Komentowana treść: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #9
[#91] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #9

@MDW, post #88

Skoro dla AmigaOS4, MorphOS i AROS jest tak mało softu to jakim cudem powrót do Amigi Classic ma mi ilość softu zwiększyć???
Żadnym cudem. Jeżeli ktoś wraca do klasycznej Amigi, to nie dlatego, żeby mieć więcej oprogramowania... U mnie to wyglądało tak, że należałoby rozpatrzyć kwestię „ilość oprogramowania na MorphOS-a” versus „ilość oprogramowania na klasyka + Linuksa x86_64 + w razie konieczności Windows”, gdzie wynik jest oczywisty.

MorphOS jest na tyle dobrze oprogramowany, że wiele osób istotnie może go używać jako główny system. Jednakże ja doszedłem w pewnym momencie do ściany, a konkretnie do Bitcoina. Później wydarzenia potoczyły się lawinowo, skoro MorphOS przestał być głównym systemem, to wzięła mnie tęsknota za elektroniką, asemblerem i takimi tam. Stąd A1200, a skoro elektronika, to MorphOS przegrał po raz drugi (brak softu). No i jednak prozaiczne przeglądanie WWW Firefoksem na Linuksie to jednak coś innego niż robienie tego OWB pod MOS-em... Wróciłem do Amigi klasycznej z podobnych powodów, dla których ludzie bawią się ośmiobitowcami – prosty, do ogarnięcia przez jednego człowieka sprzęt i system, w którym można podłubać kompilatorem, ale i lutownicą.

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 10:13:00 przez Krashan
[#92] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #9

@Krashan, post #91

nie mowiac zreszta o tym ze jesli programy kompilowane pod 3.x i m68k chodza na wszystkich platformach ng w jakis sposob to najprostsza metoda obsluzenia jak najwiekszej klienteli na raz a dzieki temu zwiekszenia bazy aplikacji dla wszystkich jest kompilowanie na to co tu wszyscy nazywaja "klasykiem". oczywiascie w wypadkach kiedy ficzery nowych platform sa krytyczne mogloby to nie miec sensu, ale nie wydaje mi sie by roznice byly tak decydujace.
[#93] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #9

@wawrzon, post #92

I to jest moim zdaniem bez sensu kompletnie. Zamiast robić natywne programy, korzystające z wszystkich dobrodziejstw wypracowanych przez lata rozwoju systemów NG programista ma robić konserwę pod 68k, która na prawdziwym sprzęcie i tak nie będzie wystarczająco szybko chodzić? A potem przychodzi jeden z drugim i mówi, że "na 68k więcej programów" wariat?
[#94] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #9

@MDW, post #89

Nie da się z tym nie zgodzi. Ale pytanie powstaje, skoro NG jest aż tyle lepsze czemu nie jest wstanie przebić się do większej ilości użytkowników/Amigowców? I to spokojnie od dekady, gdzieś jest tu błąd w rozumowaniu. Ja wiem, że nostalgia, czego doświadczyłem na urodzinach Amigi w Amsterdam i Neuss. 90 (jeśli nie 99)% ma gdzieś rozwój, ich jaraja stare czasy. Nikt nie wybiera przy powrocie NG, ogólnie, cena tu nie ma znaczenia, bo są różne opcje. Problem musi leżeć w czymś innym. Jak nie soft to co innego? Po tylu latach rozwoju jednak baza użytkowników nowych generacji ma się nijak do klasyka. I to jest lipa, co powoduje właśnie zastój, jak i brak perspektyw komercyjnych itd.
[#95] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #9

@radzik, post #94

Nie jest się w stanie przebić, bo większość "powracających amigowców" używa na co dzień Windowsa. Nie są przyzwyczajeni do amigowych programów, bo nigdy w życiu ich nie używali (może z wyjątkiem X-Copy). Systemy NG to była odpowiedź dla tzw. "die hard Amigans", czyli tych, którzy mimo wszystko siedzieli przy Amidze, nie dla tych, którzy sprzedali ją gdy przestały się na nią ukazywać gry z "mainstreamu". Ich nigdy nie było za dużo i ta liczba coraz bardziej topnieje, bo młodsi i bardziej zdrowi się nie robimy. O ile w przypadku MorphOSa może się jeszcze czasem skusić jakiś miłośnik alternatywnych systemów ("koszt wejścia" jest praktycznie zerowy) - i tak się czasem zdarza - vide wątki na Morphzone co jakiś czas, że komuś się ikonki nie wyświetlają i nie wie jak to zmienić - to w przypadku OS4 bazą są wyłącznie ludzie niemal fanatycznie oddani marce. Ich nie ma szansy przybyć.

Moja wypowiedź to oczywiście duże uproszczenie, od którego z pewnością znajdzie się jakiś wyjątek. Ale taką regułę zauważam.
[#96] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #9

@radzik, post #94

Jeśli ktoś skończył amigowanie na słabo rozbudowanej np. A500 lub A1200 i nie marzył o karcie graficznej oraz PPC, to dlaczego po powrocie miałby wybrać NG? Przecież to oczywiste :)

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 13:41:52 przez agrajek
[#97] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #9

@recedent, post #95

Dobijamy do 100 komentarzy, a reguła Krashana się znakomicie sprawdza. Wszystko jest dobrze, dopóty Amigowcy nie zaczynają pisać na temat wyższości swojego sposobu na amigowanie nad inne.

Ludzie od NG obalili już ostatni bastion klasykowców - nawet Superfroga uruchomią na NG, więc Amiga klasyczna do niczego się nie nadaje. Tak nie jest.

Na NG programy wymagają zbyt dużo zasobów, by mówić o wygodnej pracy, porównywalnej z dajmy na to Windowsem na przeciętnym PC. AmigaOne X1000 jest już w sekcji "discontinued" na stronie A-EONu.

Sam posiadam pożyczonego Sama440ep i powiem, że nie jestem zachwycony. GCC kompiluje z szybkością podobną do A1200 z BlizzardemPPC oraz AmigaOS 4.0.

Na mojej A1200 mam do dyspozycji kompilatory zoptymalizowane dla Amigi, napisane z myślą o Amidze i procesorze MC680x0. Mam Amiga E, który kompiluje błyskawicznie. Osoby od NG nie chcą nawet słyszeć o jakichś MaxonC++, bo "nawet 20 lat temu nie przystawał do standardów".

No rzeczywiście, nie ma pełnej biblioteki szablonów STL. Mimo to, jest to udany kompilator i wolę szybkość jaką daje niż maksymalnie wypasionego i obsługującego najnowsze standardy GCC. Używam też DICE, który niby jest zabugowany. W praktyce w 99,9% przypadków mnie nie zawiódł! Uważam, że jest to wysoka niezawodność.

Tak to wygląda w mojej opinii, jako Amigowca i programisty.
Chciałem przypomnieć o pewnych cechach Amigi klasycznej, które za nią przemawiają. Nie chcę dyskredytować NG, bo NG też ma swoje zalety i swoich zwolenników.

Szanuję, że użytkownicy NG chcą mieć np. przeglądarkę internetową w swoim systemie. I ją dostają, jeśli ktoś pofatyguje się z przygotowaniem kompilacji. Ja nie mam przeglądarki na swojej Amidze 1200 i używam PC do tego celu, jednakże to nie dyskredytuje mnie jako Amigowca.

Są po prostu Amigowcy, którzy preferują szybki komputer z PPC i system, który działa jak Amiga, a nawet uruchamia programy z Amigi w trybie wbudowanej emulacji M680x0. Ale są też Amigowcy, którzy chcą mieć prawdziwe, materialne Amigi, najlepiej ze styropianami i pudełkiem od Commodore. No i niestety do komunikacji oraz aukcji internetowych używają PC. Należy uszanować prawa każdego do swojego sposobu na amigowanie.

Mnie nigdy nie było potrzebne więcej niż MC68030, więc uważam, że jestem po prostu mało wymagającym Amigowcem. A z Amigą też jestem cały czas aż do upadku czasopism papierowych poświęconych Amidze. Wtedy to był szok, bo ja nie miałem Amigi z Internetem. Dziś, żeby Amigować on-line trzeba mieć jakiś Internet.

I jeszcze jedno na podsumowanie: dla mnie naprawdę o niebo wygodniejsza praca jest przy Amidze, niż przy Sam440ep z AmigaOS 4. Daję słowo! Łatwiej mi szperać po płytach kompaktowych, uruchamiać programy itd.

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 15:09:27 przez Hexmage960
[#98] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #9

@MDW, post #75

Chyba już pora przestać nazywać MorphOS-a amigopodobnym środowiskiem, bo to brzmi jakbyśmy mieli kompleksy. Od dziś mówimy w morphosowym lub NG środowisku. Dość długo pisaliśmy, że system powstał z inspiracji i stara się być tym, czym chcieliśmy swego czasu żeby był system dla Amigi (celowo nie piszę AmigaOS).
[#99] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #9

@radzik, post #94

Moim skromnym zdaniem, większość z tych co wraca, robi to dla gier. Chce usiąść z browarkiem lub oranżadą z Helleny popykać w stare gierki, przypomnieć sobie młodość. Moim zdaniem NG powinny filozofią starać się naśladować komputery domowe z lat 80/90, Amigę 500. Nie rzucamy się na żadne profesjonalne zastosowania, bo to mrzonki, tylko nastawiamy się na uproszczone uruchamianie gier (grasz z płyty lub z HDD) coś jak kiedyś A500, czy stare 8-bitowce, do tego proste oprogramowanie użytkowe, które mogę wykorzystać w domu w amatorskich zastosowaniach. Skoro cel będzie realny, rozczarowań będzie mniej. Taki Blender to kombajn, co z tego jak dla Kowalskiego za opasły, a profesjonalista uruchomi go na PC. Bardzo podobają mi się remake gier (nieco przeskalowana grafika) jakie można kupić na niektóre konsole. Tak powinniśmy postąpić z perełkami z Amigi. Chyba, że znajdzie się szalony bogacz i opłaci kartę FPGA z zapisaną AGĄ i to będzie siedziało w PCI jako zapasowa karta grafiki, ale po co? Nowe wersje starszego oprogramowania za jakąś realną cenę i byłoby fajnie.
[#100] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #9

@KM, post #99

Chcesz gier? Kupujesz pieca, konsole albo klasyczna Amige. Amigi to zabawki do gier i dem. No pewnie, to nie jest "amigowanie". Chrzanic to - dzieki grom Amigi zawsze będą mieć fanów i to dla nich, a nie jakiegoś Lightwave czy innego Ced-a, będzie się wracać. System? Najlepsze co powstało na Amidze było NDOS :)
[#101] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #9

@Hexmage960, post #97

Nie obraź się, ale SAM440 ep to taka Efika od nas, czy klasyk z mocnym PPC, czyli i tak odstaje od tego co można mieć Maki, AOX1000, ba nawet SAM460 jest podejrzewam o wiele lepsza. Co do języków programowania, wszyscy upierają się na C, a to chyba na początek za trudne. Brakuje książek o programowaniu na nasze systemy, są kursy, ale jest ich mało. AmigaE i jego nowsze wersje podobnie jak AmiBlitz rozwijane w wolnych chwilach, to za wolno, bo jesteśmy coraz starsi i mamy coraz mniejszą ochotę żeby bawić się czymś, co nie do końca działa. Moim zdaniem oprogramowanie na NG przypomina grę w gałę. Każdy chce strzelić gola, nie ma gry zespołowej, umyka cel zwycięstwo i mamy remis, czyli pyrrusowe zwycięstwo. Oprogramowanie niby jest, ale ma jakieś wady. Open Source z jednej strony to fajny pomysł, a z drugiej nikt nie czuje się za bardzo odpowiedzialny za to co robi (upraszczam, przepraszam), zawsze może to zostawić. Dużo można by pisać. Napiszę jako laik. Twórcy SDK tworzą kawał softu, ale dla zwykłego użytkownika jest on za duży i może się nim udławić. Nie kumaci potrzebują ograniczonego odpowiednika, który pozwoli im wejść w programowanie, a nie profesjonalnej maszynki, do której nie ma prostej instrukcji obsługi.
[#102] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #9

@Hexmage960, post #97

Na NG programy wymagają zbyt dużo zasobów, by mówić o wygodnej pracy, porównywalnej z dajmy na to Windowsem na przeciętnym PC.


Co dokładnie masz na myśli?
[#103] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #9

@Hexmage960, post #97

Sam posiadam pożyczonego Sama440ep i powiem, że nie jestem zachwycony. GCC kompiluje z szybkością podobną do A1200 z BlizzardemPPC oraz AmigaOS 4.0.


Pewnie na Power Mac G5 i MorphOS będzie szybciej i taniej, no ale naklejki nima, co począć? A wiem, wrzucić do jednego worka wszystkie NG :P (taki żart)


edit-----

I jeszcze jedno na podsumowanie: dla mnie naprawdę o niebo wygodniejsza praca jest przy Amidze, niż przy Sam440ep z AmigaOS 4. Daję słowo! Łatwiej mi szperać po płytach kompaktowych, uruchamiać programy itd.


No jeśli chcesz uruchamiać programy które zakładają że na pokładzie jest AGA i/lub PAULA i/lub rozdziałka Hires/Laced no to faktycznie masz rację, ale ciężko się dziwić że pewne rzeczy nie zadziałają... z drugiej strony jest już JIT w EUAE pod MOSa więc zawsze można pod NG odpalić starszy soft wymagający układów Amigi klasycznej i nie trzeba do tego odpalać drugiego kompa, a natywny system amigowy o wiele szybszy czeka w tle :)





Ostatnia aktualizacja: 13.07.2016 02:35:30 przez agrajek
[#104] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #9

@agrajek, post #103

Podobno JIT w EUAE pod MOSa przyśpiesza tylko programy korzystające z pamięci podręcznej (cache) procesora, więc taki Superfrog, jak i inne gry dla A500 nie dostanie boosta.

Po drugie jest to emulator. Ustawianie twardego dysku, CD-ROMu w nim pewnie wymaga dużego nagimnastykowania się. Tylko ADFy pójdą łatwo, a ciekawe też z jaką prędkością.

Zamiast kombinować używam zatem A1200 z Blizzardem 1230, HDD i CD-ROM zamknięte w gustownej konsoli firmy TOMS. Włączam komputer i po kilku sekundach widzę pulpit gotowy do pracy (Amiga OS 3.1). Nie chrzanię się z konfigurowaniem emulatora, prędkością emulacji itp.

Mogę włożyć płytę przeznaczoną dla Amigi do czytnika i od razu przystąpić do eksploracji i odpalać programy normalnie na Amidze.

Tak samo programowanie pod M680x0 w C, E, AMOSie lub Asemblerze itp. jest łatwiejsze na moim komputerze. Żadne cross, emulacja itp. Mogę przebierać w asemblerach i kompilatorach.

Nie używałem MorphOSa, ale nie spodziewam się niczego dużo lepszego niż AmigaOS 4.x pod kątem wygody użytkowania z przeglądarek internetowych i zintegrowanych środowisk programistycznych. Słyszałem, że na MorphOSa jest fajne SDK i edytor Scribble i mam nadzieję, że jest to lepiej przygotowane niż tragiczne SDK dla AmigaOS 4.x.

Podsumowując NG ogólnie może być dla wielu osób wygodny. Z mojego doświadczenia jest to podobne do używania IBrowse na A1200 mimo, że komputer jest znacznie szybszy. Proszę mi nie pisać, że powinienem sprawdzać na szybszym sprzęcie. Na X1000 mnie nie stać nawet gdybym kilka lat oszczędzał. Kupno tego sprzętu mija się w mojej opinii zupełnie z celem.

Sprzęt dla MorphOSa jest tańszy i być może MorphOS lepiej korzysta z mocy sprzętu. "Naklejka" nie gra dla mnie żadnej roli, bo obecne AmigiOne są w kosmicznych cenach i nie leżą w sferze moich zainteresowań. Ale Power Mac G5 ma niewiele wspólnego z Amigą, podobnie zresztą jak same AmigiOne.

Ja też uważam, żeby nie wpaść w pułapkę ciągłej rozbudowy sprzętu. Moja Amiga mi wystarczy do tego, do czego jej używam. Taki Sam440ep mógłby z powodzeniem obsługiwać wszystkie nowoczesne standardy. Szkoda, że ludzie go nie programują w ten sposób, tylko przenoszą najcięższe i najbardziej aktualne i wymagające programy. Ja sam nie dałbym rady.

Dlatego też wolę Amigę 1200 i oprogramowanie natywne i dedykowane. Lubię też natywny Amiga OS 3.1. Tu czuję się najlepiej, więc po co zmieniać stan rzeczy?

Gdybym miał gros pieniędzy i wpadł we wspomnianą "pułapkę", to pewnie dzisiaj bym miał G5 lub X1000 i w pocie czoła portował programy z PC i tłumaczył dlaczego te portowane programy działają tak wolno i że nie da się ich przyśpieszyć.

A tak, robię to co lubię - programuję na Amidze dla Amigi. I wychodzi mi to coraz lepiej.

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2016 10:15:16 przez Hexmage960
[#105] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #9

@Hexmage960, post #104

Podobno JIT w EUAE pod MOSa przyśpiesza tylko programy korzystające z pamięci podręcznej (cache) procesora
Podobno nie warto się wypowiadać, gdy się o czymś nie ma pojęcia...
[#106] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #9

@Krashan, post #105

Jeśli się pomyliłem w tej rzeczy - nie zmienia to istoty sprawy. Proszę mnie oświecić.
[#107] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #9

@Hexmage960, post #106

No więc oświecam: to nieprawda.
[#108] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #9

@Krashan, post #107

Opierałem tę informację na dyskusji na PPA z dawna. Z tego co pamiętam ktoś (Michał Żukowski) wspominał o cache. A padło też stwierdzenie, że JIT nie przyśpiesza programów korzystających z chipsetu Amigi.
[#109] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #9

@Krashan, post #107

Proszę, oto wypowiedź p. Żukowskiego na temat JIT i Cache:

"Jit opiera się o działanie Cache, jesli jest emulowany procesor 000 albo gra nie korzysta z kaszy to jit niewiele da."

http://www.ppa.pl/forum/amigaos-4.x/31532/runinuae-a-jit#m451739

Zatem kto mówi prawdę, Pan czy Pan Żukowski?
[#110] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #9

@Hexmage960, post #104

Po drugie jest to emulator. Ustawianie twardego dysku, CD-ROMu w nim pewnie wymaga dużego nagimnastykowania się. Tylko ADFy pójdą łatwo, a ciekawe też z jaką prędkością.
[..]


Możesz mi powiedzieć po co chcesz ustawiać coś (dysk, CD) jak program który tego wymaga prawdopodobnie nie wymaga emulatora?


Mogę włożyć płytę przeznaczoną dla Amigi do czytnika i od razu przystąpić do eksploracji i odpalać programy normalnie na Amidze.
[..]


A na MOSie czy AOS4.x nie możesz przeglądać płyt i odpalać z nich softu?
Ale czytnik masz?


Tak samo programowanie pod M680x0 w C, E, AMOSie lub Asemblerze itp. jest łatwiejsze na moim komputerze. Żadne cross, emulacja itp. Mogę przebierać w asemblerach i kompilatorach.


Na nowych także, i jest szybciej, i np. takie scribble którego używam przez przypadek - przeniosłem sobie całe moje środowisko AmigaE z A1200 i uważałem, że najlepiej pisze mi się w GEDzie z dodatkami, dopóki nie odpaliłem scribble - który zdecydowanie bije na głowę poprzednie środowisko.

Proszę Cię, nie pisz takich rzeczy. Uparłeś się wykazać że jest niespotykana różnica a akurat jako programista powinieneś bardzo docenić nowe systemy, odbieram to tak że nie wiesz o czym piszesz, ledwo liznąłeś nowych systemów, z negatywnym nastawieniem, a chcesz oceniać?

Też kiedyś napisałem, że wygodniej pracuje mi się na starym systemie - ale konkretnie wiem dlaczego i nie jest to wina systemu, mam problem z fajnym dobraniem sobie wielkości czcionek na monitorze fullHD, ale to problem we mnie a nie w systemie.
[#111] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #9

@Hexmage960, post #104

Podobno JIT w EUAE pod MOSa przyśpiesza tylko programy korzystające z pamięci podręcznej (cache) procesora, więc taki Superfrog, jak i inne gry dla A500 nie dostanie boosta.


Po co by miało być przyśpieszenie do SFroga? Przecież to bez sensu by było....

Po drugie jest to emulator. Ustawianie twardego dysku, CD-ROMu w nim pewnie wymaga dużego nagimnastykowania się.


Tak, a w real amidze pstrykasz palcami i wszystko się podłącza i instaluje samo...

Tylko ADFy pójdą łatwo, a ciekawe też z jaką prędkością.


Odczyt? Działanie gier? Jedno i drugie szybciej niż sobie najwidoczniej wyobrażasz.

Włączam komputer i po kilku sekundach widzę pulpit gotowy do pracy (Amiga OS 3.1).


Ja klikam w ikonkę E-UAE i też po kilku sekundach widzę Workbencha

Nie chrzanię się z konfigurowaniem emulatora, prędkością emulacji itp.


Konfigurację robisz raz i używasz, a Ty chciałbyś za każdym odpalaniem ustawiać wszystko od nowa? Ba, zrobisz sobie kilka plików konfiguracyjnych i masz jednym kliknięciem model jaki chcesz...

Rozumiem że konfiguracja E-UAE może być problemem dla np. humanisty, ale dla programisty i amigowego wyjadacza?

Mam wrażenie że jesteś "rycerzem klasycznego sprzętu" i szukasz dziury w całym.

Proszę mi nie pisać, że powinienem sprawdzać na szybszym sprzęcie.


Sprzęt dla MorphOSa jest tańszy


Gdybym miał gros pieniędzy i wpadł we wspomnianą "pułapkę", to pewnie dzisiaj bym miał G5 lub X1000


Jeśli poszukasz to kupisz na aukcji PowerMac G5 albo miniacza G4 za 250 zeta, zainstalujesz MorphOS demo za free, pobawisz się, nauczysz się czegoś nowego, sprzedasz za tyle samo i nic nie stracisz. (tylko czytaj dokładnie treść aukcji, bo nie tylko w świecie amigowym są handlarze szukający frajera)

i w pocie czoła portował programy z PC i tłumaczył dlaczego te portowane programy działają tak wolno i że nie da się ich przyśpieszyć.


Ba, wszyscy by Ci dziękowali za te porty i prosili o więcej, nikt by nie narzekał, no chyba że Ty sam...
[#112] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #9

@Hexmage960, post #109

.

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2016 14:33:42 przez grxmrx
[#113] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #9

@Hexmage960, post #109

Zatem kto mówi prawdę, Pan czy Pan Żukowski?
Ja.
[#114] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #9
Ludzie, nie przekonujmy się wzajemnie do czyjejś filozofii, sprzętu, systemu. Każdy używa czego chce i co mu tam pasuje. Tylko pamiętajmy, że każdemu może podobać się coś innego i to, że ktoś napisze "NG się kończy" wcale nie znaczy, że się kończy. Tak samo gdy ktoś napisze "nie ma sensu używać Classica" to wcale nie znaczy, że nie ma sensu go używać.

Zawsze staram się zaznaczać, że to co piszę odnosi się do mnie, moich wymagań, moich oczekiwań. Nigdy nikogo do niczego nie przekonywałem. Wręcz przeciwnie - nawet ze 3 razy kogoś zniechęciłem do spróbowania AmigaOS3/AmigaOS4/MorphOS/AROS. szeroki uśmiech

Wszystko co napisałem w tym wątku jest tylko odpowiedzią na dziwne insynuacje jakoby przejście z NG na Classic miało mnie uszczęśliwić i rozwiązać problemy NG. Ostatnio często coś w tym stylu czytam, ten odcinek podcastu przeważył szalę i się (niepotrzebnie) odezwałem. Zawsze mi się wydawało, że różne strony, blogi, fora dążą do tego żeby były na nich dyskusje, komentarze. Na PPA mam wrażenie, że jest odwrotnie. Wszyscy byliby najszczęśliwsi gdyby pod każdym newsem było "komentarzy: 0". Spróbuję się postarać żeby z mojej strony wychodziło ich jak najmniej.

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2016 19:32:57 przez MDW
[#115] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #9

@MDW, post #114

MDW, bez Twojego fanboyowaniu MOSA (systemów NG) ten portal sporo by stracił. Kompletnie nie rozumiem (wiadomo, cytując genialnego Eugene Jarvisa - jedyne rozsądne użytkowanie komputera to granie na nim) ale szanuje i uwielbiam czytać Twoje wnioski/punkt widzenia.
[#116] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #9

@Hexmage960, post #108

A padło też stwierdzenie, że JIT nie przyśpiesza programów korzystających z chipsetu Amigi.


No i właśnie o to chodzi. JIT przyspiesza tylko 68k. Gdy powstał pierwszy UAE z JIT na MOSa, to szybko okazało się że na Pegasosie i Efice płynnie (lub jakoś tak) można pograć tylko w gry OCS/ECS. Gry AGA klatkowały.
Klatkowały także na Pentium3 500 MHz (odpowiedniku tych komputerów).
Dzisiaj to nie ma znaczenia, ponieważ najsłabsze komputery są 2-3x szybsze od Pegasosa i Efiki.
[#117] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #9

@Andrzej Drozd, post #116

Gdy powstał pierwszy UAE z JIT na MOSa, to szybko okazało się że na Pegasosie i Efice płynnie (lub jakoś tak) można pograć tylko w gry OCS/ECS. Gry AGA klatkowały.


Gdy powstał pierwszy UAE z JIT to MOS działał już na G5.

Na wersji bez JITa grałem w SlamTilta - albo na pegu g3/600 MHz albo miniaczu g4/1.25GHZ, nie pamiętam..
Grało się prawie super płynnie, kwestia stworzenia konfiguracji z pomyślunkiem
[#118] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #9

@MDW, post #114

No właśnie tu nie chodzi o przekonywanie do "swoich racji" tylko do faktów.
Każdy niech używa co woli, ale po co pisać bzdury na temat NG że umiera, że emulacja to masakra itd., masakra to jest kupowanie klasyka na allegro - drogo i same poroblemy potem się pojawiają, a na koniec rozczarowanie i Amiga do szafy, wyciągana raz na pół roku żeby sfroga czy lotusa odpalić.
[#119] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #9

@agrajek, post #117

Gdy powstał pierwszy UAE z JIT to MOS działał już na G5.


I myślisz że nagle Pegasos1 i Efika przestały istnieć?OK


Na wersji bez JITa grałem w SlamTilta - albo na pegu g3/600 MHz albo miniaczu g4/1.25GHZ, nie pamiętam..
Grało się prawie super płynnie, kwestia stworzenia konfiguracji z pomyślunkiem


Jeżeli nie pamiętasz, to nie pisz.OK
W tego G4 to jeszcze uwierzę, ale co do G3 600 MHz, to musisz podać dowód. OK
[#120] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #9

@Andrzej Drozd, post #119

I myślisz że nagle Pegasos1 i Efika przestały istnieć?

Jeżeli nie pamiętasz, to nie pisz.

musisz podać dowód.


Myślę że nie używałeś MOSa ani na Pegu ani na Maku, więc w tym temacie jestem większym autorytetem od Ciebie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem