[#1] Amiga 2000 - pytania
Hejka. :)

Właśnie zakupiłem swoje mega marzenie Amigę 2000. Dodatkowo mam w niej kartę Oktagon 2008 z 2 MB Fastu i dyskiem SCSI 250 MB :) oraz A2320 (Amber) czyli scandoubler. Wypas :), ale mam pytania. ;) Czy Oktagon 2008 obsłuży jednocześnie HDD i CD-ROM? To się podłącza na jednej taśmie (w SCSI się nie orientuję)? Czy do Oktagona są potrzebne sterowniki, bo przepatrzyłem obecnie zainstalowany system i nic "oktagonowatego" :) nie widzę (chciałbym sobie nowy system sam zrobić).
Interesuje mnie jaka to wersja, wydaje mi się, że na płycie jest rev. 6, Ami ma 1 MB Chipu (da się to jakoś powiększyć do 2 MB?), kości ECS, więc wydaje mi się, że to jeden z ostatnich modeli.

No i na koniec ktoś ma jakieś sensowne doświadczenia z dodatków w stylu karty turbo GVP, Blizzard (raczej min. 040)? Oczywiście wszelakie opinie na temat innych dodatków również mnie interesują.
[#2] Re: Amiga 2000 - pytania

@radzik, post #1

1. Do sterownika SCSI możesz podłączyć do 7 urządzeń i mogą do być dyski twarde, cd/dvd, skanery, zipy, pamieci taśmowe i wiele innych. A więc na jednej taśmie możesz mieć i dysk twardy i cd, kwestia tylko ustawienia odpowiednio zworek. Na ostatnim urządzeniu na taśmie trzeba ustawić także zworkę terminacja.
2. Do oktagona są sterowniki:
http://amiga.resource.cx/exp/search.pl?product=oktagon+2008&company=
(nie muszą się nazywać oktagon)
3. Można w Amidze 2000 z nowszą wersją płyty uzyskać 2 MB CHIP RAM, ale wymaga to wymiany kości Agnus. Lepiej dokupić kartę graficzną na Zorro i będzie szybciej, jak i dużo lepiej (np. większa rozdzielczość).
4. Ja miałem kartę turbo GVP G-Force w Amidze 2000 z 040/33. Amiga chodzi zdecydowanie szybciej i do jakiejkolwiek pracy w sumie jest wymagana. Ma ona dodatkowo własny sterownik SCSI, który się sprawuje dużo lepiej od Oktagona, a dysk, pamięć i procesor mają do siebie szybszy dostęp (niż przez Zorro). Ponadto ma karcie takiej można uzykać wreszcie większą ilość pamięci FAST RAM (więcej niż 8 MB - do 128 MB). Karta u mnie sprawowała się bardzo dobrze i mogę ją polecić, bo jest naprawdę udana. Jedyne co wymaga to ROM w wersji min. 2.0 - ja u siebie miałem 3.1. Wadą kart GVP jest to, że ciężko do nich dostać pamięci - nietypowe simmy firmy GVP. Blizzard jest tutaj zdecydowanie lepszy, gdyż ma zwykłe simmy. No i w Blizardzie można mieć Motorolę 68060. Natomiast Blizzardy są dużo droższe.



Ostatnia modyfikacja: 09.01.2009 14:02:56
[#3] Re: Amiga 2000 - pytania

@AS, post #2

Czyli na jednej taśmie mogę podłączyć więcej niż dwa urządzenia?

A co do karty GVP 040 to chyba temat trudniejszy do dostania niż Blizzard niestety.

O karcie grafiki to nawet myślałem o Picasso II (słabizna, ale myślę, że dla hobby wystarczająca). A co robi moduł Pablo?
[#4] Re: Amiga 2000 - pytania

@radzik, post #3

1. Na jednej taśmie możesz podłączyć do 7 urządzeń SCSI
2. Niedawno sprzedałem (niestety, ale trzeba było) swoją Amigę 2000 z G-Force 040/33 i kartą graficzną GVP EGS Spectrum do eFunzine. Zapytaj może jeszcze jest na stanie ta karta.
3. Picasso nie jest za mocne, ale i tak szybsza od kości Amigi. Można sobie spokojnie w 24 bitach popracować (przy 2 MB VRAMu) w rozdzielczości 800x600, albo wyższej, ale przy mniejszej ilości kolorów. W 16 bitach przy rozdzielczości 1024x768 chodzi całkiem przyzwoicie. Polecam jednak Picasso II+ (ma trochę małych poprawek). Takie same parametry ma EGS Spectrum firmy GVP, albo "małe Piccolo. Lepiej oczywiście kupić Piccolo SD 64 z 4 MB VRAMu. Najszybszej Picasso IV szkoda wkładać do Zorro II, bo szkoda tu przepłacać - ona i tak pokazuje swoje możliwości dopiero w Zorro III.
4. Moduł Pablo daje obraz PAL z karty graficznej.

Acha, nie kupuj karty z 1 MB RAMu, ciężko dokupić ram, a przy 1 MB to tylko najniższa rozdzielczość w 24 bitach.

Ps. Nie wiem jak się sprawuje w Zorro II Cybervision 64/3D, która powinna w nich chodzić. Ale jakby dobrze, to warto o niej pomyśleć, gdyż ma sprzętowe wspomaganie 3D i 4 MB VRAMu. Pamiętaj, że Cybervision 64 (bez 3D) chodzi tylko w Zorro III, więc się nie pomyl.



Ostatnia modyfikacja: 09.01.2009 15:18:44
[#5] Re: Amiga 2000 - pytania

@AS, post #4

To jeszcze jedno pytanie odnośnie Picasso II. Na ebayu znalazłem taką kartę + Video Endcoder II. Co to jest?
Co do CyberVision3D to nie wiem czy w ogóle jest sens karty ze wspomaganiem 3D na slotach Zorro II, to raczej i tak będzie się zawsze dławić.
[#6] Re: Amiga 2000 - pytania

@radzik, post #1

ale sie wpieprzyles ;) A2000 ;)))))))
z ciekawosci za ile poszla na allegro bo kolo 2 sprzedawal

[#7] Re: Amiga 2000 - pytania

@HOŁDYS, post #6

Hehe, zawsze chciałem mieć A2000. :) Kawał kloca, ale jest śliczna (wg. najładniejsza Ami :)) Dałem 355 zł łącznie z przesyłką, to chyba nie tak źle. No a teraz czeka mnie rozbudowa. ;)
[#8] Re: Amiga 2000 - pytania

@HOŁDYS, post #6

Wlasnie o to chodzi, ze w przypadku duzych Amig wybral najlepiej jak mogl. Na wszalkich eBayach mozna znalezc doslownie WSZYSTKO do Amigi 2000, w odroznieniu od np. 3000/4000.

[#9] Re: Amiga 2000 - pytania

@_arti, post #8

No czy ja wiem... o ile karty gfx/lan to nie problem o tyle karty turbo powyżej (a i o te ciężko) 030 to masakra. Na dokładkę jak już się coś trafi to GVP i tu się zaczyna ogromny problem z pamięcia. Według mnie łatwiej jest wypasać A3/4000.
[#10] Re: Amiga 2000 - pytania

@radzik, post #9

No, ja mialem wlasnie taki problem z A3000, ktore w ostatecznosci nie kupilem. Glownie z uwagi na brak osprzetu. Po przejrzeniu eBaya bylem za to w stanie kupic sobie A2000 z Blizzardem 060/128MB RAM i CV64 + full dodatkow w rodzaju SCSI, dyski, CD-ROM i scandoubler za marne ~ $1000 (wtedy dolar byl po 2.1PLN)... za to sam, dajmy na to CyberStorm z 060 to ponad $600... jesli uda ci sie go dostac, kolejne $400 - A4000, a gdzie jeszcze grafika i osprzet?



Ostatnia modyfikacja: 09.01.2009 20:11:56
[#11] Re: Amiga 2000 - pytania

@radzik, post #9

SIMMy GVP różnią się (tylko) wyprowadzeniami od tych zwykłych, to była ich specjalna dywersja. Widziałem na płytkach amigowych (lub na Aminecie) opis jak przerobic zwykłe SIMMy. Więc sprawa jest do przeskoczenia. OK

[#12] Re: Amiga 2000 - pytania

@necavi, post #11

Niestety mylisz się, simmy GVP są krótsze i nie da się ich przerobić ze zwykłych simmów.

_arti: niestety z Amigą 2000 nie jest tak różowo, ma sporo ograniczeń ze względu na konstrukcję. Ja dlatego przestałem w swoją inwestować, a skupiłem się na Amidze 3000.



Ostatnia modyfikacja: 09.01.2009 23:09:58
[#13] Re: Amiga 2000 - pytania

@AS, post #12

_arti: niestety z Amigą 2000 nie jest tak różowo, ma sporo ograniczeń ze względu na konstrukcję.

nie ma co sie dziwic 4 lata rozncy robi swoje ..a z drugiej strony jak tam DIPy dokupiles do A3000 ;)

[#14] Re: Amiga 2000 - pytania

@HOŁDYS, post #13

po co zakładać ZIPy na płytę główną A3000, skoro znacznie szybsza pamięć ulokowana jest na karcie procesorowej (o ile oczywiście nie mówimy o 3640, ale AS na pewno ma coś lepszego)?
[#15] Re: Amiga 2000 - pytania

@AS, post #12

Co się nie da? Plik gvpsim64.lzh na aminecie lub na płytce Aminet 13

[#16] Re: Amiga 2000 - pytania

@HOŁDYS, post #13

Hołdys: jeszcze nie, ale mam już obiecane, więc będzie komplet.

Wali: faktycznie mam Cyberstorma PPC/233 z 060/50 i 128 MB Ramu. Ale z pełną obsadą mam 144 MB i te dodatkowe 16 MB z płyty mogą się przydać w obecnych czasach :)

[#17] Re: Amiga 2000 - pytania

@AS, post #16

Cyba tylko po to, żeby denerwować i okazjonalnie zamulać. Tak jak 1.5 MB slow ramu w mojej A500. W końcu dałem sobie z tym spokój, wywaliłem i używam 1MB chip + 8MB fast. Formalnie pamięci mniej, ale funkcjonalność praktycznie taka sama. I jest bardziej "elegancko".
[#18] Re: Amiga 2000 - pytania

@AS, post #16

wiesz mam jedno rozszerzenie ELBOX 2Z do A500 2 MB RAM (pod klape)
tam jest wszystko na pamieciach DIP

[#19] Re: Amiga 2000 - pytania

@Daclaw, post #17

a to dziwne bo ja mam wlasnie jedna A500 ,, pod klapka 2 MB (rozdzielone na 512 kb CHIP + 1.4 MB SLOW) + MEGA RAM HD .. i nic sie nie mooli
pokazuje 0.77 Mipsa tak jak bez slow..

[#20] Re: Amiga 2000 - pytania

@HOŁDYS, post #19

A to ja jeszcze z ciekawości zapytam się czy była jakaś karta gfx pod Zorro II przepuszczająca obraz z ocs/ecs?
[#21] Re: Amiga 2000 - pytania

@radzik, post #1

co do oktagonów 2008 - nie bądź zdziwiony jak nie zauważy Ci dysku SCSI powyżej 1 GB - przynajmniej tak jest u mnie...
[#22] Re: Amiga 2000 - pytania

@NREPEB, post #21

Hmm... a wgranie najnowszego romu nie pomogło?

Druga kwestia czy da radę podłączyć hdd i cdrom? Teoretycznie musi działać, ale nigdy nie wiadomo.
[#23] Re: Amiga 2000 - pytania

@radzik, post #20

Wszystkie karty pod Zorro przepuszczają obraz ECS/OCS, jeżeli przez przepuszczanie rozumiesz to, że obraz z kości Amigi jest wyświetlany bez ingerencji karty graficznej. Tylko, że do tego trzeba mieć albo oddzielny monitor, albo monitor łapiący wszystkie tryby, tzn i 15 khz i VGA np. Commodore 1960.

[#24] Re: Amiga 2000 - pytania

@AS, post #23

No to źle sprecyzowałem pytanie... chodzi mi o to czy jakaś karta "przetwarza" sygnał z osc/ecs na vga poprzez kartę gfx?
[#25] Re: Amiga 2000 - pytania

@radzik, post #24

Picasso IV, gdyż ma wbudowany flickerfixer, a także Cybervision 64/3D z scandoublerem. Wtedy sygnał z kości Amigi jest "podbijany" do VGA.
Od razu wyprzedzę tu pytanie: różni się to od oddzielnego flickefixera tym, że sygnał jest przekazywany do karty graficznej i z jej wyjścia idzie na monitor VGA. Właściwie jakby zrobić przejściówkę która by inteligentnie dawała na monitor sygnał aktywny, to można by tak połączyć dowolną kartę graficzną z jakimś flckerfixerem. Ale nie jest to proste i dodatkowo mamy w tych kartach zrobione to elegancko.

[#26] Re: Amiga 2000 - pytania

@radzik, post #24

możesz też wpuścić obraz przepuszczony przez scandoubler (jeszcze lepiej z flicker fickerem) na wejście karty graf. (Picasso II i EGS Spectrum mają takie wejścia... CV64 też ma, ale to karta tylko ZIII, więc do A2000 się nie nadaje)
[#27] Re: Amiga 2000 - pytania

@radzik, post #1

Tak sobie ebay przeglądałem i trafiłem na coś takiego:

http://cgi.ebay.de/MC-68000-P12-12-MHZ-fuer-Amiga-500-1000-2000-CDTV_W0QQitemZ250359506472QQihZ015QQcategoryZ8142QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem


Znaczy, że można w Ami 2000 (i pochodnych) zmienić procka na mocnieszą wersję 68000? Ktoś próbował?
[#28] Re: Amiga 2000 - pytania

@radzik, post #27


jesli wsadzisz 12 mhz i tak bedzie pracowal jako 7.14 mhz ;)

rozkrec obudowe i zobacz ze nie masz procka 68000 7 mhz tylko 8 Mhz
a kwarc generuje sygnal 7.14 (wynik podzielenia 28 mhz przez inne uklady amigi)

68000/12 mhz ciezko sie kreci na 14 mhz ..jak juz szukaj 680000/16 on spokojnie chodzi bez bledow na 14 mhz (drobna przerobka)

lepiej trafic 68010/16 :))

[#29] Re: Amiga 2000 - pytania

@HOŁDYS, post #28

A gdzie jest opis takiej przeróbki? A jeszcze jedno, pamięci ZIP to w jakich starych sprzęttach były używane?
[#30] Re: Amiga 2000 - pytania

@radzik, post #29

Na Aminecie jest taki opis w dziale docs/hard
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem