Komentowana treść: Powstaje Mikromuzeum w Łodzi!
[#61] Re: Powstaje Mikromuzeum w Łodzi!

@_arti, post #59

Tak jak pisałem, sprzedaż napojów, jakiś pamiątek ect. Dogadać się z przewodnikami, żeby przyprowadzali choćby na chwilę wycieczki z dzieciakami. One nie będą siadały na dłużej by się bawić, obejrzą, posłuchają przewodnika, co najwyżej dopytają o jakieś kompy, chętnie skorzystają z toalety i często kupią drobiazgi i rzeczy typu mineralna, baton itp.... Dlatego może jednak warto pomyśleć o kasie, tym bardziej, że za pierwszą były jakieś zwroty (przynajmniej wcześniej).
[#62] Re: Powstaje Mikromuzeum w Łodzi!

@Creonix, post #56

Spróbuj zrobić takie zdjęcie jak Polaroidem . Liczy się klimat takich zdjęć, a to ostanio wraca do łask. Swoją drogą ostatnio kupiłem, bo zaczeli produkować filmy do niego . Co do samych zdjęć to chyba nie taki głupi pomysł - na Helu np. w jednym z muzeów za zrobienie fotki na motorze oczekiwano datków na jego renowację. Były też opcje robienia zdjęć np. w strojach etc.

Ale najlepszy jest chyba komentarz z ReExpo czy jakoś tak - podejrzewam, że jakby właściciel muzeum zaczął sprzedawać Vampire po cenie tylko trochę wyższej niz ta obecna z oczekiwaniem to kolejki mogłyby być i zagraniczne . Zapewne starczyłoby na wiele lat utrzymania muzeum .

Co do samych cen biletów - powinien być jeden darmowy dzień wstępu. W większości muzeów w Polsce, które są w jakiś sposób dotowane przez Państwo, czy mają tańszy lokal, albo na specjalnych warunkach tak często jest. Baa w Londynie najważniejsze muzea są cały czas za darmo, tylko wystawy czasowe są czasem płatne, a żyją poza dotacjami tak naprawdę z kawiarni i sprzedaży pamiątek w rodzaju replik sestercji czy katalogów/książek. Jest też skarbonka na datki

@KaczusNG Tylko może być problem z wybraniem kasy fiskalnej, bo za chwilę może zmienić się ustawa(nie twierdzę, że to dobrze czy źle to nie ma być wtrącenie polityczne tylko stwierdzenie faktów, nie chcę bana) i nie wiadomo czy będzie obejmowała tą co zostanie zakupiona. Drugich dotacji ma nie być...

Co do joysticków Matta - chyba jedną z niewielu osób która je kupowała "w hurtowych ilościach"(jak na te joysticki w dzisiejszych czasach ) był organizator Retro bitów, bajtów i elektronów(chyba tak to się nazywało), nie wiem czy udało mu się coś wynegocjować. Z drugiej strony bym się nie zdziwił jakby się nic nie dało - bo to w tej chwili jest chyba nie zautomatyzowana produkcja na sztuki, a pracownicy w Polsce zarabiają więcej. Biorąc pod uwagę, że zasadniczo sprawne używane zachodnie joysticki są w podobnych cenach co nowe Matta to nie wiem co jest lepszym wyborem. Ale jakbym miał prowadzić taką placówkę to wybrałbym nowe, zawsze to mniejsze zniszczenie zabytku i potencjalnie większa trwałość rozwiązania(używany to ryzyko dużego zużycia przez poprzedniego właściciela)...

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2017 00:03:02 przez pgru2

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2017 00:09:08 przez pgru2
[#63] Re: Powstaje Mikromuzeum w Łodzi!
retroturnieje.
do wygrania cos za 50-100 zlotych, wpisowe takie zeby 10x tyle zebrac. i jazda w SWOSa, Lotusa czy inna Galage
[#64] Re: Powstaje Mikromuzeum w Łodzi!

@pgru2, post #62

A może automat na początek żeby wybadać grunt, czy żarełko ma wzięcie. Kasa za wynajem miejsca mała, ale ryzyko i koszty też. A gdyby imprezy okolicznościowe np. 40-tka z tortem w kształcie retro (w zależności od sympatii) bez alko, ze szwedzkim stołem (katering) jak ktoś chce w sali obok.
[#65] Re: Powstaje Mikromuzeum w Łodzi!

@pgru2, post #62

Żeby sprzedawać Vampiry to trzeba je jeszcze mieć, ale zawsze można promować Polskie produkty nawiązywać kontakty Biznesowe, jak widzimy poletko Amigowego sprzętu rośnie i nawet zrobić coś w stylu promocji.

Czyli takie stanowisko gdzie można np: dotknąć GBA-1000, Nowe Picasso czy inne akcesoria. I nawet ktoś przyjdzie i nie tyle zainteresuje się grami a zrobieniem jakiegoś rozszerzenia.


FPGA w jakimś stopniu jest rozwinięta i jak widzimy w tej technologi też jest dużo do pokazania.

Czyli np: można zrobić tak że stawiamy stanowisko FPGA i obok panel LED lub projektor na którym leci prezentacja i pokazuje prototypy, kontakty do twórców czy też jakieś slajdy z tej dziedziny.
[#66] Re: Powstaje Mikromuzeum w Łodzi!
Tylko dlaczego przy każdej informacji na ten temat, Piotr Potera nie chwali się Amigą czy choćby C-64 tylko pozuje akurat z produktem.... Apple ? Wstydzi się?
[#67] Re: Powstaje Mikromuzeum w Łodzi!

@lukjan, post #66

Może pozuje ze wszystkimi, a wstawiający informacje pokazują tylko te z Apple?
[#68] Re: Powstaje Mikromuzeum w Łodzi!

@lukjan, post #66

To jest po prostu maskota naszych wszystkich wystaw.
[#69] Re: Powstaje Mikromuzeum w Łodzi!

@_arti, post #68

Apple Macintosh Classic ???
Maskotką czego?

Przecież to można porównać tylko z TV z wbudowanym VHS, których podobnie jak produktów Apple szczególnie w Polsce mało kto posiadał.

Miałem zajęcia na tym pudełku w liceum. Na nikim nie robiło to żadnego wrażenia, ot takie byle co a`ala PC z Win 3.1.....

Większa dla mnie maskotką w Polsce byłby Elwro Junior 800.... ;)

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2017 16:29:55 przez lukjan
[#70] Re: Powstaje Mikromuzeum w Łodzi!

@lukjan, post #69

Maskotką wystaw pod hasłem "Retroboat". Nie wiem, dlaczego akurat on ale po prostu
od naszej pierwszej wystawy (gdzieś 2015) jest najczęściej fotografowanym
komputerkiem i zawsze jest wokół niego dużo ludzi. Szczególnie lubią go dziewczyny.

Jest też bardzo ikoniczny (pojawił się i wciąż pojawia w wielu filmach i serialach),
do tego - to bardzo sympatyczny sprzęcik.

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2017 16:38:32 przez _arti
[#71] Re: Powstaje Mikromuzeum w Łodzi!

@_arti, post #70

RetroBoat 2015 ???

http://osworld.pl/retroboat-2015-wystawa-starych-komputerow-na-noc-muzeow-w-lodzi/

Na pierwszym planie desktopowe Amigi 4000 i 3000 i kultowy Sincalir
Poniżej wszystko inne retro i tak mniej więcej powinno być

A jeżeli chodzi o grę w filmach i serialach, to Amiga też w nich często wystepowała
http://exec.pl/wydarzenie.jsp?nid=6152&Amiga_500_i_1200_w_filmach

Wychodzi na to, że mamy do czynienia z kryptoreklamą istniejącej korporacji Apple za publiczne pieniądze ;P
[#72] Re: Powstaje Mikromuzeum w Łodzi!

@lukjan, post #71

Wychodzi na to, że mamy do czynienia z kryptoreklamą istniejącej korporacji Apple za publiczne pieniądze ;P


Nie, wychodzi na to, że mamy do czynienia z bardzo dobrze marketingowo obsłużonym produktem (macintoshe)!
Te "laski" są tego świetnym przykładem. Większość z nich (na pewno nie wszystkie) znalazła się się tam z jakiegoś powodu, a stare komputery to pewnie ostatni powód!
Skoro już są na miejscu to próbują się z czymś identyfikować (do czegoś przykleić). Tak się składa, że nadgryzione jabłko jest dla nich czytelne, a może i nawet charakterystyczny design tych maków, gdzieś im śmignął w internecie, czy TV!
No i masz swój powód.

Więc wykorzystanie potencjału marketingowego MAĆka w celu zainteresowania retro sprzętem kogoś bardziej ambitnego/ mniej przypadkowego ale za to jeszcze bez szerszej wiedzy uważam za dobry pomysł ok, racja
[#73] Re: Powstaje Mikromuzeum w Łodzi!

@BULI, post #72

Zgodzę się jak najbardziej, że te "laski" znalazły się tam z jakiegoś powodu, a stare komputery to pewnie był ostatni powód

Miałem okazje spotkać kilka takich z Apple IPhone
Niestety dziwnym zbiegiem okoliczności, wszystkie miały zbite ekrany w swoich urządzeniach....

I naprawdę nie trzeba żadnego "potencjału" (?) współczesnej korporacji, aby zainteresować kogokolwiek tematem retro sprzętu, o czym od kilku już lat można się doskonale o tym przekonać

Polecam filmik z 2015r. w TVN
http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/z-sentymentu-do-staroci-retro-komputery,170826.html

Czy choćby ten z 2016
http://trojmiasto.tv/Retro-starocie-w-gdanskim-NOT-cie-16771.html
[#74] Re: Powstaje Mikromuzeum w Łodzi!
A z czystej ciekawości - jak rozwiązaliście tematy prawno autorskie?

W Rzeszowie było podobnie, ale nieco inaczej (gry były wyłącznie z kolekcji prywatnych i nie było komputerów wystawionych "dla ludzi", choć te prywatne były udostępniane do tego celu). No i udało nam się do tematu podejść konstruktywnie, dzięki sugestii kolegi.

Warto - co najmniej - przygotować się na takie pytania, jak się ktoś pojawi np. z BSA
[#75] Re: Powstaje Mikromuzeum w Łodzi!

@DiskDoctor, post #74

Generalnie to nie ma na to rozwiązania. Jak ktoś się do tego dopierdzieli albo zgłosi, to ja dostanę zawiasy a kolekcja wróci do domu.
[#76] Re: Powstaje Mikromuzeum w Łodzi!

@_arti, post #75

Jak ktoś się do tego dopierdzieli albo zgłosi, to ja dostanę zawiasy a kolekcja wróci do domu.

Kolekcję zarekwirują, w końcu na niej dopuściłeś się "przestępstwa" :D
Ale jeśli nie będziesz odpalał pirackiego Wiedzmina 3 czy GTA5 to nie powinno być problemów.
[#77] Re: Powstaje Mikromuzeum w Łodzi!

@waldiamiga, post #76

Skoro komputery mają nosić podpisy konstruktorów, to czemu nie gry na nich odpalane?

Ja żałuję pirackich czasów, teraz kupuję tylko oryginały. Przez krótkowzroczność i pazerność złodziei oprogramowania mamy to co mamy.
[#78] Re: Powstaje Mikromuzeum w Łodzi!

@Hexmage960, post #77

Pecetowcy też.
[#79] Re: Powstaje Mikromuzeum w Łodzi!

@agrajek, post #78

Kiedyś piractwo nie dotknęło PC tak jak Amigi. Amigowy rynek żył ze sprzedaży legalnego oprogramowania dla tej platformy, szczególnie gier.

Później, kiedy PC stało się jedyną mainstreamową architekturą, wszystko potaniało, piractwo nie stanowiło zagrożenia, bo stanowiło margines.

Dziś w dobie sieci i weryfikacji internetowej piractwo zostało niemal wyplenione.

Co Pecetowcy zatem stracili na piractwie?

Ja bym na miejscu Artiego uczył młode pokolenie uczciwości i nie pokazywał wersji pirackich.
[#80] Re: Powstaje Mikromuzeum w Łodzi!

@Hexmage960, post #77

Ja żałuję pirackich czasów, teraz kupuję tylko oryginały.

A gdzie skarbeńku kupujesz te oryginały i jakie? CDPD Almathery które tak uwielbiasz? Chłopie ta firma nie istnieje ze 20 lat, a autorzy softu PD/Shareware zawartych na tych krążkach w większości albo nie pamiętają co to Amiga albo... poumierali:) Komu chcesz dać zarobić?

Przez krótkowzroczność i pazerność złodziei oprogramowania mamy to co mamy.

A mi się wydawało że przez nieudolną politykę Commodore.
Wiesz, mam kuzyna w Malmo (tam urodzony). Miał pięćsetkę trochę wcześniej niż ja, a gdy przyjechał do Nas do kraju wtedy pierwszy raz zobaczył tzw. piracką grę (wtedy jeszcze nie było odp. ustawy), wywalił oczy na dyskietki podpisane markerem, bez pudełek czy instrukcji. Słyszał że ktoś tam handluje grami sporo tańszymi ale on i jego kumple takich szpili nie mają. A teraz porównaj rynek szwedzki do naszego w tamtym okresie (początek lat 90-tych).

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2017 21:57:08 przez waldiamiga
[#81] Re: Powstaje Mikromuzeum w Łodzi!

@waldiamiga, post #80

Odkąd kupuję tylko oryginały świat Amigowych gier stał się bardzo kolorowy. Oryginały z instrukcją i często podpisami autorów (np. gry Dune 2: Battle for Arrakis) deklasują w moich oczach każdą piracką kopię.

A'propos CDPD - właśnie dziś wieczór dotarł do mnie CDPD IV

Ja wiem, że ta firma nie istnieje i że kupuję z drugiej ręki. Ale ktoś tą płytę musiał kupić po raz pierwszy od firmy Almathera i ja jestem tylko kolejnym właścicielem oryginalnej płyty!
[#82] Re: Powstaje Mikromuzeum w Łodzi!

@Hexmage960, post #81

To może pójdźmy krok dalej - rynek Amigi zabiło nie tylko piractwo, ale również odkupowanie używanego softu. Powinno to być prawnie zabronione!!!!!!111jeden
[#83] Re: Powstaje Mikromuzeum w Łodzi!

@Hexmage960, post #77

Przez krótkowzroczność i pazerność złodziei oprogramowania mamy to co mamy


Wypraszam sobie!!!

Słuchaj no, jak ja sprzedawałem "piraty" jak to nazywasz (i zarabiałem na tym, w liceum, przyznam), robiłem to

L E G A L N I E!

Tak! Był okres w Polsce kiedy było to legalne. Doczytaj sobie jeśli nie pamiętasz tych czasów, wystarczy mieć dostęp do Lexa a nawet samego internetu. Brak wiedzy nie usprawiedliwia takich stwierdzeń, nic ich nie usprawiedliwia bo one po prostu świadczą o Twoim poziomie kultury osobistej.

Ja bym na miejscu Artiego uczył młode pokolenie uczciwości i nie pokazywał wersji pirackich.


NIE MA INNYCH OBECNIE DO CIĘŻKIEJ CHOLERY!!!! To może zamknąć muzeum, co?

@_arti Jest sposób; mówiłem wyraźnie przecież, że znajomy (geniusz, BTW amigowiec stary) mi podpowiedział. Jak Ciebie interesuje, to napisz mi Priv to opiszę jak.

@P.T. Moderatorzy Proszę uprzejmie zwracać uwagę P.T. Użytkownikom PPA, którzy używają epitetów typu "złodziej" w odniesieniu do osób, które zajmowały się niegdyś legalną sprzedażą produktów okołoamigowych..
[#84] Re: Powstaje Mikromuzeum w Łodzi!

@DiskDoctor, post #83

Jeśli 24 godziny możesz mieć pobrane rzeczy na dysku to wystarczy pobierać co dziennie nową porcję ADF z Internetu:)

Czyli "Eksponaty" powinny mieć pamięć masową RTC i Eth.
[#85] Re: Powstaje Mikromuzeum w Łodzi!

@TechNineWonder, post #84

Mam nadzieję, że Ty żartujesz.

Przecież to jest urban legend... Mniej więcej na poziomie Św. Mikołaja notabene...
[#86] Re: Powstaje Mikromuzeum w Łodzi!

@DiskDoctor, post #85

A co możesz napisać ten sposób Twojego znajomego?


Nie no tak na szybko, wymyśliłem. No bo jeśli przyszedł bym sobie do Muzeum pobrał grę z TOSEC pograł sobie i usunął, to to jest nie legalne?

Rozumie że nie legalne jest gdy zaczynam grać? A nie mam oryginału? A co gdy oryginał mam mój znajomy na drugim końcu świata.

Tzn. jeśli Amigowcy stali by się jedną wielką rodziną i np: jakiś użytkownik Australii ma oryginał a ja do niego piszę na IRC czy mogę zagrać i on mi pozwala to łamie prawo?

To tak samo łamie to prawo jak bym od niego pożyczył ten oryginał.
[#87] Re: Powstaje Mikromuzeum w Łodzi!

@TechNineWonder, post #86

Ja nie jestem porady prawne.

Wszystko jest w ustawach i orzecznictwie a niejasności w komentarzach glosach i doktrynie.

Kiedyś jak będę znów o tym mówił to przyjdź.
[#88] Re: Powstaje Mikromuzeum w Łodzi!

@DiskDoctor, post #83

Oryginały są dostępne na aukcjach internetowych. Wystarczy poszukać. W ciągu kilku lat mam zapełnioną całą półkę z oryginałami. Nie problem zebrać parę oryginałów na potrzeby muzeum.

Naprawdę nie żal Ci teraz, skoro taka działalność została zdelegalizowana? Uwierz, że to naprawdę szkodziło rynkowi Amigi.

Korzystałeś kiedykolwiek z programów shareware? Ostatni czynni Amigowcy wyczekiwali rejestracji ich programów, niczym spragniony oazy na pustyni.
[#89] Re: Powstaje Mikromuzeum w Łodzi!

@DiskDoctor, post #87

Nie interesuje mnie prawo wymyślone przez śmiertelników, tak że raczej się nie pojawię.
[#90] Re: Powstaje Mikromuzeum w Łodzi!

@Hexmage960, post #88

Nie problem zebrać parę oryginałów na potrzeby muzeum.


Ależ mogę się założyć o flakon rudej na myszach że _arti będzie miał orginałów na wszelakie platformy pod dostatkiem. W końcu też są muzealnymi eksponatami....



...z drugiej strony dyskietki popisane markerami, bez instrukcji i pudełek są nimi również.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem