[#151] Re: Retro Na Gazie

@RetroBorsuk, post #150

Zapraszamy na najciekawsze rozmaitości ze świata retro giercowania z miesiąca października.

RETRO ROZMAITOŚCI | PAŹDZIERNIK

http://www.retronagazie.eu/retro-rozmaitosci-pazdziernik-2018/

Miłej lektury.

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2018 09:09:31 przez RetroBorsuk
[#152] Re: Retro Na Gazie

@RetroBorsuk, post #151

Dalej kontynuujemy halloweenowe klimaty - tym razem nasz czytelnik LukegaX zaserwował nam dwie recenzje przygód Hrabiego Kaczuli na Commodore 64 oraz wspomina o konwersji na Amigę.

RECENZJA | Count Duckula 1 i 2

http://www.retronagazie.eu/recenzja-count-duckula-1-i-2/

Zapraszam do lektury wszystkich zainteresowanych.

Pozdrawiam

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2018 21:02:23 przez RetroBorsuk
[#153] Re: Retro Na Gazie

@RetroBorsuk, post #152

Hejka!

Dzisiaj zapraszamy na relację z prześwietnej RETROnizacji Drugiej Edycji, na której bawiliśmy się wszyscy wybornie. Relację przygotował WojT, a w niej znajdziecie opis imprezy, zdjęcia, sympatyczny film Larka prezentujący w pigułce całe wydarzenie plus piosenkę Brothers in ATRs w wydaniu z koncertu na Retronizacji.

Od siebie dodam, że Dziękuje Rentonowi i wszystkim tam obecnym, a moją krótką minirelację przeczytacie także w kolejnym odcinku wpisu dotyczącego Gramy Na Gazie.

Zapraszam do lektury sprawozdania WojTa i podzielenia się z nami w komentarzach waszymi opiniami z RETROnizacji Sekond Edyszyn!

Relacja | RETROnizacja Second Edition - Pawłowice Sląskie.

http://www.retronagazie.eu/relacja-retronizacja-second-edition-pawlowice-slaskie/

Miłej lektury!
[#154] Re: Retro Na Gazie

@RetroBorsuk, post #153

Witamy w słoneczny weekendzik!

Dzisiaj przygotowaliśmy dla was dużo atrakcji. A wyliczankę zrobię, bo lubię:

1. Najnowszy odcinek Gramy Na Gazie a w nim bohaterski banita ZORRO! Przechodzimy na Atari XL/XE, ale rozgrywka tożsama z wersją na Commodore 64 oraz bardzo podobna do wielu innych mikrokomputerów.

2. Do tego oczywiście rozbudowany wpis dotyczący zarówno GnG ZORRO jak i RETROnizacji a w nim:

3. RECENZJA ZORRO

4. Opowiadanko z humorem dotyczące fabuły gry.

5. MINIRELACJA Z RETRONIZACJI (w tym o turniejach, głównie SWOS na Amigę)

6. Teledysk Brothers in ATRs i wrażenia z koncertu.

7. Krótkie info o konwersjach Zorro na inne komputery.

8. Wspomnienie o kontynuacji (będzie czy nie?)

9. Oraz o literackim pierwowzorze i ekranowych wcieleniach herosa.

Wszystko znajdziecie tutaj

GRAMY NA GAZIE + RETRONIZACJA | ZORRO - VIDEO (recenzja, przejście gry, ciekawostki)

http://www.retronagazie.eu/gramy-na-gazie-retronizacja-zorro-video-recenzja-przejscie-gry-ciekawostki/

Zapraszamy do seansu oraz lektury.

Jak zawsze Retro Na Gazie + ArSoft CORPORATION przygotowują wam materiałów NA BOGATO!

Pozdrawiamy: Larek i Borsuk

PS. Pozwoliłem sobie wrzucić w ten temat gdyż jest i na zdjeciu Amiga oraz wzmianka o turniejach w Sensible World of Soccer we wpisie.
[#155] Re: Retro Na Gazie

@RetroBorsuk, post #154

Dzisiaj prezentujemy wreszcie pierwszą recenzje konkursową! Z naszego KONKURSU NA RECENZJĘ GRY LOGICZNEJ NA RETROSPRZĘTY, który przedłużamy do końca listopada.

Dzisiaj Sikor przestawi wam recenzje gry CROPKY - w wydaniu na Atari XL/XE, która ukazała się także na Amidze. Pewnie wielu z was ja dobrze zna...

Zapraszam do lektury oraz podzielenia się wrażeniami w komentarzach.

RECENZJA KONKURSOWA | CROPKY (ATARI XL/XE, AMIGA)

http://www.retronagazie.eu/recenzja-konkursowa-cropky-atari-xl-xe-amiga/

Pozdrawiam

PS. Zapraszam do udziału w konkursie recenzenckim, gdyż na razie prac nadesłano dwie i pół, i samych nagród jest więcej.
[#156] Re: Retro Na Gazie

@RetroBorsuk, post #155

Witamy po raz kolejny wieczorową porą weekendową!
Znowu specjalnie dla Was na bogato czyli kolejny odcinek naszego retro video cyklu GRAMY NA GAZIE i obszerny wpis do niego.

GRAMY NA GAZIE | NINJA - VIDEO (recenzja, przejście gry, ciekawostki)


http://www.retronagazie.eu/gramy-na-gazie-ninja-video-recenzja-przejscie-gry-ciekawostki/

a w nim między innymi:

1. Najnowszy odcinek GnG o grze NINJA (1986 Mastertronic). Gramy na Atari, ale gra wyszła także na Commodore 64 i inne sprzęty w tym Amigę czy Atari ST pod kryptonimem Ninja Mission,

2. Recenzja NINJA na 8-bitowce.

3. Recenzja Ninja Mission na Amige i Atari ST.


4. Info o konwersjach.

5. Wspominki o Mastertronic.

6. Najbardziej pamiętni Ninjowie ery VHS

7. Przybliżenie postaci ninji.

8. Wspominki innych gier z ninjami w rolach głównych.

I oczywiście pamiętne okładki, grafiki, screeny, muzyczki z naszej młodości.

Zapraszam do seansu oraz lektury! Oczywiście podzielcie się z nami waszymi wrażeniami zarówno na temat filmu, artykuliku, czy samej gry NINJA (lub Ninja Mission) na kanale youtube Larkadiusz czy na stronie Retro Na Gazie.

Miłego wieczoru i udanego weekendu - życzą Larek i Borsuk.
[#157] Re: Retro Na Gazie

@RetroBorsuk, post #156

Witam w piątkowy wieczór - kolacyjka przygotowana.

Najnowsze Retro Rozmaitości za miesiąc listopad. Obrodziło fajowymi grami lub ich zapowiedziami na różne retrosystemy!

Flimbo i Druidarium na Atari XL/XE, Aviator Arcade II i Tiger Claw na C64, ten drugi także na Amisie, gdzie Barbarian wrócił po latach z plusem w nazwie. Old Tower na Spectrum. Fajowe gry na Atari ST oraz Amstrada. Oj działo się w tym miesiącu, bo jeszcze remaki Spyro, Warcrafta 3. Wybraliśmy dla was to co najlepsze z całego miesiąca i prezentujemy w treściwej pigule!

Przyjemnej lektury!

Retro Rozmaitości | Listopad 2018

http://www.retronagazie.eu/retro-rozmaitosci-listopad-2018/
[#158] Re: Retro Na Gazie

@RetroBorsuk, post #157

Witam w sobotni poranek.

Kolejną fajną relację z retro eventu przygotował dla was tym razem Wojt.

Relacja | Silesian Amiga Classic Party 38, Siemianowice Śląskie

http://www.retronagazie.eu/relacja-silesian-amiga-classic-party-38-siemianowice-slaskie/

Byliśmy tam z Wojtem, Larkiem no i ja. Z larkiem ograliśmy 100 gier na Atari ST!. Chciałem zobaczyć po prostu te gry, które były 16-bitowymi ekskluzywami na Dużą Atarynę. Zajęło nam to z 8 godzin! Przegląd tych gier pojawi sie oczywiście na Retro Na Gazie - tylko muszę go najpierw naskrobać....

Fajnie było, amigowcy przyjęli nas ciepło, bezekscesowo, kulturalnie, dużo miodnych gierek się pograło i zobaczyło w akcji.

Pozdrawiam wszystkich uczestników i zapraszam do lektury.

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2018 13:07:53 przez RetroBorsuk
[#159] Re: Retro Na Gazie

@RetroBorsuk, post #158

Witam w sobotnie południe, czas na podsumowanie najfajniejszych retro newsów za miesiąc grudzień 2018.

Najnowsze Retro Rozmaitości

http://www.retronagazie.eu/retro-rozmaitosci-grudzien-2018/

A w nich remaki, premiery, zajawki wyselekcjonowane przez Repipa jako najciekawsze z ostatniego miesiąca tego roku.

Miłej lektury.

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2018 11:56:57 przez RetroBorsuk
[#160] Re: Retro Na Gazie

@RetroBorsuk, post #159

Witamy w cudowny weekend. Dzisiaj mamy dla was Galę z wyborem Najlepszej Retro Gry Roku 2018 na wszystkie retro systemy.

Głosowała cała redakcja Retro Na Gazie, dodatkowo trzech najbardziej aktywnych zgredów czyli ja, repip i Wojt przedstawiło swoje opinie o zeszłym roku oraz najlepszą 5 gier z 2018.

Na drugiej stronie możecie zaznajomić się ze wszystkimi nominowanymi produkcjami oraz z wynikami głosowania całej redakcji.

Zapraszam do lektury i komentowania. Z autorami gier skontaktujemy się osobiście celem wręczenia pucharów!

GALA RNG - WYBÓR RETRO GIER 2018 ROKU + WYRÓŻNIENIA

http://www.retronagazie.eu/gala-rng-podsumowanie-2018-roku-w-retrograch-wyroznienie/

A jak wasze opinie na temat zeszłego roku w przypadku gier na wasze ulubione retro systemy?

Zapraszamy do wspólnej zabawy.

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2019 12:13:26 przez RetroBorsuk

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2019 12:13:34 przez RetroBorsuk
[#161] Re: Retro Na Gazie

@RetroBorsuk, post #160

Zapraszamy na najważniejsze naszym zdaniem, zbiorcze wiadomości ze świata retro za styczeń 2019.

RETRO ROZMAITOŚCI - STYCZEŃ 2019

http://www.retronagazie.eu/retro-rozmaitosci-styczen-2019/

A w nich gry na Amigę, Atari XL/XE, Commodore 64, Spectrum, remaki na PS4/PC, i inne ciekawe newsy ze świata Retro Grania.

Miłego weekendu życzy Borsuk i spółka.
[#162] Re: Retro Na Gazie

@RetroBorsuk, post #161

Witamy w poranek weekendowy.

Dzisiaj startujemy z przeglądem gier na najbardziej zaniedbany na naszej witrynie sprzęt czyli Atari ST.
Zamiast odcinka giganta, stwierdziłem, że podzielę wpis na kilka części i raz w miesiącu będę was raczył krótkimi opisami gier na Atari ST(E).

PRZEGLĄD GIER NA ATARI ST(E) CZEŚĆ I

http://www.retronagazie.eu/nora-przeglad-gier-na-atari-ste-czesc-i/

Przegląd ten odbył się na ostatnim zlocie Amigowców , gdzie wraz Larkiem ograliśmy kilkadziesiąt najróżniejszych gier na ten system. Amigowcy także znajdą w tym wpisie coś dla siebie, gdyż często porównuję wersję gry na Duże Atari z Przyjaciółkową. No i oczywiście znajduję się tam także zdjęcia z SACPa.

Zachęcam do lektury o komentowania.
PS. Do zobaczenia jutro na SACP (kto będzie).

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 09:42:30 przez RetroBorsuk

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 09:42:59 przez RetroBorsuk
[#163] Re: Retro Na Gazie

@RetroBorsuk, post #162

ST najbardziej zaniedbanym sprzętem?? Tak może twierdzić tylko ktoś kto świata poza firmami Atari i Commodore nie widzi.
Nie kojarzę aby ktoś w Polsce zrobił podobny przegląd na CPC, MSX-ach, Segach, lub na starych choć już kolorowych Makach.

Przypominam że ceny ST-ów były o blisko 40% niższe niż Amig z taką samą ilością pamięci i pochodzących z tych samych lat. (Ceny STE i A500+ były wyższe, a oba były po tuningu i pojawiły się w '89).
Można się o tym przekonać studiując cenniki (we funtach) firmy Electronic Export w Bajtku i Komputerze. Bodajże jako jedyna w tamtym czasie sprzedawała sprzęty obu firm. Czyli cenowo taka Atarka oscylowała blisko C64 ze stacją, a do ceny A500 jeszcze jej sporo brakowało. Choć używane ST-ki sprzedawano w Polsce po cenach bliższym Amigom, z racji trudniejszego u nas do zebrania softu i literatury, zwłaszcza w miejscowościach oddalonych od większych giełd.

Czytując retro fora oraz komentarze pod artykułami czy filmikami zwłaszcza nie polskimi, regularnie natykam się na opowieści o tym, że ktoś z 8bit przesiadł się na ST, aby po 2-3 latach przejść na Amigę. I nie przypominam sobie przesiadek w odwrotną stronę. Bo zwykle z czasem ludziom się poprawia sytuacja finansowa, a nie pogarsza.

Rynek wszystkich komputerów domowych był mocno zapiracony (nie tylko w PL), przez co ilość sprzedawanego softu mocno odbiegała od ilości sprzedanych komputerów, mimo że większość posiadaczy nie cierpiała na jego brak. A że przy podobnej ilości sprzedanych sztuk ST-ki znacznie częściej niż Amigi trafiały do biur, zwłaszcza w Niemczech, to i potencjalnych nabywców gier było tam mniej, stąd mniejsza ilość angielskich czy też niemieckich tytułów, ale co do francuskich to już bym nie był tego taki pewien, choć te ostatnie mniej były u nas znane.

A jak ktoś chce rzucić okiem na ST-kowe giery to:
https://www.youtube.com/watch?v=fuQlD6Xxu-o 44 gry w 3 min.
https://www.youtube.com/watch?v=BmCjsTanNBQ 66 gier w 6 min.
https://www.youtube.com/watch?v=JEiIZjzdYmg&t=0s&list=PLBFC474D14561F8CB 4x po 10min, tym razem z dźwiękami.

Jako stary Amstradowiec od razu słyszę że w Lemmings i RoboCop, na ST jest zupełnie inna i to słabsza muza niż na CPC.



Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 17:29:35 przez ZbyniuR
[#164] Re: Retro Na Gazie

@RetroBorsuk, post #162

Tak tylko nadmienię, że jest wersja Giany ze scrollem nie wymagająca STE, wystarczy ST / Mega ST z blitterem.
Mam nadzieję, że w cz. II przeglądu pojawi się Wolfenstein 3D na Atari ST
[#165] Re: Retro Na Gazie

@ZbyniuR, post #163

Dzięki za odpowiedź.

Może powinienem napisać - najbardziej zaniedbany spośród popularnych w Polsce sprzętów, bo wiadomo, że są retro maszynki, o których praktycznie żeśmy nie pisali i mało kto w Polsce pisze. Amstrada także za bardzo u nas na stronie nie ma kto opisywać, bo nikt nie ma prawdziwego. A granie na emulcu nie zawsze jest fajne. Może dałbyś się ZbyniuR namówić na przegląd najlepszych gier na Amstrada?

Co do ceny ST - to nie jestem specem (nie pamiętam), ale dostępność sprzętu w sklepach była mniejsza i czy czasem nie trzeba było do ST kupić monitora co powodowało podwyżkę ceny całości? Do Amigi mogłem wykorzystać mojego TVka od Atari i C64 i było git. Zresztą celem artka jest przegląd gier, a o samej przyczynie dzięki czemu Amiga wygrała z ST to można by pewnie wiele też napisać. Zresztą jak napisałem, ja zakochałem się w Amidze i po Małej Atarynie to mój drugi najbardziej ulubiony sprzęt. A czas z Amigowymi grami wspominam najmilej (obok salonów arcade).

Jacques - pewnie z Gianą jest tak jak piszesz i tu blitter wystarczy. Graliśmy na STE w Gianę i było fajnie. Ogólnie STE to fajna maszynka. A Wolfenstein 3D - to jak na specyfikację sprzętu - po prostu wymiata ta konwersja. I masz rację trzeba go umieścić w drugiej części tego przeglądu. Dziękuje za waszą uwagę i pozdrawiam.
[#166] Re: Retro Na Gazie

@RetroBorsuk, post #165

Zacznę od tyłu, a propo Giany... z tego co wiem ...
Jedynym komputerem na jakim ta gra została oficjalnie wydana było C64. Potem Nintendo się dowiedziało i jak wysłali prawników to wydawca wstrzymał prace nad wersjami do ST, Amy i CPC, a nawet wycofał ze sklepów te z C64 których jeszcze nie sprzedano.
Amstradowa była najbardziej w lesie i ledwo się trzyma kupy, ale jakoś wyciekła do piratów. Natomiast te do ST i Amy trafiły w łapska jakiegoś kiepskiego kodera który je dokończył tak jak umiał, zresztą informacja o tym jest na ekranach tytułowych obu wersji. Sami przeczytajcie. Nie ma tam słowa o wydawcy. Do dziś brylują na listach gier które na 16bit zrobiono gorzej niż na 8bit.


Propo monitora do ST...
W '87 roku pojawił się model STFM z wbudowanym modulatorem, i od tej pory można je było podłączyć do każdego TV. Oczywiście jeśli TV był w SECAM to obraz był czarno-biały. Tymczasem A500 z tego samego roku modulator miała zewnętrzny, kupowany osobno. A w bebeszkach miała tylko RGB oraz czarnobiały sygnał Luminacji zamiast Composite.

Po drugie, tylko te bardziejsze zachodnie lub dalekowschodnie TV z końca lat 80ych miały inne wejścia niż antenowe RF. Oczywiście były u nas wtedy bardzo rzadkie. Dopiero po przemianach ustrojowych po 90ym roku także te nasze nowo produkowane TV miały wejścia EuroScart czyli RGB. I od tej pory komputery nie potrzebowały modulatorów. No chyba że ktoś chciał sobie na Video ponagrywać to co na kompie wyprawiał, albo nadal miał stary TV.

Nawiasem mówiąc to nie wiem czy w A1000 były modulatory, albo czy były dostępne zewnętrzne przed pojawieniem się A500. Jeśli nie, to znaczy że do Amy trzeba było monitor kupić. A Atari w te pierwsze 2 lata wypuszczało tylko jakieś krótkie serie wersji STM z modulatorem. Dzisiaj to pewnie białe kruki. Do innych faktycznie trzeba było mieć monitor. Mógł być taki z PC do CGA.

ST-ki mają 3 tryby graficzne. Dwa kolorowe z odświeżaniem 15kHz, w sam raz do PAL-owskich odbiorników. Oraz tryb czarnobiały z odświeżaniem 70kHz, który przez przejściówkę zmieniającą geometrię daje się podłączyć do VGA, ale te pojawiły się dopiero w '87, i pewnie były wtedy bajońsko drogie. A od '85 tylko Atari produkował monitory z takim odświeżaniem, wyprzedzając swoje czasy. Pikselki były w nich tak malusie i stabilne, bez żadnego smużenia, że wyglądały jak papier kredowy a nie jak kineskop. To dlatego spece od DTP je pokochali. W dodatku ST z takim monitorem i większym RAMem był tańszy niż Amiga bez tego. Tymczasem z Amig dopiero A1200 dawała się podłączyć do VGA. No chyba że miałeś Scandoubler droższy od monitora.

Kabel do tego czarnobiałego monitora w ST, zwierał jakieś piny we wtyczce, czym informował komputer jaki ma podłączony monitor, i system operacyjny nie pozwalał uruchomić programu który wymagał kolorowego trybu. Wyświetlał tylko stosowny komunikat. Podobnie jeśli próbowałeś na PAlowskim monitorze włączyć ten tryb 70kHz. Choć były też łatki które pozwalały wyświetlać na TV same nieparzyste linie z tego 3go trybu.


Co do gier z Amstrada...
Powiedzmy sobie wprost, jeśli ktoś w Polsce w interesujących nas czasach jarał się graniem, to wybierał inny komputer niż Amstrad. Bajtek między wierszami skutecznie przemycał przekonanie, że CPC bardziej się nadają do wklepywania i drukowania literek, niż do zabijania potworków. Oprócz mnie na polskim forum udziela się tylko jeden "prawdziwy" Amstradowiec, (asemblerowiec który nigdy o żadnej grze się nie zająknął), a pozostali piszący, to kolekcjonerzy którzy zainteresowali się nimi współcześnie. A inni to (zgaduję) albo PeCetowcy do szpiku kości, którzy nawet się nie przyznają że zanim kupili PC mieli jakiś komputer ze CP/M, albo są nieśmiałymi introwertykami którzy nawet jeśli zajrzą na forum, to się nie odezwą. Dlatego po paru latach pisywania tam już mnie nie dziwi kłopot ze znalezieniem Amstradowego gracza nad Wisłą. Skoro takich nie ma to trudno. Terra incognita.

Dla mnie pierwszą, i jedyną ukochaną maszynką do grania była i pozostanie PlayStation 1. Gdy miałem CPC byłem już prawie dorosły, i uwielbiałem go za świetny Basic, szybką stację i Art-Studio. Chociaż uzbierałem wtedy ponad 400 gier (same piraty), to na palcach jednej ręki mogę podać te kilka w które czasem pograłem. Chociaż emulator mam pod ręką i nie wywołuje we mnie alergii, to prawdziwego CPC nie dotykałem od nastu lat, a nowe gry (lub stare których nie znam) oglądam na YT lub na mobygames, żeby się nie męczyć graniem. Więc niewiele mogę powiedzieć o ich grywalności. Nawet PSX-a włączam tylko raz na parę miesięcy. Więc jedyne w czym jestem skłonny pomóc to danie namiarów na listy Bestów z CPC.

Daję linka do fajnej listy Top 20 (alfabetycznie) w 4 minuty, ale dla każdego roku osobno, od '84 do '91 (na razie), czyli jeszcze ze 4 lata mu zostały, zanim produkcja zamarła na całą dekadę.

Taka forma na każdy rok osobno sprawia, że wymienia tytuły które inaczej nie trafiłyby nawet do Top 100 i daje wgląd w rozwój gier na CPC. A poza tym inne Topki zwykle robią Brytole, którzy lubią pomijać gry francuskie i hiszpańskie, a przecież one należą do tych bardziej udanych, bo nie robiono ich w pośpiechu na kolanie.

Mam gdzieś również PDFy z opisami Top 100, oraz do takiego z po 2 obrazki do wszystkich ponad 4500 gier. Ale muszę poszukać i sprawdzić czy linki do nich są aktualne. Teraz mi się nie chce. Przypomnij mi o tym gdybym się parę dni nie odezwał.

https://www.youtube.com/watch?v=F3oj-edX1MU&list=PLl4S7zTQu1nM-yu7B92A9pfPXrMQemQKP
[#167] Re: Retro Na Gazie

@ZbyniuR, post #166

Bardzo miło się czytało, możliwe, że kiedyś zrobi się przegląd gier na Amstrada. Ale wcześniej Texas Instruments i BBC Micro.

Dzisiaj jednak AMIGA!

Witajcie w słoneczną niedzielę.

Uruchamiamy nowy cykl, w którym będziemy przedstawiać wam mniej znane gry na Amigę, ich recenzję oraz rozgrywkę video z nich. Rozpoczęliśmy współpracę amigowcem Marechckiem. W pierwszym odcinku: platformer HARD N HEAVY,
wariacja Ponga - LORDS OF WAR, CYTRON - czyli Alien Breed na gąsienicach .


Gra Wstępna | Video – Hard’n Heavy, Lords of War, Cytron (Amiga)

http://www.retronagazie.eu/gra-wstepna-video-hardn-heavy-lords-of-war-cytron-amiga/

Dodatkowo we wpisie macie także informacje i oceny wersji Hard n Heavy na Commodore 64 i Atari ST(E)

Miłej lektury i zapraszam do komentowania.
[#168] Re: Retro Na Gazie

@RetroBorsuk, post #167

Witam serdecznie. Zapraszam na relację z ostatniego Silesian Amiga Claasic Party, które odbyło się w Siemianowicach Ślaskich 9 lutego tego roku. Impreza bardzo się udała, najlepszy SACP na jakim byłem i najbardziej liczny.

We wpisie:
- Najwięcej miejsca o gospodyni czyli Amidze, w różnych wcieleniach.
- Zapowiedz i pierwsze wrażenia z Bridge Strike (Amiga) - duchowego następcy River Raid.
- Texas Instruments i BBC Micro oraz gry na te sprzęty.
- Oczywiście Mała Ataryna.
- Trochę o paru Komodach, które tam stały.
- I o Megadrive
oraz inne ciekawe relacje ze zlotu.

RELACJA | SACP LUTY 2019 + ZAPOWIEDŹ BRIDGE STRIKE

http://www.retronagazie.eu/relacja-sacp-luty-2019-zapowiedz-bridge-strike/

Zapraszam do lektury i do podzielenia się z nami waszymi opiniami zarówno o Zlocie jak i o wpisie.

Pozdrawiam

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 08:55:47 przez RetroBorsuk
[#169] Re: Retro Na Gazie

@RetroBorsuk, post #168

RELACJA | SACP LUTY 2019 + ZAPOWIEDŹ BRIDGE STRIKE


DZIĘKI!! OK
[#170] Re: Retro Na Gazie

@Koyot1222, post #169

Dzień dobry, dzień dobry w pierwszy ranek weekendu.

Tradycyjnie z tej zaszczytnej okazji (laba) przygotowaliśmy dla Was trochę atrakcji.

Lubicie klimaty horror scifi plus prucie ołowiem (laserem) do potworów z kosmosu? Zapraszamy do najnowszego Gramy na Gazie, w którym przedstawiamy niewydaną oficjalnie na Atari XL/XE strzelaninkę chodzoną XENOPHOBE. Dostępna jest także na wiele innych systemów.

GRAMY NA GAZIE | XENOPHOBE - VIDEO (recenzja, przejście gry, ciekawostki)

http://www.retronagazie.eu/gramy-na-gazie-xenophobe-video-recenzja-przejscie-gry-ciekawostki/

Tradycyjnie gwoździem numeru jest:

1. Najnowszy odcinek Gramy na Gazie o XENOPHOBE, długaśny strasznie!
2. Recenzja wersji na Atari XL/XE
3. Omówienie konwersji gry na inne maszynki Amiga, Atari ST, C64, Nes, Atari 7800, Speccy i inne
4. Fabularyzowana historyjka inspirowana KsenoFobią.
5. Recenzja wersji na Automaty Arcade.

Miłej długiej lektury życzę i podzielcie się z nami komentarzami o filmie na kanale Larka, jak i o samym wpisie na Retro Na Gazie.

Pozdro retromaniacy!
[#171] Re: Retro Na Gazie

@RetroBorsuk, post #170

Dzisiaj drugi odcinek naszego nowego minicyklu.

Marecheck ogrywa grę na youtube, ja gram i piszę recenzję czyli GRA WSTĘPNA.

MISSILES OVER XERION (AMIGA) VIDEO + RECENZJA

http://www.retronagazie.eu/gra-wstepna-missiles-over-xerion-amiga-video-recenzja/

Filmik plus dosyć treściwa recka tego niezłego klonu, wariacji na temat Missile Command.

Zapraszam do seansu oraz lektury.
[#172] Re: Retro Na Gazie

@RetroBorsuk, post #171

Witam serdecznie.

Dzisiaj repip przygotował Retro Rozmaitości za miesiąc luty.

http://www.retronagazie.eu/retro-rozmaitosci-luty-2019/

Znajdziecie tam zarówno gry na C64 jak i Amigę i inne fajne newsy z retro świata.

Zapraszam do lektury.

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 10:13:04 przez RetroBorsuk
[#173] Re: Retro Na Gazie

@RetroBorsuk, post #172

Manual Bridge Strike, str 9 OK


Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 11:53:31 przez Koyot1222
[#174] Re: Retro Na Gazie

@Koyot1222, post #173

O jak miło! Dziękuję w imieniu całego Retro Na Gazie. No i czekam na recenzje i kiedy sobie sam pogram!
[#175] Re: Retro Na Gazie

@RetroBorsuk, post #174

Dzisiaj nielegalnie pędzimy bimber przez Amerykę! Czyli zapraszam na mega zwariowanarecenzję:

MONSHIINE RACERS + VIDEO Z ROZGRYWKI (Amiga, Atari ST, PC-DOs)

Sympatyczna, trochęzapomniana gierka, którą pokazuje nasz kolega Marecheck, zaś ja wyskrobałem recenzję.

http://www.retronagazie.eu/gra-wstepna-moonshine-racers-amiga-video-recenzja/

Miłej lektury i pamiętajcie, że bimber przyczyną ślepoty!
[#176] Re: Retro Na Gazie

@RetroBorsuk, post #175

W dzisiejszym Gramy na Gazie oraz wpisie na Retro na Gazie mamy dla was dwie szybkie strzelanki oraz pincet konwersji i nie tylko! Kultowy Defender i jego mniej kultowy sequel Stargate.

GRAMY NA GAZIE + LEGENDY SALONÓW GIER: DEFENDER i STARGATE : RECENZJE, KONWERSJE, SEQUELE, NAŚLADOWCY

http://www.retronagazie.eu/gramy-na-gazie-legendy-salonow-gier-defender-i-stargate-recenzje-konwersje-sequele-nasladowcy/

Powyższy gruby wpis potraktujcie jednak jako wielki hołd dla tych wspaniałych gier, w którym przedstawimy wam masę informacji z nimi związanych. Od recenzji obu tych tytułów w wersji oryginalnej czyli automatowej, poprzez mini sylwetkę twórców, czy wykaz wszystkich domowych edycji tychże hitów. Oczywiście o istnieniu których mamy pojęcie gdyż wyszła ich cała masa… Mało? To dołożymy do pieca prezentacją najróżniejszych sequeli i remaków, nieoficjalnych podróbek, czy najsłynniejszych naśladowców i duchowych spadkobierców. Gotowi? No, to zaczynamy! Niech rozpocznie się najbardziej dynamiczna rozpierducha we wszechświecie…
[#177] Re: Retro Na Gazie

@RetroBorsuk, post #176

Zapraszamy na recenzję najnowszej amigowej nowości!

Pachnącego świeżością (premiera początek kwietnia 2019) duchowego następcy River Raid czyli

BRIDGE STRIKE - kolorowiutki, płynniutki, pionowy shmup bazujący na mechanice River Raid jednakże ze świetną oprawą godną Przyjaciółki. Autorstwa Polaków z Project R3D (głównie Juen i Koyot1222)

http://www.retronagazie.eu/recenzja-bridge-strike-amiga/


Nasz kolega WojT zdążył już położyć swoje łapska na tym fajnym szpilu i wszystkich chętnych zapraszam do zapoznania się z jego opinią i wrażeniami. Ja już nie mogę się doczekać, kiedy przyleci do mnie Bridge Strike!
[#178] Re: Retro Na Gazie

@RetroBorsuk, post #177

Ogromne brawo! Gra prześwietlona z każdej strony! :D Dzięki! OK
[#179] Re: Retro Na Gazie

@RetroBorsuk, post #177

Zapraszamy do niezobowiązującej zabawy, którą najprawdopodobniej nagrodzimy jakimiś nagrodami - czyli do RETRO BINGO!

Ale o co kaman? Zobaczcie!

WYZWANIE RETRO BINGO NA RNG!

http://www.retronagazie.eu/bingo-rng/

Zapraszam do zabawy wraz z nami i ewentualnego opisania swoich wyczynów!
[#180] Re: Retro Na Gazie

@RetroBorsuk, post #179

Dzisiaj mamy dla wszystkich miłośników klasyki BLASTEROIDS czyli trzecią część Asteroids.

Marecheck ogrywał ją na Amidzę, ja napisałem recenzję wersji na Przyjaciółkę, Atari St i z Salonów Gier.

RECENZJA + VIDEO | BLASTEROIDS (Salon Gier, Amiga, Atari ST)

http://www.retronagazie.eu/recenzja-video-blasteroids-salon-gier-amiga-atari-st/

Niestety nie jest to hit, ale o tym przekonajcie się sami czytając reckę i oglądając filmik.

Pozdrawiam i zapraszam do lektury i komentowania oraz oglądania kanału Merecheck RetroMan na Youtube.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem