Komentowana treść: GIMP 2.6.11r2
[#1] Re: GIMP 2.6.11r2
Najlepszy program do grafiki rastrowej na Amigę rośnie w siłęOK
[#2] Re: GIMP 2.6.11r2

@parallax, post #1

gimp śmierdzi linuxem, a linux śmierdzi. Prawdziwi Amigowcy używają Deluxe Painta.
[#3] Re: GIMP 2.6.11r2

@snajper, post #2

Linux śmierdzi mniej od Windowsa, AOS 4.x nie wiem czym pachnie,, podobnie jak MorphOS chyba malizną....ok, racja
Gimp byłby fajny jakby w całości był amigowy...
[#4] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#5] Re: GIMP 2.6.11r2

@Voyox, post #3

chodzą słuchy, że Gimp jest tak amigowy, że zadziała nawet na gołej pięćsetce ;)

więcej informacji tu



Ostatnia aktualizacja: 23.06.2013 21:07:31 przez jubi
[#6] Re: GIMP 2.6.11r2

@jubi, post #5

Jakoś ShapeShifter dawniej nie śmierdział, dlaczego AmiCygnix stał się fe? Emulacja Macintosha była bardziej amigowa?
[#7] Re: GIMP 2.6.11r2

@adam_mierzwa, post #6

nikt nie sprzewadal emulowanego macos jako amigi.
[#8] Re: GIMP 2.6.11r2

@Valwit, post #7

Nice shot Sir:).
[#9] Re: GIMP 2.6.11r2

@snajper, post #2

Dla mnie Windows śmierdzi, dlatego z Amigi przesiadłem się na Linuksa, bo niechęć do M$ mam w DNA.
[#10] Re: GIMP 2.6.11r2

@snajper, post #2

Pewnie piszesz to ironicznie ale pozwolę sobie potraktować tę wypowiedź jednak dosłownie. :)

Śmierdzenie Linuksem jeszcze by tak nie przeszkadzało, bo trudno uznawać za wadę to, że aplikacja jest spójna z jakimś systemem. Problem w tym, że GIMP nie jest z niczym spójny, a jego interface użytkownika jest źle zaprojektowany. A nawet więcej - wcale nie był projektowany. Sprawia wrażenie jakby każda z biorących udział w jego rozwoju osób, siadała sobie wieczorem z myślą "aaa dodam sobie jakąś funkcję do GIMPa" i walnęła sobie tu przycisk. Ktoś inny tydzień później obok dodał sobie zupełnie inny przycisk, który otwiera menu z opcjami, które zupełnie tu nie pasują. Taki rozwój przypadkowy. Czuć, że ten projekt nie jest trzymany za mordę przez kogoś kto ma na niego pomysł. O ile (moim zdaniem) taki Blender jest jasną stroną filozofii open source to GIMP jest jej ciemną stroną.

Oczywiście w GIMPie da się dużo zrobić i nawet można do niego przywyknąć. Ale ja zawsze traktuję go jak zło konieczne. Pod OSX zamiast używać darmowego GIMPa, kupiłem za kilkanaście euro program graficzny Pixelmator, który ma zbliżone możliwości (czasem ma więcej, czasem mniej) ale jest przepięknie zaprojektowany. Spójny, jasny pomysł i konsekwencja w jego realizacji aż się z niego wylewa.
[#11] Re: GIMP 2.6.11r2

@Valwit, post #7

I teraz też się to nie dzieje. Nie jest częścią AmigaOS.
Piszesz do człowieka który nie posiada AmiCygnixa. Jego instalacja jest nieobowiązkowa. To tylko jeszcze jedna możliwość. Żeby było śmiesznie ci którzy go używają mają też linuksa w dual-boocie, czyli nie musieliby mieć AmiCygnixa pod AmigaOS.
[#12] Re: GIMP 2.6.11r2

@MDW, post #10

Mam dokładnie takie samo zdanie na temat GIMP-a jak ty. Podobno nowe wersje mają lepszy interfejs, ale nie mam parcia na AmiCygnixa więc GIMP-a sobie odpuściłem (nawet nie "lajkuję" takich newsów).
[#13] Re: GIMP 2.6.11r2

@adam_mierzwa, post #6

Jakoś ShapeShifter dawniej nie śmierdział


Porównywanie do ShapeShiftera zupełnie nie trafione. To był emulator innego komputera, wygoda obsługi zupełnie inna. Wystarczy wspomnieć jak się przenosiło pliki na partycję macową i odwrotnie. Trzeba było uruchomić specjalny programik działający w dwóch trybach, najpierw kopiowaliśmy plik w jednym trybie, potem drugą część pliku w drugim. Gdzie tutaj równać do Cygnixa, który bezpośrednio korzysta z amigowych dysków i filsystemów, schowka, sterowników itp. Gimp to w pełni amigowy program, którego dodatkowym bonusem poza wartością czysto użytkową jest wywoływanie ślinotoku u mosowców takich jak Valvit czy Fazior. Gdy niebiescy wyłażą ze swoimi komentami pod newsami amigowymi, to zawsze wiadomo że program jest dobry i wartościowy. Przy mało istotnych pchełkach, zazwyczaj siedzą cicho.
[#14] Re: GIMP 2.6.11r2

@MDW, post #10

"Oczywiście w GIMPie da się dużo zrobić i nawet można do niego przywyknąć. Ale ja zawsze traktuję go jak zło konieczne. Pod OSX zamiast używać darmowego GIMPa, kupiłem za kilkanaście euro program graficzny Pixelmator, który ma zbliżone możliwości (czasem ma więcej, czasem mniej)"

To podobnie jak ma się GIMP do Photoshopa, dlatego używam obu pomysł
[#15] Re: GIMP 2.6.11r2

@Mufa, post #13

Uderz w Gimpa a Mufa się odezwie:).
[#16] Re: GIMP 2.6.11r2

@Mufa, post #13

Gimp to w pełni amigowy program


Trochę wam się wytyczne pełni amigowego programu rozjechały. Ale co tam, .so trzeba radzić..
[#17] Re: GIMP 2.6.11r2

@MDW, post #10

Gimp od wersji 2.8.x ma całkiem fajny, dość spójny i zjadliwy interfejs - nie wiem czy miałeś okazję sprawdzić tą wersję - jeżeli nie, to polecam. Za to program ten w wersji 2.6.x jest dla mnie w ogóle nie do użytku - próbowałem nie raz się do niego przyzwyczaić i po prostu nie mogłem. Wolałbym używać na raz ArtEffect, ImageFX i TVPaint niż męczyć się w tej przedpotopowej wersji Gimp. Nie wiem jak jest z prędkością tego programu pod AmigaOS 4, ale podejrzewam, że w praktyce trzeba mieć X1000, żeby praca na nim była komfortowa.
[#18] Re: GIMP 2.6.11r2

@gorzyga, post #17

Dokładnie pomysł
https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=oZbhuaezn8k#t=386s

Miejmy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości co najmniej ta wersja zawita na Amigę OK

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2013 12:35:32 przez parallax
[#19] Re: GIMP 2.6.11r2

@parallax, post #14

To podobnie jak ma się GIMP do Photoshopa, dlatego używam obu


nie zartuj, nie widze powodu by uzywac gimpa jak sie ma chocby nawet i wiekowego photoshopa, gimp w zasadzie nie nadaje sie do niczego chyba ze uzywa sie tylko jakichs kiczowatych filtrow albo wybiera prostokatne selekcje..
[#20] Re: GIMP 2.6.11r2

@pampers, post #16

Gimp to w pełni amigowy program


A ja powtórzę to co już kiedyś napisałem:

Uważam, że dobrze rozumiany rozwój odrębnej architektury to coś innego niż "rozwój" omawiany tu, czyli gonienie innych platform i "ich" rozwiązań. Jaką wartość mają przeszczepy z innych systemów w systemie amigowym? Jak długo jeszcze da się przeszczepiać wszystko co popadnie zatracając odrębność systemu, usilnie nadal nazywając go systemem amigowym?
[#21] Re: GIMP 2.6.11r2

@jubi, post #20

Nie masz racji czerpanie dobrych rozwiązań programowych z innych platform jest słusznym posunięciem. Dzięki takim programom platforma staje się mniej anonimowa, bo "kurde działa na tym Gimp" czy inny program. Także nie popadajmy w skrajności to, że pojawił się Gimp nie oznacza, że z identyczną radością widziałbym dla AmigaOS Microsoft Office.
[#22] Re: GIMP 2.6.11r2

@miro_78, post #21

że pojawił się Gimp nie oznacza, że z
identyczną radością widziałbym dla
AmigaOS Microsoft Office.


no ja bym akurat widział, bo wtedy Amiga stałaby się mniej obca i bardziej użyteczna dla przeciętnego Kowalskiego. Pomijając już aspekt wydajności, z jaką by to wszystko działało.
[#23] Re: GIMP 2.6.11r2

@Mufa, post #13

Gimp to w pełni amigowy program


Tak samo, jak w pełni AmigaOS'owy :)
Bo Amiga to AmigaONE a GUI AmigaOS to xwindows :) I każdy prawdziwy amigowiec o tym wie :)
[#24] Re: GIMP 2.6.11r2

@Mufa, post #13

...wywoływanie ślinotoku u mosowców... ...zawsze wiadomo że program jest dobry i wartościowy. Przy mało istotnych pchełkach, zazwyczaj siedzą cicho.


Ja też to zauważyłem pomysł Mnie to specjalnie nie dziwi pomysł
[#25] Re: GIMP 2.6.11r2

@parallax, post #24

Gimp mógłby być fajnym programem gdyby jego meniusy były, choć trochę bardziej spójne
z innymi programami tego typu. Ciężko tam cokolwiek znaleźć, a poza tym, mnie osobiście,
strasznie denerwuje używanie kontrola zamiast komanda do "gorących klawiszy".
Pewnie dla użytkowników windy to nic nie zmienia, ale ja nigdy tego systemu nie używałem
i automatycznie wciskam komand.
Z dobrych stron tego programu dla Amigi (poza oczywistymi) mógłbym wymienić samo jego istnienie
na tą platformę. Darowanej kobyle w uzębienie się nie zagląda i dla tego bym za dużo nie narzekał.
Nie wiem jak sprawa wygląda w przypadku Mosa, jest jakaś alternatywa?
[#26] Re: GIMP 2.6.11r2

@Radek_Cz, post #25

co to jest komand?
[#27] Re: GIMP 2.6.11r2

@Radek_Cz, post #25

Tak dobrej alternatywy nie mapomysł
[#28] Re: GIMP 2.6.11r2

@gorzyga, post #17

Używam na PC od wersji 2.6.x. Na początku było ciężko, ale jak to mówią "do każdego gówna można się przyzwyczaić"
[#29] Re: GIMP 2.6.11r2

@Radek_Cz, post #25

Jest lepsza alternatywa od Amicygnix, czyli prawdziwy Linux zainstalowany obok AmigaOS :)
[#30] Re: GIMP 2.6.11r2

@snajper, post #26

Klawisz na Applowej klawiaturze
Albo "rozkaz" jak wolisz...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem