[#151] Re: Artykuły o Amidze w prasie "niebranżowej" - skany

@wali7, post #150

Biorąc pod uwagę odsetek amigowców dajmy na to w 1994r. który miał turbo w stosunku do wszystkich posiadaczy amigi to trochę tak jest. W większości ci co wydali ciutkę więcej i wierzyli (bądź nie) w reaktywację Amigi i kolejne warte uwagi modele to skupili się w swoich środowiskach nadal organizując zloty, party etc. Jedni po drodze z amigą się rozeszli. Inni poszli w ng. Ale w międzyczasie luki zaczęły uzupełniać osoby, które amigę kiedyś tam mieli i chcieliby znów mieć w nieco przystępniejszej formie. Stąd mroocheck, ryś, sum, jerry ;) Stąd nowe mobaski i obudowy. Stąd nowe rozszerzenia. Ale w momencie premiery w/w gier rozbudowane amigi to była garstka zapaleńców, a nie coś na porządku dziennym w amigowej społeczności. Można by to porównać do posiadaczy monstera (fyi najczęściej kupowana karta z VooDoo - firmy Diamond) albo GeForce 256 (albo GF 8800 Ultra, albo RTX2080) w momencie ich premiery - takie dość elitarne grono :) I nie, nie czaruję... na początku lat 90tych znacząca większość turbo jaka była to 68020@28MHz dla A500 lub coś w ten deseń. 1230 '93, więcej modeli w '94 i później, 1240 - '94/95 :) W połowie lat 90-tych jeśli jakieś turbo było standardem to raczej 030 - a to tylko standard wśród posiadaczy turbo, bo nieposiadających i tak było wielokrotnie więcej.
[#152] Re: Artykuły o Amidze w prasie "niebranżowej" - skany

@abcdef, post #151

Czytając artykuł odniosłem wrażenie, że autor pisze także z punktu widzenia czasów współczesnych, nie tylko realiów ówczesnych. Doskonale zdaję sobie sprawę, że olbrzymia większość Amig to były nierozbudowane A500, jednak większość tytułów 3d była pisana na lepiej wyposażone maszyny, więc robienie takiej recenzji zbiorczej z punktu użytkownika gołej A500 to jakby próbować prowadzić eksplorację wraku Titanica z użyciem rurki i okularków basenowych kupionych za 50 zł w Decathlonie. Cóż, "Power without the price" to było hasło konkurencji
Ostatni akapit odpowiadający na pytanie "czy jest sens w grania w jakiś amigowy FPS" odnosi się zdecydowanie do współczesności, a dzisiaj doposażenie Amigi w jakiejś fajne turbo nie wiąże się z koniecznością sprzedaży własnej nerki.
Na marginesie, będąc studentem, kupiłem sobie w roku 1996 (w komisie) używanego Blizzarda IV (68030 50 MHz), wystarczyły bodajże dwa miesięczne stypendia naukowe.
[#153] Re: Artykuły o Amidze w prasie "niebranżowej" - skany

@wali7, post #152

...będąc studentem, kupiłem sobie w roku 1996 (w komisie) używanego Blizzarda IV (68030 50 MHz), wystarczyły bodajże dwa miesięczne stypendia naukowe.

Jak to się mówi?
"Jeżeli ktoś chce to szuka sposobu, jeżeli nie chce to szuka powodu."
Też uważam, że jeżeli ktoś naprawdę i bardzo chciał to miał. A jeżeli tylko mu się wydawało, że chce to miał tonę wymówek zakończonych wizytą w sklepie komputerowym z typowymi pecetami.
[#154] Re: Artykuły o Amidze w prasie "niebranżowej" - skany

@MDW, post #153

Święte słowa.
[#155] Re: Artykuły o Amidze w prasie "niebranżowej" - skany

@jimiche, post #154

ok, racja
[#156] Re: Artykuły o Amidze w prasie "niebranżowej" - skany

@philipo, post #149

Amiga Extreme - wydawnictwo specjalne redakcji magazynu PSX Extreme

Ruszamy z przedsprzedażą - link

Dostępne okładki:

Lotus Esprit Turbo Challenge
Another World
Sensible World of Soccer
Superfrog
The Secret of Monkey Island
Flashback
limitowana wersja (400 egz.) ze różnymi wersjami Amigi


Po Saturnie, Dreamcaście i PlayStation 2 mogliście oczekiwać wydana specjalnego poświęconego kolejnej konsoli. No i jest - w połowie konsola do gier, w połowie komputer, z duszą prawdziwej rozrywki rodem z automatów arcade – Amiga w extremalnym wydaniu. Kultowy sprzęt, który zdominował przełom lat 80. i 90., wychował przynajmniej jedno pokolenie cyfrowych artystów, wyznaczył nowe szlaki demoscenie, a przede wszystkim oszołomił graczy kolorami, dźwiękiem i niezwykłymi grami. Trudno więc było pominąć taką maszynerię wśród wydań specjalnych PSX Extreme.

Na 116 stronach drukiem redakcja PSX Extreme starała się wydobyć esencję amigowości: komputera promowanego w USA przez Andy’ego Warhola i Blondie, a w Europie znanego w schludnej formie Amigi 500, która błyskawicznie podbiła serca graczy, a ci poczuli się przed domowym ekranem zupełnie jak w salonie gier arcade. Odsłonimy nieco tajemnic, przyjrzymy się konsolom z logiem Amigi, a także mniej znanym prototypom (co by to było, gdyby pojawiły się na rynku!). Wydanie specjalne magazynu PSX Extreme poświęconego Amidze już teraz można zamawiać w przedsprzedaży. Premiera Amiga Extreme została zaplanowana na 20 czerwca 2024 r.

Wewnątrz numeru przeczytacie m.in. amigowe wspominki (redaktorów i weteranów związanych w ten lub inny sposób z Amigami). Do tego niemal 75 recenzji klasycznych gier i bogato ilustrowany przewodnik po cyfrowej rozrywce przez prawie cztery dekady z Amigami – od 1985 roku i Amigi 1000 po 2024 rok i TheA500 mini.

Wśród recenzji największych hitów, materiałów przekrojowych i publicystycznych przygotowaliśmy dla Was:

● Amiga: prototypy i porzucone projekty
● Test TheA500 mini – jak grać na „nowej” Amidze
● Skoczny temat: Superfrog i klasyczne, amigowe platformówki
● Horror(soft) na ekranie: Elvira, Waxworks i Personal Nightmare
● Kultowe dungeon crawlery: Dungeon Master 1 i 2, Chaos Strikes Back,
● Komputerowe flippery: Pinball Dreams i spółka
● Ishar i francuski styl tworzenia gier RPG
● Ambermoon i Amberstar – wspaniałe, niemieckie RPG Thalionu
● Gdzie pracowały niegdyś Amigi?
● CDTV i CD32 – czy Amigi sprawdziły się jako konsole do gier?
● Przygody Ricka Dangerous
● Zapach papieru: polskie magazyny, które wypromowały Amigi:
● Trackery, DJ-je i scena techno – jak Amigi przedefiniowały cyfrową muzykę
● Demoscena – przegląd najlepszych dem
● Another World i Flashbach – wielkie hity francuskiego Delphine Software
● Teraz Polska: w co polskiego warto zagrać na Amigach, a co lepiej omijać
● Narodziny i ewolucja obcego: Alien Breed i Team 17
● Królestwo za Dooma: amigowe klony, w które zagramy na Przyjaciółce
● Mortal Kombat i inne bijatyki
● Gry w małe ludziki i stworki: Worms, Lemmings, The Settlers, Mega lo Mania, Cannon Fodder, Populous, Powermonger,
● Cztery dekady z Amigami – jak zmieniał się rynek gier wydanych na Amigi
● Niemal 75 recenzji (m.in.: Lost Dutchman Mine, North & South, Prehistorik, Walker, Banshee, Ruff ‘n’ Tumble, Breathless, Gloom, Zeewolf, Agony, Elfmania, Civilization, Mega lo Mania, Another World, Lotus, Franko, The Settlers, Pirates!, Gunship 2000, Cytadela, Heimdal 2, Colonization, Desert Strike)
● Arcadia: Amiga jako automat arcade
● Emulacja – to proste, czyli jak opakować amigową gre w emulator i komfortowo się bawić
● Wirtualny cover disk: najnowsze gry na Amigę gratis!

Aktualnie trwa przedsprzedaż tego wydania. Amiga Extreme dostępna jest w sześciu wariantach standardowych okładek (Lotus Esprit Turbo Challenge, Another World, Sensible World of Soccer, Superfrog, The Secret of Monkey Island, Flashback) oraz w limitowanej edycji specjalnej okładki z różnymi wersjami tego kultowego sprzętu (sprawdźcie inne aukcje). W przedsprzedaży możecie liczyć na promocje względem regularnej ceny i zamówić wydawnictwo za 29,99 PLN + koszt dostawy. Przedsprzedaż trwa do 9 czerwca i tylko do tej daty obowiązuje promocyjna cena. Od 17 czerwca rozpoczniemy wysyłkę do osób, które zamówiły swój egzemplarz (lub egzemplarze). Od 20 czerwca numer specjalny Amiga Extreme będzie można zamówić w cenie 34,99 zł.

Ważne! Publikacja nie będzie dostępna w sprzedaży stacjonarnej (saloniki prasowe itp.). Wydanie można nabyć poprzez Allegro w promocyjnej cenie w przedsprzedaży do 9 czerwca lub od 20 czerwca w regularnej cenie.














Ostatnia aktualizacja: 27.04.2024 17:01:31 przez philipo
3
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem