Komentowana treść: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!
[#1] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!
wszystko rozbije sie o cene, na razie trudno cokolwiek komentowac, (ale dobrze ze sa rs232 :) )
[#2] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!
Biorąc pod uwagę moc obliczeniową Xeny, rzeczywiście jest to nawiązanie do amigowej przeszłości.
[#3] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!
No ciekawe, ciekawe... Tak jak napisano już tutaj - wszystko zależy od ceny. No i prędkości procesora...
[#4] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@rzookol, post #1

na mój mały rozumek jest to sprzęt high-endowy ;) ;) ergo marketing w postaci zagadkowej nie był skierowany do przeciętnego fana amigi tzn. był, ale...nie, że do -konsumenta- = wybrano specyficzny sposób poinformowania nas o nowym dziecku = "o patrzcie, jakie ładne zagadkowym będąc :) " - a tymczasem z pewnością ten 'high end' w pierwszej kolejności pójdzie do kogoś kto wszedł w dil z jego producentem (i ten ktoś wie po co mu te xeny).

wątpliwym jest wypuszczenie drogiego kloca i zastanawianie się co z nim zrobić (+ oprogramowanie?... chociaż Hollywood 4.5 jest już ponoć X-ready ;) - godny odnotowania i zastanowienia kwiatek ). ekipa zdaje sobie sprawę, że sprzętu nie wsadzi w łapska fanów, bo (podejrzewam) jest zbyt drogi ERGO nie wydaje mi się by ktoś chciał kręcić lody na mikro społeczności amigowej, bo przecież nie każdy ma własne mieszkanie na sprzedaż ;)

marketing ów zdaje się być jedynie informacją o tym, że właśnie realizowane jest zamówienie dla ?kogoś? i może uda się przy tej okazji okroić 'high enda' dla mas ;) to tyczy się także Xeny, żadne tam strzały w stopy czy brzuch, stawiam na to, że było konkretne zamówienie na tego typu hw
[#5] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!
Amigowcy to my!
[#6] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!
Niesamowite , sie nie miesci w glowie sie :D
[#7] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@nimrod7, post #4

Oby Twoje słowa się nie sprawdziły. Tak swoją drogą jeśli dali by przystępną cene to bym kupił :D...

Zastanawia mnie jaka jest przyszłość Amigi....
[#8] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!
fajnie by było żeby to cudo bez problemu obsługiwało oryginalne gry z Ami. chodzi mi oczywiście o uruchamianie oryginalnych gier z dyskietek, a nie emulacje. wiem że to za duże wymagania, ale dla mnie to dopiero jest prawdziwa amiga.
[#9] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@slawekwozniak, post #8

Do uruchamiania gier amigowych z dyskietek wystarczy sprzęt za 100 PLN. Nie trzeba do tego celu nowej płyty produkować.
[#10] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@rzookol, post #1

Noo.. i to nawet 2.
Nowa płyta to dobra wiadomość. Jeszcze lepszą będzie gdy się pojawi.. z mosem ? ;)
[#11] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@MaaG^dA, post #10

MaaG^Da: na MosZone raczej wybito ten pomysł z głowy.
[#12] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!
Bardzo dobra płyta, pełen podziw! w ciemno raczej by z czyms takim nie wyskoczyli, cpu i xena moze nie najdrozsze cenowo dzisiaj ale koszt przeciez jest! Wydaje mi sie ze jest juz zamowiona pewna partia X1000...... A moze cena za X1000 wcale nie bedzie spora i tu tym łatwiej byłoby wejsc w jakies kręgi AV/Multimedia/Internet........
[#13] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@atarens, post #12

fajnie by było gdyby to co napisałeś się spełniło.
[#14] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@pampers, post #11

A tego właśnie nie rozumiem...
Nowy sprzęt, procek taki jak trzeba (ppc).. nic tylko wspierać..
[#15] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@Grzegorz Kraszewski, post #2

To już przynajmniej trzeci wątek w którym narzekasz, że Xena jest wolna. W poprzednich było też jaki to jest szybki Altivec. Jest szybki i dobrze bo w procesorze zastosowanym w X1000 zapewne będzie . Xena ma mniej MIPSów ok, ale MIPS MIPSowi nie równy, ważne co to są za operacje. Poza tym lepiej żeby był niż jakby nie było skoro może coś policzyć i do tego, gdy będzie użyty zgodnie z przeznaczeniem to sprawnie i w 8 wątkach. Układy w starych Amigach to też demony prędkości nie były a odpowiednio użyte dawały ciekawe efekty. Tutaj będzie podobnie z tym, że zamiast ścisłej specjalizacji dostajemy coś co można zastosować w różny sposób.
[#16] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@MaaG^dA, post #14

A tego właśnie nie rozumiem...
Nowy sprzęt, procek taki jak trzeba (ppc).. nic tylko wspierać..

No jasneeeee ! tylko kupować , kupować , kupować . Od 1997 roku zaczeliśmy się cofać w rozwoju ( sprzęt ) i to na dodatek nowy sprzęt był drogi ( Amiga ONE , Pegasos I i II ) więc po tylu latach mogli by chociaż wypuścić jakąć serię za przysłowiową złotówkę . To wtedy bym się skusił
[#17] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@smith, post #15

Hmmm... Tego czy AltiVec będzie w X1000 nie byłbym taki pewien. Biorąc pod uwagę specyfikacje techniczną procka (PowerISA 2.04, 1.6GHz, Dual-Core), to trudno znaleźć taki obecnie produkowany PPC, który by go miał. Chyba że to jakiś nowy i nikomu obecnie nieznany procek.
[#18] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!
Skupiliby się lepiej na przeportowaniu OS4 na PC...;) Tak, tak, wiem, wiem...
[#19] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@Grzegorz Kraszewski, post #2

Ale przeciez xena nie bedzie glownym cpu x1000, wiec ilosc MIPSow w tym przypadku nie jest jakos bardzo istotna... Moze co najwyzej ograniczyc wykorzystanie tego ukladu do innych celow. Moge sie oczywiscie mylic, ale zakladam, ze "naturalnym" jego przeznaczeniem w nowej Amidze bedzie emulacja ukladow specjalizowanych starej Amigi, a do tego jego moc powinna z nawiazka wystarczyc.
[#20] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@Lorak, post #18

Nawet Commodore nigdy nie wpadlo na taki pomysl...
[#21] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@respector, post #19

jego przeznaczeniem w nowej Amidze bedzie emulacja ukladow specjalizowanych starej Amigi, a do tego jego moc powinna z nawiazka wystarczyc.

Nie wydaje mi się. Do emulacji AGA nie wystarczy. Do ECS zapewne tak. Próba emulacji AGA na Efice, która ma około 400 MIPS to porażka. Nie wiem jak UAE pracuje na Sam440, ale też chyba w czasie rzeczywistym nie da rady zaemulować układów AGA.
[#22] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@smith, post #15

To już przynajmniej trzeci wątek w którym narzekasz, że Xena jest wolna.

Nie chodzi o to, że jest wolna, tylko o to, że na siłę robi się z niej wielki ficzer i pisze jakie to cuda na 400 MIPS będzie się wyprawiało. W sytuacji gdy najprawdopodobniej główny procesor nie będzie miał AltiVec-a, nie da się go układem XS1 zastąpić.
[#23] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@MaaG^dA, post #14

Z tego co przeczytałem, to nikt nie powiedział tam "nigdy przenigdy nie tkniemy tego palcem". Tyle tylko, że sprzęt jest jeszcze niedostępny, cena i możliwości nieznane, a w produkcję zamieszany jest "MOSożerca" - Hermans. Owe trzy rzeczy wielce utrudniają stworzenie ewentualnego portu...
[#24] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@slawekwozniak, post #8

fajnie by było żeby to cudo bez problemu obsługiwało oryginalne gry z Ami. chodzi mi oczywiście o uruchamianie oryginalnych gier z dyskietek, a nie emulacje. wiem że to za duże wymagania, ale dla mnie to dopiero jest prawdziwa amiga


No to poczekaj na NatAmi. Dostaniesz dokładnie to, czego oczekujesz.
[#25] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@slawekwozniak, post #8

czy kupując komputer marki PC też przykładasz wartość do tego, żeby miał stacje dysków i uruchamial bezpośrednio bez emulacji gry pod EGA/Hercules/VGA z muzyką ?
[#26] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@Grzegorz Kraszewski, post #22

Ficzerem jest tu sama obecnosc takiego ukladu specjalizowanego, a jakie cuda bedzie sie wyprawialo to zobaczymy. Wazne ze dano uklad ktorego do cudow lub rzeczy bardziej realnych mozna bedzie wykorzystac.
A jak oceniasz pozostale elementy specyfikacji?
[#27] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@rzookol, post #25

czy kupując komputer marki PC


Nie ma czegoś takiego jak "komputer marki PC".
[#28] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@skipp, post #27

jest http://en.wikipedia.org/wiki/IBM_Personal_Computer

ale faktycznie wypowiedzialem sie nieściśle
[#29] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@skipp, post #27

"potrąceniu uległ pies - marki Mieszaniec (...)" :P

A w temacie: albo ten XMOS jest faktycznie interesujący, albo hype Hyperionu bardzo skuteczny ... dałem się odrobinę uwieść. Z drugiej strony teraz prawie każdy potencjalnie desktopowy ARM ma pod maską jakieś DSP jako bonus (OpenPandora, Efika MX ...) - pytanie: czy Xena jest faktycznie bardziej uniwersalna? Nie wiem, co myśleć - wstrzymam się do czasu ogłoszenia detali w kwestii CPU. Narazie plusik za obudowę (za to, że wogóle jest), będzie kolejny jeśli nie będzie wyglądać jak dzisiejsza srebrno-czarna pecetowa tandeta.

[#30] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@reactor, post #26

A jak oceniasz pozostale elementy specyfikacji?

Jest jeden niewiadomy element w tej specyfikacji, mianowicie CPU. Jeżeli prawdą okaże się, że jest to Titan firmy AMCC, to z mojego punktu widzenia sporą wadą jest brak AltiVeca. Producent deklaruje po 4000 MIPS na rdzeń dla procesora taktowanego zegarem 2,0 GHz. AltiVec w G4 daje 16000 MIPS przy takcie o połowę mniejszym. To pokazuje ile mocy obliczeniowej tracimy. Xena nie jest w stanie takiego ubytku uzupełnić, chociaż z drugiej strony jej rola będzie na pewno inna, do masowego przetwarzania multimediów na pewno się nie nadaje. Natomiast ciekawostką Xeny jest "event driven programming", czyli Xena wykonuje określone podprogramy w reakcji na sygnały zewnętrzne (czas reakcji jest bardzo krótki), więc może się przydać do prostych aplikacji, które muszą pracować w czasie rzeczywistym. Natomiast bardzo dużej mocy obliczeniowej może dostarczyć karta graficzna. Slot PCIe pozwoli na użycie nowoczesnych kart z GPGPU (General Purpose GPU), o ile tylko zostanie to odpowiednio oprogramowane w systemie. Z drugiej strony AltiVeca jest łatwiej wykorzystać niż GPGPU, a odpowiednie narzędzia już są. Niemniej GPGPU może robić kółeczka dookoła AltiVeca jeżeli chodzi o wydajność.

Wracając jeszcze do Xeny - jest to sprytne moim zdaniem posunięcie z marketingowego punktu widzenia. XS1 jest układem tanim, a jego umieszczenie w systemie (wraz ze złączem Xorro) daje zaawansowanemu użytkownikowi miejsce gdzie może sobie "podłubać", np. w prosty sposób podłączając różne urządzenia zewnętrzne i oprogramowując je na Xenie. Dodatkowo dochodzi argument "My to mamy a w pecetach/macowych struclach tego nie ma". Co prawda technicznie robi to niewielką różnicę, ale marketingowo i rulezizmowo może to być istotne.

Podsumowując - specyfikacja wydaje się interesująca. Pozostaje jedynie kwestia ceny i terminu dostępności. Na temat ceny można sobie gdybać. Ja mam zasadę, że nie kupuję drogiego sprzętu, więc o ile X1000 nie będzie w znaczący sposób dofinansowywany, raczej go nie kupię. Otwarte pozostaje też pytanie obsługi tych wszystkich wspaniałości przez AmigaOS 4. To co stało się z Sam440 (wciąż system jest w wersji beta i ma spore problemy z niektórymi peryferiami) nie napawa optymizmem. No i perspektywy pojawienia się MorphOS-a raczej mgliste, a AmigaOS 4 jest za cienkim systemem, żeby usprawiedliwić niemały zapewne wydatek związany z zakupem X1000.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem