie prasa, po któej spodziewalibyśmy się szerszej wiedzy w temacie tak Amigi*.
Może to też dobry pretekst by wrzucać do wątku skany artykułów dotyczących Amig, które ukazywały się nie zawsze tam gdzie byśmy się tego spodziewali.





*Akurat chłopaki z N+ to (dawni) fani Amig więc ich wiedza w tym temacie dziwić nie powinna
[#2] Re: Artykuły o Amidze w prasie "niebranżowej" - skany

@michalmarek77, post #1

Brytyjski "GAMES ™" też czasem, w swej sekcji retro, wrzuci coś odnośnie Amig.
Poniżej skan ciekawego wywiadu z "legendami" amigowego gamedev'u.


[#3] Re: Artykuły o Amidze w prasie "niebranżowej" - skany

@michalmarek77, post #1

PSX EXTREME 12/98r Norbi wspomina o przeglądaniu www na Amidze
[#4] Re: Artykuły o Amidze w prasie "niebranżowej" - skany

@philipo, post #3

Dobre. Choć ekipa tego periodyka to także amigowi gracze :) Pamięta ktoś gdzie zaczynali Ściera i Star ? :)
[#5] Re: Artykuły o Amidze w prasie "niebranżowej" - skany

@michalmarek77, post #4

Norbi też chyba dział na Amigowej Scenie ?
[#6] Re: Artykuły o Amidze w prasie "niebranżowej" - skany

@philipo, post #5

Pewnie. Artki HiV'a na długo przed PSX Extreme pojawiały się w zinie "Silesia"...
Gdzie nie lookniesz - Amiga gdzieś się czai.
[#7] Re: Artykuły o Amidze w prasie "niebranżowej" - skany

@philipo, post #3

Ale zajefajna reklama Amigi i jej systemu OK
[#8] Re: Artykuły o Amidze w prasie "niebranżowej" - skany

@michalmarek77, post #6

Tu tekst o A500 z PSE:


* autor stawia dosyć śmiałą tezę, że CDTV i CD32 były przyczyna upadku Commodore

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2016 09:20:33 przez philipo
[#9] Re: Artykuły o Amidze w prasie "niebranżowej" - skany

@philipo, post #8

I jeszcze o CD32:


Ostatnia aktualizacja: 30.09.2016 10:13:43 przez philipo
[#10] Re: Artykuły o Amidze w prasie "niebranżowej" - skany

@philipo, post #9

Spoko OK
[#11] Re: Artykuły o Amidze w prasie "niebranżowej" - skany

@BULI, post #10

Jeszcze skany ze starego Clicka! rocznik 2003:

[#12] Re: Artykuły o Amidze w prasie "niebranżowej" - skany

@philipo, post #11

Kiedyś w Rzeczpospolitej (lata 90 początek) były artki o grach w tym o Amidze i grach. Co prawda czarno-białe, ale zawsze. Kiedy chodziłem do Ekomika to zbierało się takie rzeczy i marzyło o komputerze w ogóle. Nie to co dziś.
[#13] Re: Artykuły o Amidze w prasie "niebranżowej" - skany

@KM, post #12

W najnowszym numerze PC Format 11/2016 na stronie 86 jest artykuł o emulacji Amigi na PC za pomocą WinUAE (jest wzmianka o PPA). Spis artykułów o Amidze w polskich czasopismach nie-amigowych można znaleźć na tej stronie.
[#14] Re: Artykuły o Amidze w prasie "niebranżowej" - skany

@michalmarek77, post #1

Cyber - Lato 1996.
Amiga w internecie, 2 stronki.
link do skanu
[#15] Re: Artykuły o Amidze w prasie "niebranżowej" - skany

@adam_mierzwa, post #14

Kolega misha przypomniał projekt archive.org, a konkretnie jego amigową część której zbiory rosną w sposób imponujący.

Więcej informacji o zbiorach - w tym wątku:
Amiga World Magazine i inne

Poniżej skompilowane (tylko strony amigowe pisma) kilka numerów BYTE w których coś było o Amidze:
BYTE Vol 10-08 1985-08 - The Amiga - numer z premiery Amigi

BYTE Vol 11-09 1986-09 - The 68000 Family

BYTE Vol 11-13 1986-12 Graphics Algorithms
[#16] Re: Artykuły o Amidze w prasie "niebranżowej" - skany

@adam_mierzwa, post #15

Interesujące OK
[#17] Re: Artykuły o Amidze w prasie "niebranżowej" - skany

@michalmarek77, post #1

Nie w prasie papierowej ale na portalu o grach PPE TOP 10 najlepszych gier z Amigi
[#18] Re: Artykuły o Amidze w prasie "niebranżowej" - skany

@adam_mierzwa, post #15

Było takie czasopismo "CD Magazyn". Lubiłem je bo było głównie o shareware. To było jedno z tych normalnych czasopism jakich mi teraz brakuje.
Z takich cech charakterystycznych - wszystkie teksty były niepodpisane - jedynie we wstępniakach widniał Michał Anioł. Fajne było to że nie było w piśmie żadnych reklam.
Mam tylko trzy numery - 7,9 i 10, w tych dwóch ostatnich był kącik amigowy. Wrzucam skan z nr 9 - 9 stron złożone do PDF (19 MB) >cdm_9<
[#19] Re: Artykuły o Amidze w prasie "niebranżowej" - skany

@adam_mierzwa, post #18

Złożyłem jeszcze przed chwilą nr 10 >cdm 10<

Mam jeszcze na uwadze artykuł w prasie branżowej (GFX) o programach do DTP, gdzie jest wśród nich PageStream, ale w tej chwili nie mam dostępu, pewnie po świętach.
[#20] Re: Artykuły o Amidze w prasie "niebranżowej" - skany

@adam_mierzwa, post #19

ŁAŁ - To są klimaty w których się pławiłem gdy jeszcze siedziałem przy Amidze. Dzięki za te skany. :)
[#21] Re: Artykuły o Amidze w prasie "niebranżowej" - skany

@ZbyniuR, post #20

No nie wspomniałem wcześniej, ale podobało mi się tam właśnie język jakim były pisane teksty, to była wtedy gazetka dla mnie :) Jeszcze dwa numery wyszło po temu i pismo padło.

Tymczasem obiecany artek z PageStreamem w tle z 1998 roku. Nie jest to typowy tekst amigowy. GFX to było takie niskonakładowe, ładnie wydane, czasopismo dla profesjonalistów. Renderowanie, poligrafia, stacje robocze - takie klimaty. Artykuł jest porównaniem wiodących wtedy programów DTP: Adobe PageMaker 6.5, QuarkXpress 3.3, Corel VENTURA 7 i PageStream 3.2. Jest go tam niewiele ale zrzuty są spod Amigi i te parę zdań jest, zawsze coś.
>GFX 6<
[#22] Re: Artykuły o Amidze w prasie "niebranżowej" - skany

@adam_mierzwa, post #21

Trochę spaściłem sprawę, bo jedna strona "wyleciała"; poprawiona wersja tutaj:
>GFX_06_DTP

Dzisiaj wywiad z Grzegorzem Rogalą. Facet zajmował się animacją w latach 90-tych. Tekst ma trzy strony, wątek amigowy jest mniej więcej od połowy pierwszej do połowy drugiej strony. Trochę realiów tamtych czasów, czyli jak zarobić Amigą na "Silikona":
>GFX_01_Rogala
[#23] Re: Artykuły o Amidze w prasie "niebranżowej" - skany

@adam_mierzwa, post #22

Super artykuł- PageStream w porównaniu z innymi wiodącymi programami OK

Bardzo fajne wydawnictwo- trzeba będzie zaglądnąć o czym chłopaki w nim pisali ok, racja
[#24] Re: Artykuły o Amidze w prasie "niebranżowej" - skany

@adam_mierzwa, post #22

dzięki za przypomnienie GFXa
w latach 97-99 prenumerowałem - mam do tej pory. była w nich masa dobrego materiału. zwłaszcza w czasam kiedy już interesowały mnie silicony
muszę sobie zajrzeć do piwnicy i odświeżyć sobie te gazetki. pewnie zrobię jakieś małe wrzutki do sieci...
[#25] Re: Artykuły o Amidze w prasie "niebranżowej" - skany

@adam_mierzwa, post #22

dr Grzegorz Rogala- świetny wywiad i historia z Amigą w tle, albo raczej z Amigą w roli głównej i Siliconem w tle
[#26] Re: Artykuły o Amidze w prasie "niebranżowej" - skany

@michalmarek77, post #1

Zmotywowaliście mnie do sięgnięcia do szafy i wygrzebania dwóch numerów periodyka Info z września '98 szeroki uśmiech To była taka bezpłatna gazetka reklamowa, zawierająca oferty sklepów komputerowych z Opola, a na jej łamach można było przeczytać także tekstowe wypełniacze, np. Kącik Amigi Właściwie to nie pamiętam już jak trafiły tam moje wypociny Mniejsza o KA. Ówczesny cennik Amig z Arwalu to dopiero ciekawostka Po kliknięciu otworzy się zdjęcie w większej rozdzielczości.

[#27] Re: Artykuły o Amidze w prasie "niebranżowej" - skany

@adam_mierzwa, post #22

Super te artykuły.OK Dzięki szeroki uśmiech
[#28] Re: Artykuły o Amidze w prasie "niebranżowej" - skany

@tbone, post #26

Wynika z tego artka "Kącik Amigi #1", że monitor VGA można podpiąć tylko do Amigi ze scandoublerem albo kartą graficzną
[#29] Re: Artykuły o Amidze w prasie "niebranżowej" - skany

@agrajek, post #28

Przegapiłeś przecinek albo za szybko czytasz

Te ostatnie można bezpośrednio podłączyć do komputera (tylko w przypadku A1200 i 4000), za pomocą tzw. ScanDoublera (wszystkie Amigi) lub do karty graficznej."
[#30] Re: Artykuły o Amidze w prasie "niebranżowej" - skany

@adam_mierzwa, post #15

dla wspominających odległe czasy, warto poczytać jak zwykli użytkownicy (a nie redaktorzy gazet) odbierali Amigę w 1986 roku.

link
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem