Komentowana treść: MorphOS 2.4, również na Maca mini
[#61] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini

@Sir_Lucas, post #59

iPhoneOS doszedł już do wersji 3.1.2 (która zresztą wydana została 4 dni temu) więc numeracja z MorphOS już się zupełnie rozjechała. Myślę, że niedługo możemy się spodziewać MorphOS 2.5, bo pierwsza macowa wersja MOSa musi ujawnić jakieś niedociągnięcia, które w 2.5 będą poprawione. A MorphOS 3.0? No cóż... pewnie dopiero za dwa tygodnie. ;)

Wiecie co mnie najbardziej cieszy w tym, że MorphOS jest dostępny na Maca Mini? Wcale nie trochę większa szybkość, USB 2.0 czy kulawa ilość VRAM. Mi Pegaosos 2 G4/1000 z Radeonem spokojnie styka i bawię się na nim świetnie. Najbardziej cieszy mnie to, że teraz znacząco wzrośnie ilość użytkowników MorphOSa. Maci Mini są tanie i będą jeszcze tańsze, bo w "normalnym" świecie są już właściwie bezwartościowe. Teraz mamy w nosie to czy ktoś raczy wyprodukować dla nas jakiś sprzęt. Mamy maczki i wystarczy to na kilka lat. A co później? Aaaa to później się tym będziemy martwić. Dzisiaj się cieszymy, świętujemy i pijemy (odezwał się "pijak").

Ostatnia edycja: 13.10.09 07:57:29
[#62] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini

@MDW, post #61

MDW normalnie nie poznaje kolegi czyżbym słyszał nutkę optymizmu ? ;) Btw tez się strasznie cieszę. Mam nadzieje ze to nie koniec dobrych wieści w tym roku i może spotka jeszcze nas kilka niespodzianek. :D
[#63] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini
Na Amiparty oczywiście będzie można zobaczyć i pouzywac Mosa w wersji na Maca mini 1,5Ghz 64mb gfx i 1,42Ghz 32mb gfx. Oczywiście jeszcze raz serdecznie zapraszam :D
[#64] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini
Fajnie, zycie MorphOSa zostalo tym samym przedluzone o jakies 2 lata. Ja mam tylko dwa pytania:
- co dalej?
- skoro MacOSX (10.4) moze smialo chodzic na 16MB VRAM (i nawet ma cien pod wskaznikiem myszki ;) to w czym przeszkadza MorphOSowi zawrotna ilosc 32MB?



Ostatnia edycja: 13.10.09 09:14:07
[#65] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini
Obawiam się ze Amiga os 4.xx może miec poważne kłopoty!Bo pomimo że jest nieoficjalny port na maca mini to niedziała (ponoc) tak sprawnie jak Morphos.Ja sam używam 3.9 ale zastanawiałem sie nad Mac mini i system Amigowym właśnie na niego i zdaje się że........
Padnie na kupienie nie Amiga os 4.xx a Morfos i pewnie tak zrobi dużo ludzi bo:
1 sprzęt jest w miarę dobry i nie za stary
2 "cena" chociaż obawiam się wzrostu na aukcjach teraz i dużo spekulacji!!
[#66] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini

@_arti, post #64

Jeśli chodzi o cienie to MacOSX chodzi nawet na 4MB gfx a 8MB gfx to już wypas i działające expose Właśnie piszę z PowerBooka G3 500 Pismo 8MB gfx nie jest super szybko ale jest używalnie :)
[#67] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini

@_arti, post #64

Powiem Ci, ze od godziny uzywam u siebie MOS-a na moim Macu Mini z 32 VRAM,, z wlaczonymi 3d-layers i nie odczulem spowolnienia. Moze jeszcze wyjdzie w praniu, ale poki co - jest dobrze! :)

Robice fote. Pierwszy post z MOS-a. ;)

Czekam na key. ;]
[#68] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini

@Kokos, post #67

Kokos gratulacje OK
[#69] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini

@_arti, post #64

Spokojnie można znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie na VRAM wyłączając wielokrotne buforowanie i nowe layersy. Tylko po co, skoro po przełączeniu na 16 bit wszystko śmiga jak trzeba (a ja nie widzę wielkiej różnicy między 16 a 32 bit...). Zresztą prawie każdy program pod MOSa można odpalić na własnym ekranie, a te mogą mieć własną rozdzielczość i głębokość, system tylko raz wymieni dane RAM-VRAM przy tworzeniu ekranu i powino działać jak trzeba.
Pewnie dane ekranów i okien pod layersami3d w MOSie są inaczej zorganizowane niż pod MacOS. Żrą więcej VRAM, ale jak na mój gust chodzą zdecydowanie szybciej.

Ostatnia edycja: 13.10.09 09:29:28
[#70] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini

@_arti, post #64

morphos tez moze dzialac na 16MB pamieci graficznej. a 'cien' pod kursorem myszy to po prostu ficzer sprzetowego kursora. jest taki w morphosie od lat.
[#71] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini

@kiero, post #70

Chodzilo mi bardziej o to, ze dziwia mnie tak wysokie wymagania wzgledem VRAMu jesli chodzi o lekkiego MorphOSa. Daleko mu do kobyly OSXa a mimo to, ten drugi radzi sobie z mniejsza iloscia VRAM bez chyba zadnych ograniczen jesli chodzi o ficzery.

(PS: moje porownanie z cieniem to nawiazanie do roku 2001, kiedy to amigowcy smiali sie z makowcow, ze ci musza miec min 16MB VRAM by zobaczyc cien pod myszka... mimo, ze amigowcy nie mieli go wtedy wogole ;) )
[#72] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini

@_arti, post #71

ale morphos nie ma wysokich wymagan jezeli chcesz zeby byl lekki. po prostu niektorych wymagan nie przeskoczysz. tak jak napisalem, mozna spokojnie systemu uzywac przy 16MB pamieci graficznej. to, ze wymagane jest wiecej jezeli chcesz miec wiecej bajerow to chyba nic dziwnego.
[#73] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini

@_arti, post #71

Enhanced Display (aka 3dlayers) oznacza, że każde okno musi być w pełni buforowane. Teraz weź kalkulator i sobie oblicz, na ile pełnoekranowych okien wystarczy.
[#74] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini

@paplo, post #35

Faktury są rozsyłane do nabywców pod koniec roku rozliczeniowego, ewentualnie szybciej na życzenie. W tej chwili jedynym sposobem zakupu jest paypal. "Świadectwem autentyczności" jest plik - klucz z wbitym nazwiskiem kupującego.
[#75] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini
W tak uroczystej chwili chcialbym powitac makowce w gronie mosistow. OK
[#76] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini

@Jacek Piszczek, post #73

Nie znam sie na tym, ale pewnie w MacOSX tez cos takiego i jest... i dziala niezaleznie od ilosci VRAM, pod warunkiem, ze nie jest mniej niz 16MB (?). Pytam bo nie wiem.

[#77] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini

@_arti, post #71

dziwia mnie tak wysokie wymagania wzgledem VRAMu jesli chodzi o lekkiego MorphOSa

Jak już napisał Jaca, w trybie "zaawansowanego wyświetlania" każde okno jest buforowane w pamięci graficznej. Dotyczy to też dodatkowych ekranów, jeżeli otwieramy programy na takowych. W trybie 32-bitowym obowiązuje następująca tabelka:

640 x 480 - jeden bufor to 1,17 MB
800 x 600 - jeden bufor to 1,83 MB
1024 x 768 - jeden bufor to 3,00 MB
1440 x 900 - jeden bufor to 4,93 MB
1280 x 1024 - jeden bufor to 5,00 MB
1680 x 1050 - jeden bufor to 6,93 MB
1600 x 1200 - jeden bufor to 7,32 MB
1920 x 1080 - jeden bufor to 7,91 MB

Oczywiście jeżeli okno nie jest na cały ekran, to jego bufor jest mniejszy. Co zatem robić mając 32 MB Video RAM? W kolejności od najłagodniejszych, do najbrutalniejszych rozwiązań:

1. Unikać otwierania jednocześnie dużej ilości ekranów, tudzież setek okien.
2. W ustawieniach "Display Engine" wyłączyć potrójne buforowanie.
3. W tych samych ustawieniach wyłączyć również podwójne buforowanie.
4. Dla ekranów, gdzie nie potrzebujemy bajerów, wyłączyć "Zaawansowane wyświetlanie" w ustawieniach danego ekranu.
5. Dla ekranów, gdzie nie potrzebujemy pełnej głębi koloru, używać trybów 16-bitowych.
5. Wyłączyć "Zaawansowane wyświetlanie" również dla Ambienta.
6. Kupić monitor o mniejszej rozdzielczości matrycy.



[#78] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini

@Grzegorz Kraszewski, post #77

Obserwując wczorajsze zachowanie pełnoekranowego okna na ekranie Ambienta w 1280x1024 w 32 bitach po otwarciu strony PPA (gwałtowne spowolnienie prędkości, skakanie kursora myszki) wydaje mi się że jeśli musimy otworzyć duże okno jakiegoś programu (jak OWB), to najlepiej dać mu osobny ekran bez 3Dlayers (a Ambient z 3dlayers). MOS podczas otwarcia tego ekranu jednokrotnie zrzuci dane ekranu Ambienta do RAMu i cały VRAM pozostanie dla ekranu OWB. A przy otwieraniu tego na Ambiencie dane ekranu Ambienta z jego oknami muszą współdzielić VRAM z wielkim oknem OWB... a co gorsza wszystko w 3dlayers.
Wypróbuję te warianty jak wrócę dziś do domu.
[#79] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini

@Grzegorz Kraszewski, post #77

No i w miare rozumiem :]
[#80] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini
a dolutowac vramu sie w mini nie da?
[#81] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini

@wali7, post #78

Ja bym jednak wywalił 3DLayers przy 32MB VRAM, bo lubię mieć (prawie) wszystko na ekranie systemowym.
[#82] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini

@Valwit, post #80

Niestety nie.
[#83] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini
A jak w Macu Mini jest z sieciówką? Działa pod MorphOS WiFi czy trzeba się kablem łączyć?
[#84] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini

@MDW, post #83

Chyba nie ma wsparcia.
[#85] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini

@MDW, post #83

Tylko kabel, przynajmniej teraz. Nie można mieć za dużo szczęścia na raz ;)
Mam nadzieję, że niedługo będzie działać także Wifi
[#86] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini

@MDW, post #83

Kablem trzeba do czasu aż komuś będzie się chciało napisać sterowniki do wifi (co nie jest rzeczą zbyt prostą...)
[#87] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini

@MDW, post #83

Trzeba się niestety na razie łączyć kablem, albo kupić odpowiedniego dynksa. Na przykład DWL-G810 D-Linka czy odpowiednik innej firmy.
[#88] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini

@Valwit, post #80

VRAM jak najbardziej da się dolutować

A tak naprawdę to trzeba wylutować starą pamięć K4D263238E i wlutować nową K4D553238E.
Zdjęcie z wersji 32MB VRAM (zdjęcie dołu płyty; jeden układ pamięci jest na dole w lewym górnym rogu a drugi niewidoczny na tym zdjęciu na górze płyty):

http://picasaweb.google.pl/lh/photo/Hzoqo4S2v4r-jTvM4GRmZQ?feat=directlink

Zdjęcia z wersji 64MB VRAM w sieci na razie nie znalazłem.

Niedługo pewnie zaroi się od ofert upgrade Mac mini z 32MB VRAM do 64MB VRAM; przeróbka sama w sobie jest prosta; potrzebny jest dobry sprzęt do lutowania.
[#89] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini

@stachu100, post #88

Ech Staszku jak zwykle pozytywnie mnie zaskakujesz :D A co z upgrejdem firmwaru tak żeby taki Mini zobaczył dodatkowy VMEM? Nie będzie z tym problemu?
[#90] Re: MorphOS 2.4, również na Maca mini

@Sir_Lucas, post #89

Tego jeszcze nie wiem...

Szczerze mówiąc znalezienie informacji o pamięci VRAM zajęło mi 30min grzebania w sieci (gdyby Pracodawca o tym wiedział)...

Pewnie trzeba pogrzebać dłużej i odpowiedź się znajdzie.

W ostateczności wylutować i zgrać isniejący flash z fabrycznie wersji 64MB VRAM (układ AM29LV00888 w lewym dolnym rogu zdjęcia).
OK

Być może jeszcze jakaś "magiczna" zworka gdzieś na płycie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem