Wątek zamknięty
[#151] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@mielcu3, post #150

Ależ czytałem, o makach, dużo, dużo wcześniej niż kolega ;) moja odpowiedź była tylko rozwinięciem kolegi odpowiedzi :D
[#152] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@abcdef, post #151

SLC i DLC były tanie i dość często stosowane jako budżetowy upgrade

Możesz podać ceny tych cepów z czasu, o którym jest tu mowa
(przełom 93/94)?
Nie mogę znaleźć.
[#153] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@mmarcin2741, post #152

Znalazłem w Bajtku z marca 1994.

486DLC/40 płyta z cpu 4.6mln
i486/25 płyta plus cpu 5mln

Cena zestawu z cpu 486dlc 27mln

Różnica nie jest wielka. Raczej bym zdania nie zmienił
i wziął intelowskiego sx/25.

Jednocześnie w tym samym numerze:
Amiga 500plus 4.5mln
Amiga 1200 9mln

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 02:30:48 przez mmarcin2741
[#154] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@mmarcin2741, post #153

W MA 10/94 Blizzard III 1230 50Mhz bez ramu kosztował 10.9mln
Czyli A1200+turbo to jakieś 20mln. A gdzie fast i hdd i monitor?

Amiga była tańsza od PC ale wtedy "królowa była naga".
[#155] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@mmarcin2741, post #153

Napisz jeszcze jaka była wtedy średnia krajowa
[#156] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@MarcinLP, post #147

Bez genlocka to chyba nie byłoby możliwe..?


Tak samo jak bez FG24 i bez kości AGA, bo zdjęcia w trybach ECS to byłaby porażka.
[#157] Re: PC vs Amiga

@mailman, post #1

A słuchaliście historii jak amigowiec Dave masowo formatował dyski pecetowcom z samej centrali zła?

[#158] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@abcdef, post #151

Rozumiem. W takim razie: mea culpa.
[#159] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@nogorg, post #133

zaciętych jak zdarta płyta trolli PC

A możesz wskazać takowych? Ja nie widzę. Stwierdzenie faktów (Chryste, ćwierć wieku to zajęło) i wskazanie na realne walory tego sprzętu (z jakiegoś powodu go kupowano przecież za te ciężkie miliony i nie była to zbiorowa halucynacja) to jeszcze nie trolling.

A zastanów się nad taką rzeczą - czy znany Ci jest przypadek kogokolwiek, kto w latach 90-tych przesiadł się z Amigi na PC, a potem po pół roku wrócił z płaczem i poczuciem życiowej pomyłki? Ja nie znam. Ciekawe, prawda?
[#160] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@Daclaw, post #159

Bajtek, kwiacień 1994:



Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 11:54:59 przez mmarcin2741
[#161] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?
Skoro A1200 była taka super i skrojona optymalnie pod potrzeby rynku - czemu nikt jej nie chciał kupować?


Świat Gier Komputerowych, maj 1994:



Istaniała ogromna propaganda pro pc. Nawet w powyższej odpowiedzi
typ użył określenia "IBM" na klona pc.

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 14:03:16 przez mmarcin2741
[#162] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@Daclaw, post #159

czy znany Ci jest przypadek kogokolwiek, kto w latach 90-tych przesiadł się z Amigi na PC, a potem po pół roku wrócił z płaczem i poczuciem życiowej pomyłki?


Jak najbardziej. Znałem kogoś takiego osobiście.

A z innej beczki, ŚGK, marzec 1994:

[#163] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@mmarcin2741, post #161

Inny przykład radosnej twórczości. Tym razem
"redaktor" wyjaśnił, że w 1994 do nowych
gier wystarczał 386SX.

ŚGK, marzec 1994:

[#164] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@mmarcin2741, post #161

...eee, gdzie w tym fragmencie "propaganda"?
Albo nieprawda?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 14:43:55 przez Daclaw
[#165] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@Daclaw, post #159

można powiedzieć, że ja się do tego zaliczam.
i dopiero w 2002r "przesiadłem się na serio na blaszaka"
[#166] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@Daclaw, post #164

Inny przykład:

ŚGK, październik 1994:




Pod koniec 1994 roku polecać 386DX? Masz kupić peceta,
może być stary, ale to musi być pc.

W UK, gdzie rynek prasy amigowej był dobrze rozwinięty, sytuacja była lepsza.
Commodore UK przynosił zyski i amigi się sprzedawały.

Te listy pokazują też, że ludzie nie myśleli o żadnych pentiumach,
nawet 486 były poza zasięgiem finansowym większości.


Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 15:59:48 przez mmarcin2741
[#167] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@Daclaw, post #159

A możesz wskazać takowych? Ja nie widzę.


Ja też nie widzę, bo mam w ignorze.
[#168] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@Daclaw, post #164

Nie czytałem tego artykułu (wycięty przez siły wyższe) ale ogólnie moim zdaniem "propaganda" czy też "promocja" PC jako jedynie słusznego komputera jednak była. Do tego przyklejano Amidze łatę "zabawki". Miał kto Amigę do nauki informatyki w szkole? (Ja jakimś cudem miałem Mac'e Quadra cośtam z 040) Do tego reklamowali wszędzie Microsofty, Windowsy, pecety od Optimusów itd. A Amigę? Tylko w prasie commodorowsko-amigowskiej, z jakimiś nielicznymi wyjątkami, których ze świecą szukać. Przeciętny zjadacz chleba, czy nawet informatyk o Amidze nie wiedział prawie nic albo niewiele, poza tym, że jest, że gierki, że dyskietki, że telewizor.

Półeczka spadała z hukiem na kafelki dopiero jak się pokazywało takim ziutkom topowe dema ze sceny albo jakieś poważniejsze programy graficzne. Pamiętam doskonale, jak wujas mój (escomowski 486SX z bajerami, AD1994) zaniemówił po seansie State of the Art, Desert Dream, Hardwired i innych klasyczne hitach z pięćsetki.

Oficjalna promocja + rozwój amigowego low-endu mogłyby spokojnie nieźle namieszać na rynku, również gier.
[#169] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@mmarcin2741, post #163

Inny przykład radosnej twórczości. Tym razem
"redaktor" wyjaśnił, że w 1994 do nowych
gier wystarczał 386SX.


Napisał "386SX ledwie im potrafi sprostać", więc wg mnie sygnalizuje problem biednej konfiguracji i nie pisze w tak pozytywnym świetle, jak Ty to ująłeś.
Fajnie, że wklejasz te wycinki z ŚGK, większość pamiętam z tamtych lat i nadal mam wszystkie kupione numery, pismo było bardzo pro-amigowe, ale widać, że w okolicach roku 1994 nastąpiło w redakcji pewne otrzeźwienie związane z sytuacją Amigi i oprogramowania.

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 20:40:45 przez Jacques
[#170] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@mmarcin2741, post #166

Jak uprawiacie teraz czytelnictwo starej prasy to proponuję też archiwum ComputeWorld i hasło Amiga itp. Jest tam trochę tekstów z epoki

Np.: https://www.computerworld.pl/news/PC-486-za-1000-USD,305798.html

Przyznawać się, kto (by) się skusił? szeroki uśmiech
[#171] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@nogorg, post #170

Sprawdziłem te archiwalne dane, w październiku 1 USD to 2 zł (po przeliczeniu na dzisiejsze, bo denominacja była w 1995), czyli 1000 USD to 2000 USD dopłaty. Zaś średnia pensja wynosiła wtedy ciut ponad 400 zł... czyli niecałe pięć miesięcznych pensji dopłaty. Hmmmm, to jak dzisiaj kilkanaście tyś. zł.
Kto chętny? Dam nawet lepszy 486DX (a co mi tam, dam nawet Pentium) w zamian za A1200 (w końcu, jak co poniektórzy ustalili, że to złom) i te skromne kilkanaście tyś. dopłaty. Chętnych zapraszam na priv.
[#172] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@wali7, post #171

A jak ktoś ma Atari to może sobie pojechać do Niemiec i zmigrować na Macintosha. Jeśli jakoś zdąży wehikułem czasu :)

Zainicjowany w Niemczech projekt migracji użytkowników ATARI na Macintoshe jest chyba dobrym sposobem pozyskania nowych klientów przez Apple również w Polsce. Zakładając, że projekt ten zostanie u nasuruchomiony i będzie wystarczająco atrakcyjny, należy postawić pytanie o liczbę wprowadzonych tym sposobem na rynek Macintoshy.




Jest też coś dla fanatyków cenników



Ile kosztuje szybkość obliczeń?
Computerworld, 01.02.1991
Często staramy się porównać różne komputery ich szybkość, czas obliczeń, wydajność w stosunku do ceny.

Często staramy się porównać różne komputery ich szybkość, czas obliczeń, wydajność w stosunku do ceny.
W labolatorium przy redakcji niemieckiego miesię cznika CI IIP przeprowadzono specjalne testy porównawcze by odpowiedzieć na tytułowe pytanie Wyniki testów podano w DM na jednostkę „wydaj-ności" W. Warto się z nimi poznać.

PC/XT-Turbo - 0,31 DM/W
Atari ST 1040 - 0,82 DM/W
Amiga 500 - 0,81 DM/W
286-Neat/20MHz -0,85 DM/W - 0,99 DM/W
PCAT-386SX/16Mllz - 1,00 DM/W
PC/AT-386/25MIIz - 1,30 DM/W
PC/AT-286/16 MHz - 1,43 OM/W
Commodore C64 - 7,50 DM W

Wyniki testów są zaskakujące

Listę zamyka C64, który okazał się „najdroższym" komputerem w stosunku do swoich możliwości.

.Najtańszym" komputerem jest PC/XT-Turbo l kartą graficzną Hercules 1B twardym dyskiem. Wyprzedził on różne inne „cudeńka"

Wyniki testów szczególnie polecam tym, którzy jenie kupili komputera.




poprawiłem (chyba) formatowanie, ale 'labolatorium' zostawiłem :>

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 21:43:25 przez nogorg
[#173] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@mccnex, post #168

Piszesz jakby magazyny z tamtych lat jakiś spisek zawiązały i nie przyjmowały reklam do druku.
Jakby C= sypnąl więcej kasy na marketing to może by nie wywrócił się do góry brzuchem
Co do zarzutów, że ktoś nie poleca w 94 Amigi przypomnę delikatnie, że po plajcie Commodore sytuacja była powiedzmy delikatnie trudna. Ja w zbawienie przez Escom nigdy osobiście nie wierzyłem.
[#174] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@Private_Public, post #173

Ale dokładnie takie jest moje zdanie - Amigi nie dobiły kiepskie możliwości techniczne, czy spisek producentów softu, wydawców gazet, albo producentów PC, tylko fatalna sytuacja ekonomiczna Commodore. Do której doprowadził się na własne życzenie wieloletnimi zaniedbaniami.
[#175] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@Private_Public, post #173

Nie piszę o "spisku", tylko o propagandzie i promocji, używając na dodatek cudzysłowiów, więc nie dodawaj, proszę Możliwe, że polska prasa IT/gamingowa z tamtego okresu była krótko mówiąc sponsorowana, zarówno w dosłownym tego słowa znaczeniu, jak i na zasadzie, że skoro taki C= się nie reklamuje, to nie warto o tym pisać, choćby Amiga ze Scalą pracowała "zawodowo" w Polsacie.

Apropos Escomu, to ja jeszcze wierzyłem ale jak Escom padł na ryj, to pomyślałem "klątwa!" i już byłem na "raczej nie". Bo przejąć Amigę to jedno, natomiast nadrobić okres od plajty do danego momentu, czym...? Czarnym "odkurzaczem"?
[#176] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@wali7, post #174

Wydaje się pewne, że gdyby Commodore obsypywał prasę reklamami,
to i redaktorzy spojrzeliby na Amigę łaskawszym okiem.
Kto płaci, ten wymaga.

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 22:01:05 przez mmarcin2741
[#177] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@mccnex, post #175

Możliwe, że polska prasa IT/gamingowa z tamtego okresu była krótko mówiąc sponsorowana


przez kogo? Polska prasa gamingowa do kwietnia 93 to był Top Secret, który wtedy ledwo zdołał pozbierać się do kupy po odejściu starej redakcji. Zaraz nam wyjdzie, że producenci gier też byli sponsorowani i ogólnie światowy spisek, a nad wszystkim stał Bill Gates.

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 22:09:09 przez snajper
[#178] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@mccnex, post #175

W Escom też wierzyłem, choć już po wzmiankach w komputerowej prasie o wznowieniu produkcji A1200 i A4000 to byłem deczko rozczarowany, że to nadal praktycznie te same przestarzałe konfigi, a nowego modelu nie było :) Zwątpiłem po bankructwie Escom, ale na moment nadzieja wróciła po opublikowaniu zapowiedzi Amiga NG czy jak kto woli Amiga MCC. Nawet w Komputer Świat o tym był news i wydało mi się to wiarygodne skoro nawet stricte pecetowy tygodnik wspominał o tym. No, ale klątwa trwała i po tym już wyzbyłem się wszelkich nadziei na reaktywację Amigi

Dodam jeszcze że posiadam komputer (laptop/tablet) oparty o procesor Transmeta, który miał napędzać Amigę MCC :)

Nie taki ładny jak Amiga MCC, ale całkiem fajny:

link

[#179] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@mmarcin2741, post #176

Wydaje się pewne, że gdyby Commodore obsypywał prasę reklamami,
to i redaktorzy spojrzeliby na Amigę łaskawszym okiem.
Kto płaci, ten wymaga.


Ale łaskawszym niż co? Niż takie laurki? (albo raczej epitafium).


Bo co by mieli pisać? Mieliby nie wspominać o tym, że Amiga jest fajna do gier, żeby nie utrwalać takiego przekonania wśród użytkowników? Za to mieliby pisać, że po korek jest napchana oprogramowaniem biurowym co zapewni firmom bezproblemowy obieg i wymianę dokumentów z dominującym na rynku sprzętem w 1992 roku?


W 1993 roku pisali Marcinowi tak jak się sprawy miały:

- Jeśli Twój Tata ma dużo pieniędzy, to kup komputer typu 486DX produkowany przez markową firmę (będziesz miał 2 lata gwarancji i prawdopodobnie mało kłopotów eksploatacyjnych), a jeśli mało, to 386SX.

- Pamiętaj, że do korzystania z nowoczesnych programów (np. dzałających pod MS Windows) i większości gier najlepiej mieć komputer z kartą VGA lub lepszą oraz co najmniej 80 MB wolnego miejsca na twardym dysku.

- nie kupuj komputera 286 lub XT (są przestarzałe)

To tyle jeśli chodzi o "profesjonalny komputer". Zastanów się jednak, czy na razie nie wystarczyłby Ci jakiś tańszy sprzęt, taki jak np. Atari, Amiga czy Amstrad, na którym z powodzeniem mógłbyś spróbować stawiania pierwszych kroków.
[#180] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@nogorg, post #179

Tak własnie było.
Standardowa Amiga to była A500 z 1 MB, bez dysku twardego i bez monitora.
A1200 niewiele różniła się od tego standardu z lat 80-tych.

Trudno więc , żeby ktokolwiek traktował poważnie taki zabawkowy komputer bez HDD i z przestarzałym, powolnym procesorem Mc68000 czy Mc68020/14 Mhz...

Powstawały bardzo dobre gry (do ok. 1994) ) i jakieś pojedyncze udane programy, typu Scala, DeluxePaint, czy do grafiki 3D - ale to wszystko.
W biurach, bankach, firmach - od dawna królował już standard PC.
Losy Amigi były tak czy inaczej były przesądzone już od pocz. lat 90-tych, cokolwiek by zrobił/nie zrobił Commodore.

A co do kupowania Amig w Polsce - ludzie kupowali, bo na nic lepszego nie było ich stać. Przeciętny PC kosztował 2-3-4 razy drożej, więc o czym mowa...
Jeszcze w pierwszej połowie lat 90-tych gry rzeczywiście były bardzo dobre na Amigę ale potem...?

Sam, gdybym miał kasę, już w połowie lat 90-tych przesiadłbym się na PC, a nie dopiero w 1998.
Ceny sprzętu komputerowego w latach 90-tych były bardzo wysokie.
Amiga kosztowała jedną średnią pensję , a PC pewnie ze 3...
Na dziś to by było powiedzmy 3 tys. za Amigę i jakieś 9 tys. za PC .
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem