kategorie: AmigaOne X1000, AmigaOS 4.1
Wątek zamknięty
[#1] X1000 blaski i cienie
Na ubiegłotygodniowej Amiwawie, miałem przyjemność sprawdzić działanie i wygląd komputera AmigaOne X1000. Poniżej zamieszczam swoje wnioski:
- obudowa jest dużo za duża, 8 miejsc na dyski dla komputera nieserwerowego to pomyłka
- szerokość też mogłaby być odpowiednio mniejsza. W srodku jest dużo, za dużo wolnego miejsca
- tłoczony boing z przodu wygląda ładnie
- nie było brandowanych myszki i klawiatury więc nie mogłem ocenić wyglądu
- z tyłu dużo slotów USB, dodatkowo sloty dostępne z przodu
- AmigaOS4 wygląda i działa sprawnie
- podłączony pendrive USB z partycją pod FAT został rozpoznany i automatycznie zamontowany,
- Workbench dalej biedny, plusem (w stosunku do 3.9) jest dodanie akcji do większości typów plików
- Cygnix działa dość szybko, nie licząc jakiegokolwiek braku feelingu amigowego, może z powodzeniem służyć jako "emulator" linuxa. Abiworld i gimp działały sprawnie i nie trzeba bylo używać trybu 16bit.
- Prędkość emulacji pod euae jest mocno średnia. Na oko, działa z taką samą prędkością jak uruchomiony na Morphosie na czymkolwiek > 1.42 GHz (MorphOS używa Overlaya więc ma zysk czasowy czym nadrabia słabsze taktowanie). Xtreme racing z 1:1 niestety klatkowała (tak samo klatkuje na MorphOsie na czymkolwiek słabszym niż G5, na G5 nie klatkuje :) )
- Sieć, Firefox dostępny w archaicznej wersji 4, więc nie wszystko rysuje się idealnie. Prędkość i działanie akceptowalne. Gui totalnie nieamigowe, co jest minusem bo jak wiadomo pod MacosX jest zwykłe gui applowe. Okienko z Downloadami nie pokazywalo downloadów.
- OWB i OWB mui też lekko starawe, da się korzystać.
- Prędkość Javascriptu testowana na stronie SunSpider (na OWB i TimberWolfie) wykazała lekko gorsze wyniki, niż na PowerBooku G4 1.67 z MorphOSem
- Youtube działało średnio, pod TimberWolfem mi klatkowało, może coś nie tak włączyłem, ewentualnie domagało się flasha.
- Filmy, DvPlayer nie obsługuje nowszych formatów. Nie mogłem przetestować big_bunny....mov 720p, Mplayer na szybko ściągnięty z sieci (Os4 depot, MPlayer Summer version (Reloaded..), w jakiejś archaicznej wersji) nie pokazywal okienka z filmem, poszedł dopiero na trybie SDL i było straaaaaaaasznie wolno
- Przykladzik 3D dla kart radeon hd działał całkiem sprawnie, niestety nic innego ze wsparciem 3D na razie na OS4 nie działa
[#2] Re: X1000 blaski i cienie

@michal_zukowski, post #1

Youtube działało średnio


Był jakiś news na ppa, o skrypcie dla AOS4.x do otwarzania filmów z yt za pomocą mplayera.
Aczkolwiek nie wiem jak to działa, nikt się pod newsem nie chwalił.
Podobne rozwiązanie pod Mosowym OWB ze skryptem getvideo + mplayer, było bardzo dobre.
[#3] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: X1000 blaski i cienie
[#4] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: X1000 blaski i cienie
[#5] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: X1000 blaski i cienie
[#6] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: X1000 blaski i cienie
[#7] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: X1000 blaski i cienie
[#8] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: X1000 blaski i cienie
[#9] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: X1000 blaski i cienie
[#10] Re: X1000 blaski i cienie

@michal_zukowski, post #1

A mi się obudowa bardzo podoba (w wersji czarnej). Jakbym miał składać nowego peceta, to pewnie graty powędrowały by do takiej budy. Co do reszty to się nie wypowiem :)
[#11] Re: X1000 blaski i cienie

@michal_zukowski, post #1

- tłoczony boing z przodu wygląda ładnie


...i służy głównie do mydlenia oczu nieświadomym.

Zamienia w sposób cudowny słaby komputer w kultowy komputer i podnosi jego wartość jakieś 10 razy.

Szkoda, że Boing, który był symbolem potęgi amigowego hardware (demo Boing demonstrowało głównie fakt, że pomimo skomplikowanej akcji dziejącej się na ekranie, procesor praktycznie nic nie robi, bo całą robotę odwalają custom chips) został zeszmacony i przehandlowany do promowania wątpliwej jakości software - systemu, którego najlepsze programy np. Gimp są po prostu programami linuksowymi.
[#12] Re: X1000 blaski i cienie

@jubi, post #11

...i służy głównie do mydlenia oczu nieświadomym.


Jedni nieświadomie kupią AONE za 12 tysięcy złotych, drudzy kupują smartphona za całkowity koszt tylko 1zł.

Normalnie świat ogłupiał :)
[#13] Re: X1000 blaski i cienie

@jubi, post #11

Jubi, przestań po raz setny trollować, chcieli dać boinga, to dali, nikomu tym oczu nie mydlą. Oczy by mydlili jakby było napisane Amiga kursywą tak jak na większości Amig. Idź, przejdź się osiedlem i pytaj o boinga, jak większość bedzie kojarzyła, że to znak Amigi to wróc tu i się pochwal.

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 11:29:34 przez michal_zukowski
[#14] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: X1000 blaski i cienie
[#15] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: X1000 blaski i cienie
[#16] Re: X1000 blaski i cienie

@KJB, post #12

Ja myślałem że wy sobie jaja robicie z tymi 12 tysiącami za ten badziew ...ale sprawdziłem i.. "o jezu"
[#17] Re: X1000 blaski i cienie

@michal_zukowski, post #1

Prędkość Javascriptu testowana na stronie SunSpider (na OWB i TimberWolfie) wykazała lekko gorsze wyniki, niż na PowerBooku G4 1.67 z MorphOSem

a można prosić o dokładne liczby?
[#18] Re: X1000 blaski i cienie

@michal_zukowski, post #1

A czy mozna by bylo wykonac test liczenia np OGR? Wtedy mialbym pewny obraz bo moglbym porownac z Efika, SAM440 oraz PB.

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 12:40:14 przez Phibrizzo
[#19] Re: X1000 blaski i cienie

@KJB, post #12

Jedni nieświadomie kupią AONE za 12 tysięcy złotych


Nie mi o tych, którzy to kupią, tylko tych, którzy się potem na propagandę tych pierwszych nabiorą. I jedni i drudzy będą umieszczać te wytwory w jednym worku z Amigą i wciskać na siłę do historii Amigi rzeczy, które z Amigą nie mają nic wspólnego, a tylko ktoś wykupił podobną nazwę i jeden z symboli wczesnej Amigi na logo.
[#20] Re: X1000 blaski i cienie

@XoR, post #17

około 5400ms +/- 50 dla PowerBooka i X1000,
[#21] Re: X1000 blaski i cienie

@jubi, post #19

Nikt nieswiadomie X1k nie kupi - primo, cholerstwo jest niewspolmiernie drogie w stosunku do tego co soba oferuje, secundo - sam proces zamiawiania towaru, jest , jakby to ujac, nierynkowy i absolutnie utrudniajacy zycie zamawiajacemu :)
Skoro ktos X1k kupil to z pewnoscia wiedzial co otrzyma i z jakimi problemami bedzie sie borykal.
Jesli ktos chce X1k, jego sprawa, na szczescie nie moja :)

Inna sprawa, ze podawanie tu benchmarkow dla X1k jest bezsensowne, skoro byle jaki sprzet , warty kilkadziesiat razy mniej, jest nieporownywalnie szybszy od tej AmigiOne.
Swoja droga, smutne to, ze tak zwana "najmocniejsza" neo-amiga w dziejach jest duzo slabsza od kosztujacego grosze, najwolniejszego dzis byle-PC dostepnego w sklepie.
[#22] Re: X1000 blaski i cienie

@michalmarek77, post #21

benczmarki były podane przy porównywaniu bezpośredniej konkurencji na "rynku amigowym", nikogo nie obchodzą PC, bo nie są częścią rynku amigowego, po co zaśmiecasz wątek jakimiś pecetami

Są ludzie pragnący odpalać amigowe oprogramowanie na nowocześniejszy systemie i szybszym sprzęcie niż klasyk. Tacy ludzie mają do wyboru Morphosa i AmigaOs4. Każdy z tych systemów i sprzetów ma wady i zalety ale każdy z tych systemów jest lepszy niż dowolny pecet bo na pececie nie odpalisz oprogramowania amigowego na nowocześniejszym systemie.

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 13:46:30 przez michal_zukowski
[#23] Re: X1000 blaski i cienie

@Diabeł, post #16

Sam widziałem aukcje Amigi 4000T która się skończyła ceną około 7000 euro, więc się nie podniecaj...
Kto chce kupi i ja to rozumiem. Płaczkowanie bidoków też rozumiem. Obcokrajowcy z Anglii, Fracncji, USA w ogóle by nie zrozumieli tej dyskusji o cenach.

Co do samej merytoryki postu, fajne podsumowanie, dla mnie pozytywne wrażenie. Gdybym miał sporo kasy kupiłbym..
A że nie mam nie kupię. Bardziej byłbym skłonny do Amigi zintegrowanej, coś ala 2x2GHz PPC, Radeon 1GB, dobry dźwięk i inne std. podzespoły, do tego jakiś jeden PCI-ex x16 i jeden mały. Standard iTX i gut, zapewniłoby to developerom spójność powstałych gier i programów. Znikłby kłopoty że coś działa na tym a na innym sprzęcie nie...

[#24] Re: X1000 blaski i cienie

@michal_zukowski, post #22

Są ludzie pragnący odpalać amigowe oprogramowanie na nowocześniejszy systemie i szybszym sprzęcie


Jakie amigowe oprogramowanie? Ja słyszę ciagle o Gimpie i innych programach linuksowych?

Może podaj przykłady.
[#25] Re: X1000 blaski i cienie

@Phibrizzo, post #18

[#26] Re: X1000 blaski i cienie

@michal_zukowski, post #1

Wszystko po za płytą Nemo z procesorm (?) jest warte w tym komputerze ok 1650 zł (obudowa, zasilacz, hdd, pamięci, grafika, napęd DVD, myszka i klawiatura).
Dziwi mnie łączenie dobrych podzespołów z supermarketowym.
Dlaczego np. karta sieciowa i dźwiękowa nie jest wbudowana w płytę główną? (rynkowa wartość to ok 45 zł za obie)
Dlaczego w tej cenie zastosowano zwykły dysk zamiast SDD?
Po co zasilacz aż 600W, co tam ma brać tyle prądu?
[#27] Re: X1000 blaski i cienie

@DeeL, post #26

z tego co sie oientuje to jeszcze nie ma sterowników, co do zasilacza to dali za duży, procek PA Semi ciągnie mało prądu, wydumane readeony troche ciągną ale na pewno ~400-500W by wystarczył

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 15:32:30 przez michal_zukowski
[#28] Re: X1000 blaski i cienie

@DeeL, post #26

Dlaczego np. karta sieciowa i dźwiękowa nie jest wbudowana w płytę główną?


Ależ na płycie jest jedno i drugie, tylko że na razie nie ma do nich sterów.
[#29] Re: X1000 blaski i cienie

@michal_zukowski, post #1

Dzięki za recke utwierdziła mnie tylko w moim zamiarze. Tak ogólnie to naprawdę zaskoczyłeś mnie na plus.
[#30] Re: X1000 blaski i cienie

@Voyox, post #23

Sam widziałem aukcję zabytkowego dużego fiata która się skończyła ceną 27 000 tysięcy polskich nowych złotych, więc zacznij odróżniać rzeczy nowe od zabytków/klasyków/kolekcjonerskich i się nie podniecaj...

Obcokrajowiec by się popukał w głowę, roześmiał i poszedł dalej(nie dotyczy obywateli USA ponieważ oni kupią krowi kał za 20 000 dolarów jak będzie miał znaczek zgniłego jabłka).
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem