Komentowana treść: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1
[#91] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@Hexmage960, post #88

Drogi Hexmage, większość użytkowników Amigi 1200 próbujących na niej pracować w latach 1995+ dzieli te same wspomnienia: Ograniczenia AGA, Za mało CHIP RAM, braki w oprogramowaniu (które po części dało się łatać emulacją Macintosha) i robienie z komputera coraz bardziej piramidalnej kanapki, trzeszczącej w szwach, rozpadającej się i niestabilnej. Dla tych ludzi możliwość przejścia na nowy komputer z kartą graficzną, stabilnym - nie łatanym tysiącem gryzących się nieraz nakładek - systemem operacyjnym i zapasem mocy była zbawieniem, bez której pewnie by się od Amigi odwrócili.

A zresztą - przeczytaj sobie to.
[#92] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@michalmarek77, post #90

To Amiga 1200 była tym co przytrzymało najtwardszych przy Amigach

Przytrzymała NIE ze względu na swoją rzekomą wspaniałość, tylko dlatego, że była ostatnim w miarę dostępnym i rozpowszechnionym modelem. Gdyby nie powstała, to pewnie twardziele siedzieliby na A500 i to ten model zostałby ukanapkowany z niewiele tylko gorszym efektem.
[#93] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@michalmarek77, post #90

Tak przy okazji, co by było gdyby nie pojawił się MOS czy AOS 4.x?

Może dla innych nic. Dla mnie wszystko. Gdyby takie rozwiązania się nie pojawiły najprawdopodobniej w okolicach 2006 roku już bym nie wytrzymał i dzisiaj nie byłoby mnie tutaj. A tak od 23 lat nie miałem przerwy w amigowaniu. Maszyn działających na takim czy innym amigopodobnym systemie operacyjnym używam nieprzerwanie od 1993 roku i po drodze żaden Windows, Linux czy Mac mnie od tych rozwiązań nie odciągnął na 100%. U mnie PC nigdy się tak na serio nie zadomowił i dopiero era mocnych urządzeń mobilnych odciąga mnie trochę od świata Amigi. Ale całkiem nie odciągnie. szeroki uśmiech Po prostu zmieniły się trochę zadania poszczególnych maszyn. Nie wymagam już tak wiele od Amigi (cokolwiek nią nazwiemy) i znacznie więcej jej wybaczam niż wtedy gdy używałem jej do wszystkiego, a stojący w drugim pokoju pecet nawet nie był podłączony do sieci.
[#94] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@Andrzej Drozd, post #82

A1200 jest lepszym komputerem od A500 i z faktami nie powinieneś dyskutować.

A500, kiedy weszła na rynek, była sensacją i maszyną bezdyskusyjnie najlepszą w swojej klasie. A1200, kiedy weszła na rynek, była już tylko lepsza (choć jaj nie urywała) od A500 i popłuczyn po niej. Widzisz różnicę?

Ponieważ gdyby nie A1200, to dzisiaj pisałbyś na www.emula.rom.xxx, natomiast portal PPA by nie istniał.

A to dlaczego? Po prostu karty turbo z 040, 060 i PPC upowszechniłyby się na A500, umożliwiając budowę całkiem podobnych kanapek. Albo nawet lepszych, bo i obudowa większa i chipy w podstawkach.

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2016 22:55:03 przez Daclaw
[#95] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@Daclaw, post #94

Jaja A500 urwała AGA, 2 MB Chipu i możliwość podłączenia normalnego HDD bez jakisik popierdół podłączanych do A500. Jaja A500 urwały karty turbo z 040 i 060.
ECS praktycznie nie nadaje się do WB w normalnych rozdziałkach i 64 kolorach. Myślisz że byłby wysyp drogich kart graficznych dla tego 16 bitowego komputerka na dyskietki?
A500 skończyła jak Atari ST i bez A1200 nie byłoby inaczej.OK
[#96] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@Andrzej Drozd, post #95

możliwość podłączenia normalnego HDD bez jakisik popierdół

Taa. Metodą z wymontowaniem ekranu, metodą bez wymontowania ekranu, techniką styropianowej stopy, ze spiłowaniem zaczepu i bez spiłowania zaczepu. Już na starcie ekwilibrytyka i wprawka przed przyszłym kanapkowaniem. Bo się geniuszom z C= właśnie NIE chciało przewidzieć w A1200 miejsca na "normalny" (czyli popularny) standard HDD.

Myślisz że byłby wysyp drogich kart graficznych dla tego 16 bitowego komputerka na dyskietki?

Procentowo licząc, większość kart graficznych dla Amigi ukazała się przed premierą A1200, m.in. dlatego, że "ECS praktycznie nie nadaje się do WB w normalnych rozdziałkach i 64 kolorach" (podobnie zresztą jak AGA).

A teraz opowiedz mi o wysypie drogich kart graficznych dedykowanych A1200. Kojarzę jedną.
[#97] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@Daclaw, post #96

Taa. Metodą z wymontowaniem ekranu, metodą bez wymontowania ekranu, techniką styropianowej stopy (..)

Ale można było, natomiast w A500 nie dało sie w ogóle :) , zresztą, ja w swojej A1200 miałem dysk 2.5" i nie narzekałem. Oczywiście jak przeniosłem Amigę do wieży to kupiłem już normalny dysk 3.5" .

Co do samej A500, naprawdę nie wyobrażam sobie pracy na niej :( , miałem ten komputer i pamiętam jak przesiadłem się na A1200, to był szok. Oczywiście po pewnym czasie AGA zaczęła wkurzać, 2 MB Chip ram okazało się ilością zdecydowanie za małą itd .Nie zmienia to jednak faktu, że mogłem w miarę komfortowo pracować na WB w 720x 450 ( DBLPal), co dla OCS/ECS było nieosiągalne.

Jednak wracając do Hyperionu, z wielką chęcią zapłaciłbym nawet 30-40 Euro za nowy ROM 3.1 z poprawionym scsi.device, intuition.library, graphics.library itd. Te 10 Euro jest teraz w sumie za co , za boinga którego prawie i tak nikt nie zobaczy, bo przecież większość ma HD w Amigach . Skok na kase i tyle :)
[#98] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@michalmarek77, post #90

Tak przy okazji, co by było gdyby nie pojawił się MOS czy AOS 4.x?

Nie bawiłbym się w Amigowanie tak jak bawię się teraz . Wiele osób nie jest w stanie w to uwierzyć ale komputera z MorphOS-em używam w dzisiejszych czasach równie często jak Apple którego mam obok. Nie wyobrażam sobie zabawy na A1200 z 060 + GFX , przecież ona nie pociągnie filmów, mp3, www itd .
[#99] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@Daclaw, post #94

A500, kiedy weszła na rynek, była sensacją


To A1000 była sensacją (nazywana wtedy po prostu "Amiga"), natomiast A500 była tylko budżetowym klonem A1000, oczywiście wspaniałym, oraz świetnym sposobem na spopularyzowanie i udomowienie Amigi.

Każdy model miał swój czas, A1200 też. Dla mnie była kolejnym krokiem w rozwoju Amigi, rozczarowaniem był tylko brak postępu w układzie dźwięku. Reszta była znakomita, szczególnie po dodaniu HD i turbo.

W alternatywnej rzeczywistości, w 1994 roku firmę Commodore znowu przejmuje Jack Tramiel, kończąc wyniszczającą wojnę cenową z Atari, które od tej pory zajmuje się wyłącznie tworzeniem konsol, natomiast cały potencjał do tworzenia komputerów koncentruje się w Commodore. Na przełomie 1994/95 roku następnym modelem z serii zintegrowanych obudów była Amiga 1600 z prockiem 68040/60, grafką 24bit 4MB i dźwiękiem 16bit 8 kanałów, z HD w standardzie oraz z miejscem na CD i moduł 3D pod klapką. Workbench dorobił się menu kontekstowego, paska zadań, konfigurowalnych dockerów i wirtualnych pulpitów. W drugiej połowie lat 90-tych Commodore przeszło całkowicie na platformę PowerPC, kontynuując 2 linie produktów: desktopową oraz zintegrowaną, w postaci pierwszych Amigowych laptopów. Zaczyna też licencjonować sprzedaż technologii więc niedługo pojawiają się pierwsze dalekowschodnie amiklony. Dzięki przejęciu 3Dfx Interactive, Amigi były standardowo wyposażone w akceleratory 3D. Na początku nowego milenium Amiga jest już najlepiej sprzedającą się marką.
W 2003 roku Commodore rozbudowuje swoje portfolio o palmtopy które po dwóch latach uzyskują dodatkową funkcjonalność telefonów. Na wszystkich urządzeniach działa ten sam AmigaOS z frontendem Workbench.
.

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2016 11:28:32 przez rePeter
[#100] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@Daclaw, post #96

Taa. Metodą z wymontowaniem ekranu, metodą bez wymontowania ekranu, techniką styropianowej stopy, ze spiłowaniem zaczepu i bez spiłowania zaczepu.
I po co wypisywać takie głupoty mające udowodnić błędną tezę. Dysk twardy w A1200 montuje się metodą włożenia go na miejsce przewidziane przez producenta.
[#101] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@Krashan, post #100

Sądzę, że wszyscy wiemy, jak to wyglądało w I połowie lat 90-tych. Tzn. jakie były relacje dostępności, pojemności i ceny dysków 2.5" i 3.5". Wybór dysku 2.5" był niezrozumiałym i kompletnie niepotrzebnym udziwnieniem.
[#102] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@Daclaw, post #101

PCMCIA też było krytykowane jako niepotrzebne złącze na rzadkie i drogie gadżety a historia pokazała, że to był bardzo dobry pomysł.

Patrząc jak dyski twarde ewoluowały z 8" przez 5,25" i 3,5" Commodore słusznie założyło, że do konstrukcji zintegrowanych bardziej nadają się 2,5", tak jak do laptopów, w końcu A600 i A1200 to podobny sposób zintegrowania. Popularność dysków 3,5" trwała niespodziewanie długo, chyba głównie z powodu dominacji blaszaków, gdzie rozmiar HD nie miał większego znaczenia.

Wiadomo, że Polacy musieli bardziej liczyć się z groszem, więc kiedy okazało się, że do A1200 da się wcisnąć tańszy dysk 3,5" każdy zainteresowany był happy i nie jęczał żałośnie z powodu niewielkiej przeróbki. Nie rozumiem po cholerę te utyskiwania, że się dało.
.
[#103] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@Daclaw, post #96

Taa. Metodą


Znane metody to:
1. Włożenie HDD 2.5 cala. Amiga 1200 ma standardowo sanki które to umożliwiają.
2. Włożenie HDD 3.5 cala. Polega to na wyjęciu sanek z zewnątrz oraz odczepieniu i usunięciu pewnej części ekranu (której nie wyrzucamy!). W przypadku grubego HDD, klawiatura będzie nieco wyżej, ale obudowa spokojnie się domknie. Od dołu na HDD należy nakleić odpowiednio wyciętą tekturkę lub podkładkę z bloku technicznego, aby nie doszło do zwarcia. Najlepiej szkotem.
3. Umieszczenie HDD na zewnątrz z lewej strony. Obudowy nie piłujemy w miejscu wyjścia taśmy na zewnątrz (!), tylko przygniatamy nią delikatnie taśmę i ostrożnie dokręcamy wkręt tak, aby niczego nie dociskał na siłę. Taśma będzie sztywno zamocowana i nie rozrusza połączenia wewnątrz Amigi.

Ja kiedyś używałem opcji 2, natomiast teraz używam opcji nr. 3. Wygląda to tak, że z lewej strony obok budowy mam nagrywarke CDRW i na niej HDD.


(podobnie zresztą jak AGA).


Nie ma wcale podobnie. Fabryka w 1992 wypuściła takie tryby jak Multiscan (640x480) oraz Super72 (800x600). Oczywiście na samym początku nie bylo FBLita i tryby te były używalne do 32 kolorów. Powyżej było za wolno.
Ja dzisiaj na AGA używam WB w 800x600 w 64 kolorach, natomiast WWW często odpalam w 256 kolorach.
Na Aminecie jest także dostępny tryb 1024x768. Ten tryb ma już dość widoczny interlaced, ale miga dużo mniej niż standardowy PAL 640x512.


A teraz opowiedz mi o wysypie drogich kart graficznych dedykowanych A1200. Kojarzę jedną.


Nie było żadnego wysypu, ponieważ soft radził sobie i do dzisiaj radzi na AGA (wspomniane tryby 800x600 i 1024x768). Jakieś tam zamulacze na Zorro powstawały, ale nie konkretnie dla A1200. Ja w drugiej A1200 mam BVision (taki sobie zamulacz z lat 90-tych).OK

A500 i OCS to zupełna prehistoria w tym temacie. To jest komputer od 320x256 i tyle.
ECS też bida.
AGA to też bida, ale miażdży tamtą bide i to że można odpalić na niej WB w 1024x768 w 256 kolorach, wszystko wyjaśnia jaka jest przepaść pomiędzy tymi układami graficznymi.OK
[#104] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@rePeter, post #102

Faktycznie gdy się od tej strony popatrzy na Amigę 1200 to wygląda na to, że była całkiem nowatorska jak na tamte warunki. Wtedy rynek zdobywały te ogromne paskudne pecety. A1200 miała nowoczesne PCMCIA, była bardzo kompaktowa, przewidywała używanie 2,5-calowego dysku i działała pod kontrolą prawdziwego systemu operacyjnego (a nie jakiejś prehistorycznej parodii w stylu MS-DOSa).

Szkoda, że A1200 nie miała w standardzie 2MB Chip + 4MB Fast RAM, podtrzymania bateryjnego zegarka, min. 80MB HDD (i ewentualnie jakieś 030). Pozwoliłoby to na zatarcie tego paskudnego (stworzonego przez A500/500+/600) wizerunku Amigi jako "dyskietkowego odtwarzacza gier". Do dzisiaj większości "niekumatym" pamiętającym czasy świetności Amigi kojarzy się ona z "wachlowaniem dyskietkami" podczas grania. W różnych (popularnych ostatnio) retro-wspominkach często spotykam się z czymś takim. A to cholernie krzywdząca dla Amigi opinia. Dzięki twardemu dyskowi w standardzie dotarłoby do ludzi, że to też jest komputer i gdy się go włączy to można coś tam zrobić poza włożeniem dyskietki z SuperFrogiem.
[#105] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@MDW, post #104

Szkoda, że zamiast ładować 68020EC nie wsadzili normalnego procka, a najlepiej, że od razy na starcie zamiast proca były dostępne karty turbo 020 i 030 z osobna linią zasilającą. Każdy kupuje to (turbo + fast) na co ma kasę, nie ma problemów z zasilaniem. No i te przeklęte 2 MB CHIP gdyby było choć 4MB, a najlepiej 8MB lub sloty na CHIP do 8MB (znów kto ma kasę kupuje), do tego miejsce na DSP (kto chce, potrzebuje kupi), ROM 1MB jak w CD32 w jednej kości, itd. Moim zdaniem liczyli na podratowanie budżetu, znalezienie finansowego partnera i się przeliczyli.

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2016 18:58:43 przez KM
[#106] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@MDW, post #104

(...)można coś tam zrobić poza włożeniem dyskietki z SuperFrogiem



Ostatnia aktualizacja: 20.10.2016 19:44:07 przez michalmarek77
[#107] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@MDW, post #104

Szkoda, że A1200 nie miała w standardzie 2MB Chip + 4MB Fast RAM, podtrzymania bateryjnego zegarka, min. 80MB HDD (i ewentualnie jakieś 030).


Ale kosztowałaby wtedy 2 razy tyle, (a nawet bez tego kosztowała prę naszych wypłat).
Kto chciał i było go stać, dokupił sobie turbo, pamięć i HD
i z tego co pamiętam ludzie byli bardzo zadowoleni z takiej elastyczności.
Ułamkiem kosztów człowiek robił sobie z A1200 ekwiwalent A4000
i mógł pecetowcom się nie kłaniać.
Oczywiście do czasu. Potem trzeba było przyjąć porażkę na klatę z pokorą.

A czy ktoś pamięta Amigę jako maszynkę do grania z żąglowaniem dyskietkami,
czy też jako wspaniały sprzęt ze wspaniałym systemem, no cóż, kij mu w oko szeroki uśmiech
.
[#108] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@rePeter, post #107

LOL @ "szkoda, ze Amiga nie miała lepszego procesora, więcej Ram-u, HDD w standardzie", "mogli to, mogli tamto" etc

Warto przypomnieć sobie ceny sprzętu komputerowego na początku lat 90-tych. Warto też spojrzeć na FALCONa - miał deko lepsze komponenty. I co? Nikt go nie kupił (choć to po części wynika z faktu, iż go praktycznie nie dystybuowano/produkowano).
Amiga 1200 miaął być przede wszystkim tania i trafić do szerokiego grona entuzjastów.
Gdyby miała lepsze HW kosztowałaby SPORO więcej i nikt by jej nie kupił.
[#109] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@michalmarek77, post #108

A jednak były Amigi 1200 ze standardowo wbudowanym twardym dyskiem. Znam jednego gościa, który taką kupił nie wiedząc nawet, że tam jest dysk twardy. Chociaż na obudowie było fabrycznie napisane A1200/40. Choćby najmniejszy dysk twardy zupełnie inaczej spozycjonowałby ten komputer i byłby on inaczej traktowany. I wcale by to nie przeszkodziło graniu na Amidze, a nawet pomogło.

Zdaję sobie sprawę z tego jakie byly ceny. Dlatego nie pojechałem z jakąś dziką konfiguracją i podałem tylko: 4MB Fast, bateryjka zegarka i malutki dysk twardy. Niechby sobie nawet to 68020/14 było i nawet tylko 2MB Fast. Bateryjka zegarka to koszt żaden, a 2MB RAM i 40MB HDD nie podniosłyby aż tak strasznie ceny. W końcu wtedy każdy pecet czy Mac to miały. To tak niewiel, a zrobiłoby bardzo dużo. Moim zdaniem. szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2016 20:03:28 przez MDW
[#110] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@MDW, post #109

a 2MB RAM i 40MB HDD nie podniosłyby aż tak strasznie ceny

Dysk w standardzie (choćby ta czterdziestka), i slot na pamięć SIMM pod inną klapką. Ofkoz Expansion Port zostaje na karty turbo. Dołożyłbym gęstą flopkę, no chyba że różnica w produkcji między stacją HD a DD była np.dwukrotna.
[#111] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@waldiamiga, post #110

Amiga 1200 w dniu niemieckiej premiery kosztowała 899DM. Za dysk 80MB zapłaciłem wtedy ok 400-450 DM (2,5", mniejsze dyski nie były opłacalne w zakupie). Ram, akurat wtedy, był cholernie drogi - pokłosie jakieś tragedii na Tajwanie, przez które ucierpiała fabryka (i?) produkujące znaczną część światowej produkcji takich chipów.

Jak dla mnie, kwota przekraczająca 50% podstawowego modelu, chyba się łapie na "straszne podniesienie ceny"
[#112] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@michalmarek77, post #111

Jak ja bym kupił A1200 za 899DM i HDD za 450DM, to do dzisiaj bym sobie pluł w brodę i hejtował A1200 na wszystkich amigowych portalach.OK
Na szczęście nie byłem aż tak w gorącej wodzie kąpany.
[#113] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@Andrzej Drozd, post #112

E tam, gdybyś był zachował karton to puściłbyś był teraz na Allegro za milion pińćset i hejt by przeminął z wiatrem. ok, racja
[#114] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@michalmarek77, post #111

Za dysk 80MB zapłaciłem wtedy ok 400-450 DM (2,5", mniejsze dyski nie były opłacalne w zakupie)

Pamiętam że 93 roku gdy kupowałem swoją A1200 Desktop Dynamite za 10.000.000 to wersja z dyskiem (wkładanym pewnie przez dystrybutora, nie pamiętam jakiej wielkości ale chyba właśnie 40MB) kosztowała 13.000.000.

Ram, akurat wtedy, był cholernie drogi

Ale slot na pamięć SIMM i klapka fortuny by nie kosztowała, kto by chciał to jakąś kostkę by sobie wrzucił i "przyspieszył" Amisie ponad dwukrotnie. Inna inszość że Elboxy, Elsaty czy inne M-teki by nie zarobiły na rozszerzeniach pamięci.
[#115] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@waldiamiga, post #114

No właśnie, przecież trend komputerowy był trwały (taniało) i skoro dziadowali z projektowaniem nowych modeli mogli dać "przyszłościowo" slot.
To pcimcia wygląda w tym kontekście jak przypadek. Podejrzewam że gdyby tylko dali na płycie jakąś dziurę która przewodzi prąd wcześniej czy później powstała by przystawka bo nie byłoby innego wyjścia ;]
[#116] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@michalmarek77, post #108

Dołożenie więcej ramu, lepszego procesora i hdd faktycznie mogło by sporo podnieść cenę.

Moim zdaniem powinni zrobić coś innego:
1. zamiast AGA dać stary ECS (wyłącznie dla zachowania kompatybilności) + zintegrowaną kartę graficzną pracującą już w trybie chunki
2. sprawić by te standardowe 2 mega chipu pracowało tak szybko jak fast ram

Myślę, że to nie podniosło by kosztów. A te 2 zmiany sprawiłyby, że byłoby dużo łatwiej z grami 3d, co w tamtym czasie było istotne. A kto by chciał lepszy proc lub więcej ramu to by sobie dokupił.
[#117] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@Hexmage960, post #75

Pamiętaj, że system operacyjny Amigi, który pochodzi z Unixa i oferuje wielozadaniowość i inne fajne rzeczy jest chlubą Amigowców.

AmigaOS ma tyle wspólnego z Unix'em że jedno i drugie to system operacyjny. I na tym koniec.
[#118] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@QkiZ, post #117

O rany, ten watek staje sie mocno zenujacy. Tyle bullshitu juz dawno w jednym miejscu nie widzialem. A500 lepsza od A1200. PCMCIA i IDE bez sensu. Amiga sucks. Commodore w ogole nic nie potrafil. AGA slaba, powinien zostac ECS na wieki. 2MB Chip to pomylka... 68EC020 to potwarz i zniewaga. GDZIE JEST FAST.

OK Mega PRO niektorzy zawodnicy, nie ma co.

/Facepalm. Dobranoc.
[#119] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@QkiZ, post #117

Na początek mała dygresja.

Nie stosowałbym terminu "AmigaOS". Terminologii "AmigaOS" nie znalazłem nigdzie w dostępnych dokumentach.

Przykładowo np. w przypadku programów kompilowanych na różne systemy mamy odniesienia do UNIX, AMIGA i MSDOS. Nie pojawia się termin "AmigaOS". Po prostu Amiga i jej OS stanowią jedność i nigdy pojęcia Amiga i AmigaOS nie były stosowane rozłącznie, bo system Amigi działał tylko na komputerach Amiga.

Wydaje się, że to coś błahego, ale takie podejście pozwala zrozumieć intencje twórców Amigi. Oni nie chcieli mieć Amiga OS na różnych sprzętach, tylko jedną markę Amiga obejmującą rodzinę komputerów i system zawarty w ich ROMie. szeroki uśmiech

Tyle tytułem dygresji. Teraz do rzeczy.

Zgadzam się, że Unix i system Amigi to dwa różne systemy operacyjne. Amiga posiada szereg cech, których nie ma Unix.

Rdzeniem Amigi jest exec.library, której adres mieści się pod adresem 4 i to jedyne statyczne miejsce w pamięci Amigi. Reszta pamięci alokowana jest dynamicznie. Oznaczałoby to, że każdy komputer wyposażony w exec.library pod adresem 4 i wyposażony we wszystkie funkcje z tej biblioteki jest kompatybilny z Amigą.

I tak jest w istocie! Jeśli ktoś potrzebuje innej biblioteki to i tak używa funkcji OpenLibrary() z biblioteki exec, aby uzyskać dostęp do funkcji z tej innej biblioteki. Jeśli biblioteka nie jest dostępna, zwrócone zostanie NULL.

Zatem każdy program napisany zgodnie z konwencją systemową będzie działać na każdym komputerze, który ma zaimplementowane odpowiednie biblioteki.

W prostej linii oznaczałoby to, że system MorphOS na Macintoshach, jak i system AmigaOS 4.1 działający na AmigaOne jest Amigą. Jeśli ma zaimplementowany cały exec.library to tak jest.

Jednak sytuacja nie jest idealna. Są pewne niuanse, które powodują, że w praktyce nie da się zaimplementować wszystkich funkcji exec.library, chociażby tych obsługujących przerwania procesora, ponieważ architektura Maców PPC i AmigaOne jest trochę odmienna od architektury takiej Amigi 1200.

Ale główna zasada jest spełniona. Exec.library jest zawsze otwarty i jest pierwszą dostępna biblioteką systemową. Oznacza to, że twórcy systemu Amigi byli przygotowani na wypuszczenie nowego sprzętu w przyszłości.

Amigowe grupy tworzące gry wywodzące się z demosceny programowały bezpośrednio pod sprzęt. Takie były zwyczaje i nawet Commodore musiał się dostosować, bo to byli ich konsumenci.

Uważam, że obok systemu, chipset Amigi również jest wspaniały. Warto odnotować, że system również sporo zyskał dzięki takiej konstrukcji komputera, szczególnie dzięki DMA.

Nie ukrywam jednakże, że systemy po wersji 3.1 nie spełniają moich wymogów odnośnie: stabilności i szybkości. Za dużo osób pracuje w różnych kierunkach nad tym systemem i zatracił on te pierwotne cechy. Ogólnie w systemie panuje chaos i są niedoróbki, np. sterowniki AHI. Dla kogoś taki rozwój może być OK, i dopuszczam taką możliwość.

Przede mną jeszcze masa odkrywania tajemnic systemu w wersji 3.1, że nie potrzebuję też nowych wersji. Mam swoje marzenia. Niechaj MorphOS/AmigaOS 4.1 sprawia Wam jak najwięcej radości, tak jak A1200 sprawia ją mi. szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2016 00:12:05 przez Hexmage960
[#120] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@Hexmage960, post #119

Nie stosowałbym terminu "AmigaOS"


Ale przecież softy są tak opisywane. os 3.x, 68k... etc/ dużo szukać nie trzeba

e-uae_0.8.29-WIP4_amigaos4-ppc_sdl.lha


e-uae_0.8.29-WIP4_amigaos-m68k.lha

link.

ps... ma może ktoś tą książkę?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem