Komentowana treść: MorphOS 2.4, również na Maca mini
[#31] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini
Na moim mini 1.42 GHz z 32 VRAM MOS2.4 działa super. Instalacja poszła ekspresowo, zmieniłem tylko trochę układ partycji (dałem większą partycję dla systemu na ew. archiwum), dalej poszło standardowo. System na dzień dobry zaprezentował się jak zwykle (czyli wspaniale), na oko działa szybciej niż na Pegu.

Teraz problem: po włączeniu OWB i załadowaniu strony PPA ekran zaczął dziwnie migać i komputer co kilka sekund się "zamyślał". Zapewne zabrakło tych skromnych 32 MB VRAM (było 1280x1024 32 bit), o czym mówił jaca. Więc przestawiłem ekran na 16 bit (wygląda dokładnie tak samo) i wróciłem do OWB. Teraz bez żadnych zgrzytów strona PPA się załadowała i wszystko działało cudownie płynnie. Ściagnąłem Stellarium, nie zamykając OWB otwarłem jeszcze ustawienia systemowe, i na koniec uruchomiłem Stellarium (własny ekran 1280x1024 16 bit). Wszystko działa super, Stellarium działa szybciej niż na moim byłym Pegu G4 z Radkiem8500 (a przecież mini ma wolniejszą kartę graf.) - widać swoje robi 1.42 GHz i szyna 166 MHz (pewnie transfer do VRAM jest też szybszy).
... dodane po resecie - skończył się czas demo ...
Urządzenia USB działają: klawiatura, mysz i czytnik kart SD (resztę sprawdzę później).
Reasumując jest wyraźnie szybciej (przyda się przy E-UAE), pewne problemy mogą wynikać z posiadania tylko 32 VRAM - ale bezproblemowo mozna sobie z tym poradzić (to nie jest ograniczenie rodzaju 128 MB w Efice).
Jak na razie ( ;) ) nie żałuję wymiany Pega na mini z 32 MB VRAM. Oczywiście lepiej mieć wersję z 64 MB VRAM, ale 32 MB też jest używalna (kilka lat miałem w Pegu pod MOSem 1.4 Voodoo z 16 MB i też było OK).

Ostatnia edycja: 12.10.09 23:14:46
[#32] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini
Czy komuś udało się już uruchomić Mosa na mini? na moim miniaku bootuje elegancko, ale nic nie daje na monitor... jest dźwięk startowy itp, klawiatura działa (muszę w między czasie klepnąć enter, żeby usłyszeć dźwięk startowy) a ciemność widzę... co jest?
[#33] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini

@wali7, post #31

nie jestem pewien (uzywam innej rozdzielczosci i mam wiecej pamieci) ale domyslnie wlaczone masz chyba nowe layery dla ekranu systemowego. wejsc do prefsow i w ustawieniach ekranu wylacz 'enhanced display'. nie bedziesz mial bajerow ale powinno sie zdecydowanie lepiej pracowac. ewentualnie jak nie chcesz rezygnowac z cieni i przezroczystosci to wejdz do prefs i ustawienia dla enhanced prefs (pierwszy wiersz, chyba ostatnie). tam wylacz tripplebuffer i synchronizacje.
[#34] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini

@kiero, post #33

Wypróbuję w razie problemów, ale na razie mam 16 bit i działa super.
Dzięki.
[#35] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini

@wali7, post #34

Ja mam pytanie odnośnie zakupu MorphOs. Gdzie można nabyć ten system aby dostać fakturę vat i coś ala "świadectwo autentyczności"?
[#36] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini

@wali7, post #31

Przy 1280x1024 32 bit zabrakło VRAM? Hmmm... szybko. :( Wyłączyłeś 3D layery? Trochę bez sensu. Co by było gdyby potrzeba było jeszcze z 15 MB na tekstury? Na tym się praktycznie nie da nic odpalić pod 3D. Szkoda. :(

16 bit nie wygląda tak samo. Wystarczy sobie ustawić gradient na ekranie i widać to BARDZO. Trudno na przykład rysować coś na ekranie 16-bitowym.

Ale generalnie to wielki dzień. MOSTeam stanął na wysokości zadania i naprawdę zrobił wielką spodziewaną niespodziankę. Ukłony i najszczersze wyrazy szacunku za to, że dotrzymują słowa i że im się jeszcze chce. :)

Ja niestety dopiero jutro zrobię update. No ale na Pegasosie2 wielkich zmian nie zauważę, bo w tej wersji chodziło głównie o MacaMini. Wersja 2.3 działa mi bardzo sympatycznie ale i tak nie mogę się doczekać 2.4. :)

Ostatnia edycja: 12.10.09 23:27:14
[#37] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini

@MDW, post #36

przy 32MB TRZEBA wylaczyc 3d layers. po prostu wtedy wymagania pamieciowe sa zbyt wysokie. a gradienty sa z ditheringiem i tak nie bola;)
[#38] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini

@MDW, post #36

Pamięci w 32 bit zabrakło dopiero po otwarciu wielkiego (na cały ekran) okna OWB. Jak dla mnie wygląd na 16 bit jest super i wszystko działa tak samo jak na moim Pegu... tylko szybciej. Z wyłączaniem Layersów3d na razie poczekam (akurat na Pegu miałem wyłączone, ale spróbuję iść z duchem czasu :) )
A przyrost prędkości w stosunku do Pega G4 jest ZDECYDOWANIE widoczny. Chyba warto.


Ostatnia edycja: 12.10.09 23:34:11
[#39] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini
I na to czekał mój MacMini Dziękuję w jego i swoim imieniu
Kiero jesteś moją ulubioną Mofcą, respect!
[#40] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini

@smith, post #39

Ja już mosika mam zarejestrowanego i się bawię :) Zaraz niestety trzeba iść spać :( Jedyny minus, który zauważyłem to brak możliwości sterowania głośnością w maku, dla aplikacji które nie mają swojej obsługi głośności..
[#41] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini

@pampers, post #40

A głośność na belce nie działa?
[#42] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini
Nooo nie wierzę :) Piszę to z Maca z OS X jeszcze, ale następny koment będzie z MOS 2.4 + OWB ;)
[#43] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini

@wali7, post #41

U mnie nie, u Kiera też nie. W mixerze w ogóle nie mam urządzeń.
[#44] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini

@widelec, post #32

Głupio tak sobie samemu odpowiadać, ale pospieszyłem się z płakaniem na ppa ;) Problem stanowi monitor LCD z natywną rozdziałką 1680x1050. Pod OSX działa bez problemów. Podłączony przez DVI jest automatycznie wykryty i ma to 1680x1050 już nawet w OF. Mosik niestety sobie z tym nie poradził. Pomogło "wyłączenie" automatycznego wykrywania podłączając się przez przelotkę i kabel VGA zamiast DVI. Półśrodek, ale działa.
[#45] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini

@kiero, post #37

Długo używałem MOSa na Voodoo3 w 16 bitach i wiem jaka jest różnica. A jeszcze teraz przy monitorach LCD na których wszystko jest ostre to dopiero widać. No ale co zrobić. Zastanawiam się jak MacOSX na tym działał. Przecież on cały śmiga na 3D. Wystarczało im VRAM? Dziwne...
[#46] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini

@MDW, post #45

ale mos sobie tez radzi (w wiekszosci przypadkow). po prostu bedzie przewalal dane miedzy pamiecia systemowa i graficzna.
[#47] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini

@pawelini, post #26

To jak to teraz nazwiemy?

No, niebiescy dostali prezent i zostali... smerfami. Gratulacje, a ja jeszcze MOS-a 2.2 mam na Efi.
[#48] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini

@pampers, post #43

No fakt - kropla dźiegciu w beczce miodu :)

Za to na pocieszenie kolejna sprawa - USB działa szybciej niż karta 2.0 w Pegu - transfer z mojego dysku USB wynosi ponad 20 MB/s (na Pegu wychodziło kilkanaście, zdaje sie około 12 MB/s).

Ostatnia edycja: 13.10.09 00:26:27

Ostatnia edycja: 13.10.09 00:26:51
[#49] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini

@skipp, post #42

Tak jak obiecałem, komentarz z MOSa 2.4 na Mac Mini... Ciągle nie mogę w to uwierzyć. Idzie jak przecinak! I w końcu USB 2.0 ;)

WIELKIE DZIĘKI MOS-Team You are the bestest.
[#50] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini
Świetna wiadomość. Nareszcie :)
[#51] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini
Yeah!
[#52] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini
No rewelacyjna wiadomość!!!! W środę zaczynam szukać power miniaka dla siebie. Niestety dzisiaj rano jadę na premierę Win 7 by M$ . Pozdro!
[#53] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini

@JaCoP, post #52

Przy okazji proszę kolegów mieszkających za granicami naszego kraju o info o jakichś okazjach do nabycia miniaka PPC. Jak znajdziecie chwilkę oczywiście. Welka wdzięczność w płynie gwarantowana!! :D
[#54] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini

@JaCoP, post #53

Oj ja zakręcony! mail kontaktowy: mercy.mccoy@gmail.com
[#55] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini
Jakby ktoś chciał wykopać OK

http://wykop.pl/link/246250/morphos-2-4-rowniez-na-maca-mini
[#56] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini
Fantastycznie ;)

[#57] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini
Czy w wersji dla miniaka działa airport i bluetooth?
[#58] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini

@Bigo, post #57

nie.
[#59] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini
Po prostu wydarzenie roku :D super !!!!! To teraz wersja na iPhone'a co by sprawiedliwości stało się zadosc i spełniły się co poniktorych słowa
[#60] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini

@Zbysiuk, post #15

paubase.ppa.pl
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem